2016 AAHSSL Dual Meet Weekend / NS-16-13
NISD Aquatic Complex - 12/17/2016                 
Final Results and Scores                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee High School  'A'                              2:05.30    2:07.55  
     1) Romine, Brooke L 10             2) Vancil, Paige C 10             
     3) Murillo, Sara T 11              4) Gonzales, Jillian A 09         
                  32.16     1:07.04 (34.88)     1:37.99 (30.95)     2:07.55 (29.56)
  2 Boerne HS  'A'                                    2:12.52    2:19.18  
     1) Villarreal, Julia M 10          2) Martin, Julia M 10             
     3) Dovzak, Shelby F 11             4) Parks, Emma C 11               
                  33.68     1:12.17 (38.49)     1:48.54 (36.37)     2:19.18 (30.64)
  3 Lee High School  'B'                              2:26.40    2:28.87  
     1) Tubbs, Delaney C 09             2) Steele, Chloe 09               
     3) Riojas, Tori R 12               4) Martinez, Vivi R 10            
                  36.81     1:20.32 (43.51)     1:55.67 (35.35)     2:28.87 (33.20)
  4 Lee High School  'C'                              2:33.30   x2:34.54  
     1) Stevenson, Maddy O 09           2) Rochelle, Vivi G 09            
     3) Weingart, Lindsay B 09          4) Eddy, Uri E 09                 
                  39.57     1:27.71 (48.14)     2:02.79 (35.08)     2:34.54 (31.75)
  5 Boerne HS  'B'                                    2:23.64    2:39.74  
     1) Walton, Brooke L 11             2) Coronado, Angela E 11          
     3) Boehm, Kendra L 09              4) Kennell, Angelica N 09         
                  37.09     1:25.45 (48.36)     2:05.22 (39.77)     2:39.74 (34.52)
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee High School  'A'                              1:51.80    1:56.34  
     1) McClure, Henry M 10             2) Bartels, Lyle E 10             
     3) McNease, Stephen A 11           4) Patamalla, Varun U 11          
                  30.23     1:02.55 (32.32)     1:31.07 (28.52)     1:56.34 (25.27)
  2 Lee High School  'B'                              2:04.85    2:05.02  
     1) Trevino, Stone 12               2) Materne, Evan C 10             
     3) Hobbs, Gareth T 12              4) Livingstone, Henry W 10        
                  34.93     1:07.40 (32.47)     1:37.52 (30.12)     2:05.02 (27.50)
  3 Lee High School  'C'                              2:19.99   x2:11.32  
     1) Furman, Noah 11                 2) Tubbesing, Ryan C 09           
     3) Denham, Adison 10               4) Callender, Hudson W 11         
                  36.17     1:09.41 (33.24)     1:44.94 (35.53)     2:11.32 (26.38)
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Salazar, Arlene M         12 Rebels               2:15.99    2:24.45  
                  32.40     1:08.42 (36.02)     1:46.49 (38.07)     2:24.45 (37.96)
  2 Landry, Erin M            09 Rebels               2:43.13    2:38.39  
                  36.54     1:17.03 (40.49)     1:58.99 (41.96)     2:38.39 (39.40)
  3 Bell, Kate M              10 Boerne               2:37.47    2:38.95  
                1:13.71   2:39.02 (1:25.31)         2:38.95 ( )                    
  4 Riojas, Tori R            12 Rebels               2:36.29    2:50.23  
                  36.63     1:18.53 (41.90)     2:03.96 (45.43)     2:50.23 (46.27)
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Paveglio, Noah A          10 Rebels               2:24.60    2:19.24  
                  31.19     1:07.14 (35.95)     1:45.09 (37.95)     2:19.24 (34.15)
  2 Hobbs, Gareth T           12 Rebels               2:16.36    2:19.89  
                  32.74     1:08.42 (35.68)     1:45.36 (36.94)     2:19.89 (34.53)
  3 Rodarte, Ian K            12 Rebels               2:32.14    2:26.65  
                  33.26     1:10.22 (36.96)     1:50.00 (39.78)     2:26.65 (36.65)
  4 Gutierrez, Cristan        10 Rebels               2:44.43    2:46.31  
                  35.60     1:16.14 (40.54)     2:01.35 (45.21)     2:46.31 (44.96)
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Romine, Brooke L          10 Rebels               2:27.59    2:30.28  
                  32.89     1:09.83 (36.94)     1:56.14 (46.31)     2:30.28 (34.14)
  2 Gonzales, Jillian A       09 Rebels               2:48.87    2:43.57  
                  36.64     1:18.08 (41.44)     2:06.45 (48.37)     2:43.57 (37.12)
  3 Martin, Julia M           10 Boerne               2:47.17    2:59.15  
                  37.28     1:23.52 (46.24)     2:14.09 (50.57)     2:59.15 (45.06)
 -- Jordan, Emma E            09 Boerne                    NT         DQ  
                  38.13     1:24.94 (46.81)     2:17.18 (52.24)          DQ (42.71)
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bartels, Lyle E           10 Rebels               2:06.59    2:16.30  
                  29.25     1:06.24 (36.99)     1:46.59 (40.35)     2:16.30 (29.71)
  2 Patamalla, Varun U        11 Rebels               2:29.68    2:32.99  
                  32.94     1:12.95 (40.01)     1:58.57 (45.62)     2:32.99 (34.42)
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vancil, Paige C           10 Rebels                 28.22      29.73  
  2 Parks, Emma C             11 Boerne                 29.87      30.41  
  3 Gonzales, Jillian A       09 Rebels                 29.30      30.73  
  4 Steele, Chloe             09 Rebels                 32.39      32.26  
  5 Weingart, Lindsay B       09 Rebels                 32.07      32.79  
  6 Dovzak, Shelby F          11 Boerne                 31.72      33.34  
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McNease, Stephen A        11 Rebels                 25.45      25.43  
  2 Callender, Hudson W       11 Rebels                 26.99      26.77  
  3 Materne, Evan C           10 Rebels                 26.77      26.84  
  4 Livingstone, Henry W      10 Rebels                 26.33      27.08  
  5 Poulsen, Peter T          12 Boerne                 31.55      31.09  
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Landry, Erin M            09 Rebels               1:26.27    1:26.84  
                  40.87     1:26.84 (45.97)                                        
  2 Weingart, Lindsay B       09 Rebels               1:35.95    1:28.53  
                  39.38     1:28.53 (49.15)                                        
  3 Walton, Brooke L          11 Boerne               1:22.00    1:30.57  
                  41.07     1:30.57 (49.50)                                        
  4 Boehm, Kendra L           09 Boerne               1:28.00    1:33.15  
                  42.49     1:33.15 (50.66)                                        
  5 Kennell, Angelica N       09 Boerne               1:30.00    1:34.92  
                  42.76     1:34.92 (52.16)                                        
  6 Stevenson, Maddy O        09 Rebels               1:20.99    1:39.59  
                  44.66     1:39.59 (54.93)                                        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moon, Nicholas W          10 Boerne               1:04.00    1:03.53  
                  30.00     1:03.53 (33.53)                                        
  2 McNease, Stephen A        11 Rebels               1:05.95    1:04.99  
                  29.94     1:04.99 (35.05)                                        
  3 Hobbs, Gareth T           12 Rebels               1:07.98    1:09.84  
                  32.44     1:09.84 (37.40)                                        
  4 Resendez, Andrew B        10 Rebels               1:13.42    1:11.74  
                  33.98     1:11.74 (37.76)                                        
  5 Denham, Dain M            10 Rebels               1:11.99    1:18.87  
                  35.17     1:18.87 (43.70)                                        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murillo, Sara T           11 Rebels               1:03.11    1:07.51  
                  32.31     1:07.51 (35.20)                                        
  2 Parks, Emma C             11 Boerne               1:03.61    1:08.97  
                  33.74     1:08.97 (35.23)                                        
  3 Rochelle, Vivi G          09 Rebels               1:16.77    1:14.55  
                  35.64     1:14.55 (38.91)                                        
  4 Martin, Julia M           10 Boerne               1:07.43    1:14.56  
                  34.49     1:14.56 (40.07)                                        
  5 Eddy, Uri E               09 Rebels               1:35.36    1:27.18  
                  41.69     1:27.18 (45.49)                                        
  6 Pinheiro, Sofie S         09 Rebels                    NT    1:28.08  
                  42.42     1:28.08 (45.66)                                        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patamalla, Varun U        11 Rebels                 56.42      57.93  
                  27.92       57.93 (30.01)                                        
  2 Tubbesing, Ryan C         09 Rebels                 59.41      58.90  
                  27.75       58.90 (31.15)                                        
  3 Materne, Evan C           10 Rebels                 59.66    1:01.16  
                  29.66     1:01.16 (31.50)                                        
  4 Rodarte, Ian K            12 Rebels               1:05.02    1:04.71  
                  31.48     1:04.71 (33.23)                                        
  5 Moon, Nicholas W          10 Boerne                 56.30    1:07.51  
                  30.40     1:07.51 (37.11)                                        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Romine, Brooke L          10 Rebels               5:43.74    5:43.06  
                  30.75     1:04.67 (33.92)     1:39.61 (34.94)     2:14.92 (35.31)
        2:50.31 (35.39)     3:25.01 (34.70)     4:00.06 (35.05)     4:34.87 (34.81)
        5:09.67 (34.80)     5:43.06 (33.39)                                        
  2 Salazar, Arlene M         12 Rebels               5:50.99    6:31.33  
                  32.83     1:10.31 (37.48)     1:49.14 (38.83)     2:28.47 (39.33)
        3:08.31 (39.84)     3:48.58 (40.27)     4:29.43 (40.85)     5:10.64 (41.21)
        5:51.68 (41.04)     6:31.33 (39.65)                                        
  3 Bell, Kate M              10 Boerne               7:14.34    7:19.25  
                  34.47     1:15.18 (40.71)   2:46.15 (1:30.97)     3:31.95 (45.80)
                                                    4:18.06 ( )     5:04.91 (46.85)
        5:50.65 (45.74)     6:36.28 (45.63)     7:19.25 (42.97)                    
  4 Martinez, Vivi R          10 Rebels               6:30.99    8:16.64  
                  39.53     1:24.20 (44.67)     2:11.21 (47.01)     3:00.08 (48.87)
        3:50.78 (50.70)     4:42.91 (52.13)     5:35.57 (52.66)     6:29.61 (54.04)
        7:23.17 (53.56)     8:16.64 (53.47)                                        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McClure, Henry M          10 Rebels               6:13.53    6:04.53  
                  28.51     1:02.32 (33.81)     1:38.15 (35.83)     2:14.90 (36.75)
        2:52.68 (37.78)     3:31.18 (38.50)     4:09.77 (38.59)     4:49.01 (39.24)
        5:27.23 (38.22)     6:04.53 (37.30)                                        
  2 Bartels, Lyle E           10 Rebels               5:12.83    6:30.47  
                  30.68     1:06.03 (35.35)     1:43.72 (37.69)     2:23.26 (39.54)
        3:03.78 (40.52)     3:45.27 (41.49)     4:26.44 (41.17)     5:08.56 (42.12)
        5:50.38 (41.82)     6:30.47 (40.09)                                        
  3 Wiley, Connor J           09 Rebels               6:45.62    6:53.25  
                  33.19     1:11.66 (38.47)     1:52.25 (40.59)     2:34.79 (42.54)
        3:16.92 (42.13)     4:01.36 (44.44)     4:45.52 (44.16)     5:27.16 (41.64)
        6:11.68 (44.52)     6:53.25 (41.57)                                        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee High School  'A'                              1:52.98    1:54.71  
     1) Vancil, Paige C 10              2) Salazar, Arlene M 12           
     3) Murillo, Sara T 11              4) Romine, Brooke L 10            
                  29.50       58.86 (29.36)     1:27.40 (28.54)     1:54.71 (27.31)
  2 Boerne HS  'A'                                    1:55.37    2:02.44  
     1) Villarreal, Julia M 10          2) Martin, Julia M 10             
     3) Bell, Kate M 10                 4) Parks, Emma C 11               
                  28.01       59.58 (31.57)     1:30.97 (31.39)     2:02.44 (31.47)
  3 Lee High School  'B'                                   NT    2:28.79  
     1) Landry, Erin M 09               2) Eddy, Uri E 09                 
     3) Pinheiro, Sofie S 09            4) Rochelle, Vivi G 09            
                  35.06     1:14.45 (39.39)     1:55.49 (41.04)     2:28.79 (33.30)
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee High School  'A'                              1:38.60    1:47.08  
     1) Patamalla, Varun U 11           2) McNease, Stephen A 11          
     3) Livingstone, Henry W 10         4) Bartels, Lyle E 10             
                  25.53       51.40 (25.87)     1:18.95 (27.55)     1:47.08 (28.13)
  2 Lee High School  'B'                              1:56.99    1:57.38  
     1) Resendez, Andrew B 10           2) Rodarte, Ian K 12              
     3) Paveglio, Noah A 10             4) Wiley, Connor J 09             
                  29.64       59.17 (29.53)     1:26.46 (27.29)     1:57.38 (30.92)
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Villarreal, Julia M       10 Boerne               1:08.82    1:10.34  
                  34.58     1:10.34 (35.76)                                        
  2 Walton, Brooke L          11 Boerne               1:20.08    1:20.31  
                  39.09     1:20.31 (41.22)                                        
  3 Murillo, Sara T           11 Rebels               1:16.36    1:20.48  
                1:20.50         1:20.48 ( )                                        
  4 Stevenson, Maddy O        09 Rebels               1:19.99    1:23.97  
                  41.43     1:23.97 (42.54)                                        
  5 Riojas, Tori R            12 Rebels               1:22.74    1:24.13  
                  40.99     1:24.13 (43.14)                                        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trevino, Stone            12 Rebels               1:11.99    1:22.29  
  2 Furman, Noah              11 Rebels               1:17.74    1:22.40  
                  40.12     1:22.40 (42.28)                                        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vancil, Paige C           10 Rebels               1:17.23    1:20.21  
                  36.48     1:20.21 (43.73)                                        
  2 Villarreal, Julia M       10 Boerne                    NT    1:27.30  
                  41.47     1:27.30 (45.83)                                        
  3 Dovzak, Shelby F          11 Boerne               1:25.84    1:31.57  
                  42.66     1:31.57 (48.91)                                        
  4 Tubbs, Delaney C          09 Rebels               1:21.99    1:36.71  
                  44.52     1:36.71 (52.19)                                        
  5 Martinez, Vivi R          10 Rebels               1:35.30    1:39.52  
                  46.44     1:39.52 (53.08)                                        
  6 Steele, Chloe             09 Rebels               1:37.99    1:40.10  
                  46.33     1:40.10 (53.77)                                        
  7 Coronado, Angela E        11 Boerne               1:40.64    1:42.14  
                  46.90     1:42.14 (55.24)                                        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tubbesing, Ryan C         09 Rebels               1:15.76    1:16.35  
                  35.49     1:16.35 (40.86)                                        
  2 Paveglio, Noah A          10 Rebels               1:19.21    1:19.17  
                  37.96     1:19.17 (41.21)                                        
  3 Livingstone, Henry W      10 Rebels               1:10.99    1:23.98  
                  39.23     1:23.98 (44.75)                                        
  4 Poulsen, Peter T          12 Boerne               1:28.90    1:30.26  
                  42.68     1:30.26 (47.58)                                        
  5 Wiley, Connor J           09 Rebels               1:29.99    1:36.98  
                  46.31     1:36.98 (50.67)                                        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee High School  'A'                              4:34.36    4:42.67  
     1) Gonzales, Jillian A 09          2) Stevenson, Maddy O 09          
     3) Riojas, Tori R 12               4) Salazar, Arlene M 12           
                  32.90   1:08.26 (1:08.26)     1:43.22 (34.96)   2:22.20 (1:13.94)
        2:56.58 (34.38)   3:37.03 (1:14.83)     4:07.73 (30.70)   4:42.67 (1:05.64)
  2 Boerne HS  'A'                                    4:29.01    5:05.33  
     1) Bell, Kate M 10                 2) Boehm, Kendra L 09             
     3) Dovzak, Shelby F 11             4) Walton, Brooke L 11            
                  34.61   1:14.03 (1:14.03)     1:49.25 (35.22)   2:30.06 (1:16.03)
        3:07.40 (37.34)   3:49.90 (1:19.84)     4:25.67 (35.77)   5:05.33 (1:15.43)
  3 Lee High School  'B'                              4:58.48    5:11.17  
     1) Landry, Erin M 09               2) Rochelle, Vivi G 09            
     3) Steele, Chloe 09                4) Weingart, Lindsay B 09         
                  37.84   1:18.58 (1:18.58)     1:53.79 (35.21)   2:34.82 (1:16.24)
        3:14.72 (39.90)   3:59.43 (1:24.61)     4:33.46 (34.03)   5:11.17 (1:11.74)
  4 Lee High School  'C'                              5:36.51   x5:52.91  
     1) Martinez, Vivi R 10             2) Tubbs, Delaney C 09            
     3) Pinheiro, Sofie S 09            4) Eddy, Uri E 09                 
                  41.48   1:29.97 (1:29.97)     2:05.61 (35.64)   2:49.61 (1:19.64)
        3:35.89 (46.28)   4:23.46 (1:33.85)     5:07.12 (43.66)   5:52.91 (1:29.45)
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee High School  'C'                              4:37.95    4:41.04  
     1) Resendez, Andrew B 10           2) Trevino, Stone 12              
     3) Gutierrez, Cristan 10           4) Wiley, Connor J 09             
                  32.90   1:07.93 (1:07.93)     1:39.77 (31.84)   2:18.12 (1:10.19)
        2:50.63 (32.51)   3:29.94 (1:11.82)     4:04.23 (34.29)   4:41.04 (1:11.10)
 -- Lee High School  'B'                              4:24.34         DQ  
     1) Rodarte, Ian K 12               2) Denham, Adison 10              
     3) Paveglio, Noah A 10             4) Denham, Dain M 10              
                  31.02   1:05.84 (1:05.84)     1:35.29 (29.45)   2:07.75 (1:01.91)
        2:39.52 (31.77)   3:15.26 (1:07.51)     3:47.21 (31.95)        DQ (1:08.72)
 -- Lee High School  'A'                              3:41.87         DQ  
     1) McClure, Henry M 10             2) Materne, Evan C 10             
     3) Hobbs, Gareth T 12              4) Tubbesing, Ryan C 09           
                  27.50       58.63 (58.63)     1:27.62 (28.99)   2:00.46 (1:01.83)
        2:31.20 (30.74)   3:03.49 (1:03.03)     3:31.18 (27.69)          DQ (58.62)
 
Event 107  Girls 50 Yard Freestyle Sub-Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pinheiro, Sofie S         09 Rebels                 38.47      38.39  
 
Event 108  Boys 50 Yard Freestyle Sub-Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Denham, Adison            10 Rebels                 28.30      29.70  
  2 Denham, Dain M            10 Rebels                 30.09      30.88  
  3 Gutierrez, Cristan        10 Rebels                 34.99      33.16  
  4 Solis, Ryan J             09 Rebels                 38.39      38.88  
 
Event 114  Boys 100 Yard Freestyle Sub-Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Callender, Hudson W       11 Rebels                 59.99    1:05.37  
                  29.37     1:05.37 (36.00)                                        
  2 Denham, Adison            10 Rebels                    NT    1:05.79  
  3 Furman, Noah              11 Rebels                    NT    1:07.69  
                  31.93     1:07.69 (35.76)                                        
 
                   Combined Team Scores - Through Event 114                    
 
  1. Lee High School                     368   2. Boerne HS                           104
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 114                   
 
  1. Lee High School                     172   2. Boerne HS                            86
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 114                    
 
  1. Lee High School                     196   2. Boerne HS                            18