2017 TAPPS State Division II Championships / T-D2
Davis Natatorium - 2/10/2017             
Final Results and Scores                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 St Dominic Savio Chs  'A'                         1:57.13    1:55.18  
     1) Urbanczyk, Makenzi A 12         2) Espinosa, Hannah R 10          
     3) Hallum, Jade A 09               4) Johnson, Caleigh C 12          
                  32.02     1:02.85 (30.83)     1:28.19 (25.34)     1:55.18 (26.99)
  2 T M I  'A'                                        2:14.30    1:58.87  
     1) Holmes, Elizabeth A 12          2) McCafferty, Isabella A 12      
     3) Cox, Jessica L 10               4) Ross, Ana 10                   
                  28.11     1:01.51 (33.40)     1:31.06 (29.55)     1:58.87 (27.81)
  3 Grapevine Faith Christain  'A'                    2:05.61    2:01.48  
     1) Atchley, Lauren E 12            2) Anderson, Evi 09               
     3) Asselta, Rachel C 11            4) Schmidt, Claire 09             
                  28.92     1:04.99 (36.07)     1:33.51 (28.52)     2:01.48 (27.97)
  4 Houston Second Baptist  'A'                       2:07.23    2:01.75  
     1) Newell, Sophie P 10             2) Johnson, Shannon 11            
     3) Lee, Muriel 11                  4) Steelman, Kate 12              
                  27.66     1:04.23 (36.57)     1:35.74 (31.51)     2:01.75 (26.01)
  5 CC Incarnate Word Academy  'A'                    2:15.10    2:12.32  
     1) Garcia-Esparza, Peach A 09      2) Nicholson, Lizzy 10            
     3) Wood, Kelsi A 09                4) Lippincott, Paige 12           
                  32.81     1:08.69 (35.88)     1:41.59 (32.90)     2:12.32 (30.73)
  6 Victoria St Joseph  'A'                           2:18.11    2:12.66  
     1) Guerra, Makenzie N 11           2) Barker, Sydney A 12            
     3) Herman, Kaitlyn M 10            4) Barker, Robin C 09             
                  34.93     1:11.51 (36.58)     1:43.27 (31.76)     2:12.66 (29.39)
  7 Fort Bend Christian Academy  'A'                  2:08.59    2:15.44  
     1) Avila, Faith 09                 2) Ferguson, Emily M 11           
     3) Bernstein, Elizabeth R 09       4) McKissick, Claire 12           
                  41.66     1:15.87 (34.21)     1:48.16 (32.29)     2:15.44 (27.28)
  8 Austin St Michaels  'A'                           2:18.46    2:15.87  
     1) Beiter, Claire 10               2) McKenzie, Madison 11           
     3) Lynch, Eva 11                   4) Lasita, Gianna 11              
                  37.43     1:17.29 (39.86)     1:48.04 (30.75)     2:15.87 (27.83)
  9 Frisco Legacy Christian  'A'                      2:21.44    2:21.72  
     1) Arevalo, Natasha 09             2) Bordman, Emily 11              
     3) Pyle, Layne 09                  4) Watson, McKenna 12             
                  31.15     1:17.87 (46.72)     1:48.29 (30.42)     2:21.72 (33.43)
 10 Faith West Academy  'A'                           2:22.44    2:23.73  
     1) Willoughby, Morgan 12           2) Tryon, Madison 11              
     3) Winkel, Mackenzie 12            4) Cobb, Zoe 11                   
                  38.30     1:17.62 (39.32)     1:52.24 (34.62)     2:23.73 (31.49)
 11 San Antonio Providence  'A'                       2:20.31    2:24.12  
     1) Trevino, Sarah A 11             2) Bruce, Faith 09                
     3) Bruce, Julia C 12               4) Calpito, Abigail 10            
                  38.85     1:20.61 (41.76)     1:52.07 (31.46)     2:24.12 (32.05)
 12 Prince of Peace Christian  'A'                    2:29.10    2:27.42  
     1) McIntosh, Kyra 12               2) Vlasak, Danielle 10            
     3) Harris, Ginger 12               4) Skidmore, Izzabelle 10         
                  40.50     1:20.49 (39.99)     1:51.12 (30.63)     2:27.42 (36.30)
 13 Bishop T K Gorman Catholic Sch  'A'               2:30.53    2:32.03  
     1) Carl, Cailyn E 11               2) Noriega, Carola A 10           
     3) Abella, Clarissa 11             4) Trammell, Kat 11               
                  39.09     1:19.99 (40.90)     1:56.05 (36.06)     2:32.03 (35.98)
 -- Regents School of Austin Swim  'A'                2:07.00         DQ  
     1) Graber, MeiMei 09               2) Burk, McKenzie I 12            
     3) Smitheal, Avery P 10            4) White, Annabelle 09            
                  33.73     1:09.35 (35.62)     1:38.97 (29.62)          DQ (26.40)
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 T M I  'A'                                        1:58.58    1:44.08  
     1) Alejos, Victor M 09             2) Romo, Nathan 10                
     3) Devlin, Robby 10                4) Anderson, Thomas 10            
                  25.21       55.43 (30.22)     1:18.86 (23.43)     1:44.08 (25.22)
  2 St Dominic Savio Chs  'A'                         1:47.81    1:46.38  
     1) Gilbert, Reilly G 09            2) Wyborski, Kyle T 12            
     3) Grieshop, Jack P 09             4) Johnson, Jalen M 10            
                  24.89       57.13 (32.24)     1:20.71 (23.58)     1:46.38 (25.67)
  3 Faith West Academy  'A'                           1:50.91    1:47.42  
     1) Spigener, Andrew 10             2) Lamendola, Chase 12            
     3) Bulkley, Samuel 11              4) Robinson, Joey 10              
                  27.46       57.90 (30.44)     1:23.81 (25.91)     1:47.42 (23.61)
  4 Austin St Michaels  'A'                           1:50.08    1:48.75  
     1) Kane, Alan 12                   2) Beiter, Ted H 11               
     3) Bannon, Joshua J 10             4) Pratt, Jacob 10                
                  29.14       58.14 (29.00)     1:23.49 (25.35)     1:48.75 (25.26)
  5 Houston Second Baptist  'A'                       1:57.67    1:51.80  
     1) Derise, Jackson 11              2) Castro, Julian G 12            
     3) Smith, Cole 11                  4) Tondera, Thompson K 12         
                  27.46       58.88 (31.42)     1:27.56 (28.68)     1:51.80 (24.24)
  6 Regents School of Austin Swim  'A'                1:58.14    1:53.43  
     1) Poole, Jacob 11                 2) Martin, Tristan 11             
     3) Piercy, TJ J 10                 4) Peyton, John Gabriel G 10      
                  30.09     1:02.77 (32.68)     1:26.68 (23.91)     1:53.43 (26.75)
  7 Fort Bend Christian Academy  'A'                  1:55.13    1:53.53  
     1) Pozzi, Matthew 10               2) Gee, Samuel 09                 
     3) Mendoza, Eliott E 10            4) Pozzi, Michael 12              
                  29.04     1:02.30 (33.26)     1:28.51 (26.21)     1:53.53 (25.02)
  8 Lutheran South Academy  'A'                       1:57.93    1:55.21  
     1) Rockett, George 10              2) Marston, Trevor J 11           
     3) Roy, Justin 12                  4) Le Blanc, Paul 09              
                  34.11     1:04.59 (30.48)     1:28.14 (23.55)     1:55.21 (27.07)
  9 Bishop T K Gorman Catholic Sch  'A'               2:04.63    2:00.25  
     1) Roberts, Ethan C 09             2) Li, Hans 11                    
     3) Ministrelli, Matt S 10          4) Pitonak, Michael 11            
                  31.03     1:05.28 (34.25)     1:34.14 (28.86)     2:00.25 (26.11)
 10 CC Incarnate Word Academy  'A'                    2:12.16    2:02.72  
     1) Shea, Patrick N 09              2) Villarreal, David A 12         
     3) Yeager, William A 12            4) McNiff, John 12                
                  34.38     1:10.14 (35.76)     1:34.98 (24.84)     2:02.72 (27.74)
 11 Fort Worth Southwestn Christia  'A'               2:06.62    2:05.12  
     1) Manous, Cy 11                   2) Sullivan, Chaz 11              
     3) Brasher, Christian 11           4) Thomas, Stratton 11            
                  30.38     1:06.74 (36.36)     1:34.65 (27.91)     2:05.12 (30.47)
 12 Grapevine Faith Christain  'A'                    2:10.79    2:05.14  
     1) Williams, Emerson 10            2) Judd, Kaleb 11                 
     3) Dunn, Zach 11                   4) Fordham, Bryce 12              
                  34.23     1:09.14 (34.91)     1:38.80 (29.66)     2:05.14 (26.34)
 13 Victoria St Joseph  'A'                           2:22.34    2:14.12  
     1) Gwosdz, Carson 10               2) Bludau, Reese B 10             
     3) Jain, Pranav 10                 4) Canchola, Izac N 10            
                  40.46     1:16.36 (35.90)     1:46.23 (29.87)     2:14.12 (27.89)
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hallum, Jade A            09 St Dominic Savio     1:53.34    1:53.18  
                  26.77       55.23 (28.46)     1:24.53 (29.30)     1:53.18 (28.65)
  2 Atchley, Lauren E         12 Faith Christian      2:07.87    1:58.93  
                  28.02       57.62 (29.60)     1:28.25 (30.63)     1:58.93 (30.68)
  3 Troyer, Megan L           09 SA Christian         2:07.95    2:06.77  
                  28.44     1:00.04 (31.60)     1:33.66 (33.62)     2:06.77 (33.11)
  4 de la Pena, Bianca R      10 Providence           2:15.94    2:14.73  
                  30.00     1:03.18 (33.18)     1:38.50 (35.32)     2:14.73 (36.23)
  5 Ross, Ana                 10 T.M.I.               2:18.89    2:16.26  
                  30.97     1:04.95 (33.98)     1:40.84 (35.89)     2:16.26 (35.42)
  6 Mockford, Lynna L         12 Hyde Park            2:21.81    2:16.56  
                  30.82     1:04.31 (33.49)     1:40.00 (35.69)     2:16.56 (36.56)
  7 Urbanczyk, Makenzi A      12 St Dominic Savio     2:24.83    2:20.21  
                  31.68     1:07.29 (35.61)     1:44.35 (37.06)     2:20.21 (35.86)
  8 Wood, Kelsi A             09 Incarn. Word CC      2:29.00    2:22.80  
                  30.05     1:05.73 (35.68)     1:43.77 (38.04)     2:22.80 (39.03)
  9 Potts, Avery              10 Faith West           2:32.06    2:29.72  
                  33.79     1:11.77 (37.98)     1:52.13 (40.36)     2:29.72 (37.59)
 10 LePage, Bailey            12 T.M.I.               2:35.18    2:32.07  
                  35.30     1:13.88 (38.58)     1:54.17 (40.29)     2:32.07 (37.90)
 11 Tondera, Chloe G          09 2nd Baptist          2:36.94    2:38.32  
                  34.09     1:14.71 (40.62)     1:57.04 (42.33)     2:38.32 (41.28)
 12 Roberts, Jenna K          09 T K Gorman           2:43.96    2:42.21  
                  35.98     1:16.35 (40.37)     1:59.65 (43.30)     2:42.21 (42.56)
 13 Napier, Nicole            09 Legacy Christian     2:39.75    2:42.63  
                  35.72     1:16.58 (40.86)   2:42.63 (1:26.05)                    
 14 Batista, Carolina M       10 St Dominic Savio     2:49.63    2:45.81  
                  34.95     1:16.48 (41.53)     2:01.75 (45.27)     2:45.81 (44.06)
 15 Spigener, Eden            12 Faith West           2:48.62    2:47.11  
                  37.28     1:18.70 (41.42)     2:02.06 (43.36)     2:47.11 (45.05)
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gilbert, Reilly G         09 St Dominic Savio     1:46.03    1:43.84  
                  23.82       50.23 (26.41)     1:17.44 (27.21)     1:43.84 (26.40)
  2 Piercy, TJ J              10 Regents              1:47.48    1:44.15  
                  24.24       51.16 (26.92)     1:18.42 (27.26)     1:44.15 (25.73)
  3 Alejos, Victor M          09 T.M.I.               1:51.96    1:46.80  
                  24.99       52.33 (27.34)     1:19.90 (27.57)     1:46.80 (26.90)
  4 Nelson, Ellis G           10 SA Christian         1:51.77    1:47.86  
                  25.22       52.04 (26.82)     1:20.05 (28.01)     1:47.86 (27.81)
  5 Marston, Trevor J         11 Lutheran South       2:04.71    2:01.49  
                  27.09       57.14 (30.05)     1:29.07 (31.93)     2:01.49 (32.42)
  6 Brasher, Christian        11 SW Christian         2:04.33    2:03.30  
                  28.53       59.53 (31.00)     1:31.41 (31.88)     2:03.30 (31.89)
  7 Calderon, Ryan M          09 2nd Baptist          2:12.41    2:03.67  
                  27.62       58.99 (31.37)     1:31.45 (32.46)     2:03.67 (32.22)
  8 Kane, Alan                12 St Michaels          2:06.89    2:04.38  
                  28.58     1:00.66 (32.08)     1:33.57 (32.91)     2:04.38 (30.81)
  9 Mueller, Grant H          09 2nd Baptist          2:15.16    2:07.17  
                  28.91     1:01.01 (32.10)     1:34.97 (33.96)     2:07.17 (32.20)
 10 Wang, Rain                12 Faith West           2:17.63    2:07.47  
                  28.87     1:00.80 (31.93)     1:34.61 (33.81)     2:07.47 (32.86)
 11 Hein, Nicholas A          10 Incarn. Word CC      2:15.55    2:11.70  
                  29.22     1:01.82 (32.60)     1:37.33 (35.51)     2:11.70 (34.37)
 12 Pratt, Jacob              10 St Michaels          2:16.55    2:12.03  
                  28.59     1:02.05 (33.46)     1:38.11 (36.06)     2:12.03 (33.92)
 13 Montero, Robinson         11 Faith West           2:19.40    2:12.85  
                  30.16     1:03.63 (33.47)     1:38.98 (35.35)     2:12.85 (33.87)
 14 Perkins, Mathew R         09 SA Christian         2:21.70    2:17.23  
                  30.18     1:03.26 (33.08)     1:40.05 (36.79)     2:17.23 (37.18)
 -- Pozzi, Michael            12 Fort Bend Christ     2:12.05         DQ  
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holmes, Elizabeth A       12 T.M.I.               2:11.07    2:06.53  
                  27.10       58.69 (31.59)     1:36.89 (38.20)     2:06.53 (29.64)
  2 Scott, Noel V             12 Grace Community      2:18.06    2:13.47  
                  27.55     1:00.60 (33.05)     1:42.76 (42.16)     2:13.47 (30.71)
  3 Espinosa, Hannah R        10 St Dominic Savio     2:21.81    2:17.70  
                  29.59     1:06.83 (37.24)     1:45.22 (38.39)     2:17.70 (32.48)
  4 Burk, McKenzie I          12 Regents              2:21.93    2:21.34  
                  29.94     1:05.14 (35.20)     1:48.40 (43.26)     2:21.34 (32.94)
  5 Lim, Natalie J            11 Grace Community      2:27.25    2:25.17  
                  30.52     1:05.80 (35.28)     1:49.72 (43.92)     2:25.17 (35.45)
  6 Pyle, Layne               09 Legacy Christian     2:33.67    2:30.24  
                  31.17     1:09.13 (37.96)     1:56.61 (47.48)     2:30.24 (33.63)
  7 Gonzales, Xen M           09 Midl.Christian       2:31.19    2:33.38  
                  32.31     1:09.53 (37.22)     1:57.75 (48.22)     2:33.38 (35.63)
  8 Harris, Ginger            12 Prince of Peace      2:45.37    2:37.66  
                  31.24     1:12.59 (41.35)     2:01.35 (48.76)     2:37.66 (36.31)
  9 McCafferty, Mary          10 T.M.I.               2:42.30    2:38.51  
                  34.88     1:15.21 (40.33)     2:02.59 (47.38)     2:38.51 (35.92)
 10 Schmidt, Claire           09 Faith Christian      2:39.77    2:40.68  
                  34.69     1:15.31 (40.62)     2:04.32 (49.01)     2:40.68 (36.36)
 11 Garcia-Esparza, Peach A   09 Incarn. Word CC      2:45.88    2:41.20  
                  34.31     1:14.17 (39.86)     2:03.13 (48.96)     2:41.20 (38.07)
 12 Watts, Audrey             12 Faith West           2:45.76    2:42.61  
                  34.71     1:15.45 (40.74)     2:03.84 (48.39)     2:42.61 (38.77)
 13 Knight, Katie             09 T.M.I.               2:48.40    2:49.61  
                  37.72     1:19.13 (41.41)     2:11.42 (52.29)     2:49.61 (38.19)
 14 Watts, Clara              10 Faith West           2:56.95    2:56.79  
                  38.40     1:25.21 (46.81)     2:16.03 (50.82)     2:56.79 (40.76)
 -- Lacayo, Teresa A          10 St Dominic Savio     2:55.90         DQ  
                  37.74                             2:14.80 ( )          DQ (41.25)
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roy, Justin               12 Lutheran South       1:57.98    1:53.14  
                  24.37                             1:25.80 ( )     1:53.14 (27.34)
  2 Bannon, Joshua J          10 St Michaels          2:04.47    2:02.28  
                  26.29       57.12 (30.83)     1:33.15 (36.03)     2:02.28 (29.13)
  3 Barone, Dominic G         09 St Dominic Savio     2:13.73    2:09.10  
                  26.19       57.40 (31.21)     1:37.81 (40.41)     2:09.10 (31.29)
  4 Jonas, Myles S            10 St. Mary's Hall      2:12.93    2:09.27  
                  29.84     1:01.72 (31.88)     1:39.30 (37.58)     2:09.27 (29.97)
  5 Roberts, Ethan C          09 T K Gorman           2:16.42    2:17.84  
                  29.42     1:06.61 (37.19)     1:45.71 (39.10)     2:17.84 (32.13)
  6 Romo, Nathan              10 T.M.I.               2:27.29    2:21.98  
                  30.53     1:06.67 (36.14)     1:47.48 (40.81)     2:21.98 (34.50)
  7 Hudson, Jacob H           12 St Dominic Savio     2:30.11    2:25.26  
                  29.82     1:06.47 (36.65)     1:49.55 (43.08)     2:25.26 (35.71)
  8 Noonan, Preston W         12 St Dominic Savio     2:26.52    2:25.82  
                  28.72     1:06.78 (38.06)     1:50.27 (43.49)     2:25.82 (35.55)
  9 Martinez, Santiago        10 T.M.I.               2:29.73    2:27.15  
                  30.86     1:06.68 (35.82)     1:54.04 (47.36)     2:27.15 (33.11)
 10 Gonser, Kaiden            10 Prince of Peace      2:37.56    2:36.44  
                  31.88     1:08.68 (36.80)     2:01.23 (52.55)     2:36.44 (35.21)
 11 Rockett, George           10 Lutheran South       2:43.57    2:38.78  
                  33.41     1:14.66 (41.25)     2:03.10 (48.44)     2:38.78 (35.68)
 12 Lopez, Manuel E           09 Incarn. Word CC      2:47.67    2:39.07  
                  33.58     1:16.96 (43.38)     2:02.45 (45.49)     2:39.07 (36.62)
 13 Ceccoli, Robert D         12 T K Gorman           2:52.05    2:47.72  
                  33.03     1:19.00 (45.97)     2:05.32 (46.32)     2:47.72 (42.40)
 -- Montoya, Jon E            10 St Dominic Savio     2:28.59         DQ  
 -- Mendoza, Eliott E         10 Fort Bend Christ     2:21.86         DQ  
                  27.65     1:03.65 (36.00)     1:45.45 (41.80)          DQ (31.77)
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Newell, Sophie P          10 2nd Baptist            24.87      24.73  
  2 Keck, Claire L            10 Midl.Christian         26.09      25.06  
  3 Reysa, Natalie E          12 St Dominic Savio       25.47      25.27  
  4 Joray, Abigail S          09 Fort Worth Chr         26.27      25.62  
  5 Steelman, Kate            12 2nd Baptist            27.54      26.90  
  6 McCafferty, Isabella A    12 T.M.I.                 27.70      26.96  
  7 White, Annabelle          09 Regents                27.84      27.02  
  8 Johnson, Caleigh C        12 St Dominic Savio       28.03      27.36  
  9 Lasita, Gianna            11 St Michaels            27.96      27.63  
 10 McKissick, Claire         12 Fort Bend Christ       27.88      27.77  
 11 Edenfield, Hannah E       10 SA Christian           27.82      28.07  
 12 Herman, Kaitlyn M         10 St Joseph (V)          29.19      28.27  
 13 Smitheal, Avery P         10 Regents                28.29      28.59  
 14 Bruce, Julia C            12 Providence             28.45      28.61  
 15 Cobb, Christi             10 Faith Christian        29.37      29.26  
 -- Bohny, Kendall            12 Fort Bend Christ       28.00         DQ  
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Devlin, Robby             10 T.M.I.                 22.68      22.07  
  2 Derise, Jackson           11 2nd Baptist            25.03      23.15  
  3 Beiter, Ted H             11 St Michaels            23.50      23.23  
  4 Yeager, William A         12 Incarn. Word CC        22.51      23.31  
  5 Wortham, Jared D          12 Grace Community        24.36      23.85  
  6 Tondera, Thompson K       12 2nd Baptist            24.85      24.22  
  7 Poole, Jacob              11 Regents                24.86      24.36  
  8 Vicknair, Gavin P         09 Incarn. Word CC        24.99      24.54  
  8 Larsen, Christian T       10 SA Christian           24.65      24.54  
 10 Robinson, Joey            10 Faith West             24.26      24.55  
 11 Smith, Cole               11 2nd Baptist            26.07      25.21  
 12 Cassidy, Max              11 Faith Christian        25.74      25.24  
 13 Chavez, Rodrigo           12 Fort Worth Chr         25.55      25.35  
 14 Brierty, Andrew           11 Fort Bend Christ       25.07      25.67  
 15 Johnson, Jalen M          10 St Dominic Savio       25.99      27.13  
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hallum, Jade A            09 St Dominic Savio       57.17      55.90  
                  26.17       55.90 (29.73)                                        
  2 Holmes, Elizabeth A       12 T.M.I.                 59.98      57.15  
                  26.92       57.15 (30.23)                                        
  3 Joray, Samantha J         11 Fort Worth Chr       1:02.73    1:01.80  
                  29.13     1:01.80 (32.67)                                        
  4 Asselta, Rachel C         11 Faith Christian      1:05.96    1:02.16  
                  29.05     1:02.16 (33.11)                                        
  5 Smitheal, Avery P         10 Regents              1:07.91    1:07.34  
                  30.67     1:07.34 (36.67)                                        
  6 de la Pena, Bianca R      10 Providence           1:08.17    1:09.31  
                  31.81     1:09.31 (37.50)                                        
  7 Harris, Ginger            12 Prince of Peace      1:14.45    1:11.19  
                  31.45     1:11.19 (39.74)                                        
  8 Lynch, Eva                11 St Michaels          1:10.54    1:11.98  
                  32.52     1:11.98 (39.46)                                        
  9 Bernstein, Elizabeth R    09 Fort Bend Christ     1:18.85    1:18.92  
                  33.71     1:18.92 (45.21)                                        
 10 Winkel, Mackenzie         12 Faith West           1:26.77    1:22.69  
                  38.70     1:22.69 (43.99)                                        
 11 Abella, Clarissa          11 T K Gorman           1:26.04    1:23.68  
                  38.64     1:23.68 (45.04)                                        
 12 Napier, Nicole            09 Legacy Christian     1:29.39    1:27.48  
                  38.33     1:27.48 (49.15)                                        
 13 Roberts, Jenna K          09 T K Gorman           1:32.16    1:30.29  
                  41.06     1:30.29 (49.23)                                        
 14 Merrifield, Vivian G      10 St John Paul II      1:38.80    1:32.35  
                  41.94     1:32.35 (50.41)                                        
 15 Graham, Lauren K          12 St Dominic Savio     1:32.47    1:33.27  
                  43.16     1:33.27 (50.11)                                        
 16 Odom, Zipporah            09 St Dominic Savio     1:44.39    1:35.91  
                  40.61     1:35.91 (55.30)                                        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roy, Justin               12 Lutheran South         51.98      50.50  
                  23.89       50.50 (26.61)                                        
  2 Grieshop, Jack P          09 St Dominic Savio       52.78      51.01  
                  24.04       51.01 (26.97)                                        
  3 Devlin, Robby             10 T.M.I.                 57.53      53.76  
                  24.59       53.76 (29.17)                                        
  4 Bulkley, Samuel           11 Faith West           1:03.25    1:00.90  
                  27.37     1:00.90 (33.53)                                        
  5 Noonan, Preston W         12 St Dominic Savio     1:02.68    1:02.26  
                  28.41     1:02.26 (33.85)                                        
  6 McCuskey, Fletch F        12 St Dominic Savio     1:05.28    1:03.02  
                  29.09     1:03.02 (33.93)                                        
  7 Napier, Maxwell           10 Legacy Christian     1:07.80    1:07.30  
                  30.52     1:07.30 (36.78)                                        
  8 Ministrelli, Matt S       10 T K Gorman           1:05.91    1:08.13  
                  30.21     1:08.13 (37.92)                                        
  9 Alvarez, Leo              10 Faith West           1:11.01    1:12.74  
                  32.25     1:12.74 (40.49)                                        
 -- McCuskey, Michael S       10 St Dominic Savio     1:29.08         DQ  
                  38.51          DQ (51.31)                                        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Newell, Sophie P          10 2nd Baptist            53.64      53.22  
                  25.85       53.22 (27.37)                                        
  2 Scott, Noel V             12 Grace Community        56.07      54.22  
                  26.41       54.22 (27.81)                                        
  3 Keck, Claire L            10 Midl.Christian         56.66      55.58  
                  27.25       55.58 (28.33)                                        
  4 Reysa, Natalie E          12 St Dominic Savio       57.68      56.65  
                  26.77       56.65 (29.88)                                        
  5 Carter, Maddie E          10 St. Mary's Hall        58.33      57.89  
                  27.69       57.89 (30.20)                                        
  6 Troyer, Megan L           09 SA Christian           58.29      57.99  
                  27.94       57.99 (30.05)                                        
  7 White, Annabelle          09 Regents              1:02.65      59.25  
                  28.72       59.25 (30.53)                                        
  8 Pyle, Layne               09 Legacy Christian       59.61      59.56  
                  28.63       59.56 (30.93)                                        
  9 Johnson, Caleigh C        12 St Dominic Savio     1:02.64    1:00.34  
                  28.77     1:00.34 (31.57)                                        
 10 Mockford, Lynna L         12 Hyde Park            1:02.89    1:02.37  
                  30.31     1:02.37 (32.06)                                        
 11 McCafferty, Mary          10 T.M.I.               1:02.83    1:02.64  
                  30.00     1:02.64 (32.64)                                        
 12 Schmidt, Claire           09 Faith Christian      1:02.88    1:03.04  
                  30.31     1:03.04 (32.73)                                        
 13 Edenfield, Hannah E       10 SA Christian         1:03.90    1:03.23  
                  30.45     1:03.23 (32.78)                                        
 14 Herman, Kaitlyn M         10 St Joseph (V)        1:05.60    1:03.31  
                  29.84     1:03.31 (33.47)                                        
 15 Connor, Kelsey M          11 Grace Community      1:05.58    1:05.88  
                  30.92     1:05.88 (34.96)                                        
 -- Ferguson, Emily M         11 Fort Bend Christ     1:01.23         DQ  
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Piercy, TJ J              10 Regents                48.28      47.28  
                  22.97       47.28 (24.31)                                        
  2 Castro, Julian G          12 2nd Baptist            53.73      51.14  
                  24.36       51.14 (26.78)                                        
  3 Lamendola, Chase          12 Faith West             53.23      52.58  
                  25.45       52.58 (27.13)                                        
  4 Anderson, Thomas          10 T.M.I.                 55.34      54.44  
                  26.10       54.44 (28.34)                                        
  5 Calderon, Ryan M          09 2nd Baptist            59.10      55.24  
                  26.99       55.24 (28.25)                                        
  6 Larsen, Christian T       10 SA Christian           56.21      55.47  
                  26.73       55.47 (28.74)                                        
  7 Cassidy, Max              11 Faith Christian        56.93      55.91  
                  26.93       55.91 (28.98)                                        
  8 Smith, Cole               11 2nd Baptist            58.18      55.96  
                  26.55       55.96 (29.41)                                        
  9 O'Brien, Michael S        10 SA Christian           56.82      56.84  
                  26.46       56.84 (30.38)                                        
 10 Martin, Tristan           11 Regents                59.16      57.22  
                  26.42       57.22 (30.80)                                        
 11 Pozzi, Michael            12 Fort Bend Christ       57.71      57.69  
                  27.24       57.69 (30.45)                                        
 12 Gee, Samuel               09 Fort Bend Christ       57.45      57.78  
                  26.89       57.78 (30.89)                                        
 13 Williams, Emerson         10 Faith Christian      1:00.84      59.54  
                  27.52       59.54 (32.02)                                        
 14 Ma, Clinton               10 T.M.I.               1:00.13    1:00.63  
                  27.77     1:00.63 (32.86)                                        
 15 Brierty, Andrew           11 Fort Bend Christ     1:00.17    1:01.82  
                  29.72     1:01.82 (32.10)                                        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, Caitlin S         09 St Dominic Savio     5:26.99    5:17.83  
                  28.26       59.53 (31.27)     1:31.70 (32.17)     2:04.29 (32.59)
        2:37.02 (32.73)     3:09.39 (32.37)     3:41.86 (32.47)     4:14.37 (32.51)
        4:46.85 (32.48)     5:17.83 (30.98)                                        
  2 Asselta, Rachel C         11 Faith Christian      5:42.20    5:23.89  
                  29.75     1:01.94 (32.19)     1:34.69 (32.75)     2:07.58 (32.89)
        2:40.39 (32.81)     3:13.34 (32.95)     3:46.50 (33.16)     4:19.50 (33.00)
        4:52.04 (32.54)     5:23.89 (31.85)                                        
  3 Joray, Samantha J         11 Fort Worth Chr       5:28.46    5:27.17  
                  29.68     1:01.91 (32.23)     1:34.71 (32.80)     2:07.37 (32.66)
        2:40.36 (32.99)     3:13.69 (33.33)     3:47.01 (33.32)     4:20.66 (33.65)
        4:54.36 (33.70)     5:27.17 (32.81)                                        
  4 Burk, McKenzie I          12 Regents              5:41.14    5:40.19  
                  29.39     1:01.22 (31.83)     1:34.38 (33.16)     2:08.38 (34.00)
        2:43.01 (34.63)     3:18.57 (35.56)     3:53.99 (35.42)     4:29.70 (35.71)
        5:05.45 (35.75)     5:40.19 (34.74)                                        
  5 Cox, Jessica L            10 T.M.I.               5:59.13    5:46.12  
                  30.99     1:04.59 (33.60)     1:38.98 (34.39)     2:14.02 (35.04)
        2:49.31 (35.29)     3:24.60 (35.29)     4:00.29 (35.69)     4:35.80 (35.51)
        5:11.29 (35.49)     5:46.12 (34.83)                                        
  6 Wood, Kelsi A             09 Incarn. Word CC      6:36.87    6:20.21  
                  30.74     1:06.89 (36.15)     1:45.12 (38.23)     2:25.06 (39.94)
        3:05.57 (40.51)     3:44.90 (39.33)     4:24.83 (39.93)     5:03.60 (38.77)
        5:42.83 (39.23)     6:20.21 (37.38)                                        
  7 Ross, Ana                 10 T.M.I.               6:21.80    6:22.81  
                  33.01     1:10.75 (37.74)     1:50.49 (39.74)     2:29.92 (39.43)
        3:09.29 (39.37)     3:48.88 (39.59)     4:28.41 (39.53)     5:08.02 (39.61)
        5:46.36 (38.34)     6:22.81 (36.45)                                        
  8 Knight, Katie             09 T.M.I.               6:31.14    6:36.05  
                  34.45     1:13.42 (38.97)     1:53.47 (40.05)     2:33.18 (39.71)
        3:14.16 (40.98)     3:55.11 (40.95)     4:36.42 (41.31)     5:18.32 (41.90)
        5:58.34 (40.02)     6:36.05 (37.71)                                        
  9 LePage, Bailey            12 T.M.I.               6:53.84    6:50.32  
                  36.20     1:16.10 (39.90)     1:57.03 (40.93)     2:38.71 (41.68)
        3:20.67 (41.96)     4:02.71 (42.04)     4:45.55 (42.84)     5:28.10 (42.55)
        6:10.32 (42.22)     6:50.32 (40.00)                                        
 10 Watts, Clara              10 Faith West           6:59.78    6:56.23  
                  37.49     1:18.66 (41.17)     2:01.40 (42.74)     2:43.61 (42.21)
        3:26.43 (42.82)     4:09.08 (42.65)     4:51.99 (42.91)     5:34.81 (42.82)
        6:17.27 (42.46)     6:56.23 (38.96)                                        
 11 Dietrich, Emily P         09 St Dominic Savio     6:48.23    6:57.40  
                  35.36     1:14.48 (39.12)     1:55.27 (40.79)     2:36.74 (41.47)
        3:18.52 (41.78)     4:01.46 (42.94)     4:46.14 (44.68)     5:30.03 (43.89)
        6:15.15 (45.12)     6:57.40 (42.25)                                        
 12 Lacayo, Teresa A          10 St Dominic Savio     7:12.15    7:00.49  
                  35.55     1:15.52 (39.97)     1:58.20 (42.68)     2:41.87 (43.67)
        3:25.34 (43.47)     4:09.39 (44.05)     4:55.56 (46.17)     5:38.84 (43.28)
        6:20.47 (41.63)     7:00.49 (40.02)                                        
 13 Lippincott, Paige         12 Incarn. Word CC      7:08.96    7:01.99  
                  35.16     1:15.36 (40.20)     1:58.26 (42.90)     2:41.92 (43.66)
        3:25.51 (43.59)     4:09.50 (43.99)     4:52.61 (43.11)     5:36.94 (44.33)
        6:20.33 (43.39)     7:01.99 (41.66)                                        
 14 Tondera, Chloe G          09 2nd Baptist          7:04.70    7:02.60  
                  34.52     1:15.07 (40.55)     1:58.06 (42.99)     2:41.39 (43.33)
        3:24.80 (43.41)     4:08.23 (43.43)     4:52.42 (44.19)     5:37.72 (45.30)
        6:21.73 (44.01)     7:02.60 (40.87)                                        
 15 Becker, Sara Beth B       11 Incarn. Word CC      7:39.41    7:20.34  
                  37.60     1:19.08 (41.48)     2:05.16 (46.08)     2:49.84 (44.68)
        3:35.02 (45.18)     4:21.20 (46.18)     5:07.28 (46.08)     5:53.08 (45.80)
        6:39.16 (46.08)     7:20.34 (41.18)                                        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gilbert, Reilly G         09 St Dominic Savio     4:46.49    4:38.44  
                  24.39       51.22 (26.83)     1:19.18 (27.96)     1:47.85 (28.67)
        2:16.56 (28.71)     2:45.25 (28.69)     3:14.16 (28.91)     3:43.14 (28.98)
        4:11.27 (28.13)     4:38.44 (27.17)                                        
  2 Nelson, Ellis G           10 SA Christian         4:52.84    4:48.67  
                  25.34       53.10 (27.76)     1:22.22 (29.12)     1:51.85 (29.63)
        2:21.60 (29.75)     2:51.14 (29.54)     3:20.81 (29.67)     3:50.34 (29.53)
        4:19.89 (29.55)     4:48.67 (28.78)                                        
  3 Jonas, Myles S            10 St. Mary's Hall      5:18.47    5:13.49  
                  27.60       57.75 (30.15)     1:29.13 (31.38)     2:01.05 (31.92)
        2:32.80 (31.75)     3:04.96 (32.16)     3:37.18 (32.22)     4:09.59 (32.41)
        4:41.95 (32.36)     5:13.49 (31.54)                                        
  4 Poole, Jacob              11 Regents              6:00.59    5:40.71  
                  29.96     1:03.66 (33.70)     1:37.99 (34.33)     2:11.90 (33.91)
        2:47.26 (35.36)     3:22.63 (35.37)     3:57.50 (34.87)     4:32.75 (35.25)
        5:06.91 (34.16)     5:40.71 (33.80)                                        
  5 Brasher, Christian        11 SW Christian         5:45.68    5:52.77  
                  31.13     1:05.60 (34.47)     1:40.55 (34.95)     2:16.34 (35.79)
        2:52.58 (36.24)     3:28.90 (36.32)     4:05.78 (36.88)     4:42.38 (36.60)
        5:18.05 (35.67)     5:52.77 (34.72)                                        
  6 McCuskey, Fletch F        12 St Dominic Savio     5:58.49    5:57.33  
                  31.95     1:06.47 (34.52)     1:42.18 (35.71)     2:18.15 (35.97)
        2:55.22 (37.07)     3:32.20 (36.98)     4:09.38 (37.18)     4:45.93 (36.55)
        5:22.28 (36.35)     5:57.33 (35.05)                                        
  7 Hudson, Jacob H           12 St Dominic Savio     6:09.66    6:01.85  
                  31.68     1:05.98 (34.30)     1:42.08 (36.10)     2:18.65 (36.57)
        2:55.62 (36.97)     3:32.75 (37.13)     4:10.44 (37.69)     4:48.02 (37.58)
        5:26.05 (38.03)     6:01.85 (35.80)                                        
  8 Napier, Maxwell           10 Legacy Christian     6:12.86    6:10.27  
                  32.93     1:08.34 (35.41)     1:45.44 (37.10)     2:23.33 (37.89)
        3:01.70 (38.37)     3:39.13 (37.43)     4:17.66 (38.53)     4:56.64 (38.98)
        5:34.14 (37.50)     6:10.27 (36.13)                                        
  9 Montero, Robinson         11 Faith West           6:36.23    6:11.19  
                  32.02     1:08.29 (36.27)     1:45.87 (37.58)                    
            3:02.89 ( )     3:41.61 (38.72)     4:20.70 (39.09)     5:00.20 (39.50)
        5:37.55 (37.35)     6:11.19 (33.64)                                        
 10 Hein, Nicholas A          10 Incarn. Word CC      6:17.52    6:14.14  
                  32.68     1:08.85 (36.17)     1:46.03 (37.18)     2:24.20 (38.17)
        3:02.84 (38.64)     3:41.65 (38.81)     4:20.64 (38.99)     5:00.39 (39.75)
        5:39.57 (39.18)     6:14.14 (34.57)                                        
 11 Wengrovitz, Ben           10 T.M.I.               6:36.84    6:25.33  
                  34.13     1:12.13 (38.00)     1:49.18 (37.05)     2:28.98 (39.80)
        3:08.49 (39.51)     3:48.47 (39.98)                             5:09.75 ( )
        5:49.55 (39.80)     6:25.33 (35.78)                                        
 12 Lopez, Manuel E           09 Incarn. Word CC      6:46.10    6:46.44  
                  35.16     1:15.61 (40.45)     1:56.54 (40.93)                    
            3:19.03 ( )     4:02.37 (43.34)     4:44.96 (42.59)     5:28.14 (43.18)
        6:08.06 (39.92)     6:46.44 (38.38)                                        
 13 Grobleben, Hayden         12 2nd Baptist          6:52.37    6:58.27  
                  31.66     1:07.55 (35.89)     1:45.72 (38.17)     2:26.63 (40.91)
        3:09.57 (42.94)     3:54.51 (44.94)     4:40.58 (46.07)     5:27.54 (46.96)
        6:12.94 (45.40)     6:58.27 (45.33)                                        
 14 Slezak, Andrew J          09 St Dominic Savio     7:14.77    7:12.56  
                  33.66     1:13.41 (39.75)     1:56.21 (42.80)     2:39.95 (43.74)
        3:24.55 (44.60)     4:10.62 (46.07)     4:56.33 (45.71)     5:43.17 (46.84)
        6:30.12 (46.95)     7:12.56 (42.44)                                        
 -- Ministrelli, Matt S       10 T K Gorman           5:56.61         DQ  
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 St Dominic Savio Chs  'A'                         1:45.88    1:44.25  
     1) Murphy, Caitlin S 09            2) Johnson, Caleigh C 12          
     3) Espinosa, Hannah R 10           4) Reysa, Natalie E 12            
                  25.45       53.16 (27.71)     1:18.64 (25.48)     1:44.25 (25.61)
  2 Regents School of Austin Swim  'A'                1:55.40    1:52.64  
     1) Smitheal, Avery P 10            2) Graber, MeiMei 09              
     3) White, Annabelle 09             4) Burk, McKenzie I 12            
                  28.39       59.70 (31.31)     1:26.57 (26.87)     1:52.64 (26.07)
  3 Fort Worth Christian School  'A'                  1:58.60    1:54.11  
     1) Brigmon, Hannah 10              2) Joray, Abigail S 09            
     3) Martin, Lauren 10               4) Joray, Samantha J 11           
                  29.61     1:02.61 (33.00)     1:28.31 (25.70)     1:54.11 (25.80)
  4 San Antonio Providence  'A'                       2:04.82    1:56.96  
     1) Bruce, Faith 09                 2) Schulz, Abigail 11             
     3) de la Pena, Bianca R 10         4) Bruce, Julia C 12              
                  29.68     1:01.15 (31.47)     1:28.92 (27.77)     1:56.96 (28.04)
  5 Victoria St Joseph  'A'                           2:01.32    1:56.99  
     1) Herman, Kaitlyn M 10            2) Guerra, Makenzie N 11          
     3) Barker, Robin C 09              4) Barker, Sydney A 12            
                  28.89       59.05 (30.16)     1:28.50 (29.45)     1:56.99 (28.49)
  6 T M I  'A'                                        1:48.86    1:57.30  
     1) Warder, Mary 09                 2) Ross, Ana 10                   
     3) McCafferty, Mary 10             4) Knight, Katie 09               
                  29.00       58.16 (29.16)     1:27.03 (28.87)     1:57.30 (30.27)
  7 Houston Second Baptist  'A'                       2:06.50    1:58.13  
     1) Lee, Muriel 11                  2) Johnson, Shannon 11            
     3) Steelman, Kallie 10             4) Steelman, Kate 12              
                  28.97     1:01.64 (32.67)     1:31.20 (29.56)     1:58.13 (26.93)
  8 Fort Bend Christian Academy  'A'                  2:00.47    1:58.51  
     1) Bernstein, Elizabeth R 09       2) Avila, Faith 09                
     3) Brown, Kati Ray 11              4) McKissick, Claire 12           
                  29.53     1:01.91 (32.38)     1:31.28 (29.37)     1:58.51 (27.23)
  9 Austin St Michaels  'A'                           2:00.05    1:59.40  
     1) McKenzie, Madison 11            2) Beiter, Claire 10              
     3) Lynch, Eva 11                   4) Lasita, Gianna 11              
                  31.08     1:02.68 (31.60)     1:31.13 (28.45)     1:59.40 (28.27)
 10 Faith West Academy  'A'                           1:59.97    1:59.84  
     1) Potts, Avery 10                 2) Winkel, Mackenzie 12           
     3) Telschow, Madison 12            4) Watts, Audrey 12               
                  30.31     1:01.78 (31.47)     1:30.61 (28.83)     1:59.84 (29.23)
 11 Frisco Legacy Christian  'A'                      2:01.72    2:00.37  
     1) Arevalo, Natasha 09             2) Watson, McKenna 12             
     3) Napier, Nicole 09               4) Pyle, Layne 09                 
                  28.57     1:02.31 (33.74)     1:33.64 (31.33)     2:00.37 (26.73)
 12 CC Incarnate Word Academy  'A'                    2:08.03    2:04.53  
     1) Nicholson, Lizzy 10             2) Milligan, Alyssa M 10          
     3) Becker, Sara Beth B 11          4) Lippincott, Paige 12           
                  28.72     1:00.87 (32.15)     1:33.30 (32.43)     2:04.53 (31.23)
 13 Grapevine Faith Christain  'A'                    2:11.85    2:08.05  
     1) Bradford, Lauren 09             2) Vache, Izzy 09                 
     3) Beardsley, Kalee 12             4) Cobb, Christi 10               
                  32.92     1:06.67 (33.75)     1:38.69 (32.02)     2:08.05 (29.36)
 14 Prince of Peace Christian  'A'                    2:15.80    2:12.40  
     1) McIntosh, Kyra 12               2) Vlasak, Danielle 10            
     3) Skidmore, Izzabelle 10          4) Harris, Ginger 12              
                  35.25     1:07.65 (32.40)     1:44.20 (36.55)     2:12.40 (28.20)
 15 Bishop T K Gorman Catholic Sch  'A'               2:15.49    2:20.29  
     1) Abella, Clarissa 11             2) Leach, Hanna M 11              
     3) Fate, Casey 10                  4) Carl, Cailyn E 11              
                  32.48     1:07.48 (35.00)     1:45.05 (37.57)     2:20.29 (35.24)
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 St Dominic Savio Chs  'A'                         1:34.53    1:32.33  
     1) Grieshop, Jack P 09             2) Noonan, Preston W 12           
     3) Barone, Dominic G 09            4) Gilbert, Reilly G 09           
                  22.66       47.29 (24.63)     1:10.37 (23.08)     1:32.33 (21.96)
  2 Faith West Academy  'A'                           1:38.14    1:35.05  
     1) Robinson, Joey 10               2) Bulkley, Samuel 11             
     3) Spigener, Andrew 10             4) Lamendola, Chase 12            
                  24.10       47.14 (23.04)     1:11.14 (24.00)     1:35.05 (23.91)
  3 Austin St Michaels  'A'                           1:39.68    1:36.17  
     1) Pratt, Jacob 10                 2) Kane, Alan 12                  
     3) Bannon, Joshua J 10             4) Beiter, Ted H 11               
                  24.86       49.86 (25.00)     1:13.11 (23.25)     1:36.17 (23.06)
  4 Houston Second Baptist  'A'                       1:43.26    1:39.05  
     1) Smith, Cole 11                  2) Calderon, Ryan M 09            
     3) Tondera, Thompson K 12          4) Castro, Julian G 12            
                  25.22       50.89 (25.67)     1:15.12 (24.23)     1:39.05 (23.93)
  5 Fort Bend Christian Academy  'A'                  1:43.77    1:40.18  
     1) Mendoza, Eliott E 10            2) Maples, Troy 11                
     3) Brierty, Andrew 11              4) Pozzi, Matthew 10              
                  24.42       50.57 (26.15)     1:15.59 (25.02)     1:40.18 (24.59)
  6 San Antonio Christian School  'A'                 1:41.15    1:40.49  
     1) Perkins, Mathew R 09            2) O'Brien, Michael S 10          
     3) Larsen, Christian T 10          4) Nelson, Ellis G 10             
                  26.50       52.72 (26.22)     1:16.98 (24.26)     1:40.49 (23.51)
  7 CC Incarnate Word Academy  'A'                    1:40.38    1:40.71  
     1) Yeager, William A 12            2) Shea, Patrick N 09             
     3) Hein, Nicholas A 10             4) Vicknair, Gavin P 09           
                  23.01       50.18 (27.17)     1:16.34 (26.16)     1:40.71 (24.37)
  8 Lutheran South Academy  'A'                       1:43.50    1:43.36  
     1) Marston, Trevor J 11            2) Rockett, George 10             
     3) Le Blanc, Paul 09               4) Roy, Justin 12                 
                  25.74       52.88 (27.14)     1:20.72 (27.84)     1:43.36 (22.64)
  9 T M I  'A'                                        1:37.88    1:43.44  
     1) Ituarte Camara, Nico 09         2) Martinez, Santiago 10          
     3) Romo, Nathan 10                 4) Ma, Clinton 10                 
                  26.09       52.03 (25.94)     1:17.56 (25.53)     1:43.44 (25.88)
 10 Fort Worth Christian School  'A'                  1:50.36    1:47.51  
     1) Myers, Blake 12                 2) Latham, Scott 12               
     3) Northcutt, Conner 12            4) Chavez, Rodrigo 12             
                  26.91       54.99 (28.08)     1:22.71 (27.72)     1:47.51 (24.80)
 11 Grapevine Faith Christain  'A'                    1:49.81    1:49.95  
     1) Cassidy, Max 11                 2) Beardsley, Kaleb 11            
     3) Fourrier, Connor 09             4) Fordham, Bryce 12              
                  25.68       55.43 (29.75)     1:23.22 (27.79)     1:49.95 (26.73)
 12 Victoria St Joseph  'A'                           1:59.04    1:52.99  
     1) Bludau, Reese B 10              2) Gwosdz, Carson 10              
     3) Canchola, Izac N 10             4) Jain, Pranav 10                
                  27.86       58.43 (30.57)     1:26.21 (27.78)     1:52.99 (26.78)
 13 Bishop T K Gorman Catholic Sch  'A'               1:51.40    1:56.27  
     1) Roberts, Ethan C 09             2) Li, Hans 11                    
     3) Parker, Hunter                  4) Pitonak, Michael 11            
                  25.47       52.70 (27.23)     1:29.56 (36.86)     1:56.27 (26.71)
 -- Regents School of Austin Swim  'A'                1:43.81         DQ  
     1) Poole, Jacob 11                 2) Martin, Tristan 11             
     3) Peyton, John Gabriel G 10       4) Piercy, TJ J 10                
                  24.61       49.88 (25.27)     1:16.08 (26.20)          DQ (22.47)
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, Caitlin S         09 St Dominic Savio     1:00.22      58.90  
                  28.64       58.90 (30.26)                                        
  2 Atchley, Lauren E         12 Faith Christian      1:03.87    1:01.08  
                  29.75     1:01.08 (31.33)                                        
  3 Joray, Abigail S          09 Fort Worth Chr       1:06.04    1:03.83  
                  31.55     1:03.83 (32.28)                                        
  4 Lim, Natalie J            11 Grace Community      1:06.25    1:04.05  
                  31.27     1:04.05 (32.78)                                        
  5 Gonzales, Xen M           09 Midl.Christian       1:10.39    1:08.50  
                  33.32     1:08.50 (35.18)                                        
  6 Lasita, Gianna            11 St Michaels          1:10.67    1:08.75  
                  32.63     1:08.75 (36.12)                                        
  7 Urbanczyk, Makenzi A      12 St Dominic Savio     1:11.83    1:09.31  
                  33.51     1:09.31 (35.80)                                        
  8 Arevalo, Natasha          09 Legacy Christian     1:11.28    1:10.36  
                  34.05     1:10.36 (36.31)                                        
  9 Garcia-Esparza, Peach A   09 Incarn. Word CC      1:11.52    1:10.97  
                  33.92     1:10.97 (37.05)                                        
 10 Lynch, Eva                11 St Michaels          1:09.85    1:13.04  
                  34.42     1:13.04 (38.62)                                        
 11 Connor, Kelsey M          11 Grace Community      1:14.03    1:14.48  
                  35.54     1:14.48 (38.94)                                        
 12 Graber, MeiMei            09 Regents              1:13.30    1:14.64  
                  35.27     1:14.64 (39.37)                                        
 13 Guerra, Makenzie N        11 St Joseph (V)        1:18.22    1:14.92  
                  36.71     1:14.92 (38.21)                                        
 14 Warder, Mary              09 T.M.I.               1:16.72    1:18.23  
 15 Willoughby, Morgan        12 Faith West           1:22.34    1:21.06  
                  39.29     1:21.06 (41.77)                                        
 16 Spigener, Eden            12 Faith West           1:30.55    1:30.82  
                  43.23     1:30.82 (47.59)                                        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grieshop, Jack P          09 St Dominic Savio       54.67      52.23  
                  25.60       52.23 (26.63)                                        
  2 Alejos, Victor M          09 T.M.I.                 55.77      54.13  
                  26.65       54.13 (27.48)                                        
  3 Barone, Dominic G         09 St Dominic Savio     1:00.01      57.74  
                  27.61       57.74 (30.13)                                        
  4 Spigener, Andrew          10 Faith West           1:01.35      58.37  
                  28.04       58.37 (30.33)                                        
  5 Derise, Jackson           11 2nd Baptist          1:05.57    1:01.38  
                  29.45     1:01.38 (31.93)                                        
  6 Manous, Cy                11 SW Christian         1:04.01    1:03.46  
                  30.43     1:03.46 (33.03)                                        
  7 Pozzi, Matthew            10 Fort Bend Christ     1:02.99    1:04.27  
                  30.68     1:04.27 (33.59)                                        
  8 Wortham, Jared D          12 Grace Community      1:04.74    1:05.15  
                  31.91     1:05.15 (33.24)                                        
  9 Kane, Alan                12 St Michaels          1:06.17    1:05.70  
                  32.20     1:05.70 (33.50)                                        
 10 Martinez, Santiago        10 T.M.I.               1:06.57    1:06.14  
                  31.81     1:06.14 (34.33)                                        
 11 Anderson, Thomas          10 T.M.I.               1:07.52    1:06.18  
                  32.04     1:06.18 (34.14)                                        
 12 Gonser, Kaiden            10 Prince of Peace      1:08.15    1:07.55  
                  32.58     1:07.55 (34.97)                                        
 13 O'Brien, Michael S        10 SA Christian         1:07.87    1:08.62  
                  33.78     1:08.62 (34.84)                                        
 14 Leasure, Seth V           09 St Dominic Savio     1:13.23    1:12.39  
                  34.84     1:12.39 (37.55)                                        
 15 Slezak, Andrew J          09 St Dominic Savio     1:20.90    1:20.95  
 16 Wendel, Kyle B            10 Incarn. Word CC      1:23.44    1:21.97  
                  37.76     1:21.97 (44.21)                                        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Espinosa, Hannah R        10 St Dominic Savio     1:11.91    1:09.27  
                  32.57     1:09.27 (36.70)                                        
  2 Carter, Maddie E          10 St. Mary's Hall      1:16.20    1:12.85  
                  34.08     1:12.85 (38.77)                                        
  3 McCafferty, Isabella A    12 T.M.I.               1:16.36    1:14.23  
                  34.36     1:14.23 (39.87)                                        
  4 Ferguson, Emily M         11 Fort Bend Christ     1:16.19    1:14.45  
                  35.08     1:14.45 (39.37)                                        
  5 Cox, Jessica L            10 T.M.I.               1:16.09    1:15.33  
                  35.56     1:15.33 (39.77)                                        
  6 Nicholson, Lizzy          10 Incarn. Word CC      1:21.07    1:19.01  
                  36.53     1:19.01 (42.48)                                        
  7 Anderson, Evi             09 Faith Christian      1:20.69    1:20.95  
                  37.19     1:20.95 (43.76)                                        
  8 Arevalo, Natasha          09 Legacy Christian     1:21.94    1:22.09  
                  37.68     1:22.09 (44.41)                                        
  9 Barker, Sydney A          12 St Joseph (V)        1:22.92    1:22.17  
                  38.45     1:22.17 (43.72)                                        
 10 Johnson, Shannon          11 2nd Baptist          1:29.42    1:24.27  
                  39.18     1:24.27 (45.09)                                        
 11 Walker, Juliagrace        12 T.M.I.               1:27.36    1:25.02  
                  39.87     1:25.02 (45.15)                                        
 12 Osouli, Royya             12 T.M.I.               1:27.39    1:25.87  
                  39.99     1:25.87 (45.88)                                        
 13 McKenzie, Madison         11 St Michaels          1:28.90    1:26.28  
                  39.55     1:26.28 (46.73)                                        
 14 Martin, Lauren            10 Fort Worth Chr       1:27.47    1:26.39  
                  40.54     1:26.39 (45.85)                                        
 15 Tryon, Madison            11 Faith West           1:27.55    1:26.59  
                  40.33     1:26.59 (46.26)                                        
 16 Beiter, Claire            10 St Michaels          1:29.20    1:28.73  
                  40.02     1:28.73 (48.71)                                        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beiter, Ted H             11 St Michaels          1:00.67    1:00.93  
                  28.84     1:00.93 (32.09)                                        
  2 Bannon, Joshua J          10 St Michaels          1:04.91    1:02.86  
                  29.66     1:02.86 (33.20)                                        
  3 Roberts, Ethan C          09 T K Gorman           1:09.51    1:09.16  
                  32.53     1:09.16 (36.63)                                        
  4 Romo, Nathan              10 T.M.I.               1:14.45    1:10.01  
                  32.31     1:10.01 (37.70)                                        
  5 Wang, Rain                12 Faith West           1:15.07    1:11.94  
                  33.36     1:11.94 (38.58)                                        
  6 Wyborski, Kyle T          12 St Dominic Savio     1:12.65    1:13.33  
                  32.60     1:13.33 (40.73)                                        
  7 Montoya, Jon E            10 St Dominic Savio     1:12.25    1:13.57  
                  33.61     1:13.57 (39.96)                                        
  8 Gee, Samuel               09 Fort Bend Christ     1:13.22    1:13.71  
                  34.47     1:13.71 (39.24)                                        
  9 Ochoa, Jose               12 T.M.I.               1:17.67    1:14.20  
                  35.14     1:14.20 (39.06)                                        
 10 Ituarte Camara, Nico      09 T.M.I.               1:17.88    1:14.27  
                  34.84     1:14.27 (39.43)                                        
 11 Vicknair, Gavin P         09 Incarn. Word CC      1:16.33    1:14.38  
                  34.92     1:14.38 (39.46)                                        
 12 Manous, Cy                11 SW Christian         1:14.48    1:16.48  
                  35.63     1:16.48 (40.85)                                        
 13 Li, Hans                  11 T K Gorman           1:17.43    1:18.80  
                  36.40     1:18.80 (42.40)                                        
 14 Pozzi, Matthew            10 Fort Bend Christ     1:15.29    1:21.13  
                  36.54     1:21.13 (44.59)                                        
 15 Villarreal, David A       12 Incarn. Word CC      1:20.03    1:21.31  
                  37.29     1:21.31 (44.02)                                        
 16 Ma, Clinton               10 T.M.I.               1:21.15    1:24.00  
                  38.43     1:24.00 (45.57)                                        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 St Dominic Savio Chs  'A'                         3:55.01    3:44.47  
     1) Reysa, Natalie E 12             2) Urbanczyk, Makenzi A 12        
     3) Murphy, Caitlin S 09            4) Hallum, Jade A 09              
                  26.52       56.77 (56.77)     1:25.69 (28.92)   1:58.85 (1:02.08)
        2:25.46 (26.61)     2:53.47 (54.62)     3:18.21 (24.74)     3:44.47 (51.00)
  2 T M I  'A'                                        3:55.66    3:52.14  
     1) Holmes, Elizabeth A 12          2) McCafferty, Isabella A 12      
     3) McCafferty, Mary 10             4) Cox, Jessica L 10              
                  25.49       52.37 (52.37)     1:19.82 (27.45)     1:51.27 (58.90)
        2:20.90 (29.63)   2:53.58 (1:02.31)     3:21.94 (28.36)     3:52.14 (58.56)
  3 Grapevine Faith Christain  'A'                    4:11.99    4:02.70  
     1) Asselta, Rachel C 11            2) Anderson, Evi 09               
     3) Schmidt, Claire 09              4) Atchley, Lauren E 12           
                  28.12       58.58 (58.58)     1:30.28 (31.70)   2:04.66 (1:06.08)
        2:34.16 (29.50)   3:07.74 (1:03.08)     3:34.37 (26.63)     4:02.70 (54.96)
  4 Houston Second Baptist  'A'                       4:22.58    4:06.33  
     1) Lee, Muriel 11                  2) Steelman, Kate 12              
     3) Steelman, Kallie 10             4) Newell, Sophie P 10            
                  30.04   1:04.65 (1:04.65)     1:33.14 (28.49)   2:05.81 (1:01.16)
        2:36.58 (30.77)   3:12.77 (1:06.96)     3:38.27 (25.50)     4:06.33 (53.56)
  5 CC Incarnate Word Academy  'A'                    4:33.95    4:30.27  
     1) Nicholson, Lizzy 10             2) Wood, Kelsi A 09               
     3) Lippincott, Paige 12            4) Garcia-Esparza, Peach A 09     
                  32.48   1:08.33 (1:08.33)     1:39.91 (31.58)   2:16.36 (1:08.03)
        2:50.15 (33.79)   3:27.61 (1:11.25)     3:57.35 (29.74)   4:30.27 (1:02.66)
  6 San Antonio Providence  'A'                       4:43.07    4:31.73  
     1) de la Pena, Bianca R 10         2) Calpito, Abigail 10            
     3) Bruce, Faith 09                 4) Bruce, Julia C 12              
                  29.88   1:02.13 (1:02.13)     1:35.81 (33.68)   2:17.31 (1:15.18)
        2:50.17 (32.86)   3:26.23 (1:08.92)     3:57.00 (30.77)   4:31.73 (1:05.50)
  7 Faith West Academy  'A'                           4:30.21    4:33.93  
     1) Telschow, Madison 12            2) Willoughby, Morgan 12          
     3) Watts, Clara 10                 4) Watts, Audrey 12               
                  30.66   1:05.10 (1:05.10)     1:40.19 (35.09)   2:20.05 (1:14.95)
        2:51.90 (31.85)   3:28.17 (1:08.12)     3:58.87 (30.70)   4:33.93 (1:05.76)
  8 Fort Bend Christian Academy  'A'                  4:23.94    4:39.47  
     1) Bernstein, Elizabeth R 09       2) Avila, Faith 09                
     3) Brown, Kati Ray 11              4) McKissick, Claire 12           
                  32.63   1:07.69 (1:07.69)     1:44.08 (36.39)   2:23.41 (1:15.72)
        2:56.23 (32.82)   3:33.27 (1:09.86)     4:04.40 (31.13)   4:39.47 (1:06.20)
  9 Bishop T K Gorman Catholic Sch  'A'               5:05.83    5:15.94  
     1) Trammell, Kat 11                2) Noriega, Carola A 10           
     3) Shi, Nancy 11                   4) Roberts, Jenna K 09            
                  41.18   1:44.55 (1:44.55)                         2:41.20 (56.65)
        3:17.54 (36.34)   3:58.90 (1:17.70)     4:35.08 (36.18)   5:15.94 (1:17.04)
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 T M I  'A'                                        3:45.59    3:29.61  
     1) Devlin, Robby 10                2) Anderson, Thomas 10            
     3) Martinez, Santiago 10           4) Alejos, Victor M 09            
                  23.35       48.34 (48.34)                         1:42.65 (54.31)
        2:09.85 (27.20)     2:40.19 (57.54)     3:04.04 (23.85)     3:29.61 (49.42)
  2 Houston Second Baptist  'A'                       3:50.70    3:32.13  
     1) Derise, Jackson 11              2) Tondera, Thompson K 12         
     3) Calderon, Ryan M 09             4) Castro, Julian G 12            
                  25.09       52.78 (52.78)     1:19.45 (26.67)     1:48.68 (55.90)
        2:13.27 (24.59)     2:41.85 (53.17)     3:05.82 (23.97)     3:32.13 (50.28)
  3 Faith West Academy  'A'                           4:06.48    3:32.81  
     1) Spigener, Andrew 10             2) Wang, Rain 12                  
     3) Bulkley, Samuel 11              4) Lamendola, Chase 12            
                  24.67       51.56 (51.56)     1:18.17 (26.61)     1:46.74 (55.18)
        2:11.44 (24.70)     2:40.76 (54.02)     3:05.63 (24.87)     3:32.81 (52.05)
  4 San Antonio Christian School  'A'                 3:47.85    3:42.93  
     1) Perkins, Mathew R 09            2) O'Brien, Michael S 10          
     3) Larsen, Christian T 10          4) Nelson, Ellis G 10             
                  27.91       59.25 (59.25)     1:26.58 (27.33)     1:56.90 (57.65)
        2:23.53 (26.63)     2:52.50 (55.60)     3:16.86 (24.36)     3:42.93 (50.43)
  5 St Dominic Savio Chs  'A'                         3:46.56    3:44.37  
     1) McCuskey, Fletch F 12           2) Hudson, Jacob H 12             
     3) Noonan, Preston W 12            4) Barone, Dominic G 09           
                  27.50       57.20 (57.20)     1:25.01 (27.81)     1:56.49 (59.29)
        2:22.79 (26.30)     2:53.28 (56.79)     3:16.46 (23.18)     3:44.37 (51.09)
  6 CC Incarnate Word Academy  'A'                    3:48.14    3:45.92  
     1) Vicknair, Gavin P 09            2) Shea, Patrick N 09             
     3) Hein, Nicholas A 10             4) Yeager, William A 12           
                  27.20       56.55 (56.55)     1:25.45 (28.90)   1:56.84 (1:00.29)
        2:24.98 (28.14)     2:55.59 (58.75)     3:19.33 (23.74)     3:45.92 (50.33)
  7 Fort Bend Christian Academy  'A'                  3:52.34    3:46.77  
     1) Mendoza, Eliott E 10            2) Brierty, Andrew 11             
     3) Gee, Samuel 09                  4) Pozzi, Michael 12              
                  25.72       53.84 (53.84)     1:21.41 (27.57)     1:51.86 (58.02)
        2:18.84 (26.98)     2:49.21 (57.35)     3:15.40 (26.19)     3:46.77 (57.56)
  8 Fort Worth Southwestn Christia  'A'               4:26.23    4:22.10  
     1) Brasher, Christian 11           2) Sullivan, Chaz 11              
     3) Thomas, Stratton 11             4) Manous, Cy 11                  
                  28.01       56.80 (56.80)     1:29.38 (32.58)   2:04.12 (1:07.32)
        2:37.52 (33.40)   3:21.14 (1:17.02)     3:50.04 (28.90)   4:22.10 (1:00.96)
  9 Bishop T K Gorman Catholic Sch  'A'               4:35.39    4:43.44  
     1) Chen, Bob 10                    2) Guan, Tingkai 11               
     3) Martins, Joe T 10               4) Land, Nick G 09                
                  32.96   1:10.55 (1:10.55)     1:45.02 (34.47)   2:22.89 (1:12.34)
        2:54.95 (32.06)   3:29.23 (1:06.34)     4:04.65 (35.42)   4:43.44 (1:14.21)
 -- Grapevine Faith Christain  'A'                    4:08.85         DQ  
     1) Williams, Emerson 10            2) Dunn, Zach 11                  
     3) Fourrier, Connor 09             4) Cassidy, Max 11                
                  28.96   1:00.87 (1:00.87)                       2:02.30 (1:01.43)
        2:33.05 (30.75)   3:05.07 (1:02.77)     3:32.19 (27.12)          DQ (56.95)
 
                    Combined Team Scores - Through Event 24                    
 
  1. St Dominic Savio Chs                376   2. T M I                               268
  3. Houston Second Baptist              190   4. Faith West Academy                  120
  5. Austin St Michaels                  111   6. Regents School of Austin Swim       107
  7. Grapevine Faith Christain            91   8. CC Incarnate Word Academy          83.5
  9. San Antonio Christian School       76.5  10. Fort Bend Christian Academy          71
 11. Fort Worth Christian School          61  12. Tyler Grace Community                50
 13. Lutheran South Academy               48  14. San Antonio Providence               45
 15. Saint Mary's Hall                    38  16. Midland Christian High School        33
 16. Bishop T K Gorman Catholic Sch       33  18. Victoria St Joseph                   30
 19. Fort Worth Southwestn Christia       26  19. Frisco Legacy Christian              26
 21. Prince of Peace Christian             8  22. Austin Hyde Park                      7
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. St Dominic Savio Chs                196   2. T M I                               133
  3. Grapevine Faith Christain            87   4. Houston Second Baptist               81
  5. Fort Worth Christian School          59   6. Regents School of Austin Swim        56
  7. CC Incarnate Word Academy            49   8. San Antonio Providence               45
  9. Tyler Grace Community                39  10. Midland Christian High School        33
 11. Fort Bend Christian Academy          32  12. Victoria St Joseph                   30
 13. Austin St Michaels                   22  14. Frisco Legacy Christian              19
 14. Saint Mary's Hall                    19  16. Faith West Academy                   16
 16. San Antonio Christian School         16  18. Prince of Peace Christian             7
 18. Austin Hyde Park                      7  20. Bishop T K Gorman Catholic Sch        4
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 24                     
 
  1. St Dominic Savio Chs                180   2. T M I                               135
  3. Houston Second Baptist              109   4. Faith West Academy                  104
  5. Austin St Michaels                   89   6. San Antonio Christian School       60.5
  7. Regents School of Austin Swim        51   8. Lutheran South Academy               48
  9. Fort Bend Christian Academy          39  10. CC Incarnate Word Academy          34.5
 11. Bishop T K Gorman Catholic Sch       29  12. Fort Worth Southwestn Christia       26
 13. Saint Mary's Hall                    19  14. Tyler Grace Community                11
 15. Frisco Legacy Christian               7  16. Grapevine Faith Christain             4
 17. Fort Worth Christian School           2  18. Prince of Peace Christian             1