2020 AAHSSL Dual + / NS-09
Northside ISD Aquatic Complex - 11/14/2020                    
Final Results and Scores                                   
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Antonio Clark  'A'                            2:04.83    2:03.82   18  
     1) Correa, Catherine T 10          2) Faux, Avery M 11               
     3) Stallworth, Aspen A 12          4) Correa, Elizabeth R 10         
  2 San Antonio Taft  'A'                             2:13.51    2:13.33   14  
     1) Nielsen, Anja 11                2) Frandsen, Isabel L 10          
     3) Guinan, Emma L 10               4) Morales, Lauren I 11           
  3 San Antonio Clark  'B'                            2:23.12   x2:19.02  
     1) Morataya, Madeleine K 10        2) Wilson, Sophia A 11            
     3) Morison, Syd R 09               4) Schultz, Mia V 10              
 -- San Antonio Health Careers  'A'                   1:57.00         DQ  
     1) McNary, Lindsay E 10            2) Makilan, Franke P 11           
     3) Martin, Beatrice E 12           4) Copes, Jenna E 12              
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Antonio Clark  'A'                            1:44.64    1:38.09   18  
     1) Croley, Evan M 09               2) Mandacina, Brayden J 10        
     3) Stallworth, Jackson B 12        4) Elms, Keith T 12               
  2 San Antonio Clark  'B'                            1:53.71   x1:52.98  
     1) Salazar, Mateo C 10             2) Stallworth, Lane M 11          
     3) Correa, Carlitos L 12           4) Almaraz, Ayden M 09            
  3 San Antonio Taft  'A'                             2:07.64    1:59.39   14  
     1) Perales Jr, Mark A 12           2) Roberts, Riley L 10            
     3) Garcia, Aeneas J 11             4) Wellman, Calvin H 09           
  4 San Antonio Clark  'C'                            2:08.81   x2:00.67  
     1) Thurman, Bexar B 10             2) Randazzo Patino, Gianfranco 10 
     3) Schneider, Andrew E 11          4) Faux, Cole F 09                
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Correa, Elizabeth R       10 Clark                2:00.37    2:12.50    9  
  2 Engel, Jessica E          12 Clark                2:00.12    2:16.14    7  
  3 Chancey, Elainey C        11 Health Careers       2:08.00    2:17.53    6  
  4 Torres, Sophia E          09 Health Careers       2:27.00    2:18.79    5  
  5 Baldinell, Isabelle M     12 Health Careers       2:18.24    2:24.55    4  
  6 Morales, Lauren I         11 Taft                 2:28.27    2:26.05    3  
  7 McNary, Lindsay E         10 Health Careers       2:29.87    2:29.13    2  
  8 Pomeroy, Audrey A         09 Clark                2:31.27    2:29.79    1  
  9 Nielsen, Anja             11 Taft                 2:37.11    2:31.20  
 10 Taylor, Lauren R          11 Clark                2:35.64    2:39.94  
 11 Inman, Natalie A          11 Taft                 2:56.61    3:10.23  
 12 Lane, Katana J            09 Taft                 3:00.00    3:18.10  
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stallworth, Jackson B     12 Clark                1:44.90    1:47.92    9  
  2 Jones, Zachary A          11 Health Careers       2:13.05    2:02.84    7  
  3 Stallworth, Lane M        11 Clark                2:00.66    2:09.79    6  
  4 Saporsky, Ethan R         09 Health Careers       2:20.88    2:10.37    5  
  5 Alanis, Jonah A           12 Health Careers       2:19.83    2:11.18    4  
  6 Garcia, Aeneas J          11 Taft                 2:13.85    2:14.06    3  
  7 White, Jacob G            10 Taft                 2:21.52    2:17.23    2  
  8 Faux, Cole F              09 Clark                2:07.27    2:18.74    1  
  9 Wellman, Calvin H         09 Taft                 2:25.00    2:22.86  
 10 Nouneh, John              11 Clark                2:53.34    2:32.11  
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stallworth, Aspen A       12 Clark                2:08.43    2:19.74    9  
  2 Correa, Catherine T       10 Clark                2:14.12    2:22.38    7  
  3 Faux, Avery M             11 Clark                2:26.97    2:25.70    6  
  4 Garza, Dana R             12 Health Careers       2:27.91    2:31.40    5  
  5 Martin, Beatrice E        12 Health Careers       2:27.19    2:32.41    4  
  6 Terrones, Natasha L       10 Health Careers       2:37.09    2:35.83    3  
  7 Valdez, Amanda A          09 Clark                2:43.27    2:44.72    2  
  8 Frandsen, Isabel L        10 Taft                 2:47.96    2:50.18    1  
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Correa, Carlitos L        12 Clark                2:04.57    2:12.96    9  
  2 Briones, Trace H          10 Health Careers       2:25.00    2:19.52    7  
  3 Roberts, Riley L          10 Taft                 2:45.00    2:35.71    6  
  4 Curbow, Kayden M          09 Clark                2:44.00    2:42.02    5  
  5 Samuel, Charles M         09 Clark                2:56.86    2:46.96    4  
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Copes, Jenna E            12 Health Careers         25.05      25.69    9  
  2 Guinan, Emma L            10 Taft                   28.13      28.20    7  
  3 Marks, Savannah J         10 Clark                  29.27      28.54    6  
  4 DeArmond, Mallory M       09 Clark                  29.56      29.15    5  
  5 Stone, Morgan S           09 Taft                   37.50      34.87    4  
  6 May, Emma A               09 Taft                   37.50      36.76    3  
 -- Morison, Syd R            09 Clark                  27.00         DQ  
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elms, Keith T             12 Clark                  22.21      22.07    9  
  2 Almaraz, Ayden M          09 Clark                  23.22      23.55    7  
  3 Salazar, Mateo C          10 Clark                  26.14      24.87    6  
  4 Perales Jr, Mark A        12 Taft                   25.53      26.41    5  
  5 Clark, Tristan R          09 Clark                  30.85      27.40    4  
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Copes, Jenna E            12 Health Careers       1:00.07    1:01.07    9  
  2 Engel, Jessica E          12 Clark                1:01.81    1:04.86    7  
  3 Chancey, Elainey C        11 Health Careers       1:03.39    1:08.22    6  
  4 Correa, Elizabeth R       10 Clark                1:03.82    1:09.19    5  
  5 Terrones, Natasha L       10 Health Careers       1:12.93    1:11.46    4  
  6 Morales, Lauren I         11 Taft                 1:20.00    1:13.89    3  
  7 Morataya, Madeleine K     10 Clark                1:29.27    1:23.41    2  
  8 Wilson, Sophia A          11 Clark                1:26.38    1:23.83    1  
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mandacina, Brayden J      10 Clark                  58.24      56.93    9  
  2 Calderon, Benjamin D      11 Clark                1:01.27    1:01.72    7  
  3 Alanis, Jonah A           12 Health Careers       1:03.65    1:02.07    6  
  4 Jones, Zachary A          11 Health Careers       1:10.27    1:03.40    5  
  5 Grotewold, Zachary K      09 Clark                1:14.34    1:13.14    4  
  6 Randazzo Patino, Gianfra  10 Clark                1:12.27    1:15.53    3  
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeArmond, Mallory M       09 Clark                1:04.76    1:01.45    9  
  2 Marks, Savannah J         10 Clark                1:03.71    1:02.33    7  
  3 McNary, Lindsay E         10 Health Careers       1:03.00    1:03.72    6  
  4 Sommer, Elizabeth A       10 Clark                1:09.75    1:04.26    5  
  5 Schultz, Mia V            10 Clark                1:17.23    1:12.30    4  
  6 Inman, Natalie A          11 Taft                 1:13.13    1:21.32    3  
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Croley, Evan M            09 Clark                  47.18      47.36    9  
  2 Garcia, Aeneas J          11 Taft                 1:00.11      56.81    7  
  3 Schneider, Andrew E       11 Clark                1:00.94      58.61    6  
  4 Jones, Mason R            09 Health Careers       1:04.04    1:01.07    5  
  5 Thurman, Bexar B          10 Clark                1:00.38    1:02.07    4  
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Correa, Catherine T       10 Clark                5:20.37    5:32.29    9  
  2 Guinan, Emma L            10 Taft                 5:29.56    5:34.98    7  
  3 Morison, Syd R            09 Clark                6:10.27    6:33.68    6  
  4 Wilson, Sophia A          11 Clark                6:39.46    6:52.73    5  
  5 Taylor, Lauren R          11 Clark                7:07.27    7:09.37    4  
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Correa, Carlitos L        12 Clark                4:54.86    5:35.52    9  
  2 Salazar, Mateo C          10 Clark                6:23.39    5:55.70    7  
  3 Saporsky, Ethan R         09 Health Careers       6:50.16    5:57.34    6  
  4 White, Jacob G            10 Taft                 6:12.71    6:10.99    5  
  5 Curbow, Kayden M          09 Clark                6:35.61    6:26.03    4  
  6 Roberts, Riley L          10 Taft                 7:06.12    6:33.50    3  
  7 Thurman, Bexar B          10 Clark                6:23.27    7:00.97    2  
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Antonio Clark  'A'                            1:46.76    1:50.02   18  
     1) Engel, Jessica E 12             2) Faux, Avery M 11               
     3) DeArmond, Mallory M 09          4) Stallworth, Aspen A 12         
  2 San Antonio Health Careers  'A'                   1:56.00    1:54.96   14  
     1) Garza, Dana R 12                2) Baldinell, Isabelle M 12       
     3) Torres, Sophia E 09             4) Martin, Beatrice E 12          
  3 San Antonio Clark  'B'                            2:01.37   x1:58.58  
     1) Marks, Savannah J 10            2) Sommer, Elizabeth A 10         
     3) Morataya, Madeleine K 10        4) Valdez, Amanda A 09            
  4 San Antonio Taft  'A'                             1:53.95    1:59.28   12  
     1) Guinan, Emma L 10               2) Morales, Lauren I 11           
     3) Nielsen, Anja 11                4) Frandsen, Isabel L 10          
  5 San Antonio Taft  'B'                             2:25.00   x2:22.59  
     1) May, Emma A 09                  2) Lane, Katana J 09              
     3) Inman, Natalie A 11             4) Stone, Morgan S 09             
 -- San Antonio Clark  'C'                            2:02.27         DQ  
     1) Pomeroy, Audrey A 09            2) Taylor, Lauren R 11            
     3) Schultz, Mia V 10               4) Wilson, Sophia A 11            
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Antonio Clark  'A'                            1:32.98    1:32.60   18  
     1) Elms, Keith T 12                2) Mandacina, Brayden J 10        
     3) Almaraz, Ayden M 09             4) Stallworth, Jackson B 12       
  2 San Antonio Health Careers  'A'                   1:46.00    1:38.28   14  
     1) Jones, Zachary A 11             2) Briones, Trace H 10            
     3) Alanis, Jonah A 12              4) Saporsky, Ethan R 09           
  3 San Antonio Clark  'B'                            1:45.20   x1:45.18  
     1) Calderon, Benjamin D 11         2) Faux, Cole F 09                
     3) Randazzo Patino, Gianfranco 10  4) Stallworth, Lane M 11          
  4 San Antonio Clark  'C'                            1:47.27   x1:50.15  
     1) Grotewold, Zachary K 09         2) Thurman, Bexar B 10            
     3) Nouneh, John 11                 4) Schneider, Andrew E 11         
  5 San Antonio Taft  'A'                             1:51.95    1:53.08   12  
     1) Perales Jr, Mark A 12           2) Roberts, Riley L 10            
     3) Wellman, Calvin H 09            4) White, Jacob G 10              
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Faux, Avery M             11 Clark                1:06.71    1:07.40    9  
  2 Garza, Dana R             12 Health Careers       1:06.37    1:09.14    7  
  3 Valdez, Amanda A          09 Clark                1:15.33    1:13.12    6  
  4 Baldinell, Isabelle M     12 Health Careers       1:17.17    1:14.22    5  
  5 Nielsen, Anja             11 Taft                 1:13.23    1:15.36    4  
  6 Morataya, Madeleine K     10 Clark                1:23.53    1:17.31    3  
  7 Pomeroy, Audrey A         09 Clark                1:29.27    1:22.16    2  
 -- Lane, Katana J            09 Taft                 1:45.00         DQ  
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Croley, Evan M            09 Clark                  51.09      52.68    9  
  2 Jones, Mason R            09 Health Careers       1:14.00    1:13.23    7  
  3 Nouneh, John              11 Clark                1:23.39    1:19.67    6  
  4 Schneider, Andrew E       11 Clark                1:22.09    1:21.25    5  
 -- Clark, Tristan R          09 Clark                1:22.46   X1:13.94  
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Torres, Sophia E          09 Health Careers       1:16.97    1:16.56    9  
  2 Stallworth, Aspen A       12 Clark                1:16.65    1:16.67    7  
  3 Martin, Beatrice E        12 Health Careers       1:15.98    1:20.68    6  
  4 Frandsen, Isabel L        10 Taft                 1:21.02    1:24.98    5  
  5 Sommer, Elizabeth A       10 Clark                1:32.63    1:28.86    4  
  6 Schultz, Mia V            10 Clark                1:36.91    1:32.58    3  
  7 Stone, Morgan S           09 Taft                 2:00.00    1:48.14    2  
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mandacina, Brayden J      10 Clark                  58.42    1:01.11    9  
  2 Stallworth, Lane M        11 Clark                1:09.84    1:09.48    7  
  3 Briones, Trace H          10 Health Careers       1:15.75    1:10.19    6  
  4 Samuel, Charles M         09 Clark                1:33.26    1:23.83    5  
  5 Grotewold, Zachary K      09 Clark                1:36.30    1:30.59    4  
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Antonio Health Careers  'A'                   3:50.00    4:00.98   18  
     1) Terrones, Natasha L 10          2) Chancey, Elainey C 11          
     3) Garza, Dana R 12                4) Copes, Jenna E 12              
  2 San Antonio Clark  'A'                            4:13.88    4:01.07   14  
     1) DeArmond, Mallory M 09          2) Correa, Elizabeth R 10         
     3) Correa, Catherine T 10          4) Engel, Jessica E 12            
  3 San Antonio Clark  'B'                            4:32.08   x4:26.97  
     1) Valdez, Amanda A 09             2) Sommer, Elizabeth A 10         
     3) Morison, Syd R 09               4) Marks, Savannah J 10           
  4 San Antonio Taft  'A'                             4:45.00    5:28.73   12  
     1) Inman, Natalie A 11             2) May, Emma A 09                 
     3) Stone, Morgan S 09              4) Lane, Katana J 09              
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Antonio Clark  'A'                            3:22.65    3:30.66   18  
     1) Elms, Keith T 12                2) Croley, Evan M 09              
     3) Almaraz, Ayden M 09             4) Stallworth, Jackson B 12       
  2 San Antonio Health Careers  'A'                   3:39.00    3:41.66   14  
     1) Jones, Zachary A 11             2) Alanis, Jonah A 12             
     3) Saporsky, Ethan R 09            4) Briones, Trace H 10            
  3 San Antonio Clark  'B'                            3:58.82   x3:56.92  
     1) Salazar, Mateo C 10             2) Faux, Cole F 09                
     3) Randazzo Patino, Gianfranco 10  4) Correa, Carlitos L 12          
  4 San Antonio Clark  'C'                            4:35.43   x4:02.77  
     1) Clark, Tristan R 09             2) Nouneh, John 11                
     3) Curbow, Kayden M 09             4) Calderon, Benjamin D 11        
 -- San Antonio Taft  'A'                             4:10.00         DQ  
     1) Garcia, Aeneas J 11             2) Perales Jr, Mark A 12          
     3) White, Jacob G 10               4) Wellman, Calvin H 09           
 
                    Combined Team Scores - Through Event 24                    
 
  1. San Antonio Clark                   423   2. San Antonio Health Careers          208
  3. San Antonio Taft                    137                                             
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. San Antonio Clark                   200   2. San Antonio Health Careers          122
  3. San Antonio Taft                     80                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 24                     
 
  1. San Antonio Clark                   223   2. San Antonio Health Careers           86
  3. San Antonio Taft                     57