2017 AAHSSL Dual Meet Weekend / SA-16-04
San Antonio Natatorium - 1/5/2017                          
Final Results and Scores                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Incarnate Word HS  'A'                            2:10.24    2:09.03  
     1) Escobedo, Rory 12               2) Betancourt, Mariela 09         
     3) Croley, Sophia 09               4) Croley, Olivia 10              
                  35.17     1:12.39 (37.22)     1:43.94 (31.55)     2:09.03 (25.09)
  2 Fredericksburg HS  'A'                            2:08.60    2:09.32  
     1) Ivers, Eliana 12                2) Walker, Katrina 10             
     3) Dearinger, Emma K 09            4) VanEpps, Allie 9               
                  32.98     1:11.25 (38.27)     1:42.39 (31.14)     2:09.32 (26.93)
  3 Incarnate Word HS  'B'                            2:22.89    2:27.66  
     1) Clarke, Kaitlyn 09              2) Parker, Georgia 11             
     3) Medellin, Teresa 11             4) Lopez, Isabella 11             
                  37.39     1:16.55 (39.16)     1:55.81 (39.26)     2:27.66 (31.85)
  4 Cole HS  'A'                                      2:26.98    2:28.12  
     1) Gonzales, Erica 09              2) Williams, Allison 09           
     3) Lee, Samantha 12                4) Steigleman, Maddie 12          
                  39.75     1:19.13 (39.38)     1:53.65 (34.52)     2:28.12 (34.47)
  5 San Antonio Fox Tech  'A'                         2:30.35    2:34.33  
     1) Diaz, Candy 12                  2) Rodriguez, Makayla 12          
     3) Dominguez, Isabella 11          4) Herrera, Clarissa 10           
                  42.66     1:26.31 (43.65)     2:00.93 (34.62)     2:34.33 (33.40)
  6 Lanier  'A'                                       2:44.01    2:49.01  
     1) Garcia, Arceli 11               2) Lopez, Timera 10               
     3) Valdez, Nina 10                 4) Ramirez, Mindy 12              
                  43.18     1:35.15 (51.97)     2:15.44 (40.29)     2:49.01 (33.57)
  7 San Antonio Fox Tech  'B'                         2:57.55    2:51.73  
     1) Bernhardt, Keren 09             2) Conde, Emma 9                  
     3) Madrigal, Marsha 11             4) Quiroz Torres, Priscilla 09    
                  47.48     1:35.62 (48.14)     2:15.95 (40.33)     2:51.73 (35.78)
  8 Brackenridge  'A'                                 2:59.46    2:58.50  
     1) Barragan, Rebecca 12            2) Dorville, Daisy 12             
     3) Marrufo, Makayla 12             4) Cerna, Leslie                  
                  43.36     1:37.19 (53.83)     2:20.20 (43.01)     2:58.50 (38.30)
 -- Brackenridge  'B'                                 3:00.06         DQ  
     1) Bhirdo, Amanda 12               2) Cuevas, Destiny 12             
     3) Hogan, Corrinthia 09            4) Rodriguez, Daniella 11         
                  58.21     1:42.21 (44.00)     2:32.43 (50.22)          DQ (39.95)
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fredericksburg HS  'A'                            1:50.31    1:52.71  
     1) Kneese, Troy 9                  2) Hammond, Graham 9              
     3) Shepard, Will J 09              4) Martinez, Antonio 9            
                  28.27     1:00.21 (31.94)     1:27.82 (27.61)     1:52.71 (24.89)
  2 San Antonio Fox Tech  'A'                         1:57.49    2:10.18  
     1) Lara Pantoja, Jesus 10          2) Herrera, Robert 10             
     3) Smith, Kevin 12                 4) Conde, Elias 12                
                  38.63     1:15.34 (36.71)     1:42.35 (27.01)     2:10.18 (27.83)
  3 Highlands  'A'                                    2:10.41    2:11.34  
     1) Flores, Jose                    2) Guerra, Martin G 10            
     3) Salazar, Joshua M 11            4) Martinez, Gage 11              
                  34.80     1:12.74 (37.94)     1:42.70 (29.96)     2:11.34 (28.64)
  4 Cole HS  'A'                                      2:15.48    2:14.59  
     1) Huerta, Raul 10                 2) Williams, Daniel 12            
     3) Craig, Matthew 11               4) Ward, Nathan 10                
                  34.21     1:15.43 (41.22)     1:43.00 (27.57)     2:14.59 (31.59)
  5 San Antonio Fox Tech  'B'                         2:38.91    2:27.11  
     1) Garcia, Roman 12                2) Cortez, Marcos 10              
     3) Rojas, Aurelio 10               4) Vasquez, John 10               
                  39.85     1:20.10 (40.25)     1:55.36 (35.26)     2:27.11 (31.75)
  6 Lanier  'A'                                       3:33.08    2:34.81  
     1) Mendoza, Honore 11              2) Aleman, Jose 12                
     3) Alvarez, Matthew 10             4) Garcia, Cruz 12                
                  37.66     1:23.09 (45.43)     2:07.56 (44.47)     2:34.81 (27.25)
 -- Brackenridge  'A'                                 2:21.73         DQ  
     1) DeLeon, Antonio 11              2) Harst, Mateo 12                
     3)                                 4) Suarez, Gene 12                
                  38.83     1:15.24 (36.41)     1:51.61 (36.37)          DQ (32.73)
 -- Brackenridge  'B'                                 2:28.94         DQ  
     1) Terrones, Raul 11               2) Bravo, Angel 10                
     3) Aldama, Felix 09                4) Moreno, Ramiro 10              
                  46.29     1:45.22 (58.93)     2:32.69 (47.47)          DQ (33.27)
 
Event 3  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Muniz, Sevilla            11 SIW                  2:23.21    2:18.45  
                  32.45     1:07.71 (35.26)     1:42.35 (34.64)     2:18.45 (36.10)
  2 Walker, Katrina           10 FRED                 2:20.68    2:21.95  
                  32.00     1:07.92 (35.92)     1:45.42 (37.50)     2:21.95 (36.53)
  3 Young, Allison V          09 FRED                 2:23.39    2:22.65  
                  33.26     1:09.10 (35.84)     1:46.96 (37.86)     2:22.65 (35.69)
  4 Steigleman, Maddie        12 SACO                 2:46.05    2:49.92  
                                1:22.28 ( )   2:49.92 (1:27.64)                    
  5 Meeks, Tory               09 SIW                  2:32.78    2:50.41  
  6 Sandoval, Victoria        11 SAFT                 2:40.23    2:54.06  
                  38.75     1:23.00 (44.25)     2:08.75 (45.75)     2:54.06 (45.31)
  7 Lopez, Timera             10 SALA                 2:25.10    2:56.52  
                  37.89     1:21.79 (43.90)     2:09.31 (47.52)     2:56.52 (47.21)
  8 Garcia, Arceli            11 SALA                 2:50.10    2:56.70  
                  40.06                             2:11.79 ( )     2:56.70 (44.91)
  9 Herrera, Clarissa         10 SAFT                 3:01.09    2:58.51  
                  38.77     1:23.73 (44.96)     2:12.23 (48.50)     2:58.51 (46.28)
 10 Quiroz Torres, Priscilla  09 SAFT                 3:11.63    3:03.35  
                  40.84     1:27.30 (46.46)     2:16.15 (48.85)     3:03.35 (47.20)
 11 Blair, Brianna            12 SACO                 3:20.00    3:08.13  
 12 Dorville, Daisy           12 SABR                 3:03.64    3:10.57  
                  44.10     1:32.93 (48.83)     2:23.28 (50.35)     3:10.57 (47.29)
 13 Del Rosario, Alyssa       11 SACO                 3:15.61    3:11.07  
                  40.04   3:11.07 (2:31.03)                                        
 14 Conde, Emma                9 SAFT                 3:53.31    3:25.51  
                  42.47     1:33.35 (50.88)     2:29.48 (56.13)     3:25.51 (56.03)
 
Event 4  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Craig, Matthew            11 SACO                 2:11.61    2:21.61  
  2 Flores, Jose                 SAHI                 2:20.10    2:29.37  
                  33.74     1:10.42 (36.68)     1:49.72 (39.30)     2:29.37 (39.65)
  3 Rojas, Aurelio            10 SAFT                 2:40.57    2:35.93  
                  34.64   2:35.93 (2:01.29)                                        
  4 Herrera, Robert           10 SAFT                 2:27.14    2:40.56  
                                                    1:56.07 ( )     2:40.56 (44.49)
  5 Mendoza, Honore           11 SALA                 3:59.10    2:45.21  
                  32.83                             1:13.84 ( )   2:45.21 (1:31.37)
  6 Guerra, Martin G          10 SAHI                 2:32.22    2:50.64  
                  36.23     1:20.04 (43.81)     2:05.23 (45.19)     2:50.64 (45.41)
  7 Aleman, Jose              12 SALA                 3:30.10    2:59.73  
  8 Garcia, Roman             12 SAFT                 2:51.87    3:04.77  
                                1:27.54 ( )     2:18.28 (50.74)     3:04.77 (46.49)
  9 Vasquez, John             10 SAFT                 3:09.93    3:07.75  
                  38.31     1:22.29 (43.98)     2:13.50 (51.21)     3:07.75 (54.25)
 
Event 5  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Croley, Sophia            09 SIW                  2:27.03    2:36.64  
                  34.44     1:13.08 (38.64)     1:58.77 (45.69)     2:36.64 (37.87)
  2 Betancourt, Mariela       09 SIW                  2:35.23    2:39.84  
                  34.46     1:14.75 (40.29)     2:02.47 (47.72)     2:39.84 (37.37)
  3 Rodriguez, Makayla        12 SAFT                 2:55.16    3:01.96  
                  40.17     1:25.49 (45.32)     2:17.56 (52.07)     3:01.96 (44.40)
  4 Rodriguez, Andrea         10 SIW                  2:59.97    3:08.32  
                  39.02     1:29.64 (50.62)     2:25.17 (55.53)     3:08.32 (43.15)
  5 Flowers, Ileana           11 SAFT                 3:15.94    3:16.62  
                  43.93     1:29.78 (45.85)   2:29.97 (1:00.19)     3:16.62 (46.65)
  6 Madrigal, Marsha          11 SAFT                 3:32.27    3:19.00  
                  40.38     1:31.47 (51.09)   2:31.56 (1:00.09)     3:19.00 (47.44)
  7 Gonzales, Erica           09 SACO                 3:13.41    3:20.01  
                  43.75     1:34.38 (50.63)   2:37.82 (1:03.44)     3:20.01 (42.19)
  8 Diaz, Candy               12 SAFT                 3:22.30    3:21.53  
                  44.74     1:35.17 (50.43)   2:36.63 (1:01.46)     3:21.53 (44.90)
 -- Marrufo, Makayla          12 SABR                 3:59.91         DQ  
                  48.80     1:43.85 (55.05)   2:53.00 (1:09.15)          DQ (47.66)
 -- Bibles, Nadia             09 SIW                  3:11.98         DQ  
                  41.78     1:31.68 (49.90)     2:30.59 (58.91)          DQ (44.28)
 
Event 6  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hammond, Graham            9 FRED                 2:18.37    2:20.55  
                  30.27     1:07.09 (36.82)     1:48.65 (41.56)     2:20.55 (31.90)
  2 Shepard, Will J           09 FRED                 2:25.93    2:28.26  
                  29.18     1:07.58 (38.40)     1:52.43 (44.85)     2:28.26 (35.83)
  3 Fears, John               10 SAFT                 2:39.99    2:39.06  
                  34.82                             2:03.47 ( )     2:39.06 (35.59)
  4 Harst, Mateo              12 SABR                 2:43.90    2:47.14  
                  33.42     1:19.30 (45.88)     2:08.41 (49.11)     2:47.14 (38.73)
  5 Salazar, Joshua M         11 SAHI                 2:42.20    2:48.27  
                  32.20     1:16.47 (44.27)     2:04.88 (48.41)     2:48.27 (43.39)
  6 Huerta, Raul              10 SACO                 2:56.24    2:54.88  
                  36.77     1:18.63 (41.86)     2:12.77 (54.14)     2:54.88 (42.11)
  7 Cantu, Rogelio            12 SABR                 2:45.80    3:23.17  
                  39.25                             2:35.39 ( )     3:23.17 (47.78)
  8 Kamali, Andrew            12 SAFT                 3:15.88    3:29.01  
                  39.25     1:30.66 (51.41)   2:37.62 (1:06.96)     3:29.01 (51.39)
  9 Mendiola, Arthur          12 SAFT                 4:07.78    4:20.93  
                                1:55.85 ( )   3:17.63 (1:21.78)   4:20.93 (1:03.30)
 -- Garcia, Vincent           11 SAFT                 4:13.31        DNF  
                  45.87   1:49.31 (1:03.44)   2:51.47 (1:02.16)                    
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Croley, Olivia            10 SIW                    25.43      26.82  
  2 Dearinger, Emma K         09 FRED                   28.08      28.18  
  3 Sandoval, Nickole         11 SIW                    29.65      29.82  
  4 Tubbs, Cami                9 FRED                   30.98      30.58  
  5 VanEpps, Allie             9 FRED                   30.48      30.63  
  6 Escobedo, Rory            12 SIW                    30.23      31.36  
  7 Williams, Allison         09 SACO                   31.35      31.54  
  8 Longoria, Lorena          12 SIW                    30.94      33.07  
  9 Lopez, Timera             10 SALA                   31.94      34.80  
 10 Valdez, Nina              10 SALA                   33.26      35.17  
 11 Contreras, Ashley         12 SACO                   36.22      35.88  
 12 Del Rosario, Alyssa       11 SACO                   37.52      37.84  
 13 Borrego, Nayeli            9 SAFT                   40.68      38.42  
 14 Belmares, Natalia          9 SAFT                   39.55      39.22  
 15 Hogan, Corrinthia         09 SABR                   36.85      39.33  
 16 Barragan, Rebecca         12 SABR                   38.19      40.61  
 16 Gonzalez, Cecelia         12 SAFT                   43.50      40.61  
 18 Alcantar, Marisol         10 SALA                   40.21      41.30  
 19 Garcia, Mireya            10 SAHO                   41.27      42.15  
 20 Jimenez, Inez             09 SAFT                   41.41      42.82  
 21 Shewmake, Krysta          09 SAHO                   42.52      44.52  
 22 Valero, Isabel            12 SALA                   45.70      45.00  
 23 Gregory, Sarah            10 SABU                   46.04      45.47  
 
Event 7A  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rodriguez, Emily          10 SIW                    34.99      35.91  
  2 Mares, Danielle           10 SAFT                   37.71      37.82  
  3 Maciel, Iris              12 SAFT                   40.62      40.63  
  4 Leon, Carolina            09 SALA                   43.88      42.75  
  5 Cuevas, Destiny           12 SABR                   41.04      42.81  
  6 Hernandez, Jazmin         09 SABR                   42.13      47.46  
  6 Campos, Maria             12 SABR                   41.31      47.46  
  8 Esparza, Elizabeth         9 SAFT                   46.65      50.00  
  9 Romero, Star              12 SALA                   51.53      58.66  
 -- Rodriguez, Alejandra      11 SIW                    35.09         DQ  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Kevin              12 SAFT                   24.41      25.31  
  2 Kitzmiller, Bryce         11 FRED                   25.35      25.49  
  3 Wilkinson, Johnny         11 FRED                   26.03      25.87  
  4 Crocker, Cabel T          11 FRED                   26.83      27.59  
  5 Herbig, Tait T            09 FRED                   28.23      28.87  
  6 Martinez, Gage            11 SAHI                   28.03      29.22  
  7 Williams, Daniel          12 SACO                   29.36      29.49  
  8 Suarez, Gene              12 SABR                   27.10      30.08  
  9 Ward, Nathan              10 SACO                   33.22      31.77  
 10 Navarro, Carlos           10 SAFT                   32.71      32.36  
 11 Marquez, Miguel           09 SALA                   30.48      33.44  
 12 Torres, Joshua            10 SACO                   32.97      33.57  
 13 Ramos, Victor             10 SAHO                   38.88      35.03  
 14 Bravo, Angel              10 SABR                   32.95      35.84  
 15 Aldama, Felix             09 SABR                   34.63      36.25  
 16 Cid, Luis                 09 SAFT                   40.27      40.25  
 
Event 8A  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fabela, Nicholas           9 SAFT                   31.50      30.68  
  2 Mackey, Alex              09 SAHO                   42.20      35.84  
  3 Terrones, Raul            11 SABR                   45.20      38.12  
  4 Ybarra, Isaac             12 SALA                   51.65      46.01  
 
Event 9  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moreno, Adrianne          11 SAFT                      NP     133.10  
  2 Smith, Dani               09 SAGH                      NP     102.85  
 
Event 10  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bayless, Khristian        11 SABU                      NP     206.15  
  2 Grubbs, Hunter            09 SAGH                      NP     189.75  
  3 Garcia, Cruz              12 SALA                      NP     166.15  
  4 Kyle, Grayson             09 SAGH                      NP     143.50  
  5 Fabela, Nicholas           9 SAFT                      NP     141.60  
  6 Chavez, Israel            11 SABR                      NP     134.35  
  7 Bravo, Angel              10 SABR                      NP     122.50  
 
Event 11  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Croley, Olivia            10 SIW                  1:06.11    1:10.25  
                  32.68     1:10.25 (37.57)                                        
  2 VanEpps, Allie             9 FRED                 1:12.22    1:13.17  
                  33.28     1:13.17 (39.89)                                        
  3 Dominguez, Isabella       11 SAFT                 1:13.92    1:18.76  
                  36.20     1:18.76 (42.56)                                        
  4 Aristotelidis, Julia      09 SIW                  1:19.89    1:23.37  
                  38.16     1:23.37 (45.21)                                        
  5 Carroll, Payton R         11 FRED                 1:20.50    1:30.25  
                  37.99     1:30.25 (52.26)                                        
  6 Parker, Georgia           11 SIW                  1:38.02    1:31.05  
                  41.40     1:31.05 (49.65)                                        
  7 Lopez, Isabella           11 SIW                  1:39.95    1:35.07  
                  43.22     1:35.07 (51.85)                                        
  8 Madrigal, Marsha          11 SAFT                 1:34.64    1:35.20  
                  43.18     1:35.20 (52.02)                                        
  9 Arredondo, Alyssa         12 SAFT                 1:45.79    1:45.66  
                  47.00     1:45.66 (58.66)                                        
 10 Marrufo, Makayla          12 SABR                 1:39.30    1:47.76  
                  48.15     1:47.76 (59.61)                                        
 
Event 12  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shepard, Will J           09 FRED                 1:01.50    1:02.60  
                  29.13     1:02.60 (33.47)                                        
  2 Conde, Elias              12 SAFT                 1:22.21    1:20.87  
                  33.54     1:20.87 (47.33)                                        
  3 Collins, Noah             12 SABR                 1:41.61    1:28.20  
                  41.98     1:28.20 (46.22)                                        
  4 Kamali, Andrew            12 SAFT                 1:24.41    1:31.39  
                  41.49     1:31.39 (49.90)                                        
  5 Martinez, Gage            11 SAHI                 1:19.89    1:31.73  
 
Event 13  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dearinger, Emma K         09 FRED                 1:03.87    1:04.81  
                  30.97     1:04.81 (33.84)                                        
  2 Young, Allison V          09 FRED                 1:05.80    1:05.82  
  3 Aristotelidis, Julia      09 SIW                  1:04.03    1:10.98  
  4 Cerna, Leslie                SABR                 1:12.85    1:11.87  
                  33.09     1:11.87 (38.78)                                        
  5 Tubbs, Cami                9 FRED                 1:09.91    1:13.09  
                  34.94     1:13.09 (38.15)                                        
  6 Clarke, Kaitlyn           09 SIW                  1:07.02    1:13.67  
                  34.99     1:13.67 (38.68)                                        
  7 Bibles, Nadia             09 SIW                  1:10.87    1:15.92  
  8 Hernandez, Amber          10 SAFT                 1:15.30    1:18.29  
                  36.26     1:18.29 (42.03)                                        
  9 Steigleman, Maddie        12 SACO                 1:15.28    1:18.33  
 10 Garcia, Arceli            11 SALA                 1:15.01    1:19.17  
                  37.83     1:19.17 (41.34)                                        
 11 Contreras, Ashley         12 SACO                 1:19.60    1:19.52  
                  38.12     1:19.52 (41.40)                                        
 12 Valdez, Nina              10 SALA                 1:17.01    1:20.03  
                  37.23     1:20.03 (42.80)                                        
 13 Luna, Sofia               12 SIW                  1:08.93    1:20.69  
                  36.93     1:20.69 (43.76)                                        
 14 Gonzales, Sierra          11 SAFT                 1:19.37    1:21.42  
                  36.44     1:21.42 (44.98)                                        
 15 Bernhardt, Keren          09 SAFT                 1:28.31    1:24.57  
                  42.07     1:24.57 (42.50)                                        
 16 Ramirez, Mindy            12 SALA                 1:26.76    1:27.78  
                  42.44     1:27.78 (45.34)                                        
 17 Borrego, Nayeli            9 SAFT                 1:32.38    1:29.71  
                  42.13     1:29.71 (47.58)                                        
 18 Barragan, Rebecca         12 SABR                 1:24.41    1:32.24  
                  41.82     1:32.24 (50.42)                                        
 19 Rodriguez, Daniella       11 SABR                 1:27.66    1:33.71  
                  43.67     1:33.71 (50.04)                                        
 20 Ortiz, Connie             12 SAHI                 1:35.17    1:34.26  
 21 Obregon, Abigay           09 SAHI                 1:44.71    1:45.09  
                  45.97     1:45.09 (59.12)                                        
 
Event 13A  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rodriguez, Emily          10 SIW                  1:16.78    1:22.20  
  2 Mares, Danielle           10 SAFT                 1:37.73    1:27.31  
                  40.17     1:27.31 (47.14)                                        
  3 Belmares, Natalia          9 SAFT                 1:36.88    1:33.53  
                  44.57     1:33.53 (48.96)                                        
  4 Jimenez, Inez             09 SAFT                 1:33.33    1:38.05  
                  47.86     1:38.05 (50.19)                                        
  5 Cuevas, Destiny           12 SABR                 1:36.57    1:38.50  
                  47.20     1:38.50 (51.30)                                        
  6 Maciel, Iris              12 SAFT                 1:34.75    1:38.57  
                  44.92     1:38.57 (53.65)                                        
  7 Gonzalez, Cecelia         12 SAFT                 1:38.37    1:42.94  
                  45.25     1:42.94 (57.69)                                        
  8 Esparza, Elizabeth         9 SAFT                 1:49.30    1:47.68  
                  49.85     1:47.68 (57.83)                                        
 
Event 14  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kneese, Troy               9 FRED                   54.41      54.16  
  2 Craig, Matthew            11 SACO                 1:06.00      59.70  
  3 Wilkinson, Johnny         11 FRED                 1:02.60    1:01.23  
  4 Flores, Jose                 SAHI                 1:00.10    1:01.81  
                  29.59     1:01.81 (32.22)                                        
  5 Cortez, Marcos            10 SAFT                 1:08.35    1:07.58  
  6 Hernandez, Brandon        10 SAFT                 1:20.46    1:13.35  
                  33.77     1:13.35 (39.58)                                        
  7 DeLeon, Antonio           11 SABR                 1:09.66    1:13.93  
                  33.33     1:13.93 (40.60)                                        
  8 Moreno, Ramiro            10 SABR                 1:16.28    1:15.89  
                  34.03     1:15.89 (41.86)                                        
  9 Torres, Joshua            10 SACO                 1:17.24    1:15.94  
 10 Ward, Nathan              10 SACO                 1:20.00    1:18.33  
 11 Hernandez, Jacob          12 SABR                 1:14.58    1:18.74  
                  36.58     1:18.74 (42.16)                                        
 12 Cid, Luis                 09 SAFT                 1:40.05    1:38.89  
 
Event 14A  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Suarez, Gene              12 SABR                 1:27.00    1:16.07  
  2 Gonzales, Mathew          10 SABR                 1:24.79    1:21.62  
  3 Chavez, Israel            11 SABR                 1:20.32    1:25.53  
                  38.63     1:25.53 (46.90)                                        
  4 Terrones, Raul            11 SABR                 1:27.40    1:28.68  
                  43.62     1:28.68 (45.06)                                        
 
Event 15  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Muniz, Sevilla            11 SIW                  6:16.76    6:08.35  
                  33.91     1:10.47 (36.56)     1:47.14 (36.67)     2:24.00 (36.86)
        3:01.58 (37.58)     3:39.60 (38.02)     4:17.15 (37.55)     4:53.87 (36.72)
        5:31.97 (38.10)     6:08.35 (36.38)                                        
  2 Lee, Samantha             12 SACO                 6:26.56    6:27.74  
                  33.45     1:10.36 (36.91)     1:48.34 (37.98)     2:27.16 (38.82)
        3:07.15 (39.99)     3:47.19 (40.04)     4:27.80 (40.61)     5:08.32 (40.52)
        5:48.43 (40.11)     6:27.74 (39.31)                                        
  3 Luna, Solei               10 SIW                  6:39.99    6:42.49  
                  35.58     1:16.54 (40.96)     1:58.22 (41.68)     2:39.60 (41.38)
        3:21.05 (41.45)     4:02.20 (41.15)     4:43.61 (41.41)                    
            6:05.10 ( )     6:42.49 (37.39)                                        
  4 Escobedo, Rory            12 SIW                  6:35.98    6:53.93  
                  16.49   1:53.96 (1:37.47)                             2:36.86 ( )
                                                                        5:29.85 ( )
      6:53.93 (1:24.08)                                                            
  5 Sandoval, Victoria        11 SAFT                 7:26.87    7:49.85  
                  40.35     1:25.45 (45.10)     2:12.78 (47.33)     3:00.79 (48.01)
        3:49.06 (48.27)                             4:38.22 ( )     5:27.71 (49.49)
        6:15.74 (48.03)   7:49.85 (1:34.11)                                        
  6 Herrera, Clarissa         10 SAFT                 8:13.07    8:21.75  
                  42.67     1:30.19 (47.52)                             3:15.51 ( )
        4:07.60 (52.09)     5:00.34 (52.74)     5:53.79 (53.45)     6:47.08 (53.29)
        7:37.56 (50.48)     8:21.75 (44.19)                                        
  7 Flowers, Ileana           11 SAFT                 8:05.68    8:22.70  
                                                                        5:06.29 ( )
        5:56.98 (50.69)   8:22.70 (2:25.72)                                        
  8 Quiroz Torres, Priscilla  09 SAFT                 8:52.33    8:31.86  
                  40.96     1:32.08 (51.12)     2:25.13 (53.05)     3:19.40 (54.27)
        4:12.21 (52.81)     5:05.81 (53.60)     5:57.86 (52.05)     6:51.94 (54.08)
        7:43.81 (51.87)     8:31.86 (48.05)                                        
  9 Pecina, Millie K          11 SAHI                11:59.80    9:18.71  
                  47.81     1:39.27 (51.46)                             3:30.48 ( )
        4:26.57 (56.09)                             6:24.47 ( )     7:22.74 (58.27)
        8:20.64 (57.90)     9:18.71 (58.07)                                        
 
Event 16  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Calderon, Josh            11 SABR                      NT    5:44.76  
                  30.36     1:04.88 (34.52)     1:39.92 (35.04)     2:15.24 (35.32)
        2:51.19 (35.95)     3:25.52 (34.33)     4:01.25 (35.73)     4:36.78 (35.53)
        5:11.66 (34.88)     5:44.76 (33.10)                                        
  2 Fears, John               10 SAFT                 6:05.69    6:07.23  
                  32.29     1:08.49 (36.20)     1:45.78 (37.29)     2:23.03 (37.25)
        3:00.96 (37.93)     3:39.24 (38.28)     4:16.63 (37.39)     4:54.83 (38.20)
        5:32.41 (37.58)     6:07.23 (34.82)                                        
  3 Conde, Elias              12 SAFT                 7:09.50    7:34.15  
                  33.24     1:13.51 (40.27)     1:57.28 (43.77)     2:44.20 (46.92)
        3:32.54 (48.34)     4:21.96 (49.42)     5:10.79 (48.83)     5:59.71 (48.92)
        6:47.87 (48.16)     7:34.15 (46.28)                                        
  4 Navarro, Carlos           10 SAFT                 9:14.12    8:20.45  
                  37.44     1:20.27 (42.83)     2:07.56 (47.29)     2:58.03 (50.47)
        3:50.52 (52.49)     4:43.53 (53.01)     5:37.02 (53.49)                    
            7:26.71 ( )     8:20.45 (53.74)                                        
  5 Garcia, Roman             12 SAFT                 8:04.85    8:28.18  
                                1:31.83 ( )     2:24.10 (52.27)     3:19.06 (54.96)
        4:13.77 (54.71)     5:06.72 (52.95)     6:00.18 (53.46)     6:51.35 (51.17)
        7:40.90 (49.55)     8:28.18 (47.28)                                        
 
Event 17  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Incarnate Word HS  'A'                            1:54.23    1:56.59  
     1) Aristotelidis, Julia 09         2) Croley, Olivia 10              
     3) Croley, Sophia 09               4) Sandoval, Nickole 11           
                  28.43       57.71 (29.28)     1:28.38 (30.67)     1:56.59 (28.21)
  2 Fredericksburg HS  'A'                            1:55.60    2:06.41  
     1) Ivers, Eliana 12                2) Tubbs, Cami 9                  
     3) Carroll, Payton R 11            4) Young, Allison V 09            
                  30.40     1:04.02 (33.62)     1:36.20 (32.18)     2:06.41 (30.21)
  3 Incarnate Word HS  'B'                            2:04.21    2:09.95  
     1) Luna, Sofia 12                  2) Luna, Solei 10                 
     3) Meeks, Tory 09                  4) Rodriguez, Andrea 10           
                  32.19     1:05.10 (32.91)     1:38.81 (33.71)     2:09.95 (31.14)
  4 San Antonio Fox Tech  'A'                         2:08.86    2:13.58  
     1) Rodriguez, Makayla 12           2) Herrera, Clarissa 10           
     3) Diaz, Candy 12                  4) Dominguez, Isabella 11         
                  33.07     1:08.59 (35.52)     1:43.75 (35.16)     2:13.58 (29.83)
  5 Lanier  'A'                                       2:14.74    2:20.67  
     1) Lopez, Timera 10                2) Valdez, Nina 10                
     3) Garcia, Arceli 11               4) Ramirez, Mindy 12              
                  34.84     1:09.65 (34.81)     1:45.49 (35.84)     2:20.67 (35.18)
  6 Cole HS  'A'                                      2:18.94    2:21.33  
     1) Blair, Brianna 12               2) Del Rosario, Alyssa 11         
     3) Contreras, Ashley 12            4) Lee, Samantha 12               
                  35.43     1:12.87 (37.44)     1:49.06 (36.19)     2:21.33 (32.27)
  7 San Antonio Fox Tech  'B'                         2:16.04    2:24.55  
     1) Hernandez, Amber 10             2) Madrigal, Marsha 11            
     3) Gonzales, Sierra 11             4) Sandoval, Victoria 11          
                  35.89     1:12.50 (36.61)     1:48.39 (35.89)     2:24.55 (36.16)
  8 Lanier  'B'                                       2:26.76    2:57.49  
     1) Valero, Isabel 12               2) Romero, Star 12                
     3) Leon, Carolina 09               4) Alcantar, Marisol 10           
                  40.58     1:26.94 (46.36)     2:11.40 (44.46)     2:57.49 (46.09)
  9 Brackenridge  'B'                                 2:46.76    3:02.04  
     1) Barragan, Rebecca 12            2) Campos, Maria 12               
     3) Hernandez, Jazmin 09            4) Siller, Beatrice               
                  48.11     1:30.56 (42.45)     2:21.97 (51.41)     3:02.04 (40.07)
 
Event 18  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fredericksburg HS  'A'                            1:43.66    1:49.14  
     1) Wilkinson, Johnny 11            2) Herbig, Tait T 09              
     3) Crocker, Cabel T 11             4) Kitzmiller, Bryce 11           
                  27.16       55.27 (28.11)     1:23.82 (28.55)     1:49.14 (25.32)
  2 San Antonio Fox Tech  'A'                         1:49.49    1:53.04  
     1) Lara Pantoja, Jesus 10          2) Conde, Elias 12                
     3) Herrera, Robert 10              4) Smith, Kevin 12                
                  30.05       59.50 (29.45)     1:28.17 (28.67)     1:53.04 (24.87)
  3 Cole HS  'A'                                      1:57.24    1:58.92  
     1) Huerta, Raul 10                 2) Torres, Joshua 10              
     3) Williams, Daniel 12             4) Craig, Matthew 11              
                  29.47     1:03.09 (33.62)     1:32.59 (29.50)     1:58.92 (26.33)
  4 Lanier  'A'                                       2:02.20    2:03.49  
     1) Mendoza, Honore 11              2) Aleman, Jose 12                
     3) Alvarez, Matthew 10             4) Garcia, Cruz 12                
                  30.72     1:03.42 (32.70)     1:35.90 (32.48)     2:03.49 (27.59)
  5 San Antonio Fox Tech  'B'                         2:05.47    2:04.72  
     1) Garcia, Roman 12                2) Vasquez, John 10               
     3) Fears, John 10                  4) Fabela, Nicholas 9             
                  31.76     1:03.89 (32.13)     1:33.12 (29.23)     2:04.72 (31.60)
  6 Brackenridge  'A'                                 1:59.69    2:09.95  
     1) Hernandez, Jacob 12             2) DeLeon, Antonio 11             
     3) Harst, Mateo 12                 4) Suarez, Gene 12                
                  35.04     1:07.97 (32.93)     1:38.80 (30.83)     2:09.95 (31.15)
  7 Brackenridge  'B'                                 2:00.16    2:13.77  
     1) Cantu, Rogelio 12               2) Chavez, Israel 11              
     3) Gonzales, Mathew 10             4) Moreno, Ramiro 10              
                  32.98     1:03.58 (30.60)     1:40.45 (36.87)     2:13.77 (33.32)
  8 Sam Houston  'A'                                  2:37.54    2:47.21  
     1) Diaz, Christopher 11            2) Jones, Leno 11                 
     3) Ramos, Victor 10                4) White, William 10              
                  38.97     1:27.24 (48.27)     2:03.45 (36.21)     2:47.21 (43.76)
 -- Highlands  'A'                                    2:18.60         DQ  
     1) Flores, Jose                    2) Guerra, Martin G 10            
     3) Martinez, Gage 11               4) Salazar, Joshua M 11           
                  28.85       57.41 (28.56)     1:26.26 (28.85)          DQ (26.58)
 
Event 19  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Croley, Sophia            09 SIW                  1:06.43    1:10.52  
                  34.04     1:10.52 (36.48)                                        
  2 Ivers, Eliana             12 FRED                 1:11.67    1:11.62  
                  34.81     1:11.62 (36.81)                                        
  3 Sandoval, Nickole         11 SIW                  1:14.02    1:17.93  
                  37.59     1:17.93 (40.34)                                        
  4 Dominguez, Isabella       11 SAFT                 1:20.53    1:22.10  
  5 Meeks, Tory               09 SIW                  1:20.99    1:28.16  
  6 Clarke, Kaitlyn           09 SIW                  1:18.98    1:28.62  
                  42.82     1:28.62 (45.80)                                        
  7 Gonzales, Erica           09 SACO                 1:28.04    1:32.39  
  8 Diaz, Candy               12 SAFT                 1:27.02    1:33.15  
  9 Moreno, Adrianne          11 SAFT                 1:40.03    1:44.28  
 10 Siller, Beatrice             SABR                 1:49.02    1:45.00  
                  48.94     1:45.00 (56.06)                                        
 11 Bernhardt, Keren          09 SAFT                 1:45.28    1:46.16  
                  50.09     1:46.16 (56.07)                                        
 12 Blair, Brianna            12 SACO                 2:00.00    1:46.21  
 13 Leon, Carolina            09 SALA                 1:37.10    1:55.12  
                  52.74   1:55.12 (1:02.38)                                        
 14 Ortiz, Connie             12 SAHI                 1:45.30    1:58.59  
 -- Garcia, Mireya            10 SAHO                 2:03.10         DQ  
                1:01.10        DQ (1:16.24)                                        
 -- Gregory, Sarah            10 SABU                 1:59.53         DQ  
 
Event 20  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kneese, Troy               9 FRED                   59.27      59.22  
                  28.69       59.22 (30.53)                                        
  2 Calderon, Josh            11 SABR                 1:01.07    1:02.77  
                  30.44     1:02.77 (32.33)                                        
  3 Huerta, Raul              10 SACO                 1:15.25    1:16.63  
                  36.57     1:16.63 (40.06)                                        
  4 Herbig, Tait T            09 FRED                 1:21.90    1:21.59  
  5 Cortez, Marcos            10 SAFT                 1:26.24    1:25.71  
  6 Mendoza, Honore           11 SALA                 1:21.15    1:25.72  
                  41.56     1:25.72 (44.16)                                        
  7 Marquez, Miguel           09 SALA                 1:31.98    1:31.22  
                  44.17     1:31.22 (47.05)                                        
  8 Lara Pantoja, Jesus       10 SAFT                 1:25.93    1:32.08  
  9 Hernandez, Brandon        10 SAFT                 2:04.52    1:35.51  
                  44.36     1:35.51 (51.15)                                        
 10 Moreno, Ramiro            10 SABR                 1:34.07    1:39.67  
                  47.05     1:39.67 (52.62)                                        
 11 Ramos, Victor             10 SAHO                 1:35.97    1:42.38  
                  47.35     1:42.38 (55.03)                                        
 12 Aldama, Felix             09 SABR                 1:38.51    1:45.61  
 13 White, William            10 SAHO                 1:56.70    2:10.62  
 
Event 21  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Betancourt, Mariela       09 SIW                  1:22.79    1:22.84  
                  39.20     1:22.84 (43.64)                                        
  2 Walker, Katrina           10 FRED                 1:21.40    1:23.21  
                  39.82     1:23.21 (43.39)                                        
  3 Parker, Georgia           11 SIW                  1:25.99    1:27.41  
                  41.99     1:27.41 (45.42)                                        
  4 Williams, Allison         09 SACO                 1:32.81    1:31.90  
                  42.41     1:31.90 (49.49)                                        
  5 Gonzales, Sierra          11 SAFT                 1:35.44    1:33.30  
                  45.20     1:33.30 (48.10)                                        
  6 Luna, Solei               10 SIW                  1:30.98    1:35.31  
                  44.93     1:35.31 (50.38)                                        
  7 Rodriguez, Makayla        12 SAFT                 1:30.07    1:36.32  
                  46.34     1:36.32 (49.98)                                        
  8 Rodriguez, Andrea         10 SIW                  1:32.21    1:38.61  
                  47.61     1:38.61 (51.00)                                        
  9 Arredondo, Alyssa         12 SAFT                 1:49.35    1:49.61  
                  50.94     1:49.61 (58.67)                                        
 10 Conde, Emma                9 SAFT                 1:51.23    1:49.88  
                  49.92     1:49.88 (59.96)                                        
 11 Rodriguez, Daniella       11 SABR                 1:55.90    1:55.89  
                  53.55   1:55.89 (1:02.34)                                        
 -- Obregon, Abigay           09 SAHI                 2:21.94         DQ  
                1:06.34        DQ (1:13.15)                                        
 -- Campos, Maria             12 SABR                 2:05.38         DQ  
                1:04.06        DQ (1:08.48)                                        
 
Event 22  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hammond, Graham            9 FRED                 1:14.70    1:10.60  
                  33.26     1:10.60 (37.34)                                        
  2 Kitzmiller, Bryce         11 FRED                 1:11.94    1:12.25  
                  33.50     1:12.25 (38.75)                                        
  3 Salazar, Joshua M         11 SAHI                 1:15.62    1:19.47  
                  37.39     1:19.47 (42.08)                                        
  4 Crocker, Cabel T          11 FRED                 1:17.33    1:19.73  
                  36.60     1:19.73 (43.13)                                        
  5 Herrera, Robert           10 SAFT                 1:18.82    1:25.23  
                  38.56     1:25.23 (46.67)                                        
  6 Guerra, Martin G          10 SAHI                 1:23.79    1:26.70  
                  40.65     1:26.70 (46.05)                                        
  7 DeLeon, Antonio           11 SABR                 1:26.71    1:27.90  
                  41.78     1:27.90 (46.12)                                        
  8 Williams, Daniel          12 SACO                 1:28.76    1:32.08  
                  42.64     1:32.08 (49.44)                                        
  9 Aleman, Jose              12 SALA                 1:42.65    1:39.51  
                  46.07     1:39.51 (53.44)                                        
 10 Vasquez, John             10 SAFT                 1:48.89    1:48.00  
                  49.90     1:48.00 (58.10)                                        
 11 Mendiola, Arthur          12 SAFT                 1:55.35    2:12.46  
                  56.72   2:12.46 (1:15.74)                                        
 -- Garcia, Vincent           11 SAFT                 1:35.01         DQ  
                  44.81          DQ (55.09)                                        
 
Event 23  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Incarnate Word HS  'A'                            4:25.98    4:22.97  
     1) Aristotelidis, Julia 09         2) Betancourt, Mariela 09         
     3) Muniz, Sevilla 11               4) Sandoval, Nickole 11           
                  32.46   1:08.91 (1:08.91)     1:40.64 (31.73)   2:15.62 (1:06.71)
                          3:23.38 (1:07.76)     3:51.81 (28.43)     4:22.97 (59.59)
  2 Fredericksburg HS  'A'                            4:36.48    4:23.98  
     1) Ivers, Eliana 12                2) Walker, Katrina 10             
     3) Young, Allison V 09             4) Dearinger, Emma K 09           
                  33.49   1:09.93 (1:09.93)     1:41.47 (31.54)   2:16.69 (1:06.76)
        2:48.95 (32.26)   3:23.51 (1:06.82)     3:52.08 (28.57)   4:23.98 (1:00.47)
  3 Cole HS  'A'                                      4:30.08    5:00.81  
     1) Lee, Samantha 12                2) Steigleman, Maddie 12          
     3) Gonzales, Erica 09              4) Williams, Allison 09           
                  33.50   1:09.61 (1:09.61)   2:29.39 (1:19.78)                    
            3:48.78 ( )         4:05.57 ( )     4:22.20 (16.63)     5:00.81 (55.24)
  4 San Antonio Fox Tech  'A'                         5:16.69    5:35.57  
     1) Sandoval, Victoria 11           2) Flowers, Ileana 11             
     3) Gonzales, Sierra 11             4) Hernandez, Amber 10            
                  39.20   1:21.81 (1:21.81)     2:04.51 (42.70)   2:52.07 (1:30.26)
        3:29.40 (37.33)   4:15.17 (1:23.10)     4:52.78 (37.61)   5:35.57 (1:20.40)
  5 Brackenridge  'A'                                 5:48.98    5:50.94  
     1) Dorville, Daisy 12              2) Marrufo, Makayla 12            
     3) Rodriguez, Daniella 11          4) Siller, Beatrice               
                  33.98   1:12.76 (1:12.76)     1:58.74 (45.98)   2:54.54 (1:41.78)
        3:37.47 (42.93)   4:28.21 (1:33.67)     5:06.98 (38.77)   5:50.94 (1:22.73)
  6 San Antonio Fox Tech  'B'                         5:55.89    5:57.02  
     1) Bernhardt, Keren 09             2) Borrego, Nayeli 9              
     3) Quiroz Torres, Priscilla 09     4) Conde, Emma 9                  
                  42.22   1:28.84 (1:28.84)     2:09.23 (40.39)   3:03.28 (1:34.44)
        3:39.70 (36.42)   4:28.87 (1:25.59)     4:44.61 (15.74)   5:57.02 (1:28.15)
 
Event 24  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fredericksburg HS  'A'                            3:39.23    3:52.26  
     1) Kneese, Troy 9                  2) Hammond, Graham 9              
     3) Shepard, Will J 09              4) Martinez, Antonio 9            
                  26.88       56.68 (56.68)     1:23.60 (26.92)     1:53.66 (56.98)
        2:52.83 (59.17)   3:20.69 (1:27.03)     3:52.26 (31.57)                    
  2 San Antonio Fox Tech  'A'                         3:58.09    4:35.35  
     1) Fabela, Nicholas 9              2) Rojas, Aurelio 10              
     3) Cortez, Marcos 10               4) Fears, John 10                 
                  33.88   1:10.96 (1:10.96)     1:43.44 (32.48)   2:20.89 (1:09.93)
      3:32.23 (1:11.34)                             4:02.06 ( )         4:35.35 ( )
  3 Brackenridge  'B'                                 5:45.10    5:05.47  
     1) Terrones, Raul 11               2) Chavez, Israel 11              
     3) Bravo, Angel 10                 4) Cantu, Rogelio 12              
                  27.02       55.66 (55.66)     1:36.07 (40.41)   2:21.91 (1:26.25)
        2:59.06 (37.15)   3:46.48 (1:24.57)     4:21.79 (35.31)   5:05.47 (1:18.99)
 
                    Combined Team Scores - Through Event 24                    
 
  1. San Antonio Fox Tech              934.5   2. Fredericksburg HS                   659
  3. Incarnate Word HS                   609   4. Cole HS                             393
  5. Brackenridge                      366.5   6. Lanier                              270
  7. Highlands                           159   8. Great Hearts                         49
  9. Sam Houston                          36  10. Burbank                              20
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. Incarnate Word HS                   609   2. San Antonio Fox Tech              460.5
  3. Fredericksburg HS                   297   4. Cole HS                             212
  5. Lanier                              132   6. Brackenridge                      110.5
  7. Great Hearts                         17   8. Highlands                            12
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 24                     
 
  1. San Antonio Fox Tech                474   2. Fredericksburg HS                   362
  3. Brackenridge                        256   4. Cole HS                             181
  5. Highlands                           147   6. Lanier                              138
  7. Sam Houston                          36   8. Great Hearts                         32
  9. Burbank                              20