2020 AAHSSL Dual + / NS-14
NISD Aquatic Complex - 12/12/2020               
Final Results and Scores                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Southwest High School  'A'                        2:47.30    2:51.32   18  
     1) Diaz, Clarisa I 17              2) Correa, Justice 15             
     3) Rodriguez, Sofia 15             4) De La Fuente, Nathalia 16      
                  38.69     1:26.08 (47.39)     2:22.58 (56.50)     2:51.32 (28.74)
 -- San Antonio Southwest Legacy-US  'A'              3:06.53         DQ  
     1) Loredo, Ashley 14               2) Gonzalez, Kristina Y 17        
     3) Altamirano, Cristal H 17        4) Porras, Valentina F 15         
                  47.92     1:38.71 (50.79)        DQ (1:33.28)                    
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Universal City Randolph  'A'                      1:56.68    2:00.28   18  
     1) Biggerstaff Jr, Brian L 16      2) Bendet, Harrison A 17          
     3) Gilson, Chase A 16              4) Ludington, Bradley T 17        
                  30.52     1:07.16 (36.64)     1:35.43 (28.27)     2:00.28 (24.85)
  2 San Antonio Southwest Legacy-US  'A'              2:20.25    2:26.33   14  
     1) Altamirano, Christian D 15      2) Santana, Damian 18             
     3) Sanchez, Ruben 18               4) Donley, Adrien I 18            
                  47.74     1:24.57 (36.83)     1:58.43 (33.86)     2:26.33 (27.90)
  3 Southwest High School  'A'                        2:33.51    2:29.38   12  
     1) Garza, Julian 19                2) Teran, Horatio 17              
     3) De La Fuente, Dillon 15         4) Crisp, Bryson 15               
                  43.50     1:24.72 (41.22)     1:59.80 (35.08)     2:29.38 (29.58)
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mejia, Abigail            15 Legacy-US            3:22.08    3:23.36    9  
                  44.61     1:37.34 (52.73)     2:32.14 (54.80)     3:23.36 (51.22)
  2 Campos, Victoria E        15 Legacy-US            3:36.18    3:26.64    7  
                  46.19     1:40.57 (54.38)     2:36.10 (55.53)     3:26.64 (50.54)
  3 Leal, Ziyanne H           15 Legacy-US                 NT    4:16.28    6  
                  52.25   1:55.61 (1:03.36)   3:05.88 (1:10.27)   4:16.28 (1:10.40)
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hunt, De'vorr'yon P       15 Legacy-US                 NT    3:29.39    9  
                  39.06     1:33.19 (54.13)     2:30.18 (56.99)     3:29.39 (59.21)
  2 Vasquez Gutierrez, Carlo  18 Legacy-US            3:43.24    3:29.41    7  
                  41.74     1:35.89 (54.15)     2:33.90 (58.01)     3:29.41 (55.51)
  3 Alfaro, Alexis D          17 Legacy-US            3:22.71    3:32.78    6  
                  45.48     1:36.67 (51.19)     2:33.35 (56.68)     3:32.78 (59.43)
  4 Altamirano, Christian D   15 Legacy-US                 NT    3:38.92    5  
                  50.36     1:48.23 (57.87)   3:38.92 (1:50.69)                    
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Porras, Valentina F       15 Legacy-US            3:58.10    4:01.36    9  
                  59.10   2:03.20 (1:04.10)   3:14.34 (1:11.14)     4:01.36 (47.02)
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gilson, Chase A           16 Randolph             2:34.76    2:34.21    9  
                  29.64     1:10.17 (40.53)     1:57.17 (47.00)     2:34.21 (37.04)
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gonzalez, Kristina Y      17 Legacy-US              37.14      39.30    9  
  2 Marinelarena, Itali       16 Southwest              39.65      39.61    7  
  3 Diaz, Katelyn D           17 Legacy-US              38.90      40.35    6  
  4 Loredo, Ashley            14 Legacy-US              41.10      40.52    5  
  5 McOsker, Hanna L          14 Southwest              43.98      40.85    4  
  6 Nino, Jayna               16 Southwest              34.75      42.45    3  
  7 Ward, Hannah M            16 Randolph               44.66      45.18    2  
  8 Monreal Garica, Renata S  17 Legacy-US                 NT      49.37    1  
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ludington, Bradley T      17 Randolph               25.02      25.48    9  
  2 Ludington, Elliot J       14 Randolph               29.01      27.72    7  
  3 Donley, Adrien I          18 Legacy-US              28.18      28.04    6  
  4 Bendet, Harrison A        17 Randolph               28.08      28.07    5  
  5 Teran, Horatio            17 Southwest              30.28      29.78    4  
  6 Crisp, Bryson             15 Southwest              29.96      30.73    3  
  7 Garza, Julian             19 Southwest              30.36      32.46    2  
  8 Verasammy, Angel G        14 Legacy-US              38.49      34.79    1  
  9 Retta, Edson D            17 Legacy-US              40.79      37.81  
 -- Tena, Maddox              15 Southwest              34.71         DQ  
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hegner, Cathryn J         16 Randolph             1:08.46    1:11.42    9  
                  33.51     1:11.42 (37.91)                                        
  2 Altamirano, Cristal H     17 Legacy-US            2:11.49    2:16.97    7  
                  58.93   2:16.97 (1:18.04)                                        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Biggerstaff Jr, Brian L   16 Randolph               55.86    1:03.80    9  
                  30.52     1:03.80 (33.28)                                        
  2 Sanchez, Ruben            18 Legacy-US            1:40.22    1:39.38    7  
                  44.06     1:39.38 (55.32)                                        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rodriguez, Sofia          15 Southwest            1:16.69    1:19.80    9  
                  37.91     1:19.80 (41.89)                                        
  2 Marinelarena, Itali       16 Southwest            1:35.60    1:30.85    7  
                  44.87     1:30.85 (45.98)                                        
  3 McOsker, Hanna L          14 Southwest            1:55.00    1:32.22    6  
                  43.43     1:32.22 (48.79)                                        
  4 Mejia, Abigail            15 Legacy-US            1:29.31    1:32.66    5  
                  43.49     1:32.66 (49.17)                                        
  5 Ward, Hannah M            16 Randolph             1:28.01    1:45.81    4  
                  50.50     1:45.81 (55.31)                                        
  6 Somogyi, Juliana M        15 Randolph             1:23.08    1:49.24    3  
                  48.62   1:49.24 (1:00.62)                                        
  7 Monreal Garica, Renata S  17 Legacy-US                 NT    1:50.06    2  
                  52.98     1:50.06 (57.08)                                        
  8 Campos, Valeria E         14 Legacy-US            2:24.90    2:06.48    1  
                  56.56   2:06.48 (1:09.92)                                        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ludington, Bradley T      17 Randolph               53.77      56.25    9  
                  27.17       56.25 (29.08)                                        
  2 Gilson, Chase A           16 Randolph               58.26      58.41    7  
                  27.95       58.41 (30.46)                                        
  3 Tena, Maddox              15 Southwest            1:45.00    1:12.60    6  
                  32.85     1:12.60 (39.75)                                        
  4 Verasammy, Angel G        14 Legacy-US            1:33.78    1:24.97    5  
                  42.56     1:24.97 (42.41)                                        
  5 Retta, Edson D            17 Legacy-US            1:41.64    1:26.17    4  
                  38.90     1:26.17 (47.27)                                        
  6 Vasquez Gutierrez, Carlo  18 Legacy-US            1:29.83    1:28.23    3  
                  39.23     1:28.23 (49.00)                                        
  7 Moreno, Brandon L         14 Legacy-US                 NT    1:37.68    2  
                  44.06     1:37.68 (53.62)                                        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 De La Fuente, Nathalia    16 Southwest            8:11.83    8:30.28    9  
                  40.83     1:28.86 (48.03)     2:21.41 (52.55)     3:14.53 (53.12)
        4:08.41 (53.88)     5:02.64 (54.23)     5:56.94 (54.30)     6:50.46 (53.52)
        7:42.99 (52.53)     8:30.28 (47.29)                                        
  2 Campos, Victoria E        15 Legacy-US            9:56.70    9:10.49    7  
                  46.94     1:42.99 (56.05)     2:38.69 (55.70)     3:34.83 (56.14)
        4:31.76 (56.93)     5:29.15 (57.39)     6:27.14 (57.99)     7:24.69 (57.55)
        8:20.51 (55.82)     9:10.49 (49.98)                                        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hunt, De'vorr'yon P       15 Legacy-US                 NT    9:26.10    9  
                  40.06     1:33.79 (53.73)     2:29.62 (55.83)     3:27.76 (58.14)
      4:28.94 (1:01.18)     5:28.47 (59.53)   6:29.57 (1:01.10)   7:29.99 (1:00.42)
      8:31.60 (1:01.61)     9:26.10 (54.50)                                        
  2 Alfaro, Alexis D          17 Legacy-US            9:38.70    9:40.86    7  
                  47.14   2:43.77 (1:56.63)                             3:47.09 ( )
      4:47.26 (1:00.17)     5:46.88 (59.62)   6:47.64 (1:00.76)     7:47.55 (59.91)
        8:47.05 (59.50)     9:40.86 (53.81)                                        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Southwest High School  'A'                        2:25.14    2:29.72   18  
     1) Diaz, Clarisa I 17              2) Rodriguez, Sofia 15            
     3) De La Fuente, Nathalia 16       4) Correa, Justice 15             
                  35.45     1:13.04 (37.59)     1:54.04 (41.00)     2:29.72 (35.68)
  2 San Antonio Southwest Legacy-US  'A'              2:35.05    2:37.43   14  
     1) Diaz, Katelyn D 17              2) Gonzalez, Kristina Y 17        
     3) Mejia, Abigail 15               4) Porras, Valentina F 15         
                                1:19.51 ( )     1:59.40 (39.89)     2:37.43 (38.03)
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Universal City Randolph  'A'                      1:43.09    1:46.98   18  
     1) Gilson, Chase A 16              2) Bendet, Harrison A 17          
     3) Ludington, Bradley T 17         4) Biggerstaff Jr, Brian L 16     
                  26.22       54.97 (28.75)     1:20.20 (25.23)     1:46.98 (26.78)
  2 Southwest High School  'A'                        2:06.89    2:03.33   14  
     1) Tena, Maddox 15                 2) De La Fuente, Dillon 15        
     3) Crisp, Bryson 15                4) Teran, Horatio 17              
                  31.91     1:00.78 (28.87)     1:32.32 (31.54)     2:03.33 (31.01)
  3 San Antonio Southwest Legacy-US  'A'              2:03.50    2:06.08   12  
     1) Verasammy, Angel G 14           2) Sanchez, Ruben 18              
     3) Santana, Damian 18              4) Donley, Adrien I 18            
                  35.90     1:07.58 (31.68)     1:38.39 (30.81)     2:06.08 (27.69)
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hegner, Cathryn J         16 Randolph             1:06.89    1:10.72    9  
                  35.04     1:10.72 (35.68)                                        
  2 Diaz, Clarisa I           17 Southwest            1:19.25    1:30.63    7  
                  43.38     1:30.63 (47.25)                                        
  3 Loredo, Ashley            14 Legacy-US            1:48.93    1:49.06    6  
                  52.90     1:49.06 (56.16)                                        
  4 Diaz, Katelyn D           17 Legacy-US                 NT    2:07.52    5  
                1:04.16   2:07.52 (1:03.36)                                        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Biggerstaff Jr, Brian L   16 Randolph               58.73    1:09.12    9  
                  33.58     1:09.12 (35.54)                                        
  2 Altamirano, Christian D   15 Legacy-US            1:46.99    1:50.24    7  
                  53.52     1:50.24 (56.72)                                        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Correa, Justice           15 Southwest            1:40.25    1:45.32    9  
                  48.11     1:45.32 (57.21)                                        
  2 Gonzalez, Kristina Y      17 Legacy-US            1:51.55    1:52.93    7  
                  53.54     1:52.93 (59.39)                                        
  3 Nino, Jayna               16 Southwest            1:59.82    2:00.73    6  
                  57.07   2:00.73 (1:03.66)                                        
  4 Porras, Valentina F       15 Legacy-US                 NT    2:12.08    5  
                1:02.65   2:12.08 (1:09.43)                                        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 De La Fuente, Dillon      15 Southwest            1:19.59    1:20.19    9  
                  38.09     1:20.19 (42.10)                                        
  2 Ludington, Elliot J       14 Randolph             1:21.01    1:22.94    7  
                  36.98     1:22.94 (45.96)                                        
  3 Bendet, Harrison A        17 Randolph             1:19.37    1:23.88    6  
                  38.36     1:23.88 (45.52)                                        
  4 Santana, Damian           18 Legacy-US            1:23.30    1:32.07    5  
                  39.53     1:32.07 (52.54)                                        
  5 Donley, Adrien I          18 Legacy-US            1:39.85    1:40.76    4  
                  46.21     1:40.76 (54.55)                                        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Southwest High School  'A'                        5:33.34    5:40.42   18  
     1) Rodriguez, Sofia 15             2) Diaz, Clarisa I 17             
     3) De La Fuente, Nathalia 16       4) Correa, Justice 15             
                  37.81                             2:01.62 ( )         2:46.28 ( )
        3:27.52 (41.24)   4:13.07 (1:26.79)   5:40.42 (1:27.35)                    
  2 San Antonio Southwest Legacy-US  'A'              6:36.93    6:16.07   14  
     1) Altamirano, Cristal H 17        2) Loredo, Ashley 14              
     3) Mejia, Abigail 15               4) Campos, Victoria E 15          
                  43.12   1:32.88 (1:32.88)     2:19.97 (47.09)   3:09.50 (1:36.62)
        3:50.49 (40.99)   4:39.65 (1:30.15)     5:24.63 (44.98)   6:16.07 (1:36.42)
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Southwest High School  'A'                        5:26.43    4:52.92   18  
     1) Teran, Horatio 17               2) Crisp, Bryson 15               
     3) Tena, Maddox 15                 4) De La Fuente, Dillon 15        
                  35.60   1:10.79 (1:10.79)     1:46.28 (35.49)   2:27.19 (1:16.40)
        3:03.66 (36.47)   3:43.64 (1:16.45)     4:17.35 (33.71)   4:52.92 (1:09.28)
  2 San Antonio Southwest Legacy-US  'A'              6:08.40    6:04.63   14  
     1) Verasammy, Angel G 14           2) Vasquez Gutierrez, Carlos E 18 
     3) Altamirano, Christian D 15      4) Hunt, De'vorr'yon P 15         
                  43.44   1:33.25 (1:33.25)     2:09.75 (36.50)   3:01.73 (1:28.48)
        3:43.43 (41.70)   4:47.09 (1:45.36)     5:13.98 (26.89)   6:04.63 (1:17.54)
 
                    Combined Team Scores - Through Event 24                    
 
  1. San Antonio Southwest Legacy        252   2. Southwest High School               189
  3. Universal City Randolph             140                                             
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. San Antonio Southwest Legacy        125   2. Southwest High School               121
  3. Universal City Randolph              27                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 24                     
 
  1. San Antonio Southwest Legacy        127   2. Universal City Randolph             113
  3. Southwest High School                68