2017 AAHSSL Dual Meet Weekend / NS-16-20
Northside ISD Aquatic Complex - 1/7/2017               
Finals Results and Scores                                    
 
Event 201  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 San Antonio Stevens  'A'                          2:17.95    2:15.39  
     1) Valenzuela, Kayla 11            2) Harper, Helena E 11            
     3) Glover, Aaliyah 10              4) Landin, Lauren E 11            
                  33.22     1:12.91 (39.69)     1:44.17 (31.26)     2:15.39 (31.22)
  2 Roosevelt High School  'A'                        2:34.74    2:38.14  
     1) Miller, Lilli 11                2) Colon-Hernandez, Emilia I 09   
     3) Ramirez, Rhaimie M 10           4) Toney, Lilly M 12              
                  36.73     1:19.38 (42.65)     1:58.61 (39.23)     2:38.14 (39.53)
 
Event 202  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roosevelt High School  'A'                        1:58.50    2:00.61  
     1) Canady, Rhys D 10               2) Douglas, Malik 12              
     3) Malcolm, Kevin A 12             4) Niland, Sam T 12               
                  34.28     1:08.13 (33.85)     1:34.10 (25.97)     2:00.61 (26.51)
  2 San Antonio Stevens  'A'                          2:13.64    2:09.88  
     1) Tejeda, Seth A 11               2) Greenwood, Justin 11           
     3) Gamboa, Cameron 11              4) Kaulukukui, Alex 11            
                  31.57     1:11.58 (40.01)     1:42.55 (30.97)     2:09.88 (27.33)
  3 Roosevelt High School  'B'                        2:10.50    2:35.26  
     1) Gutierrez, Seth M 09            2) AU, Quan L 12                  
     3) Hernandez, Fernando 09          4) Mitchell, Davion A 11          
                  42.79     1:25.33 (42.54)     2:02.29 (36.96)     2:35.26 (32.97)
 
Event 203  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moreno, Paloma L          12 Stevens              2:27.56    2:30.32  
                  34.89     1:13.12 (38.23)     1:52.41 (39.29)     2:30.32 (37.91)
  2 Ratta, Grace              09 Stevens              2:58.39    2:49.72  
                  38.94     1:23.02 (44.08)     2:08.46 (45.44)     2:49.72 (41.26)
  3 Avila, Bethanie F         11 Stevens              2:48.84    2:53.32  
                  38.61     1:23.31 (44.70)     2:09.91 (46.60)     2:53.32 (43.41)
  4 Ramirez, Rhaimie M        10 Roosevelt            2:50.18    3:08.17  
                  41.61     1:29.08 (47.47)     2:19.69 (50.61)     3:08.17 (48.48)
  5 Toney, Lilly M            12 Roosevelt            3:18.86    3:28.45  
                  48.12     1:40.56 (52.44)     2:34.58 (54.02)     3:28.45 (53.87)
 
Event 204  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gamboa, Cameron           11 Stevens              2:23.69    2:26.49  
                  32.26     1:08.05 (35.79)     1:46.28 (38.23)     2:26.49 (40.21)
  2 Douglas, Malik            12 Roosevelt            2:41.45    2:51.05  
                  36.18     1:19.72 (43.54)     2:06.45 (46.73)     2:51.05 (44.60)
  3 Mitchell, Davion A        11 Roosevelt            2:52.25    3:01.80  
                  36.98     1:21.40 (44.42)     2:11.44 (50.04)     3:01.80 (50.36)
 
Event 205  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Glover, Aaliyah           10 Stevens              2:41.87    2:41.92  
                  33.10     1:14.43 (41.33)     2:04.11 (49.68)     2:41.92 (37.81)
  2 Colon-Hernandez, Emilia   09 Roosevelt            2:52.98    2:58.64  
                  38.86     1:22.53 (43.67)     2:17.43 (54.90)     2:58.64 (41.21)
  3 Landin, Lauren E          11 Stevens              2:54.68    3:06.50  
                  39.19     1:28.80 (49.61)     2:23.24 (54.44)     3:06.50 (43.26)
 
Event 206  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swanson, Mathew C         09 Roosevelt            2:25.61    2:33.49  
                  32.49     1:09.17 (36.68)     1:56.81 (47.64)     2:33.49 (36.68)
  2 Greenwood, Justin         11 Stevens              2:48.48    2:50.49  
                  36.86     1:21.85 (44.99)     2:09.85 (48.00)     2:50.49 (40.64)
  3 Canady, Rhys D            10 Roosevelt            2:49.79    3:01.82  
                                                    1:23.33 ( )     2:20.86 (57.53)
        3:01.82 (40.96)                                                            
 -- Sierra Hernandez, Kevin   10 Roosevelt            3:30.50         DQ  
                  41.72     1:33.26 (51.54)     2:25.12 (51.86)          DQ (53.55)
 
Event 207  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Valenzuela, Kayla         11 Stevens                27.96      28.06  
  2 Harper, Helena E          11 Stevens                28.99      28.67  
  3 Miller, Lilli             11 Roosevelt              30.32      33.64  
  4 Cook, Olivia              09 Stevens                37.93      34.61  
 
Event 208  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Malcolm, Kevin A          12 Roosevelt              23.11      24.02  
  2 Fuentes, John X           12 Roosevelt              25.26      25.66  
  3 Niland, Sam T             12 Roosevelt              25.39      26.96  
  4 Kaulukukui, Alex          11 Stevens                26.67      28.52  
  5 Arrendondo, Malachi          Stevens                35.01      38.58  
 
Event 211  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Glover, Aaliyah           10 Stevens              1:12.32    1:12.56  
                  34.61     1:12.56 (37.95)                                        
  2 Moreno, Paloma L          12 Stevens              1:15.70    1:17.96  
                  35.38     1:17.96 (42.58)                                        
  3 Ramirez, Rhaimie M        10 Roosevelt            1:29.14    1:33.79  
                  45.00     1:33.79 (48.79)                                        
 -- Lujano, Jasmine           10 Stevens              2:04.81         DQ  
 
Event 212  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Medina, Leo               11 Roosevelt            1:06.93    1:09.61  
                  29.22     1:09.61 (40.39)                                        
  2 Hernandez, Rio            10 Stevens              1:45.01    1:22.41  
                  37.46     1:22.41 (44.95)                                        
  3 Hernandez, Fernando       09 Roosevelt            1:40.95    1:31.99  
                  39.55     1:31.99 (52.44)                                        
  4 Hernandez, Said           12 Roosevelt            2:04.19    1:59.18  
                  53.53   1:59.18 (1:05.65)                                        
 
Event 213  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Colon-Hernandez, Emilia   09 Roosevelt            1:07.85    1:07.08  
                  33.65     1:07.08 (33.43)                                        
  2 Harper, Helena E          11 Stevens              1:08.19    1:07.85  
                  32.13     1:07.85 (35.72)                                        
  3 Avila, Bethanie F         11 Stevens              1:17.66    1:20.90  
                  37.95     1:20.90 (42.95)                                        
  4 Dominguez, Juliette       09 Stevens              1:35.29    1:28.29  
                  41.95     1:28.29 (46.34)                                        
  5 Flores, Morgan            09 Stevens              1:38.88    1:33.17  
 
Event 214  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tejeda, Seth A            11 Stevens                56.17      56.14  
                  26.16       56.14 (29.98)                                        
  2 Fuentes, John X           12 Roosevelt              58.11      58.63  
                  27.51       58.63 (31.12)                                        
  3 Niland, Sam T             12 Roosevelt              58.56    1:00.25  
                  27.46     1:00.25 (32.79)                                        
  4 Gutierrez, Seth M         09 Roosevelt            1:13.97    1:16.73  
                  36.33     1:16.73 (40.40)                                        
  5 Mitchell, Davion A        11 Roosevelt            1:14.85    1:24.13  
                  37.47     1:24.13 (46.66)                                        
  6 Donald, Donovan           09 Stevens              1:31.00    1:30.06  
                  41.18     1:30.06 (48.88)                                        
 
Event 215  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Toney, Lilly M            12 Roosevelt            8:36.60    9:20.42  
                  48.44                             1:44.99 ( )                    
            2:44.36 ( )                                                 4:39.92 ( )
                                5:35.85 ( )     6:33.81 (57.96)                    
            7:30.58 ( )                             8:27.22 ( )     9:20.42 (53.20)
 
Event 216  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Malcolm, Kevin A          12 Roosevelt            6:15.50    6:23.49  
                  29.86                             1:05.69 ( )                    
            1:44.65 ( )     2:25.14 (40.49)                             3:05.70 ( )
                                3:46.39 ( )     4:27.34 (40.95)                    
            5:08.69 ( )                             5:48.68 ( )     6:23.49 (34.81)
  2 Greenwood, Justin         11 Stevens              6:51.67    7:20.51  
                  36.63                             1:18.81 ( )                    
            2:01.70 ( )     2:46.15 (44.45)                             3:30.86 ( )
            6:30.77 ( )                             7:12.64 ( )      7:20.51 (7.87)
  3 AU, Quan L                12 Roosevelt            7:19.95    8:06.23  
                  40.23                             1:25.66 ( )                    
            2:14.87 ( )     3:04.00 (49.13)                             3:55.39 ( )
                                4:48.62 ( )                                        
                                                    7:22.64 ( )     8:06.23 (43.59)
  4 Hernandez, Fernando       09 Roosevelt            7:36.13    8:14.71  
                                                    1:31.72 ( )                    
                                                    6:42.57 ( )                    
                                                                        7:32.78 ( )
        8:14.71 (41.93)                                                            
 
Event 217  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 San Antonio Stevens  'A'                          2:18.03    2:15.11  
     1) Ratta, Grace 09                 2) Dominguez, Juliette 09         
     3) Avila, Bethanie F 11            4) Moreno, Paloma L 12            
                  32.80     1:09.86 (37.06)     1:42.74 (32.88)     2:15.11 (32.37)
  2 Roosevelt High School  'A'                        2:15.50    2:22.13  
     1) Ramirez, Rhaimie M 10           2) Colon-Hernandez, Emilia I 09   
     3) Toney, Lilly M 12               4) Miller, Lilli 11               
                  36.65     1:05.77 (29.12)     1:50.77 (45.00)     2:22.13 (31.36)
 
Event 218  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roosevelt High School  'A'                        1:48.50    1:47.97  
     1) Swanson, Mathew C 09            2) Medina, Leo 11                 
     3) Niland, Sam T 12                4) Fuentes, John X 12             
                  27.60       54.60 (27.00)     1:22.33 (27.73)     1:47.97 (25.64)
  2 Roosevelt High School  'B'                        1:58.50    2:24.78  
     1) Douglas, Malik 12               2) Mitchell, Davion A 11          
     3) Corona, Oscar 12                4) Hernandez, Said 12             
                  33.16     1:10.17 (37.01)     1:47.78 (37.61)     2:24.78 (37.00)
 -- San Antonio Stevens  'A'                          1:47.04         DQ  
     1) Kaulukukui, Alex 11             2) Gamboa, Cameron 11             
     3) Hernandez, Rio 10               4) Tejeda, Seth A 11              
                  28.22       56.40 (28.18)     1:24.55 (28.15)          DQ (25.06)
 
Event 219  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Valenzuela, Kayla         11 Stevens              1:05.91    1:10.62  
                  34.75     1:10.62 (35.87)                                        
  2 Miller, Lilli             11 Roosevelt            1:14.13    1:21.79  
                  39.25     1:21.79 (42.54)                                        
  3 Ratta, Grace              09 Stevens              1:27.48    1:25.20  
                  41.96     1:25.20 (43.24)                                        
  4 Flores, Morgan            09 Stevens              1:55.01    1:44.14  
                  50.50     1:44.14 (53.64)                                        
 
Event 220  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swanson, Mathew C         09 Roosevelt            1:03.51    1:05.86  
                  31.69     1:05.86 (34.17)                                        
  2 Canady, Rhys D            10 Roosevelt            1:15.17    1:16.21  
                  36.82     1:16.21 (39.39)                                        
  3 Cohea, Austin A           10 Roosevelt            1:24.85    1:30.89  
                  41.90     1:30.89 (48.99)                                        
  4 Gutierrez, Seth M         09 Roosevelt            1:39.98    1:32.85  
                  44.41     1:32.85 (48.44)                                        
  5 Arrendondo, Malachi          Stevens              1:56.39    1:37.27  
 
Event 221  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lujano, Jasmine           10 Stevens              1:39.90    1:38.26  
                  47.57     1:38.26 (50.69)                                        
  2 Landin, Lauren E          11 Stevens              1:30.60    1:38.69  
                  47.32     1:38.69 (51.37)                                        
  3 Cook, Olivia              09 Stevens              1:55.01    1:48.23  
                  50.21     1:48.23 (58.02)                                        
 
Event 222  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Douglas, Malik            12 Roosevelt            1:19.85    1:18.23  
                  36.71     1:18.23 (41.52)                                        
  2 Medina, Leo               11 Roosevelt            1:17.83    1:22.02  
                  37.43     1:22.02 (44.59)                                        
  3 AU, Quan L                12 Roosevelt            1:38.21    1:41.40  
                  47.19     1:41.40 (54.21)                                        
  4 Donald, Donovan           09 Stevens              1:53.46    1:58.15  
                  51.79   1:58.15 (1:06.36)                                        
 -- Hernandez, Rio            10 Stevens              1:32.85         DQ  
                  38.32          DQ (44.14)                                        
 
Event 223  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
 -- San Antonio Stevens  'A'                          4:25.01         DQ  
     1) Landin, Lauren E 11             2) Glover, Aaliyah 10             
     3) Harper, Helena E 11             4) Valenzuela, Kayla 11           
                  34.33   1:13.28 (1:13.28)     1:41.50 (28.22)   2:17.57 (1:04.29)
        2:49.69 (32.12)   3:26.06 (1:08.49)     3:55.41 (29.35)        DQ (1:01.39)
 
Event 224  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roosevelt High School  'A'                        3:50.50    4:06.41  
     1) Malcolm, Kevin A 12             2) Swanson, Mathew C 09           
     3) Fuentes, John X 12              4) Medina, Leo 11                 
                  24.79       53.88 (53.88)     1:22.97 (29.09)   1:57.24 (1:03.36)
        2:25.25 (28.01)   2:58.27 (1:01.03)     3:30.15 (31.88)   4:06.41 (1:08.14)
  2 San Antonio Stevens  'A'                          4:02.55    4:15.07  
     1) Kaulukukui, Alex 11             2) Gamboa, Cameron 11             
     3) Greenwood, Justin 11            4) Tejeda, Seth A 11              
                  29.60   1:04.12 (1:04.12)     1:38.23 (34.11)   2:13.09 (1:08.97)
        2:43.07 (29.98)   3:16.39 (1:03.30)     3:43.41 (27.02)     4:15.07 (58.68)
  3 Roosevelt High School  'B'                        4:10.50    5:06.93  
     1) Canady, Rhys D 10               2) AU, Quan L 12                  
     3) Hernandez, Fernando 09          4) Gutierrez, Seth M 09           
                  32.53   1:08.84 (1:08.84)     1:45.85 (37.01)   2:32.35 (1:23.51)
        3:05.03 (32.68)   3:50.92 (1:18.57)     4:25.75 (34.83)   5:06.93 (1:16.01)
 
Event 307  Girls 50 Yard Freestyle Sub-Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gonzalez, Serenity        09 Stevens                56.38      49.03  
 
Event 308  Boys 50 Yard Freestyle Sub-Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Corona, Oscar             12 Roosevelt              36.11      41.07  
 
Event 313  Girls 100 Yard Freestyle Sub-Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Delgado, Breanna          09 Stevens              1:45.17    1:42.28  
 
Event 314  Boys 100 Yard Freestyle Sub-Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Corona, Oscar             12 Roosevelt            1:36.70    1:29.95  
                  42.64     1:29.95 (47.31)                                        
  2 Hernandez, Said           12 Roosevelt            1:18.95    1:32.94  
                  44.84     1:32.94 (48.10)                                        
 
                   Combined Team Scores - Through Event 314                    
 
  1. Roosevelt High School               233   2. San Antonio Stevens                 198
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 314                   
 
  1. San Antonio Stevens                 138   2. Roosevelt High School                55
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 314                    
 
  1. Roosevelt High School               178   2. San Antonio Stevens                  60