2018-2019 AAHSSL Dual+ / NS-23
Northside Aquatics Complex - 12/14/2018                    
Final Results /Not Scored
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Antonio Health Careers  'A'                   2:05.00    2:02.53  
     1) Makilan, Franke P 09            2) Asmis, Mara I 11               
     3) Martin, Beatrice E 10           4) Pagadala, Suchi 09             
                  31.24     1:06.37 (35.13)     1:37.00 (30.63)     2:02.53 (25.53)
  2 San Antonio Health Careers  'B'                   2:10.00    2:11.08  
     1) Martin, Mekayla R 11            2) Clauss, Kendall N 09           
     3) Garza, Dana R 10                4) Barrientes, Mercedes J 11      
                  32.84     1:09.26 (36.42)     1:41.24 (31.98)     2:11.08 (29.84)
  3 San Antonio Holmes  'A'                           2:28.47    2:29.77  
     1) Limon, Summer A 09              2) Hernandez, Jenifer 10          
     3) Payne, Penelope 10              4) Ringold, Zian K 09             
                  44.82     1:23.74 (38.92)     1:58.91 (35.17)     2:29.77 (30.86)
  4 San Antonio Taft  'A'                             2:40.84    2:46.62  
     1) Mendoza, Yvette                 2) Unsinn, Isla H 12              
     3) Macias, Yamile A 12             4) Rhinehart, Mackenzie R 12      
                  44.47     1:32.76 (48.29)     2:11.47 (38.71)     2:46.62 (35.15)
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Antonio Health Careers  'A'                   1:42.84    1:52.98  
     1) Jones, Zachary A 9              2) Logan, Garrett R 10            
     3) Sanchez, JB J 11                4) Nazarian, Adam K 12            
                  29.37     1:02.01 (32.64)     1:30.16 (28.15)     1:52.98 (22.82)
  2 San Antonio Taft  'A'                             1:51.36    1:57.07  
     1) Perales Jr, Mark A 10           2) Barcelon, Jacqx A 12           
     3) Gallagher, Joshua A 12          4) Cantwell, Aidan Z 10           
                  30.72     1:02.65 (31.93)     1:29.52 (26.87)     1:57.07 (27.55)
 -- San Antonio Holmes  'A'                           2:07.24         DQ  
     1) Cortez, Hector 09               2) Miklaucic, Anthony M 10        
     3) Boehmer, Terrin D 12            4) Dunn, King J 10                
                  39.56     1:12.68 (33.12)     1:38.19 (25.51)          DQ (27.39)
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Copes, Jenna E            10 Health Careers       1:59.90    2:07.54  
                  27.74       59.39 (31.65)   2:07.54 (1:08.15)                    
  2 Chancey, Elainey C        09 Health Careers       2:09.94    2:12.77  
                  30.62     1:04.30 (33.68)     1:38.75 (34.45)     2:12.77 (34.02)
  3 Verastegui, Clarissa      11 Health Careers       2:19.27    2:19.61  
                  31.18     1:06.43 (35.25)     1:43.25 (36.82)     2:19.61 (36.36)
  4 Buhrman, Julia M          11 Health Careers       2:30.36    2:33.64  
                  35.28     1:14.03 (38.75)     1:54.12 (40.09)     2:33.64 (39.52)
  5 Morales, Lauren I          9 Taft                 2:31.57    2:41.73  
                  35.60     1:16.77 (41.17)     2:00.14 (43.37)     2:41.73 (41.59)
  6 Hernandez, Jenifer        10 Holmes               2:52.11    2:55.50  
                                1:25.85 ( )   2:55.50 (1:29.65)                    
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nazarian, Adam K          12 Health Careers       1:53.64    1:59.56  
                  26.64       55.89 (29.25)     1:27.80 (31.91)     1:59.56 (31.76)
  2 Gallagher, Joshua A       12 Taft                 1:55.86    2:00.41  
                  27.81       59.63 (31.82)     1:30.22 (30.59)     2:00.41 (30.19)
  3 Miklaucic, Anthony M      10 Holmes               2:03.65    2:02.69  
                  27.54       59.77 (32.23)     1:31.97 (32.20)     2:02.69 (30.72)
  4 Sanchez, JB J             11 Health Careers       2:18.09    2:02.74  
                  28.77       59.17 (30.40)     1:31.04 (31.87)     2:02.74 (31.70)
  5 Bou-Quraiss, Jayden L     10 Holmes               2:44.91    2:43.33  
                  38.65     1:20.49 (41.84)     2:03.19 (42.70)     2:43.33 (40.14)
  6 Covarrubias, Adrian A     09 Holmes               3:11.33    2:52.75  
                  36.42     1:20.46 (44.04)   2:52.75 (1:32.29)                    
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Beatrice E        10 Health Careers       2:27.19    2:29.24  
                  31.62     1:10.32 (38.70)     1:54.59 (44.27)     2:29.24 (34.65)
  2 Garza, Dana R             10 Health Careers       2:35.22    2:34.09  
                  33.44     1:12.96 (39.52)     1:57.35 (44.39)     2:34.09 (36.74)
  3 Clements, Maddie M        11 Taft                 2:48.43    2:48.80  
                  34.46     1:16.82 (42.36)     2:08.53 (51.71)     2:48.80 (40.27)
  4 Williamson, Madi G        09 Taft                 2:51.45    2:49.56  
                  34.09     1:17.96 (43.87)     2:12.78 (54.82)     2:49.56 (36.78)
  5 Payne, Penelope           10 Holmes               3:08.86    3:09.93  
                  38.81     1:27.92 (49.11)     2:23.69 (55.77)     3:09.93 (46.24)
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perales Jr, Mark A        10 Taft                 2:19.56    2:22.71  
                  28.77     1:04.58 (35.81)     1:47.56 (42.98)     2:22.71 (35.15)
  2 Cantwell, Aidan Z         10 Taft                 2:24.73    2:25.38  
                  30.59     1:06.19 (35.60)     1:50.43 (44.24)     2:25.38 (34.95)
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Asmis, Mara I             11 Health Careers         26.69      27.34  
  2 Makilan, Franke P         09 Health Careers         27.81      27.84  
  3 Barrientes, Mercedes J    11 Health Careers         28.78      30.45  
  4 Leyva, Daniela A          12 Health Careers         29.51      30.77  
  5 Ringold, Zian K           09 Holmes                 31.98      31.82  
  6 Macias, Yamile A          12 Taft                   28.83      32.55  
  7 Mendoza, Yvette              Taft                   38.00      35.35  
  8 Adame, Aliyah C           10 Holmes                 35.14      35.84  
  9 Rhinehart, Mackenzie R    12 Taft                   35.38      37.42  
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caliandro, Manu A         12 Health Careers         24.18      23.94  
  2 Jones, Zachary A           9 Health Careers         25.86      25.57  
  3 Alanis, Jonah A           10 Health Careers         26.14      26.00  
  4 Benson, Josh T            10 Holmes                 25.67      26.30  
  5 Dunn, King J              10 Holmes                 26.11      26.38  
  6 Williams, Steven C        10 Taft                   28.81      27.81  
  7 Black, Ethan L            11 Taft                   29.57      29.07  
  8 Cortez, Hector            09 Holmes                 31.19      30.09  
  9 Borden, Connor G          09 Holmes                 50.25      47.79  
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Copes, Jenna E            10 Health Careers       1:03.28    1:06.03  
                  31.10     1:06.03 (34.93)                                        
  2 Pagadala, Suchi           09 Health Careers       1:06.16    1:08.27  
                  31.26     1:08.27 (37.01)                                        
  3 Makilan, Franke P         09 Health Careers       1:11.74    1:09.55  
                  33.18     1:09.55 (36.37)                                        
  4 Asmis, Mara I             11 Health Careers       1:14.70    1:13.55  
                  33.21     1:13.55 (40.34)                                        
  5 Clements, Maddie M        11 Taft                 1:08.69    1:14.81  
                  34.31     1:14.81 (40.50)                                        
  6 Williamson, Madi G        09 Taft                 1:26.31    1:17.36  
                  36.13     1:17.36 (41.23)                                        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boehmer, Terrin D         12 Holmes                 56.94      58.40  
                  27.04       58.40 (31.36)                                        
  2 Sanchez, JB J             11 Health Careers       1:01.61    1:00.47  
                  27.90     1:00.47 (32.57)                                        
  3 Cantwell, Aidan Z         10 Taft                 1:03.36    1:05.84  
                  29.93     1:05.84 (35.91)                                        
  4 Alanis, Jonah A           10 Health Careers       1:06.77    1:07.81  
                  31.42     1:07.81 (36.39)                                        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Beatrice E        10 Health Careers         58.54    1:01.42  
                  29.63     1:01.42 (31.79)                                        
  2 Clauss, Kendall N         09 Health Careers       1:06.86    1:04.56  
                  30.32     1:04.56 (34.24)                                        
  3 Verastegui, Clarissa      11 Health Careers       1:03.55    1:05.05  
                  31.04     1:05.05 (34.01)                                        
  4 Leyva, Daniela A          12 Health Careers       1:03.98    1:07.15  
                  31.97     1:07.15 (35.18)                                        
  5 Limon, Summer A           09 Holmes               1:15.78    1:16.17  
                  36.71     1:16.17 (39.46)                                        
  6 Mendoza, Yvette              Taft                 1:30.00    1:24.05  
                  38.00     1:24.05 (46.05)                                        
  7 Rhinehart, Mackenzie R    12 Taft                 1:14.95    1:24.78  
                  40.16     1:24.78 (44.62)                                        
  8 Unsinn, Isla H            12 Taft                 1:27.71    1:25.90  
                  40.67     1:25.90 (45.23)                                        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caliandro, Manu A         12 Health Careers         51.03      51.87  
                  25.05       51.87 (26.82)                                        
  2 Gallagher, Joshua A       12 Taft                   53.59      58.47  
                  27.50       58.47 (30.97)                                        
  3 Logan, Garrett R          10 Health Careers         57.92      58.91  
                  27.44       58.91 (31.47)                                        
  4 Dunn, King J              10 Holmes               1:01.60    1:05.52  
                  32.04     1:05.52 (33.48)                                        
  5 Williams, Steven C        10 Taft                 1:05.00    1:08.81  
                  31.34     1:08.81 (37.47)                                        
  6 Gallegos, Henry A         10 Holmes               1:19.40    1:24.56  
                  40.02     1:24.56 (44.54)                                        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Abdulbaki, Nadia a        10 Health Careers       6:37.37    6:37.38  
                  33.20     1:12.32 (39.12)     1:52.86 (40.54)     2:34.31 (41.45)
        3:16.13 (41.82)     3:58.14 (42.01)     4:38.53 (40.39)     5:19.73 (41.20)
        5:59.84 (40.11)     6:37.38 (37.54)                                        
  2 Buhrman, Julia M          11 Health Careers       6:52.23    6:47.71  
                  37.33     1:18.34 (41.01)     1:59.89 (41.55)     2:41.30 (41.41)
        3:23.02 (41.72)     4:04.52 (41.50)     4:46.10 (41.58)     5:27.89 (41.79)
        6:09.12 (41.23)     6:47.71 (38.59)                                        
  3 Adame, Aliyah C           10 Holmes               8:00.00    7:42.39  
                  41.55     1:28.10 (46.55)     2:13.75 (45.65)     3:00.18 (46.43)
        3:47.62 (47.44)     4:35.46 (47.84)     5:22.11 (46.65)     6:09.92 (47.81)
        6:56.69 (46.77)     7:42.39 (45.70)                                        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Benson, Josh T            10 Holmes               7:10.00    6:22.71  
                  32.60     1:10.27 (37.67)     1:50.86 (40.59)     2:33.08 (42.22)
        3:13.45 (40.37)     3:54.35 (40.90)     4:34.93 (40.58)     5:12.88 (37.95)
        5:49.50 (36.62)     6:22.71 (33.21)                                        
  2 Cortez, Hector            09 Holmes               8:00.00    7:28.45  
                  37.32     1:21.51 (44.19)     2:07.89 (46.38)     2:54.52 (46.63)
        3:41.16 (46.64)     4:27.96 (46.80)     5:15.38 (47.42)     6:01.58 (46.20)
        6:48.45 (46.87)     7:28.45 (40.00)                                        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Antonio Health Careers  'B'                   1:55.00    1:53.68  
     1) Makilan, Franke P 09            2) Clauss, Kendall N 09           
     3) Buhrman, Julia M 11             4) Copes, Jenna E 10              
                  27.95       56.80 (28.85)     1:27.99 (31.19)     1:53.68 (25.69)
  2 San Antonio Health Careers  'C'                   1:55.00    1:54.63  
     1) Martin, Beatrice E 10           2) Barrientes, Mercedes J 11      
     3) Leyva, Daniela A 12             4) Asmis, Mara I 11               
                  28.02       58.19 (30.17)     1:27.71 (29.52)     1:54.63 (26.92)
  3 San Antonio Taft  'A'                             1:56.41    2:04.83  
     1) Williamson, Madi G 09           2) Macias, Yamile A 12            
     3) Morales, Lauren I 9             4) Clements, Maddie M 11          
                  29.32     1:02.32 (33.00)     1:33.39 (31.07)     2:04.83 (31.44)
  4 San Antonio Holmes  'A'                           2:16.09    2:15.45  
     1) Hernandez, Jenifer 10           2) Payne, Penelope 10             
     3) Adame, Aliyah C 10              4) Limon, Summer A 09             
                  37.25     1:07.14 (29.89)     1:43.09 (35.95)     2:15.45 (32.36)
 -- San Antonio Health Careers  'A'                   1:55.00         DQ  
     1) Verastegui, Clarissa 11         2) Chancey, Elainey C 09          
     3) Buhrman, Emma A 09              4) Pagadala, Suchi 09             
                  28.81       56.62 (27.81)     1:26.67 (30.05)          DQ (26.10)
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Antonio Holmes  'A'                           1:38.25    1:39.69  
     1) Benson, Josh T 10               2) Dunn, King J 10                
     3) Miklaucic, Anthony M 10         4) Boehmer, Terrin D 12           
                  26.96       54.17 (27.21)     1:17.14 (22.97)     1:39.69 (22.55)
  2 San Antonio Health Careers  'A'                   1:40.00    1:40.14  
     1) Jones, Zachary A 9              2) Logan, Garrett R 10            
     3) Alanis, Jonah A 10              4) Caliandro, Manu A 12           
                  25.02       51.20 (26.18)     1:16.57 (25.37)     1:40.14 (23.57)
  3 San Antonio Taft  'A'                             1:40.66    1:46.13  
     1) Gallagher, Joshua A 12          2) Cantwell, Aidan Z 10           
     3) Barcelon, Jacqx A 12            4) Williams, Steven C 10          
                  25.37       52.16 (26.79)     1:17.51 (25.35)     1:46.13 (28.62)
  4 San Antonio Taft  'B'                             1:55.66    2:01.90  
     1) Black, Ethan L 11               2) Alcastromco, Sebastian R 10    
     3) Garcia, Aeneas J 09             4) Mayham, Cory D 9               
                  29.03     1:10.73 (41.70)     1:34.71 (23.98)     2:01.90 (27.19)
  5 San Antonio Holmes  'B'                           2:14.02    2:13.83  
     1) Bou-Quraiss, Jayden L 10        2) Gallegos, Henry A 10           
     3) Covarrubias, Adrian A 09        4) Cortez, Hector 09              
                  37.90     1:11.55 (33.65)     1:43.32 (31.77)     2:13.83 (30.51)
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chancey, Elainey C        09 Health Careers       1:06.83    1:08.28  
                  33.57     1:08.28 (34.71)                                        
  2 Garza, Dana R             10 Health Careers       1:10.34    1:10.78  
                  34.52     1:10.78 (36.26)                                        
  3 Martin, Mekayla R         11 Health Careers       1:09.38    1:11.06  
                  34.75     1:11.06 (36.31)                                        
  4 Hernandez, Jenifer        10 Holmes               1:24.06    1:25.02  
                  41.73     1:25.02 (43.29)                                        
  5 Ringold, Zian K           09 Holmes               1:36.82    1:27.22  
                  42.18     1:27.22 (45.04)                                        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nazarian, Adam K          12 Health Careers         55.33      59.91  
                  28.91       59.91 (31.00)                                        
  2 Miklaucic, Anthony M      10 Holmes               1:07.52    1:10.45  
                  33.65     1:10.45 (36.80)                                        
  3 Jones, Zachary A           9 Health Careers       1:09.40    1:12.76  
                  33.91     1:12.76 (38.85)                                        
  4 Garcia, Aeneas J          09 Taft                 1:20.00    1:22.46  
  5 Bou-Quraiss, Jayden L     10 Holmes               1:37.61    1:31.15  
  6 Gallegos, Henry A         10 Holmes               1:50.31    1:44.52  
                  49.44     1:44.52 (55.08)                                        
 -- Borden, Connor G          09 Holmes               2:10.00         DQ  
                1:00.30        DQ (1:04.36)                                        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clauss, Kendall N         09 Health Careers       1:21.95    1:19.83  
                  38.31     1:19.83 (41.52)                                        
  2 Pagadala, Suchi           09 Health Careers       1:21.09    1:23.22  
                  38.99     1:23.22 (44.23)                                        
  3 Martin, Mekayla R         11 Health Careers       1:21.85    1:28.41  
                  41.90     1:28.41 (46.51)                                        
  4 Payne, Penelope           10 Holmes               1:36.31    1:37.53  
                  46.09     1:37.53 (51.44)                                        
  5 Unsinn, Isla H            12 Taft                 1:40.86    1:43.85  
                  47.32     1:43.85 (56.53)                                        
  6 Limon, Summer A           09 Holmes               1:57.18    1:47.32  
                  51.05     1:47.32 (56.27)                                        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boehmer, Terrin D         12 Holmes               1:06.42    1:07.77  
                  33.05     1:07.77 (34.72)                                        
  2 Barcelon, Jacqx A         12 Taft                 1:01.65    1:09.12  
                  32.86     1:09.12 (36.26)                                        
  3 Logan, Garrett R          10 Health Careers       1:12.42    1:12.80  
                  34.88     1:12.80 (37.92)                                        
  4 Black, Ethan L            11 Taft                 1:24.92    1:28.89  
                  41.64     1:28.89 (47.25)                                        
  5 Covarrubias, Adrian A     09 Holmes               1:50.00    1:52.89  
                  54.39     1:52.89 (58.50)                                        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Antonio Health Careers  'B'                   4:12.00    4:20.15  
     1) Copes, Jenna E 10               2) Verastegui, Clarissa 11        
     3) Abdulbaki, Nadia a 10           4) Leyva, Daniela A 12            
                              58.57 (58.57)                       2:04.43 (1:05.86)
        2:34.31 (29.88)   3:09.34 (1:04.91)     3:43.60 (34.26)   4:20.15 (1:10.81)
  2 San Antonio Health Careers  'A'                   4:12.00    4:25.41  
     1) Garza, Dana R 10                2) Chancey, Elainey C 09          
     3) Buhrman, Julia M 11             4) Buhrman, Emma A 09             
                  30.63   1:04.10 (1:04.10)     1:33.57 (29.47)   2:05.26 (1:01.16)
        2:39.23 (33.97)   3:15.47 (1:10.21)     3:49.02 (33.55)   4:25.41 (1:09.94)
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Antonio Health Careers  'A'                   3:40.00    3:38.71  
     1) Caliandro, Manu A 12            2) Alanis, Jonah A 10             
     3) Sanchez, JB J 11                4) Nazarian, Adam K 12            
                  25.23       52.74 (52.74)     1:19.81 (27.07)     1:51.76 (59.02)
        2:18.09 (26.33)     2:47.88 (56.12)     3:11.63 (23.75)     3:38.71 (50.83)
  2 San Antonio Holmes  'A'                           3:22.50    5:00.55  
     1) Benson, Josh T 10               2) Bou-Quraiss, Jayden L 10       
     3) Covarrubias, Adrian A 09        4) Gallegos, Henry A 10           
                  28.66   1:01.85 (1:01.85)     1:37.00 (35.15)   2:15.39 (1:13.54)
        2:52.42 (37.03)   3:34.42 (1:19.03)     4:17.24 (42.82)   5:00.55 (1:26.13)
 
Event 25  Girls 50 Yard Freestyle Sub-Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Abdulbaki, Nadia a        10 Health Careers         29.77      29.68  
  2 Baldinell, Isabelle M     10 Health Careers         32.00      30.44  
 -- Buhrman, Emma A           09 Health Careers         30.76         DQ  
 
Event 27  Girls 100 Yard Freestyle Sub-Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baldinell, Isabelle M     10 Health Careers       1:04.00    1:07.47  
                  32.30     1:07.47 (35.17)                                        
  2 Barrientes, Mercedes J    11 Health Careers       1:07.23    1:10.73  
                  32.45     1:10.73 (38.28)