2018 AAAA ST Northside Closed July Splash / STA-18-61cm
Block Aquatic Center - 7/7/2018                     
Final Results and Scores                                   
 
Mixed 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Trevor H           15 AAAA-ST                25.75      25.93   20  
  2 Nino, James V             17 AAAA-ST                27.60      27.46   17  
  3 Barickman, Chloe R        15 AAAA-ST                29.80      30.00   16  
  4 Hilburn, Mack R           14 AAAA-ST                31.51      32.26   15  
  5 Amann, Nicholas M         12 AAAA-ST                33.66      33.34   14  
  6 Smith, Abigail L          13 AAAA-ST                33.25      33.57   13  
  7 Shields, Ryan J           13 AAAA-ST                34.28      34.91   12  
  8 Mandacina, Parker R       11 AAAA-ST                34.32      35.54   11  
  9 Hilburn, Maddox C         12 AAAA-ST                36.30      36.04    9  
 10 Whitfield, Kenneth A      13 AAAA-ST                35.21      36.18    7  
 11 Black, Kate E             11 AAAA-ST                36.97      36.76    6  
 12 Castillo II, Mark Anthon  13 AAAA-ST                37.93      37.07    5  
 13 Saylor, Kailey I          15 AAAA-ST                35.21      37.67    4  
 14 White, Jacob G            13 AAAA-ST                38.66      37.90    3  
 15 Wright, Maryn M           12 AAAA-ST                41.56      38.04    2  
 16 Glasgow, Lily D           10 AAAA-ST                36.89      38.53    1  
 17 Thomas, Emma B            12 AAAA-ST                48.67      40.07  
 18 Montgomery, Gabe B        12 AAAA-ST                40.55      40.39  
 19 Krueger, Sal M            11 AAAA-ST                43.81      42.12  
 19 Nino, Jayna M             14 AAAA-ST                42.78      42.12  
 21 Propper, Ella R            9 AAAA-ST                44.29      43.70  
 22 Pimentel, Leilene N       10 AAAA-ST                48.03      43.90  
 23 Bahr, Sydney J             9 AAAA-ST                41.75      43.92  
 24 Makilan, Jadon P          10 AAAA-ST                42.02      45.81  
 25 Huang, Orry D             12 AAAA-ST                54.00      48.90  
 26 Hibbetts, Libby E          8 AAAA-ST                50.38      50.59  
 27 Wellman, Calvin H         12 AAAA-ST                47.10      51.51  
 28 Propper, Talia E           7 AAAA-ST              1:00.76      54.60  
 29 Svatek, Reese R            8 AAAA-ST                57.06      58.62  
 30 Ceballos, Marleny          9 AAAA-ST              1:18.18    1:02.76  
 
Mixed 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Trevor H           15 AAAA-ST                56.66      56.87   20  
  2 Nino, James V             17 AAAA-ST              1:00.99    1:00.57   17  
  3 Copes, Jenna E            13 AAAA-ST              1:02.70    1:03.66   16  
  4 Barickman, Chloe R        15 AAAA-ST              1:06.52    1:04.77   15  
  5 Crisp, Becca A            13 AAAA-ST              1:10.72    1:10.13   14  
  6 Wilson, Addy R            11 AAAA-ST              1:09.20    1:12.16   13  
  7 Mason, Nick               14 AAAA-ST              1:11.20    1:12.46   12  
  8 Goldhammer, Grace E       12 AAAA-ST              1:12.70    1:12.83   11  
  9 Smith, Abigail L          13 AAAA-ST              1:13.78    1:13.78    9  
 10 Whitfield, Kenneth A      13 AAAA-ST              1:15.21    1:18.17    7  
 11 Nelms, Josh F             13 AAAA-ST              1:16.56    1:19.94    6  
 12 Amann, Nicholas M         12 AAAA-ST              1:17.58    1:20.78    5  
 13 Su, Michelle H            12 AAAA-ST              1:26.71    1:21.19    4  
 14 Verma, Karisma            14 AAAA-ST              1:35.88    1:22.57    3  
 15 Shields, Ryan J           13 AAAA-ST              1:26.53    1:23.74    2  
 16 Burrus, John A            13 AAAA-ST              1:23.33    1:24.50    1  
 17 Barickman, Sofia R        11 AAAA-ST              1:23.41    1:26.64  
 18 Goldsmith, Savaiah S      13 AAAA-ST              1:27.64    1:27.44  
 19 Amann, Patrick M          10 AAAA-ST              1:29.24    1:29.91  
 20 Jardenil, Kenneth L       11 AAAA-ST              1:33.15    1:30.56  
 21 Montgomery, Gabe B        12 AAAA-ST              1:27.89    1:31.69  
 22 Makilan, Jadon P          10 AAAA-ST              1:33.84    1:36.40  
 23 Propper, Ella R            9 AAAA-ST              1:42.03    1:42.27  
 24 De La Cerda, Gianni D     11 AAAA-ST              1:40.20    1:42.71  
 25 Gonzalez, David A         11 AAAA-ST              2:00.07    1:46.42  
 26 Hardeman, Victoria I       9 AAAA-ST              1:52.19    1:46.61  
 27 Wellman, Calvin H         12 AAAA-ST              1:52.26    1:53.84  
 28 Ariercetin, Alp Nicolas   10 AAAA-ST              1:46.30    1:54.01  
 29 Wright, Maryn M           12 AAAA-ST              1:37.32    1:55.35  
 30 Huang, Orry D             12 AAAA-ST              2:10.00    1:56.40  
 31 Hibbetts, Libby E          8 AAAA-ST              1:47.00    1:59.53  
 32 Amann, Danielle N          7 AAAA-ST              2:03.77    2:05.71  
 33 Svatek, Reese R            8 AAAA-ST              2:20.00    2:06.64  
 34 Ceballos, Marleny          9 AAAA-ST              2:38.09    2:51.71  
 
Mixed 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maldonado, Patrick J      11 AAAA-ST              2:21.95    2:24.73   20  
  2 Wilson, Addy R            11 AAAA-ST              2:30.50    2:31.43   17  
  3 Goldhammer, Jack A        13 AAAA-ST              2:31.87    2:32.58   16  
  4 Hilburn, Mack R           14 AAAA-ST              2:37.93    2:37.95   15  
  5 Smith, Abigail L          13 AAAA-ST              2:43.61    2:40.95   14  
  6 Hilburn, Maddox C         12 AAAA-ST              2:53.64    2:49.84   13  
  7 Huang, Kyle D             14 AAAA-ST              2:51.38    2:50.82   12  
  8 Echols, Hayden W          12 AAAA-ST              2:57.35    2:54.02   11  
  9 Su, Michelle H            12 AAAA-ST              3:04.96    2:54.97    9  
 10 Whitfield, Kenneth A      13 AAAA-ST              3:15.21    2:59.45    7  
 11 White, Jacob G            13 AAAA-ST              3:20.65    3:00.32    6  
 12 Verma, Karisma            14 AAAA-ST              3:18.92    3:03.97    5  
 13 Saylor, Kailey I          15 AAAA-ST              2:46.40    3:09.39    4  
 14 Wright, Maryn M           12 AAAA-ST              3:19.56    3:12.68    3  
 15 Castillo II, Mark Anthon  13 AAAA-ST              3:24.35    3:17.93    2  
 16 Krueger, Sal M            11 AAAA-ST              3:13.12    3:18.29    1  
 17 Bahr, Sydney J             9 AAAA-ST              3:12.82    3:19.18  
 18 Bello, Olivia M           12 AAAA-ST              2:23.80    3:20.23  
 19 Green, Caroline E         12 AAAA-ST              4:00.00    3:24.80  
 20 Nino, Jayna M             14 AAAA-ST              3:37.64    3:26.16  
 21 Allen, Aiden L            13 AAAA-ST              3:42.21    3:28.80  
 22 Brackett, Jack L          12 AAAA-ST              3:25.74    3:29.25  
 23 De La Cerda, Gianni D     11 AAAA-ST              3:35.61    3:29.59  
 24 Pimentel, Leilene N       10 AAAA-ST              3:34.11    3:33.11  
 25 Wilson V, Rufus           12 AAAA-ST              4:00.00    3:37.13  
 26 Ariercetin, Alp Nicolas   10 AAAA-ST              3:48.39    3:55.54  
 
Mixed 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Estes, Nolan K            15 AAAA-ST              5:46.31    5:50.98   20  
  2 Dessouky, Samar S         13 AAAA-ST              6:05.11    5:51.07   17  
  3 North, Bobby A            14 AAAA-ST              5:50.31    5:53.29   16  
  4 Clements, Maddie M        16 AAAA-ST              5:49.62    6:10.42   15  
  5 Valdez, Amanda A          12 AAAA-ST              6:14.09    6:12.54   14  
  6 Barickman, Sofia R        11 AAAA-ST              6:30.21    6:26.28   13  
  7 Amann, Patrick M          10 AAAA-ST              7:00.21    6:26.73   12  
  8 Makilan, Jadon P          10 AAAA-ST              7:02.53    7:02.58   11  
 
Mixed 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Su, Michelle H            12 AAAA-ST                49.38      41.54   20  
  2 Black, Kate E             11 AAAA-ST                41.81      42.05   17  
  3 Clements-Vargas, Persey    9 AAAA-ST                49.23      47.63   16  
  4 Kilpatrick, Juliana E     11 AAAA-ST                48.66      47.73   15  
  5 Svatek, Jordan P          11 AAAA-ST                45.31      48.26   14  
  6 Bello, Olivia M           12 AAAA-ST                47.19      48.45   13  
  7 Zorrilla, Joaquin         11 AAAA-ST                48.25      49.22   12  
  8 Krueger, Sal M            11 AAAA-ST                51.89      49.32   11  
  9 Bahr, Sydney J             9 AAAA-ST                47.32      49.48    9  
 10 Thomas, Emma B            12 AAAA-ST              1:01.48      49.95    7  
 11 Jardenil, Kenneth L       11 AAAA-ST                48.38      51.05    6  
 12 Pimentel, Leilene N       10 AAAA-ST                54.86      51.85    5  
 13 Bahr, Lucas B             11 AAAA-ST                50.59    1:00.44    4  
 14 Amann, Danielle N          7 AAAA-ST              1:04.39    1:02.86    3  
 15 Propper, Talia E           7 AAAA-ST              1:07.39    1:05.74    2  
 
Mixed 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Trevor H           15 AAAA-ST              1:04.66    1:03.40   20  
  2 Wilson, Addy R            11 AAAA-ST              1:21.63    1:21.00   17  
  3 Mason, Nick               14 AAAA-ST              1:28.13    1:25.65   16  
  4 Dessouky, Samar S         13 AAAA-ST              1:30.72    1:26.69   15  
  5 Nelms, Josh F             13 AAAA-ST              1:28.01    1:28.55   14  
  6 Hurst, Hagen F            10 AAAA-ST              1:24.68    1:28.76   13  
  7 Valdez, Amanda A          12 AAAA-ST              1:26.97    1:29.57   12  
  8 Villanueva-Delaney, Fint  12 AAAA-ST              1:29.37    1:31.34   11  
  9 Saylor, Kailey I          15 AAAA-ST              1:23.76    1:35.38    9  
 10 Goldsmith, Savaiah S      13 AAAA-ST              1:40.28    1:35.72    7  
 11 Glasgow, Lily D           10 AAAA-ST              1:32.77    1:36.32    6  
 12 Shields, Ryan J           13 AAAA-ST              1:33.56    1:36.66    5  
 13 Clements, Maddie M        16 AAAA-ST              1:35.40    1:37.41    4  
 14 Barickman, Sofia R        11 AAAA-ST              1:34.20    1:38.87    3  
 15 Burrus, John A            13 AAAA-ST              1:39.13    1:40.44    2  
 16 Brackett, Jack L          12 AAAA-ST              1:46.79    1:43.28    1  
 17 Kilpatrick, Juliana E     11 AAAA-ST              1:45.17    1:43.53  
 18 Thomas, Emma B            12 AAAA-ST              1:59.30    1:46.88  
 19 Krueger, Sal M            11 AAAA-ST              1:44.95    1:48.29  
 20 Nino, Jayna M             14 AAAA-ST              1:55.40    1:50.80  
 21 Wilson V, Rufus           12 AAAA-ST              2:20.00    1:52.46  
 22 Allen, Aiden L            13 AAAA-ST              2:10.00    1:55.12  
 23 Hardeman, Victoria I       9 AAAA-ST              1:57.02    1:57.79  
 24 Gonzalez, David A         11 AAAA-ST              2:00.07    2:03.31  
 25 Ariercetin, Alp Nicolas   10 AAAA-ST              2:03.04    2:05.40  
 26 Svatek, Reese R            8 AAAA-ST              2:30.00    2:15.76  
 27 Wellman, Calvin H         12 AAAA-ST              2:09.39    2:16.65  
 28 Hibbetts, Libby E          8 AAAA-ST              2:16.11    2:18.66  
 29 Ceballos, Marleny          9 AAAA-ST              3:00.07    2:36.70  
 -- Green, Caroline E         12 AAAA-ST              2:00.00         DQ  
 -- Castillo II, Mark Anthon  13 AAAA-ST              1:38.81         DQ  
 
Mixed 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barickman, Chloe R        15 AAAA-ST              2:42.18    2:48.44   20  
  2 Hilburn, Mack R           14 AAAA-ST              2:52.93    2:53.36   17  
  3 Black, Kate E             11 AAAA-ST              3:06.94    3:07.73   16  
  4 Amann, Nicholas M         12 AAAA-ST              4:04.77    3:12.27   15  
  5 Hilburn, Maddox C         12 AAAA-ST              4:06.44    3:13.45   14  
  6 Huang, Kyle D             14 AAAA-ST              3:09.58    3:15.07   13  
  7 Villanueva-Delaney, Fint  12 AAAA-ST              3:07.79    3:19.26   12  
  8 Nino, Jayna M             14 AAAA-ST              4:00.21    3:45.83   11  
 
Mixed 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glasgow, Lily D           10 AAAA-ST                45.26      49.19   20  
  2 Su, Michelle H            12 AAAA-ST                51.62      49.71   17  
  3 Black, Kate E             11 AAAA-ST                50.49      50.52   16  
  4 Hurst, Hagen F            10 AAAA-ST                50.36      52.72   15  
  5 Wright, Maryn M           12 AAAA-ST                59.89      53.23   14  
  6 Zorrilla, Joaquin         11 AAAA-ST                51.89      53.57   13  
  7 Amann, Patrick M          10 AAAA-ST                51.09      55.17   12  
  8 Jardenil, Kenneth L       11 AAAA-ST                57.75      55.55   11  
  9 Huang, Orry D             12 AAAA-ST              1:01.00      55.76    9  
 10 Bahr, Sydney J             9 AAAA-ST                58.19      56.92    7  
 11 Mandacina, Ellison L       8 AAAA-ST                58.68      57.31    6  
 12 De La Cerda, Gianni D     11 AAAA-ST              1:06.69      58.05    5  
 13 Echols, Hayden W          12 AAAA-ST                57.48      58.69    4  
 14 Hardeman, Victoria I       9 AAAA-ST                59.21      59.84    3  
 15 Allen, Aiden L            13 AAAA-ST                55.00    1:00.96    2  
 16 Bahr, Lucas B             11 AAAA-ST                59.52    1:03.12    1  
 17 Propper, Ella R            9 AAAA-ST              1:03.84    1:04.31  
 18 Propper, Talia E           7 AAAA-ST              1:14.40    1:20.92  
 
Mixed 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nino, James V             17 AAAA-ST              1:23.71    1:23.90   20  
  2 Mason, Nick               14 AAAA-ST              1:30.14    1:33.60   17  
  3 Estes, Nolan K            15 AAAA-ST              1:32.78    1:37.29   16  
  4 Goldhammer, Jack A        13 AAAA-ST              1:40.00    1:43.65   15  
  5 Nelms, Josh F             13 AAAA-ST              1:49.51    1:44.69   14  
  6 Glasgow, Lily D           10 AAAA-ST              1:48.63    1:45.49   13  
  7 Valdez, Amanda A          12 AAAA-ST              1:41.82    1:45.53   12  
  8 North, Bobby A            14 AAAA-ST              1:46.66    1:46.33   11  
  9 Dessouky, Samar S         13 AAAA-ST              1:48.70    1:47.48    9  
 10 Goldsmith, Savaiah S      13 AAAA-ST              1:46.92    1:47.65    7  
 11 Barickman, Sofia R        11 AAAA-ST              1:49.82    1:52.19    6  
 12 Svatek, Jordan P          11 AAAA-ST              1:54.53    1:53.46    5  
 13 Villanueva-Delaney, Fint  12 AAAA-ST              1:53.90    1:54.00    4  
 14 Amann, Nicholas M         12 AAAA-ST              2:06.37    1:54.51    3  
 15 Thomas, Emma B            12 AAAA-ST              2:04.98    1:54.98    2  
 16 Jardenil, Kenneth L       11 AAAA-ST              1:57.03    1:55.07    1  
 17 Zorrilla, Joaquin         11 AAAA-ST              1:54.32    1:55.17  
 18 Kilpatrick, Juliana E     11 AAAA-ST              2:03.89    1:56.63  
 19 Mandacina, Ellison L       8 AAAA-ST              2:09.47    2:01.99  
 20 Hardeman, Victoria I       9 AAAA-ST              2:10.85    2:12.35  
 21 Montgomery, Gabe B        12 AAAA-ST              2:09.77    2:12.95  
 22 Gonzalez, David A         11 AAAA-ST              2:30.07    2:21.41  
 23 Hibbetts, Libby E          8 AAAA-ST              2:25.00    2:23.12  
 24 Ceballos, Marleny          9 AAAA-ST              3:30.07    2:31.93  
 25 Amann, Danielle N          7 AAAA-ST              2:45.07    2:40.89  
 26 Propper, Talia E           7 AAAA-ST              2:44.62    2:51.18  
 -- Wellman, Calvin H         12 AAAA-ST              2:40.00         DQ  
 -- Verma, Karisma            14 AAAA-ST              1:55.20         DQ  
 
Mixed 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mandacina, Parker R       11 AAAA-ST              3:20.10    3:21.50   20  
  2 Goldhammer, Grace E       12 AAAA-ST              3:25.16    3:21.64   17  
  3 Hilburn, Maddox C         12 AAAA-ST              3:36.86    3:24.53   16  
  4 Hilburn, Mack R           14 AAAA-ST              3:41.65    3:46.02   15  
  5 White, Jacob G            13 AAAA-ST              3:53.22    3:47.86   14  
  6 Burrus, John A            13 AAAA-ST              4:25.00    4:01.52   13  
  7 Brackett, Jack L          12 AAAA-ST              4:25.00    4:26.58   12  
  8 Green, Caroline E         12 AAAA-ST              4:35.00    4:59.44   11  
 
Mixed 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Echols, Hayden W          12 AAAA-ST                41.41      43.12   20  
  2 Castillo II, Mark Anthon  13 AAAA-ST                55.00      43.24   17  
  3 Burrus, John A            13 AAAA-ST                47.87      43.99   16  
  4 Hurst, Hagen F            10 AAAA-ST                43.19      44.43   15  
  5 White, Jacob G            13 AAAA-ST                52.00      45.54   14  
  6 Goldsmith, Savaiah S      13 AAAA-ST                58.28      47.80   13  
  7 Brackett, Jack L          12 AAAA-ST                56.66      57.69   12  
  8 Makilan, Jadon P          10 AAAA-ST                59.75      59.53   11  
  9 Green, Caroline E         12 AAAA-ST                59.00    1:00.82    9  
 10 De La Cerda, Gianni D     11 AAAA-ST              1:03.78    1:03.31    7  
 11 Ariercetin, Alp Nicolas   10 AAAA-ST              1:09.82    1:13.89    6  
 
Mixed 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Copes, Jenna E            13 AAAA-ST              1:09.95    1:10.28   20  
  2 Maldonado, Patrick J      11 AAAA-ST              1:26.16    1:20.10   17  
  3 Estes, Nolan K            15 AAAA-ST              1:40.31    1:24.12   16  
  4 Wilson, Addy R            11 AAAA-ST              1:31.27    1:31.86   15  
  5 Villanueva-Delaney, Fint  12 AAAA-ST              1:30.00    1:39.40   14  
  6 Svatek, Jordan P          11 AAAA-ST              1:45.49    1:47.62   13  
  7 Hurst, Hagen F            10 AAAA-ST              1:43.12    1:50.94   12  
  8 Mandacina, Ellison L       8 AAAA-ST              1:50.00    1:51.94   11  
  9 Clements-Vargas, Persey    9 AAAA-ST              2:11.24    1:55.68    9  
 10 Amann, Patrick M          10 AAAA-ST              1:45.21    1:59.93    7  
 -- Gonzalez, David A         11 AAAA-ST              3:00.07         DQ  
 
Mixed 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 North, Bobby A            14 AAAA-ST              3:15.31    3:44.81   20  
 -- Clements, Maddie M        16 AAAA-ST              3:17.31         DQ  
 
Mixed 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nino, James V             17 AAAA-ST              2:37.48    2:41.43   20  
  2 Maldonado, Patrick J      11 AAAA-ST              2:55.46    2:50.40   17  
  3 Mason, Nick               14 AAAA-ST              3:05.00    2:56.09   16  
  4 Mandacina, Parker R       11 AAAA-ST              3:00.33    2:59.50   15  
  5 Huang, Kyle D             14 AAAA-ST              3:09.12    3:09.33   14  
  6 Whitfield, Kenneth A      13 AAAA-ST              3:40.21    3:16.37   13  
  7 Nelms, Josh F             13 AAAA-ST              3:14.45    3:20.18   12  
  8 Echols, Hayden W          12 AAAA-ST              3:27.60    3:20.95   11  
  9 Shields, Ryan J           13 AAAA-ST              3:17.88    3:21.06    9  
 10 Saylor, Kailey I          15 AAAA-ST              3:10.62    3:32.42    7  
 11 Svatek, Jordan P          11 AAAA-ST              3:24.43    3:33.20    5.5
 11 Verma, Karisma            14 AAAA-ST              3:45.88    3:33.20    5.5
 13 Kilpatrick, Juliana E     11 AAAA-ST              3:50.25    3:39.97    4  
 14 Montgomery, Gabe B        12 AAAA-ST              4:15.00    3:46.00    3  
 15 Clements-Vargas, Persey    9 AAAA-ST              3:46.64    3:46.38    2  
 16 Bello, Olivia M           12 AAAA-ST              3:54.91    3:56.14    1  
 17 Pimentel, Leilene N       10 AAAA-ST              4:00.21    4:13.89  
 18 Allen, Aiden L            13 AAAA-ST              4:35.00    4:16.13  
 19 Amann, Danielle N          7 AAAA-ST              4:30.07    5:00.92  
 
                    Combined Team Scores - Through Event 14                    
 
  1. Alamo Area Aquatics Associatio     1887                                             
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 14                    
 
  1. Alamo Area Aquatics Associatio      867                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 14                     
 
  1. Alamo Area Aquatics Associatio     1020