2016 AAHSSL Dual Meet Weekend / NS-16-04
Northside ISD Aquatic Complex - 11/19/2016              
Final Results and Scores                                    
 
Event 201  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Samuel V Champion HS  'A'                         1:59.39    2:01.32  
     1) Maxton, Shelby M 12             2) Coward, Grace M 09             
     3) Pike, Brittney E 11             4) Anz, Kandace R 11              
                  31.65     1:06.53 (34.88)     1:33.76 (27.23)     2:01.32 (27.56)
  2 Samuel V Champion HS  'B'                         2:11.49    2:10.25  
     1) Kirl, Maya J 11                 2) Walker, Samantha N 10          
     3) Chapman, Savannah A 09          4) Wood, Ashley N 09              
                  32.29     1:09.62 (37.33)     1:42.10 (32.48)     2:10.25 (28.15)
  3 Judson High School-ST  'A'                        2:19.32    2:36.98  
     1) Hitchens, Danielle FR           2) Rodriguez, Amorette SO         
     3) Fernandez, Faith JR             4) Vargas-Rios, Aaliah JR         
                  38.48     1:17.24 (38.76)     2:03.76 (46.52)     2:36.98 (33.22)
 
Event 202  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Samuel V Champion HS  'A'                         1:46.20    1:48.64  
     1) Colquhoun, Dylan S 12           2) Bodemer, Kyle J 11             
     3) Sandidge, Logan M 09            4) Raimondo, Preston R 09         
                  29.55       59.24 (29.69)     1:24.74 (25.50)     1:48.64 (23.90)
  2 Judson High School-ST  'A'                        1:55.56    2:00.02  
     1) Thurman, Kyle SR                2) Thurman, Paul SO               
     3) Smith, Chris SO                 4) Cruickshank, Brad JR           
                  28.33     1:00.82 (32.49)     1:30.24 (29.42)     2:00.02 (29.78)
  3 Samuel V Champion HS  'B'                         2:00.81    2:07.18  
     1) Boyd, Tyler L 09                2) Ridinger, Aaron T 12           
     3) Chandler, Jake W 12             4) Beasley, Bennett B 10          
                  33.92     1:09.40 (35.48)     1:39.36 (29.96)     2:07.18 (27.82)
  4 Judson High School-ST  'B'                        2:11.75    2:11.54  
     1) Lozoya, Josh JR                 2) Hille, Sam SR                  
     3) Dilworth, Cameron JR            4) Cosme-Ortiz, Jose JR           
                  35.24     1:07.96 (32.72)     1:40.92 (32.96)     2:11.54 (30.62)
  5 Judson High School-ST  'C'                        2:17.49    2:23.57  
     1) Freudenrich, Johnny JR          2) Meloni, Ian JR                 
     3) Silva, Sergio SO                4) Jones, Jeffrey JR              
                  36.65     1:12.17 (35.52)     1:39.70 (27.53)     2:23.57 (43.87)
 
Event 203  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wood, Ashley N            09 Champion             2:28.36    2:25.75  
                  32.29     1:09.18 (36.89)     1:48.52 (39.34)     2:25.75 (37.23)
  2 Jarvis, CoCo F            09 Champion             2:30.00    2:34.25  
                  34.69     1:13.65 (38.96)   2:34.25 (1:20.60)                    
  3 Houle, Maggie M           11 Champion             2:20.00    2:34.96  
                  35.37     1:14.55 (39.18)     1:55.58 (41.03)     2:34.96 (39.38)
  4 Bodemer, Amanda K         11 Champion             2:47.43    2:45.98  
                  35.08     1:16.97 (41.89)     2:04.06 (47.09)     2:45.98 (41.92)
 
Event 204  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thurman, Kyle             SR Judson-ST            2:01.65    2:02.66  
                  27.00                               58.44 ( )                    
            1:30.79 ( )     2:02.66 (31.87)                                        
  2 Smith, Chris              SO Judson-ST            2:12.91    2:15.26  
                  30.62                             1:05.93 ( )                    
            1:41.85 ( )     2:15.26 (33.41)                                        
  3 Garrett, Aiden J          09 Champion             2:22.63    2:23.88  
                  32.69                             1:08.79 ( )                    
            1:47.28 ( )     2:23.88 (36.60)                                        
  4 Beasley, Bennett B        10 Champion             2:23.48    2:27.12  
                  31.96                             1:07.70 ( )                    
            2:30.24 ( )         2:27.12 ( )                                        
  5 Meloni, Ian               JR Judson-ST            2:25.99    2:33.24  
                  35.43                             1:13.82 ( )                    
            1:53.43 ( )     2:33.24 (39.81)                                        
  6 Dilworth, Cameron         JR Judson-ST            2:25.99    2:41.55  
 -- Boyd, Tyler L             09 Champion             2:24.00         DQ  
                  30.48                                                            
            1:42.14 ( )          DQ (36.54)                                        
 
Event 205  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pike, Brittney E          11 Champion             2:21.19    2:18.40  
                  29.10     1:05.90 (36.80)     1:46.20 (40.30)     2:18.40 (32.20)
  2 Dutton, Kate E            09 Champion             2:45.66    2:44.00  
                  35.09     1:16.78 (41.69)     2:06.12 (49.34)     2:44.00 (37.88)
  3 Maxton, Shelby M          12 Champion             2:39.67    2:44.16  
                  33.46     1:13.17 (39.71)   2:44.16 (1:30.99)                    
  4 Clark, Sydney M           09 Champion             2:41.12    3:03.72  
                  41.27     1:29.85 (48.58)     2:19.10 (49.25)     3:03.72 (44.62)
 
Event 206  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thurman, Paul             SO Judson-ST            2:17.26    2:13.75  
                  29.65     1:06.43 (36.78)     1:42.27 (35.84)     2:13.75 (31.48)
  2 May, Kendall E            10 Champion             2:41.00    2:35.34  
                  32.22     1:12.35 (40.13)     1:58.16 (45.81)     2:35.34 (37.18)
  3 Ridinger, Aaron T         12 Champion             2:29.44    2:37.84  
                                                    1:14.78 ( )     2:00.18 (45.40)
        2:37.84 (37.66)                                                            
  4 Silva, Sergio             SO Judson-ST            2:44.30    2:41.12  
                  36.98     1:17.97 (40.99)     2:03.26 (45.29)     2:41.12 (37.86)
  5 Chandler, Jake W          12 Champion             2:19.33    2:46.08  
                  33.45     1:14.44 (40.99)     2:05.97 (51.53)     2:46.08 (40.11)
 -- Hille, Sam                SR Judson-ST            2:45.01         DQ  
                  36.09     1:18.11 (42.02)     2:00.65 (42.54)          DQ (35.19)
 
Event 207  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anz, Kandace R            11 Champion               26.71      26.96  
  2 Coward, Grace M           09 Champion               26.72      28.33  
  2 Walker, Samantha N        10 Champion               27.88      28.33  
  4 Hitchens, Danielle        FR Judson-ST              29.62      29.88  
  5 Vargas-Rios, Aaliah       JR Judson-ST              33.45      34.11  
  6 Fitzgerald, Caroline M    09 Champion               35.94      34.74  
  7 Stark, Victoria           SO Judson-ST              41.26      39.98  
 
Event 208  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sandidge, Logan M         09 Champion               22.76      23.14  
  2 Raimondo, Preston R       09 Champion               24.22      24.26  
  3 Lozoya, Josh              JR Judson-ST              28.04      28.62  
  4 Freudenrich, Johnny       JR Judson-ST              31.37      30.58  
  5 Cosme-Ortiz, Jose         JR Judson-ST              30.57      30.74  
  6 Jones, Jeffrey            JR Judson-ST              31.00      31.96  
 
Event 209  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crosby, Madelyn E         11 Champion              401.10     219.85  
  2 Leonard, Katie G          11 Champion              419.10     217.15  
 
Event 211  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kirl, Maya J              11 Champion                  NT    1:14.51  
                  33.98     1:14.51 (40.53)                                        
  2 Walker, Samantha N        10 Champion             1:15.31    1:17.06  
                  35.72     1:17.06 (41.34)                                        
  3 Chapman, Savannah A       09 Champion             1:18.63    1:18.54  
                  35.88     1:18.54 (42.66)                                        
  4 Houle, Maggie M           11 Champion             1:20.27    1:24.62  
                  37.15     1:24.62 (47.47)                                        
  5 Fernandez, Faith          JR Judson-ST            1:49.89    1:46.54  
                  50.53     1:46.54 (56.01)                                        
 
Event 212  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bodemer, Kyle J           11 Champion                  NT      58.13  
                  26.67       58.13 (31.46)                                        
  2 Raimondo, Preston R       09 Champion               59.71    1:00.49  
                  28.17     1:00.49 (32.32)                                        
  3 Cruickshank, Brad         JR Judson-ST            1:08.75    1:06.71  
                  29.87     1:06.71 (36.84)                                        
  4 Smith, Chris              SO Judson-ST            1:15.06    1:12.04  
                  33.72     1:12.04 (38.32)                                        
 
Event 213  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anz, Kandace R            11 Champion             1:00.76      59.81  
                  28.90       59.81 (30.91)                                        
  2 Theriot, Claudia M        11 Champion             1:01.98    1:04.47  
                  30.36     1:04.47 (34.11)                                        
  3 Rodriguez, Amorette       SO Judson-ST            1:12.99    1:12.64  
                  35.72     1:12.64 (36.92)                                        
  4 Fitzgerald, Caroline M    09 Champion             1:16.48    1:15.71  
                  35.91     1:15.71 (39.80)                                        
  5 Bodemer, Amanda K         11 Champion             1:18.64    1:16.68  
                  36.22     1:16.68 (40.46)                                        
  6 Fernandez, Faith          JR Judson-ST            1:20.01    1:21.20  
                  36.57     1:21.20 (44.63)                                        
 
Event 214  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beasley, Bennett B        10 Champion             1:01.21    1:02.55  
                  29.83     1:02.55 (32.72)                                        
  2 Cruickshank, Brad         JR Judson-ST            1:00.75    1:06.66  
                  30.45     1:06.66 (36.21)                                        
  3 Dilworth, Cameron         JR Judson-ST            1:07.40    1:07.37  
  4 Meloni, Ian               JR Judson-ST            1:05.01    1:07.68  
                  32.81     1:07.68 (34.87)                                        
 
Event 215  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pike, Brittney E          11 Champion             5:29.51    5:24.66  
                  30.15     1:03.51 (33.36)     1:36.90 (33.39)     2:10.02 (33.12)
        2:42.48 (32.46)     3:16.03 (33.55)     3:48.61 (32.58)     4:21.31 (32.70)
        4:54.12 (32.81)     5:24.66 (30.54)                                        
  2 Jarvis, CoCo F            09 Champion             7:05.22    7:15.93  
                  38.36     1:22.22 (43.86)     2:06.51 (44.29)     2:51.40 (44.89)
        3:36.54 (45.14)     4:22.24 (45.70)     5:08.70 (46.46)     5:51.50 (42.80)
        6:34.32 (42.82)     7:15.93 (41.61)                                        
  3 Chapman, Savannah A       09 Champion             7:03.12    7:29.11  
                  39.60     1:22.49 (42.89)     2:07.55 (45.06)     2:52.22 (44.67)
        3:38.68 (46.46)     4:25.71 (47.03)     5:12.18 (46.47)     5:59.15 (46.97)
        6:46.50 (47.35)     7:29.11 (42.61)                                        
  4 Clark, Sydney M           09 Champion             7:28.00    7:53.12  
                  39.38     1:23.29 (43.91)     2:08.75 (45.46)     2:54.21 (45.46)
        3:40.87 (46.66)     4:28.17 (47.30)     5:17.89 (49.72)     6:09.43 (51.54)
        7:03.27 (53.84)     7:53.12 (49.85)                                        
 
Event 216  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Colquhoun, Dylan S        12 Champion             6:05.04    6:10.94  
                  30.62     1:05.64 (35.02)     1:42.74 (37.10)                    
            2:20.15 ( )     2:58.89 (38.74)     3:38.74 (39.85)                    
            4:18.51 ( )     4:59.68 (41.17)     5:39.24 (39.56)     6:10.94 (31.70)
  2 Garrett, Aiden J          09 Champion             6:24.22    6:35.55  
                  34.64     1:12.91 (38.27)     1:52.37 (39.46)                    
            2:33.58 ( )     3:14.28 (40.70)     3:56.32 (42.04)                    
            4:37.14 ( )     5:17.95 (40.81)     5:58.88 (40.93)     6:35.55 (36.67)
  3 Boyd, Tyler L             09 Champion             6:24.86    6:39.13  
                1:07.12                                                 1:45.28 ( )
        2:25.12 (39.84)     3:07.67 (42.55)                                        
            4:32.29 ( )     5:15.55 (43.26)     5:57.19 (41.64)     6:39.13 (41.94)
  4 May, Kendall E            10 Champion             6:53.22    7:06.27  
                  35.93     1:15.00 (39.07)                                        
            4:08.00 ( )     4:54.28 (46.28)     5:39.68 (45.40)     6:25.93 (46.25)
        7:06.27 (40.34)                                                            
 
Event 217  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Samuel V Champion HS  'A'                         1:47.26    1:49.57  
     1) Anz, Kandace R 11               2) Kirl, Maya J 11                
     3) Walker, Samantha N 10           4) Pike, Brittney E 11            
                  27.47       55.75 (28.28)     1:24.20 (28.45)     1:49.57 (25.37)
  2 Samuel V Champion HS  'B'                         1:57.34    1:59.36  
     1) Theriot, Claudia M 11           2) Houle, Maggie M 11             
     3) Dutton, Kate E 09               4) Maxton, Shelby M 12            
                  33.12     1:00.70 (27.58)     1:29.81 (29.11)     1:59.36 (29.55)
  3 Judson High School-ST  'A'                        2:19.84    2:18.99  
     1) Rodriguez, Amorette SO          2) Stark, Victoria SO             
     3) Vargas-Rios, Aaliah JR          4) Hitchens, Danielle FR          
                  32.45     1:12.38 (39.93)     1:47.59 (35.21)     2:18.99 (31.40)
 
Event 218  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Samuel V Champion HS  'A'                         1:43.44    1:52.11  
     1) Garrett, Aiden J 09             2) May, Kendall E 10              
     3) Ridinger, Aaron T 12            4) Boyd, Tyler L 09               
                  29.16       57.86 (28.70)     1:25.36 (27.50)     1:52.11 (26.75)
  2 Judson High School-ST  'A'                        1:52.11    1:53.11  
     1) Lozoya, Josh JR                 2) Dilworth, Cameron JR           
     3) Hille, Sam SR                   4) Silva, Sergio SO               
                  28.91       58.02 (29.11)     1:25.23 (27.21)     1:53.11 (27.88)
  3 Judson High School-ST  'B'                        2:01.00    2:00.46  
     1) Meloni, Ian JR                  2) Jones, Jeffrey JR              
     3) Cosme-Ortiz, Jose JR            4) Freudenrich, Johnny JR         
                  29.48       58.87 (29.39)     1:29.91 (31.04)     2:00.46 (30.55)
 
Event 219  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kirl, Maya J              11 Champion             1:09.79    1:10.41  
                  33.72     1:10.41 (36.69)                                        
  2 Maxton, Shelby M          12 Champion             1:10.40    1:12.30  
                  35.55     1:12.30 (36.75)                                        
  3 Wood, Ashley N            09 Champion             1:14.86    1:13.81  
                  34.81     1:13.81 (39.00)                                        
  4 Theriot, Claudia M        11 Champion             1:13.17    1:16.56  
                  37.83     1:16.56 (38.73)                                        
  5 Hitchens, Danielle        FR Judson-ST            1:20.03    1:23.29  
                  40.47     1:23.29 (42.82)                                        
 
Event 220  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sandidge, Logan M         09 Champion               58.17      57.46  
                  28.33       57.46 (29.13)                                        
  2 Thurman, Kyle             SR Judson-ST            1:01.03    1:00.58  
                  29.14     1:00.58 (31.44)                                        
  3 Colquhoun, Dylan S        12 Champion             1:07.44    1:12.18  
                  36.06     1:12.18 (36.12)                                        
  4 Chandler, Jake W          12 Champion             1:14.66    1:12.39  
                  34.47     1:12.39 (37.92)                                        
  5 Lozoya, Josh              JR Judson-ST            1:20.77    1:18.80  
                  37.61     1:18.80 (41.19)                                        
  6 Freudenrich, Johnny       JR Judson-ST            1:20.15    1:24.91  
 -- Jones, Jeffrey            JR Judson-ST            1:30.01         DQ  
                1:06.46        DQ (1:14.66)                                        
 
Event 221  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coward, Grace M           09 Champion             1:15.99    1:18.81  
                  36.85     1:18.81 (41.96)                                        
  2 Dutton, Kate E            09 Champion                  NT    1:26.08  
                  41.03     1:26.08 (45.05)                                        
  3 Rodriguez, Amorette       SO Judson-ST            1:33.03    1:33.62  
                  44.09     1:33.62 (49.53)                                        
  4 Stark, Victoria           SO Judson-ST            1:51.59    1:55.60  
                  54.14   1:55.60 (1:01.46)                                        
 
Event 222  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bodemer, Kyle J           11 Champion                  NT    1:04.50  
                  30.41     1:04.50 (34.09)                                        
  2 Thurman, Paul             SO Judson-ST            1:08.55    1:08.68  
                  32.92     1:08.68 (35.76)                                        
  3 Hille, Sam                SR Judson-ST            1:18.92    1:17.31  
  4 Ridinger, Aaron T         12 Champion             1:15.65    1:20.17  
                  36.97     1:20.17 (43.20)                                        
  5 Silva, Sergio             SO Judson-ST            1:21.95    1:21.96  
                  38.74     1:21.96 (43.22)                                        
  6 Cosme-Ortiz, Jose         JR Judson-ST            1:28.98    1:31.19  
                  41.81     1:31.19 (49.38)                                        
 
Event 223  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Samuel V Champion HS  'A'                         4:14.44    4:26.31  
     1) Theriot, Claudia M 11           2) Dutton, Kate E 09              
     3) Wood, Ashley N 09               4) Coward, Grace M 09             
                  31.69   1:06.64 (1:06.64)     1:37.95 (31.31)   2:13.90 (1:07.26)
        2:45.08 (31.18)   3:19.67 (1:05.77)     3:50.69 (31.02)   4:26.31 (1:06.64)
  2 Samuel V Champion HS  'B'                         4:33.69    4:48.92  
     1) Chapman, Savannah A 09          2) Houle, Maggie M 11             
     3) Fitzgerald, Caroline M 09       4) Jarvis, CoCo F 09              
                  32.96   1:08.00 (1:08.00)     1:42.22 (34.22)   2:20.45 (1:12.45)
        2:56.99 (36.54)   3:37.44 (1:16.99)     4:11.77 (34.33)   4:48.92 (1:11.48)
 
Event 224  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Samuel V Champion HS  'A'                         3:26.21    3:37.14  
     1) Bodemer, Kyle J 11              2) Colquhoun, Dylan S 12          
     3) Raimondo, Preston R 09          4) Sandidge, Logan M 09           
                  24.29       51.73 (51.73)     1:19.23 (27.50)     1:50.56 (58.83)
        2:16.42 (25.86)     2:44.84 (54.28)     3:09.83 (24.99)     3:37.14 (52.30)
  2 Judson High School-ST  'A'                        3:46.76    3:45.94  
     1) Smith, Chris SO                 2) Cruickshank, Brad JR           
     3) Thurman, Paul SO                4) Thurman, Kyle SR               
                  26.82       56.80 (56.80)     1:25.42 (28.62)   1:56.88 (1:00.08)
        2:23.89 (27.01)     2:53.52 (56.64)     3:18.39 (24.87)     3:45.94 (52.42)
  3 Samuel V Champion HS  'B'                         3:56.17    4:15.74  
     1) Beasley, Bennett B 10           2) Chandler, Jake W 12            
     3) Garrett, Aiden J 09             4) May, Kendall E 10              
                  28.58   1:02.46 (1:02.46)     1:31.35 (28.89)   2:06.18 (1:03.72)
        2:38.18 (32.00)   3:11.84 (1:05.66)     3:41.94 (30.10)   4:15.74 (1:03.90)
 
                   Combined Team Scores - Through Event 314                    
 
  1. Samuel V Champion HS                377   2. Judson High School                  150
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 314                   
 
  1. Samuel V Champion HS                230   2. Judson High School                   36
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 314                    
 
  1. Samuel V Champion HS                147   2. Judson High School                  114