2016 AAHSSL Dual Meet Weekend / NS-16-10
NISD Aquatic Complex - 12/17/2016              
Final Results and Scores                                    
 
Event 201  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 San Antonio Brandeis  'A'                         1:52.01    1:54.49  
     1) Clifton, Maddison L 11          2) Bjontegard, Nikko J 12         
     3) Clifton, Sydney A 11            4) Camarillo, Sofie G 12          
                  29.90     1:01.21 (31.31)     1:29.01 (27.80)     1:54.49 (25.48)
  2 San Antonio Johnson Jaguars  'A'                  1:54.33    1:54.70  
     1) Miller, Hailey C 11             2) Pipes, Jaden M 10              
     3) Mayer, Macey A 10               4) Harris, Shannon R 12           
                  29.59     1:01.11 (31.52)     1:28.60 (27.49)     1:54.70 (26.10)
  3 San Antonio Brandeis  'B'                         2:01.35    2:00.99  
     1) Dessouky, Salma S 09            2) Torok, Kendle E 12             
     3) Reitman, Kate L 11              4) Pancratz, Kirsten L 11         
                  32.39     1:05.38 (32.99)     1:34.23 (28.85)     2:00.99 (26.76)
  4 San Antonio Brandeis  'C'                         2:02.95   x2:07.23  
     1) Rogers, Cheyenne K 12           2) Pullen, Michele L 12           
     3) Lee, Alexandria D 12            4) Brown, Tess A 11               
                  33.89     1:09.66 (35.77)     1:39.84 (30.18)     2:07.23 (27.39)
  5 San Antonio Johnson Jaguars  'B'                  2:08.61    2:20.46  
     1) Coppock, Katherine E 11         2) Lawrence, Stephenie A 11       
     3) Busarello, Carly R 12           4) Howland, Avery L 09            
                  32.92     1:16.62 (43.70)     1:50.04 (33.42)     2:20.46 (30.42)
  6 San Antonio Brandeis  'D'                         2:24.61   x2:29.62  
     1) Harrell, Layla R 09             2) Sebastian Linares, Andrea 11   
     3) Durbin, Michelle 09             4) Nazario, Ashley 09             
                  36.44     1:17.11 (40.67)     1:51.64 (34.53)     2:29.62 (37.98)
  7 San Antonio Johnson Jaguars  'C'                  2:20.24   x2:29.83  
     1) Lopez, Natalia M 09             2) Paquette, Hannah K 10          
     3) Coop, Caroline J 09             4) Hammar, Kaylee M 09            
                  41.36     1:21.44 (40.08)     2:04.48 (43.04)     2:29.83 (25.35)
 
Event 202  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 San Antonio Brandeis  'A'                         1:40.64    1:42.73  
     1) Su, Matthew J 10                2) Barrett, Matthew R 11          
     3) Phillips, Colin L 12            4) Woodard, Taylor A 11           
                  26.19       54.39 (28.20)     1:19.14 (24.75)     1:42.73 (23.59)
  2 San Antonio Brandeis  'B'                         1:54.14    1:53.06  
     1) Nelms, Jake T 10                2) Graver, Ethan M 11             
     3) Bjontegard, Zake G 09           4) Camarillo, Levi A 11           
                  27.52     1:03.57 (36.05)     1:29.91 (26.34)     1:53.06 (23.15)
  3 San Antonio Johnson Jaguars  'A'                  1:49.78    1:53.17  
     1) Morse, Zach A 12                2) Heo, Jun Y 12                  
     3) Ravelo, Marco A 12              4) Trent, Sterling D 11           
                  27.94     1:01.51 (33.57)     1:28.49 (26.98)     1:53.17 (24.68)
  4 San Antonio Johnson Jaguars  'B'                  1:54.28    1:54.62  
     1) Thomas, Zachery W 11            2) Parsons Diaz, Kevin A 10       
     3) Tanner, Robert W 12             4) Morse, Matthew C 10            
                  29.30     1:02.29 (32.99)     1:29.61 (27.32)     1:54.62 (25.01)
  5 San Antonio Brandeis  'C'                         2:04.63   x2:03.26  
     1) Morrow, Jaxon T 09              2) Wright, Grady J 09             
     3) Durbin, Andy S 12               4) Kelton, Luke A 10              
                  32.18     1:07.29 (35.11)     1:42.88 (35.59)     2:03.26 (20.38)
  6 San Antonio Johnson Jaguars  'C'                  2:05.10   x2:04.19  
     1) Thomas, Jacob P 09              2) Blanco, Nathan R 12            
     3) Rodela, Dylan R 12              4) Conklin, Samuel A 10           
                  31.42     1:08.22 (36.80)     1:37.52 (29.30)     2:04.19 (26.67)
 
Event 203  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Hailey C          11 Jags                 1:58.85    2:03.18  
                  28.85     1:00.23 (31.38)     1:32.28 (32.05)     2:03.18 (30.90)
  2 Torok, Kendle E           12 Brandeis             2:12.94    2:08.08  
                  30.23     1:02.43 (32.20)     1:35.26 (32.83)     2:08.08 (32.82)
  3 Moore, Ashley E           10 Brandeis             2:09.86    2:10.97  
                  30.85     1:04.28 (33.43)     1:38.22 (33.94)     2:10.97 (32.75)
  4 Pancratz, Kirsten L       11 Brandeis             2:09.09    2:15.54  
                  30.89     1:05.17 (34.28)     1:40.51 (35.34)     2:15.54 (35.03)
  5 Coop, Caroline J          09 Jags                 2:48.64    2:18.90  
                  41.37     1:28.76 (47.39)     2:18.90 (50.14)                    
  6 Ruiz, Magaly              09 Brandeis             2:28.88    2:22.99  
                  30.23     1:06.34 (36.11)     1:44.85 (38.51)     2:22.99 (38.14)
  7 Connolly, Caroline M      10 Jags                 2:21.31    2:28.10  
                  33.07     1:09.25 (36.18)     1:48.77 (39.52)     2:28.10 (39.33)
  8 Petrosky, Megan E         09 Jags                 2:36.64    2:35.94  
                  35.69     1:14.62 (38.93)     1:55.06 (40.44)     2:35.94 (40.88)
 
Event 204  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hyche, Nathan L           09 Jags                 1:52.83    1:55.88  
                  26.42       55.51 (29.09)     1:26.02 (30.51)     1:55.88 (29.86)
  2 Tanner, Robert W          12 Jags                 1:55.55    1:57.45  
                  27.77       57.04 (29.27)     1:27.62 (30.58)     1:57.45 (29.83)
  3 Elliott, Jeffery D        10 Brandeis             2:02.99    2:03.57  
                  27.66       58.39 (30.73)     1:30.90 (32.51)     2:03.57 (32.67)
  4 Shope, Evan W             09 Jags                 2:02.95    2:04.90  
                  28.21       59.33 (31.12)     1:32.23 (32.90)     2:04.90 (32.67)
  5 Durbin, Andy S            12 Brandeis             2:06.85    2:13.62  
                  30.44     1:03.69 (33.25)     1:38.70 (35.01)     2:13.62 (34.92)
  6 Rodela, Dylan R           12 Jags                 2:07.93    2:14.44  
                  31.24     1:04.82 (33.58)     1:40.38 (35.56)     2:14.44 (34.06)
  7 Morrow, Jaxon T           09 Brandeis             2:20.21    2:18.53  
                  30.17     1:05.05 (34.88)     1:42.09 (37.04)     2:18.53 (36.44)
  8 Wright, Grady J           09 Brandeis             2:12.23    2:19.37  
                  31.37     1:06.83 (35.46)     1:44.41 (37.58)     2:19.37 (34.96)
 
Event 205  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bjontegard, Nikko J       12 Brandeis             2:05.80    2:13.43  
                  28.81     1:02.72 (33.91)     1:41.49 (38.77)     2:13.43 (31.94)
  2 Wickes, Nicolette A       11 Jags                 2:12.95    2:18.29  
                  30.36     1:05.27 (34.91)     1:47.43 (42.16)     2:18.29 (30.86)
  3 Camarillo, Sofie G        12 Brandeis             2:15.32    2:18.43  
                  30.29     1:05.20 (34.91)     1:47.53 (42.33)     2:18.43 (30.90)
  4 Smith, Cara L             11 Jags                 2:23.26    2:26.13  
                  30.88     1:07.72 (36.84)     1:52.33 (44.61)     2:26.13 (33.80)
  5 Kershaw, Meredith K       10 Jags                 2:23.80    2:31.58  
                  32.73     1:12.37 (39.64)     1:58.13 (45.76)     2:31.58 (33.45)
  6 Lee, Alexandria D         12 Brandeis             2:35.46    2:35.38  
                  33.35     1:13.02 (39.67)     1:59.52 (46.50)     2:35.38 (35.86)
  7 Brown, Tess A             11 Brandeis             2:36.21    2:38.72  
                  35.72     1:15.14 (39.42)     2:04.63 (49.49)     2:38.72 (34.09)
  8 Rich, Hayden E            11 Jags                 3:00.74    3:02.59  
                  39.50     1:25.42 (45.92)     2:21.88 (56.46)     3:02.59 (40.71)
 
Event 206  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barrett, Matthew R        11 Brandeis             1:55.87    2:00.40  
                  26.67       58.80 (32.13)     1:32.64 (33.84)     2:00.40 (27.76)
  2 Soria, Ryan M             09 Jags                 2:13.49    2:12.85  
                  27.24       59.73 (32.49)     1:40.63 (40.90)     2:12.85 (32.22)
  3 Woodard, Taylor A         11 Brandeis             2:12.66    2:20.11  
                  29.88     1:04.76 (34.88)     1:48.32 (43.56)     2:20.11 (31.79)
  4 Parsons Diaz, Kevin A     10 Jags                 2:24.79    2:26.76  
                  30.54     1:07.93 (37.39)     1:50.98 (43.05)     2:26.76 (35.78)
  5 Lasater, Jace C           10 Brandeis             2:26.49    2:29.07  
                  29.62     1:06.95 (37.33)     1:55.81 (48.86)     2:29.07 (33.26)
  6 Graver, Ethan M           11 Brandeis             2:36.85    2:42.43  
                  34.88     1:17.15 (42.27)     2:04.57 (47.42)     2:42.43 (37.86)
  7 Ortiz, Diego M            09 Jags                 2:57.64    3:06.92  
                  41.96     1:25.68 (43.72)     2:23.95 (58.27)     3:06.92 (42.97)
 -- Ravelo, Marco A           12 Jags                 2:28.90         DQ  
                  32.04     1:11.17 (39.13)     1:56.93 (45.76)          DQ (34.03)
 
Event 207  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clifton, Sydney A         11 Brandeis               25.39      26.09  
  2 Mayer, Macey A            10 Jags                   25.91      26.83  
  3 Moore, Ashley E           10 Brandeis               28.00      27.34  
  4 Ross, Delilah G           11 Jags                   26.56      27.57  
  5 Coppock, Katherine E      11 Jags                   28.11      28.21  
  6 Manfre, Zada E            10 Brandeis               29.40      29.57  
  7 Rogers, Madison           09 Brandeis               29.23      30.41  
  8 Howland, Avery L          09 Jags                   30.50      31.06  
 
Event 208  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Su, Matthew J             10 Brandeis               23.54      23.60  
  2 Camarillo, Levi A         11 Brandeis               23.94      23.67  
  3 Ross, Nicko H             12 Jags                   24.10      23.95  
  4 Trent, Sterling D         11 Jags                   24.65      25.46  
  5 Ross, Wyatt J             12 Jags                   26.00      25.85  
  6 Kelton, Luke A            10 Brandeis               27.52      26.61  
  7 Heo, Jun Y                12 Jags                   26.17      26.69  
  8 Di Paolo, Nikolaus        12 Brandeis               28.14      28.85  
 
Event 211  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wickes, Nicolette A       11 Jags                 1:03.17    1:05.49  
                  31.24     1:05.49 (34.25)                                        
  2 Dessouky, Salma S         09 Brandeis             1:09.42    1:08.06  
                  32.07     1:08.06 (35.99)                                        
  3 Lee, Alexandria D         12 Brandeis             1:04.13    1:09.45  
                  31.63     1:09.45 (37.82)                                        
  4 Pullen, Michele L         12 Brandeis             1:06.84    1:16.03  
                  35.75     1:16.03 (40.28)                                        
  5 Harrell, Layla R          09 Brandeis             1:20.62    1:16.90  
                  35.78     1:16.90 (41.12)                                        
  6 Lawrence, Stephenie A     11 Jags                 1:18.64    1:44.70  
                  45.08     1:44.70 (59.62)                                        
 
Event 212  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nelms, Jake T             10 Brandeis               58.69    1:00.14  
                  28.12     1:00.14 (32.02)                                        
  2 Rodela, Dylan R           12 Jags                 1:01.38    1:02.31  
                  29.39     1:02.31 (32.92)                                        
  3 Elliott, Jeffery D        10 Brandeis             1:02.11    1:02.99  
                  30.36     1:02.99 (32.63)                                        
  4 Shope, Evan W             09 Jags                 1:02.49    1:04.46  
                  29.99     1:04.46 (34.47)                                        
  5 Ross, Nicko H             12 Jags                 1:03.96    1:04.65  
                  29.45     1:04.65 (35.20)                                        
  6 Durbin, Andy S            12 Brandeis             1:02.63    1:06.48  
  7 Morrow, Jaxon T           09 Brandeis             1:09.38    1:09.53  
                  32.58     1:09.53 (36.95)                                        
  8 McDonald, Aidan A         09 Jags                 1:15.82    1:27.98  
 
Event 213  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clifton, Sydney A         11 Brandeis               55.17      56.87  
                  27.40       56.87 (29.47)                                        
  2 Smith, Cara L             11 Jags                   55.27      58.31  
                  28.19       58.31 (30.12)                                        
  3 Ross, Delilah G           11 Jags                   57.12    1:00.36  
                  28.99     1:00.36 (31.37)                                        
  4 Pipes, Jaden M            10 Jags                 1:00.72    1:01.68  
                  29.67     1:01.68 (32.01)                                        
  5 Rogers, Cheyenne K        12 Brandeis             1:00.11    1:02.22  
                  30.02     1:02.22 (32.20)                                        
  6 Ames, Adriana N           12 Brandeis             1:00.51    1:05.44  
                  31.13     1:05.44 (34.31)                                        
  7 Manfre, Zada E            10 Brandeis             1:06.13    1:05.97  
                  30.92     1:05.97 (35.05)                                        
  8 Connolly, Caroline M      10 Jags                 1:01.93    1:06.18  
                  31.83     1:06.18 (34.35)                                        
 
Event 214  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Phillips, Colin L         12 Brandeis               49.36      53.00  
                  24.78       53.00 (28.22)                                        
  2 Thomas, Zachary J         10 Brandeis               56.38      57.45  
                  26.74       57.45 (30.71)                                        
  3 Lasater, Jace C           10 Brandeis               56.43      57.62  
                  27.30       57.62 (30.32)                                        
  4 Heo, Jun Y                12 Jags                   57.77      57.77  
                  27.93       57.77 (29.84)                                        
  5 Ross, Wyatt J             12 Jags                   57.27      57.83  
                  26.72       57.83 (31.11)                                        
  6 Trent, Sterling D         11 Jags                   58.68      58.11  
                  27.45       58.11 (30.66)                                        
  7 Bauer, Austin T           12 Jags                   57.35      58.86  
                  29.13       58.86 (29.73)                                        
  8 Kelton, Luke A            10 Brandeis             1:01.29    1:02.34  
                  29.90     1:02.34 (32.44)                                        
 
Event 215  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clifton, Maddison L       11 Brandeis             5:19.79    5:23.22  
                  29.66     1:02.03 (32.37)     1:34.92 (32.89)     2:07.39 (32.47)
        2:39.94 (32.55)     3:12.47 (32.53)     3:45.30 (32.83)     4:18.15 (32.85)
        4:50.95 (32.80)     5:23.22 (32.27)                                        
  2 Bjontegard, Nikko J       12 Brandeis             5:10.30    5:32.13  
                  29.70     1:02.56 (32.86)     1:35.95 (33.39)     2:09.07 (33.12)
        2:42.52 (33.45)     3:16.72 (34.20)     3:51.61 (34.89)     4:25.31 (33.70)
        4:59.15 (33.84)     5:32.13 (32.98)                                        
  3 Reitman, Kate L           11 Brandeis             5:45.95    5:47.68  
                  29.79     1:03.10 (33.31)     1:37.68 (34.58)     2:12.67 (34.99)
        2:48.28 (35.61)     3:24.59 (36.31)     4:01.02 (36.43)     4:38.28 (37.26)
        5:13.54 (35.26)     5:47.68 (34.14)                                        
  4 Busarello, Carly R        12 Jags                 6:17.82    6:21.12  
                  34.75     1:12.70 (37.95)     1:51.39 (38.69)     2:30.04 (38.65)
        3:08.53 (38.49)     3:47.80 (39.27)     4:26.95 (39.15)     5:06.06 (39.11)
        5:44.03 (37.97)     6:21.12 (37.09)                                        
  5 Pullen, Michele L         12 Brandeis             5:56.71    6:26.86  
                  35.54     1:13.83 (38.29)     1:52.91 (39.08)     2:31.70 (38.79)
        3:10.99 (39.29)     3:49.47 (38.48)     4:28.65 (39.18)     5:07.94 (39.29)
        5:47.60 (39.66)     6:26.86 (39.26)                                        
  6 Hammar, Kaylee M          09 Jags                 6:57.82    6:52.24  
                  37.01     1:18.35 (41.34)     2:01.10 (42.75)     2:43.51 (42.41)
        3:26.72 (43.21)     4:08.44 (41.72)     4:50.66 (42.22)     5:31.91 (41.25)
        6:12.88 (40.97)     6:52.24 (39.36)                                        
  7 Berkholtz, Maiah N        10 Jags                 8:15.26    7:37.09  
                  38.31     1:20.49 (42.18)     2:06.02 (45.53)     2:53.59 (47.57)
        3:41.19 (47.60)     4:28.70 (47.51)     5:16.87 (48.17)     6:05.48 (48.61)
      7:37.09 (1:31.61)                                                            
 
Event 216  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Camarillo, Levi A         11 Brandeis             5:18.06    5:26.63  
                  28.03     1:00.12 (32.09)     1:33.56 (33.44)     2:07.65 (34.09)
        2:41.85 (34.20)     3:15.15 (33.30)     3:48.50 (33.35)     4:21.79 (33.29)
        4:54.72 (32.93)     5:26.63 (31.91)                                        
  2 Thomas, Zachery W         11 Jags                 6:05.64    5:43.76  
                  32.32     1:06.40 (34.08)     1:41.29 (34.89)     2:16.68 (35.39)
        2:52.07 (35.39)     3:27.61 (35.54)     4:03.16 (35.55)     4:37.64 (34.48)
        5:11.75 (34.11)     5:43.76 (32.01)                                        
  3 Tibbetts, John P          11 Jags                 6:00.87    6:07.28  
                  31.22     1:06.57 (35.35)     1:43.06 (36.49)     2:19.72 (36.66)
        2:57.47 (37.75)     3:35.47 (38.00)     4:13.95 (38.48)     4:51.65 (37.70)
        5:29.17 (37.52)     6:07.28 (38.11)                                        
  4 Ravelo, Marco A           12 Jags                 6:10.16    6:08.36  
                  33.21     1:09.15 (35.94)     1:46.79 (37.64)     2:25.50 (38.71)
        3:04.03 (38.53)     3:42.20 (38.17)     4:20.83 (38.63)     4:57.86 (37.03)
        5:34.79 (36.93)     6:08.36 (33.57)                                        
  5 Thomas, Jacob P           09 Jags                 6:15.82    6:18.12  
                  31.97     1:07.83 (35.86)     1:45.81 (37.98)     2:24.57 (38.76)
        3:04.28 (39.71)     3:44.08 (39.80)     4:23.47 (39.39)     5:03.59 (40.12)
        5:42.89 (39.30)     6:18.12 (35.23)                                        
  6 Graver, Ethan M           11 Brandeis             6:24.30    6:31.17  
                  34.65     1:12.63 (37.98)     1:52.11 (39.48)     2:31.77 (39.66)
        3:12.11 (40.34)     3:51.99 (39.88)     4:32.39 (40.40)     5:13.67 (41.28)
        5:53.56 (39.89)     6:31.17 (37.61)                                        
  7 Geary, Hunter C           10 Brandeis             7:08.80    6:53.08  
                  34.50     1:14.16 (39.66)     1:55.70 (41.54)     2:37.74 (42.04)
        3:20.49 (42.75)     4:03.65 (43.16)     4:46.50 (42.85)     5:29.32 (42.82)
        6:13.14 (43.82)     6:53.08 (39.94)                                        
 
Event 217  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 San Antonio Brandeis  'A'                         1:43.38    1:45.80  
     1) Clifton, Maddison L 11          2) Camarillo, Sofie G 12          
     3) Reitman, Kate L 11              4) Ruiz, Magaly 09                
                  25.98       51.97 (25.99)     1:18.58 (26.61)     1:45.80 (27.22)
  2 San Antonio Brandeis  'B'                         1:52.02    1:50.05  
     1) Pancratz, Kirsten L 11          2) Torok, Kendle E 12             
     3) Moore, Ashley E 10              4) Lee, Alexandria D 12           
                  27.89       55.34 (27.45)     1:22.61 (27.27)     1:50.05 (27.44)
  3 San Antonio Johnson Jaguars  'B'                  1:51.81    1:56.12  
     1) Kershaw, Meredith K 10          2) Connolly, Caroline M 10        
     3) Coppock, Katherine E 11         4) Pipes, Jaden M 10              
                  28.06       59.23 (31.17)     1:27.40 (28.17)     1:56.12 (28.72)
  4 San Antonio Brandeis  'C'                         1:55.27   x1:58.37  
     1) Dessouky, Salma S 09            2) Ames, Adriana N 12             
     3) Manfre, Zada E 10               4) Rogers, Madison 09             
                  29.21       58.87 (29.66)     1:28.01 (29.14)     1:58.37 (30.36)
  5 San Antonio Brandeis  'D'                         2:06.52   x2:05.78  
     1) Sittre, Kelsey L 09             2) Silberman, Elizabeth 09        
     3) Myers, Lindsey K 10             4) Blood, Britney 09              
                  30.86     1:02.05 (31.19)     1:32.24 (30.19)     2:05.78 (33.54)
  6 San Antonio Johnson Jaguars  'C'                  2:01.13    2:11.31  
     1) Howland, Avery L 09             2) Paquette, Hannah K 10          
     3) Rich, Hayden E 11               4) Coop, Caroline J 09            
                  31.29     1:02.56 (31.27)     1:35.37 (32.81)     2:11.31 (35.94)
  7 San Antonio Johnson Jaguars  'D'                  2:07.33   x2:12.85  
     1) Lopez, Natalia M 09             2) Zermeno Vazquez, Sofia P 09    
     3) Petrosky, Megan E 09            4) Lawrence, Stephenie A 11       
                  33.29     1:12.10 (38.81)     1:41.19 (29.09)     2:12.85 (31.66)
 -- San Antonio Johnson Jaguars  'A'                  1:46.04         DQ  
     1) Harris, Shannon R 12            2) Ross, Delilah G 11             
     3) Smith, Cara L 11                4) Wickes, Nicolette A 11         
                  27.70       55.48 (27.78)     1:21.83 (26.35)          DQ (27.07)
 
Event 218  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 San Antonio Brandeis  'A'                         1:35.47    1:35.71  
     1) Nelms, Jake T 10                2) Bjontegard, Zake G 09          
     3) Su, Matthew J 10                4) Phillips, Colin L 12           
                  24.77       48.75 (23.98)     1:12.47 (23.72)     1:35.71 (23.24)
  2 San Antonio Johnson Jaguars  'A'                  1:36.52    1:37.22  
     1) Ross, Nicko H 12                2) Trent, Sterling D 11           
     3) Hyche, Nathan L 09              4) Soria, Ryan M 09               
                  24.79       49.74 (24.95)     1:13.80 (24.06)     1:37.22 (23.42)
  3 San Antonio Johnson Jaguars  'B'                  1:42.54    1:42.83  
     1) Ravelo, Marco A 12              2) Thomas, Zachery W 11           
     3) Morse, Zach A 12                4) Morse, Matthew C 10            
                  26.41       52.66 (26.25)     1:18.09 (25.43)     1:42.83 (24.74)
  4 San Antonio Johnson Jaguars  'C'                  1:44.20   x1:44.35  
     1) Ross, Wyatt J 12                2) Heo, Jun Y 12                  
     3) Bauer, Austin T 12              4) Shope, Evan W 09               
                  26.28       52.17 (25.89)     1:18.17 (26.00)     1:44.35 (26.18)
  5 San Antonio Brandeis  'B'                         1:42.45    1:44.37  
     1) Lasater, Jace C 10              2) Elliott, Jeffery D 10          
     3) Thomas, Zachary J 10            4) Durbin, Andy S 12              
                  25.52       51.56 (26.04)     1:17.82 (26.26)     1:44.37 (26.55)
  6 San Antonio Brandeis  'C'                         1:51.27   x1:51.73  
     1) Morrow, Jaxon T 09              2) Kelton, Luke A 10              
     3) Wright, Grady J 09              4) Ash, Drake K 11                
                  28.11       56.20 (28.09)     1:23.83 (27.63)     1:51.73 (27.90)
  7 San Antonio Johnson Jaguars  'D'                  1:57.80   x1:59.87  
     1) McDonald, Aidan A 09            2) Pettus, Ethan G 10             
     3) Ortiz, Diego M 09               4) Tibbetts, John P 11            
                  29.55     1:02.22 (32.67)     1:32.28 (30.06)     1:59.87 (27.59)
 
Event 219  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Hailey C          11 Jags                   59.46    1:02.96  
                  30.58     1:02.96 (32.38)                                        
  2 Rogers, Cheyenne K        12 Brandeis             1:02.53    1:11.51  
                  35.03     1:11.51 (36.48)                                        
  3 Brown, Tess A             11 Brandeis             1:11.75    1:13.02  
                  36.37     1:13.02 (36.65)                                        
  4 Coppock, Katherine E      11 Jags                 1:09.80    1:13.74  
                  35.70     1:13.74 (38.04)                                        
  5 Ames, Adriana N           12 Brandeis             1:12.34    1:15.89  
                  36.72     1:15.89 (39.17)                                        
  6 Rich, Hayden E            11 Jags                 1:18.00    1:20.61  
                  40.53     1:20.61 (40.08)                                        
  7 Rogers, Madison           09 Brandeis             1:20.21    1:23.10  
 
Event 220  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barrett, Matthew R        11 Brandeis               59.67      56.85  
                  28.27       56.85 (28.58)                                        
  2 Woodard, Taylor A         11 Brandeis             1:00.62    1:01.56  
  3 Morse, Zach A             12 Jags                   58.09    1:01.71  
                  29.63     1:01.71 (32.08)                                        
  4 Blanco, Nathan R          12 Jags                 1:13.86    1:12.95  
                  36.10     1:12.95 (36.85)                                        
  5 Di Paolo, Nikolaus        12 Brandeis             1:26.84    1:25.50  
                  41.71     1:25.50 (43.79)                                        
  6 McDonald, Aidan A         09 Jags                 1:20.64    1:25.57  
                  40.94     1:25.57 (44.63)                                        
 
Event 221  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pipes, Jaden M            10 Jags                 1:08.85    1:13.19  
                  34.99     1:13.19 (38.20)                                        
  2 Reitman, Kate L           11 Brandeis             1:20.34    1:16.97  
                  35.86     1:16.97 (41.11)                                        
  3 Pancratz, Kirsten L       11 Brandeis             1:21.39    1:21.36  
                  38.50     1:21.36 (42.86)                                        
  4 Ruiz, Magaly              09 Brandeis             1:21.51    1:21.63  
                  37.70     1:21.63 (43.93)                                        
  5 Kershaw, Meredith K       10 Jags                 1:27.17    1:25.57  
                  40.78     1:25.57 (44.79)                                        
  6 Dessouky, Salma S         09 Brandeis             1:25.93    1:26.69  
                  41.35     1:26.69 (45.34)                                        
  7 Howland, Avery L          09 Jags                 1:29.76    1:31.19  
                  43.85     1:31.19 (47.34)                                        
  8 Lawrence, Stephenie A     11 Jags                 1:30.82    1:37.96  
 
Event 222  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hyche, Nathan L           09 Jags                 1:06.12    1:07.29  
                  31.90     1:07.29 (35.39)                                        
  2 Bjontegard, Zake G        09 Brandeis             1:14.26    1:11.80  
                  33.47     1:11.80 (38.33)                                        
  3 Soria, Ryan M             09 Jags                 1:15.98    1:15.71  
                  37.19     1:15.71 (38.52)                                        
  4 Parsons Diaz, Kevin A     10 Jags                 1:15.18    1:16.17  
                  35.51     1:16.17 (40.66)                                        
  5 Wright, Grady J           09 Brandeis             1:19.96    1:18.81  
                  37.40     1:18.81 (41.41)                                        
  6 Ash, Drake K              11 Brandeis             1:23.30    1:25.18  
                  38.97     1:25.18 (46.21)                                        
  7 Conklin, Samuel A         10 Jags                 1:24.64    1:25.80  
                  40.40     1:25.80 (45.40)                                        
  8 Hogan, Jaxon T            10 Brandeis             1:22.42    1:27.96  
 
Event 223  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 San Antonio Brandeis  'A'                         3:37.60    3:48.02  
     1) Clifton, Maddison L 11          2) Clifton, Sydney A 11           
     3) Camarillo, Sofie G 12           4) Bjontegard, Nikko J 12         
                  27.47       56.58 (56.58)     1:23.53 (26.95)     1:52.91 (56.33)
        2:20.62 (27.71)     2:51.81 (58.90)     3:18.51 (26.70)     3:48.02 (56.21)
  2 San Antonio Johnson Jaguars  'A'                  3:44.73    3:51.79  
     1) Miller, Hailey C 11             2) Mayer, Macey A 10              
     3) Wickes, Nicolette A 11          4) Smith, Cara L 11               
                  28.12       57.07 (57.07)     1:24.49 (27.42)     1:55.26 (58.19)
        2:23.23 (27.97)     2:53.28 (58.02)     3:20.99 (27.71)     3:51.79 (58.51)
  3 San Antonio Brandeis  'B'                         3:58.39    4:04.37  
     1) Torok, Kendle E 12              2) Rogers, Cheyenne K 12          
     3) Moore, Ashley E 10              4) Brown, Tess A 11               
                  28.76       59.18 (59.18)     1:29.73 (30.55)   2:03.07 (1:03.89)
        2:31.74 (28.67)   3:03.20 (1:00.13)     3:32.77 (29.57)   4:04.37 (1:01.17)
  4 San Antonio Johnson Jaguars  'B'                  3:57.73    4:23.02  
     1) Kershaw, Meredith K 10          2) Connolly, Caroline M 10        
     3) Busarello, Carly R 12           4) Ross, Delilah G 11             
                  29.86   1:02.56 (1:02.56)     1:34.71 (32.15)   2:10.38 (1:07.82)
        2:43.98 (33.60)   3:20.33 (1:09.95)     3:50.12 (29.79)   4:23.02 (1:02.69)
  5 San Antonio Brandeis  'C'                         4:10.66   x4:32.05  
     1) Ruiz, Magaly 09                 2) Pullen, Michele L 12           
     3) Ames, Adriana N 12              4) Manfre, Zada E 10              
                  31.02   1:06.56 (1:06.56)     1:42.64 (36.08)   2:20.04 (1:13.48)
        2:51.61 (31.57)   3:27.39 (1:07.35)     3:58.15 (30.76)   4:32.05 (1:04.66)
  6 San Antonio Brandeis  'D'                         4:36.45   x4:48.73  
     1) Sittre, Kelsey L 09             2) Havens, Karenna E 09           
     3) Silberman, Claire 09            4) Rogers, Madison 09             
                  33.43   1:10.63 (1:10.63)     1:45.31 (34.68)   2:23.53 (1:12.90)
        2:59.75 (36.22)   3:39.89 (1:16.36)     4:12.57 (32.68)   4:48.73 (1:08.84)
  7 San Antonio Johnson Jaguars  'C'                  4:30.75   x4:49.66  
     1) Rich, Hayden E 11               2) Paquette, Hannah K 10          
     3) Hammar, Kaylee M 09             4) Petrosky, Megan E 09           
                  37.90   1:18.09 (1:18.09)     1:51.41 (33.32)   2:29.75 (1:11.66)
        3:03.70 (33.95)   3:39.14 (1:09.39)     4:12.41 (33.27)   4:49.66 (1:10.52)
 
Event 224  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 San Antonio Brandeis  'A'                         3:17.78    3:26.50  
     1) Barrett, Matthew R 11           2) Woodard, Taylor A 11           
     3) Camarillo, Levi A 11            4) Phillips, Colin L 12           
                  24.07       48.90 (48.90)     1:14.27 (25.37)     1:41.84 (52.94)
        2:06.91 (25.07)     2:34.79 (52.95)     2:59.21 (24.42)     3:26.50 (51.71)
  2 San Antonio Johnson Jaguars  'A'                  3:32.89    3:36.35  
     1) Soria, Ryan M 09                2) Tanner, Robert W 12            
     3) Ross, Nicko H 12                4) Hyche, Nathan L 09             
                  26.48       54.64 (54.64)     1:20.75 (26.11)     1:48.46 (53.82)
        2:13.82 (25.36)     2:42.42 (53.96)     3:07.94 (25.52)     3:36.35 (53.93)
  3 San Antonio Brandeis  'B'                         3:35.99    3:48.02  
     1) Su, Matthew J 10                2) Bjontegard, Zake G 09          
     3) Elliott, Jeffery D 10           4) Di Paolo, Nikolaus 12          
                  24.85       51.58 (51.58)     1:17.22 (25.64)     1:45.89 (54.31)
        2:12.95 (27.06)     2:42.35 (56.46)     3:12.95 (30.60)   3:48.02 (1:05.67)
  4 San Antonio Johnson Jaguars  'B'                  3:48.93    4:00.01  
     1) Parsons Diaz, Kevin A 10        2) Bauer, Austin T 12             
     3) Ross, Wyatt J 12                4) Shope, Evan W 09               
                  28.67       59.15 (59.15)     1:28.02 (28.87)   1:59.27 (1:00.12)
        2:28.61 (29.34)   3:01.70 (1:02.43)     3:29.22 (27.52)     4:00.01 (58.31)
  5 San Antonio Johnson Jaguars  'C'                  3:57.29   x4:07.12  
     1) Blanco, Nathan R 12             2) Tibbetts, John P 11            
     3) Thomas, Jacob P 09              4) Rodela, Dylan R 12             
                  29.81   1:02.74 (1:02.74)     1:32.52 (29.78)   2:05.12 (1:02.38)
        2:34.76 (29.64)   3:07.56 (1:02.44)     3:36.14 (28.58)     4:07.12 (59.56)
  6 San Antonio Brandeis  'C'                         4:07.27   x4:26.00  
     1) Lasater, Jace C 10              2) Ash, Drake K 11                
     3) Graver, Ethan M 11              4) Geary, Hunter C 10             
                  28.09       58.88 (58.88)     1:31.93 (33.05)   2:41.47 (1:42.59)
                            3:15.13 (33.66)     3:48.34 (33.21)   4:26.00 (1:10.87)
  7 San Antonio Johnson Jaguars  'D'                  4:33.71   x4:47.53  
     1) McDonald, Aidan A 09            2) Pettus, Ethan G 10             
     3) Ortiz, Diego M 09               4) Conklin, Samuel A 10           
                  32.85   1:08.29 (1:08.29)     1:44.05 (35.76)   2:29.82 (1:21.53)
        3:02.90 (33.08)   3:43.22 (1:13.40)     4:13.58 (30.36)   4:47.53 (1:04.31)
 
Event 307  Girls 50 Yard Freestyle Sub-Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Myers, Lindsey K          10 Brandeis               31.12      30.06  
  2 Sebastian Linares, Andre  11 Brandeis               30.18      31.30  
  3 Lopez, Natalia M          09 Jags                   31.86      33.05  
  4 Silberman, Claire         09 Brandeis               32.67      33.11  
  5 Blood, Britney            09 Brandeis               35.14      34.16  
  6 Coop, Caroline J          09 Jags                   34.24      36.21  
 
Event 308  Boys 50 Yard Freestyle Sub-Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bauer, Austin T           12 Jags                   26.05      26.69  
  2 Conklin, Samuel A         10 Jags                   26.83      27.50  
  3 Blanco, Nathan R          12 Jags                   26.90      27.59  
  4 Hogan, Jaxon T            10 Brandeis               30.46      30.25  
  5 Geary, Hunter C           10 Brandeis               30.86      30.75  
  6 Martinez, Eric M          09 Jags                   38.84      36.88  
 
Event 313  Girls 100 Yard Freestyle Sub-Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sittre, Kelsey L          09 Brandeis             1:06.14    1:07.20  
                  32.34     1:07.20 (34.86)                                        
  2 Silberman, Elizabeth      09 Brandeis             1:08.71    1:09.41  
                  33.16     1:09.41 (36.25)                                        
  3 Havens, Karenna E         09 Brandeis             1:11.56    1:12.05  
                  34.45     1:12.05 (37.60)                                        
  4 Petrosky, Megan E         09 Jags                 1:11.27    1:13.29  
                  34.95     1:13.29 (38.34)                                        
  5 Lopez, Natalia M          09 Jags                 1:13.02    1:14.08  
                  34.87     1:14.08 (39.21)                                        
  6 Durbin, Michelle          09 Brandeis             1:14.63    1:14.50  
                  35.14     1:14.50 (39.36)                                        
 
Event 314  Boys 100 Yard Freestyle Sub-Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ash, Drake K              11 Brandeis             1:02.19    1:05.50  
                  30.55     1:05.50 (34.95)                                        
  2 Pettus, Ethan G           10 Jags                 1:14.89    1:19.85  
                  37.13     1:19.85 (42.72)                                        
  3 Martinez, Eric M          09 Jags                 1:27.45    1:20.31  
                  38.56     1:20.31 (41.75)                                        
 
                   Combined Team Scores - Through Event 314                    
 
  1. San Antonio Brandeis                331   2. San Antonio Johnson Jaguars         239
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 314                   
 
  1. San Antonio Brandeis                176   2. San Antonio Johnson Jaguars         109
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 314                    
 
  1. San Antonio Brandeis                155   2. San Antonio Johnson Jaguars         130