2021 AAHSSL Dual + / NE-34
NEISD Aquatic Center - 1/8/2021              
Final Results and Scores                                   
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MacArthur High School  'B'                        2:16.24    2:13.49    8  
     1) Gonzalez, Belen G 11            2) Cardon, Ciara C 10             
     3) Handley, Vega M 09              4) Donato, Haley E 12             
                  31.98     1:11.97 (39.99)     1:43.69 (31.72)     2:13.49 (29.80)
  2 MacArthur High School  'A'                        2:15.94    2:14.69    4  
     1) Lambert, Nalani A 12            2) Gutierrez, Allyson L 12        
     3) Ramos, Sarah J 11               4) Schweninger, Arden R 11        
                  31.49     1:12.12 (40.63)     1:43.72 (31.60)     2:14.69 (30.97)
  3 MacArthur High School  'C'                        2:15.56   x2:18.17  
     1) Cardon, Rylee A 12              2) Gerlach, Sarah V 11            
     3) Murphy, Alissa P 11             4) Schwartz, Kadyn E 10           
                  33.39     1:15.09 (41.70)     1:46.14 (31.05)     2:18.17 (32.03)
 -- Boerne High School  'A'                           2:15.60         DQ  
     1) Nauman, Megan L 12              2) Sloan, Gabrielle L 11          
     3) Cunningham, Kiali A 10          4) Mccarty, Brenna 09             
                  39.77     1:17.27 (37.50)     1:48.41 (31.14)          DQ (27.38)
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boerne High School  'A'                           1:54.95    1:54.91    8  
     1) Fox, Luke 09                    2) Fiedler, Ethan A 12            
     3) Balderas, Wes W 12              4) Wolf, Brock D 11               
                  29.97     1:01.49 (31.52)     1:29.74 (28.25)     1:54.91 (25.17)
  2 MacArthur High School  'B'                        2:04.83    2:01.10    4  
     1) Kenny, Wyatt O 11               2) Willis, Wesley C 09            
     3) Hayes, Nick E 11                4) Clayton, Alex A 11             
                  27.58     1:04.41 (36.83)     1:34.53 (30.12)     2:01.10 (26.57)
  3 MacArthur High School  'A'                        2:04.77    2:01.84    2  
     1) Kuper, Sean P 12                2) Donaho, Nate G 10              
     3) Zimmerman, Carson A 09          4) Larson, Samuel J 09            
                  30.03     1:05.53 (35.50)     1:34.25 (28.72)     2:01.84 (27.59)
  4 MacArthur High School  'C'                        2:04.38   x2:04.76  
     1) Harris, Dylan M 12              2) Roach-Compton, Kyle J 12       
     3) Reiswig, Hayden R 11            4) Prieto, Sebastian A 10         
                  31.74     1:05.55 (33.81)     1:37.59 (32.04)     2:04.76 (27.17)
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mccarty, Brenna           09 Boerne               2:12.85    2:13.38    6  
                  29.85     1:03.82 (33.97)     1:39.18 (35.36)     2:13.38 (34.20)
  2 Rodriguez, Hayley D       12 MacArthur            2:33.29    2:43.08    4  
                  35.28     1:15.71 (40.43)     1:57.76 (42.05)     2:43.08 (45.32)
  3 Waterhouse, Jocelyn Q     11 Boerne               2:43.60    2:49.60    3  
                  36.82     1:17.63 (40.81)     2:02.31 (44.68)     2:49.60 (47.29)
  4 Geltman, Espe D           10 MacArthur            2:56.33    2:53.77    2  
                  38.30     1:22.42 (44.12)   2:53.77 (1:31.35)                    
 -- Merritt, Katelyn          09 Boerne               3:15.45        DNF  
                  37.53     1:25.42 (47.89)     2:19.95 (54.53)                    
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Balderas, Wes W           12 Boerne               1:52.48    1:55.63    6  
                  26.29       54.79 (28.50)     1:25.12 (30.33)     1:55.63 (30.51)
  2 Donaho, Nate G            10 MacArthur            2:10.09    2:15.76    4  
                  28.39     1:03.76 (35.37)     1:41.55 (37.79)     2:15.76 (34.21)
  3 Zimmerman, Carson A       09 MacArthur            2:27.72    2:24.81    3  
                  31.16     1:07.96 (36.80)     1:46.02 (38.06)     2:24.81 (38.79)
  4 Prieto, Sebastian A       10 MacArthur            2:20.00    2:28.19    2  
                  31.47     1:08.94 (37.47)     1:48.92 (39.98)     2:28.19 (39.27)
  5 Rodriguez, Gian           10 Roosevelt            2:48.91    2:40.76    1  
                                1:14.33 ( )   2:40.76 (1:26.43)                    
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gonzalez, Belen G         11 MacArthur            2:29.54    2:32.82    6  
                  31.98     1:08.74 (36.76)     1:56.70 (47.96)     2:32.82 (36.12)
  2 Gutierrez, Allyson L      12 MacArthur            2:38.68    2:37.44    4  
                  32.82     1:14.12 (41.30)     2:01.85 (47.73)     2:37.44 (35.59)
  3 Schwartz, Kadyn E         10 MacArthur                 NT    3:05.95    3  
                  41.69     1:26.19 (44.50)     2:22.65 (56.46)     3:05.95 (43.30)
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fox, Luke                 09 Boerne               2:23.24    2:23.49    6  
                  29.18     1:03.77 (34.59)     1:49.38 (45.61)     2:23.49 (34.11)
  2 Reiswig, Hayden R         11 MacArthur            2:39.65    2:44.75    4  
                  34.51     1:14.53 (40.02)     2:05.75 (51.22)     2:44.75 (39.00)
  3 Sanchez, Chris            11 Roosevelt            2:56.97    2:55.38    3  
                  32.81     1:20.53 (47.72)     2:17.65 (57.12)     2:55.38 (37.73)
  4 Martinez-Contreras, Leo   11 MacArthur                 NT    3:00.43    2  
                  38.83     1:29.18 (50.35)     2:15.96 (46.78)     3:00.43 (44.47)
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schweninger, Arden R      11 MacArthur              31.20      30.80    6  
  2 Nauman, Megan L           12 Boerne                 29.87      30.94    4  
  3 Adams, Chloe M            09 MacArthur              33.72      34.57    3  
  4 Ramirez, Mia D            09 Roosevelt              34.90      34.69    2  
  5 Davis, Azalea A           09 MacArthur              36.89      35.06    1  
  6 Merritt, Katelyn          09 Boerne                 39.32      39.83  
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wolf, Brock D             11 Boerne                 24.73      25.84    6  
  2 Johnson, Henry D          10 Boerne                 25.89      26.06    4  
  3 Clayton, Alex A           11 MacArthur              27.84      27.31    3  
  4 Schuessler, Carter C      09 Boerne                 28.28      28.57    2  
  5 Lewis, Eric V             12 Roosevelt              29.60      28.62    1  
  6 Hayes, Nick E             11 MacArthur              29.64      30.49  
  7 Obregon, Jonah D          12 MacArthur              33.80      37.81  
  8 Nguyen, Khang H           10 Roosevelt              42.15      39.63  
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Donato, Haley E           12 MacArthur            1:15.65    1:13.63    6  
                  32.96     1:13.63 (40.67)                                        
  2 Handley, Vega M           09 MacArthur            1:25.84    1:15.51    4  
                  33.46     1:15.51 (42.05)                                        
  3 Ramirez, Mia D            09 Roosevelt            1:33.90    1:35.82    3  
                  43.56     1:35.82 (52.26)                                        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Dylan M           12 MacArthur            1:08.87    1:05.82    6  
                  30.08     1:05.82 (35.74)                                        
  2 Roach-Compton, Kyle J     12 MacArthur            1:13.79    1:12.02    4  
                  33.22     1:12.02 (38.80)                                        
  3 Lewis, Eric V             12 Roosevelt            1:17.64    1:12.73    3  
                  32.90     1:12.73 (39.83)                                        
  4 Sanchez, Chris            11 Roosevelt            1:13.04    1:14.65    2  
                  35.08     1:14.65 (39.57)                                        
  5 Hayes, Nick E             11 MacArthur            1:23.73    1:23.94    1  
                  37.19     1:23.94 (46.75)                                        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunningham, Kiali A       10 Boerne                 59.67    1:00.93    6  
                  29.15     1:00.93 (31.78)                                        
  2 Clayton, Andrea           09 MacArthur                 NT    1:17.30    4  
                  37.01     1:17.30 (40.29)                                        
  3 Waterhouse, Jocelyn Q     11 Boerne               1:13.03    1:17.61    3  
                  37.59     1:17.61 (40.02)                                        
  4 Daniel, Kenleigh A        12 Boerne               1:15.26    1:18.72    2  
                  37.70     1:18.72 (41.02)                                        
  5 Mincer, Marissa A         09 MacArthur                 NT    1:35.74    1  
                  43.88     1:35.74 (51.86)                                        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fiedler, Ethan A          12 Boerne                 55.37      55.37    6  
                  26.41       55.37 (28.96)                                        
  2 Johnson, Henry D          10 Boerne                 57.13      58.32    4  
                  28.26       58.32 (30.06)                                        
  3 Wolf, Brock D             11 Boerne                 57.07    1:01.18    3  
                  28.46     1:01.18 (32.72)                                        
  4 Zimmerman, Carson A       09 MacArthur            1:02.69    1:02.09    2  
                  29.35     1:02.09 (32.74)                                        
  5 Larson, Samuel J          09 MacArthur            1:04.77    1:05.92    1  
                  31.33     1:05.92 (34.59)                                        
  6 Obregon, Jonah D          12 MacArthur            1:21.66    1:18.54  
                  37.84     1:18.54 (40.70)                                        
 -- Colon, Noah S             10 Roosevelt            1:09.98   X1:05.87  
                  31.26     1:05.87 (34.61)                                        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rodriguez, Hayley D       12 MacArthur            7:01.53    7:01.99    6  
                  36.66     1:17.53 (40.87)     1:59.43 (41.90)     2:41.66 (42.23)
        3:25.38 (43.72)     4:08.54 (43.16)     4:52.69 (44.15)     5:35.89 (43.20)
        6:19.40 (43.51)     7:01.99 (42.59)                                        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Balderas, Wes W           12 Boerne               5:01.64    5:23.11    6  
                  28.19       59.76 (31.57)     1:32.05 (32.29)     2:04.93 (32.88)
        2:37.98 (33.05)     3:11.73 (33.75)     3:45.36 (33.63)     4:18.56 (33.20)
        4:51.42 (32.86)     5:23.11 (31.69)                                        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boerne High School  'A'                           1:57.94    1:57.53    8  
     1) Cunningham, Kiali A 10          2) Sloan, Gabrielle L 11          
     3) Nauman, Megan L 12              4) Mccarty, Brenna 09             
                  29.26       58.77 (29.51)     1:30.21 (31.44)     1:57.53 (27.32)
  2 MacArthur High School  'C'                        1:57.03    1:58.29    4  
     1) Gerlach, Sarah V 11             2) Ramos, Sarah J 11              
     3) Schweninger, Arden R 11         4) Gonzalez, Belen G 11           
                  29.40       58.48 (29.08)     1:30.77 (32.29)     1:58.29 (27.52)
  3 MacArthur High School  'A'                        1:55.85    1:59.86    2  
     1) Schwartz, Kadyn E 10            2) Gutierrez, Allyson L 12        
     3) Cardon, Ciara C 10              4) Lambert, Nalani A 12           
                  32.44     1:02.68 (30.24)     1:33.09 (30.41)     1:59.86 (26.77)
  4 MacArthur High School  'B'                        1:55.55   x2:00.83  
     1) Murphy, Alissa P 11             2) Handley, Vega M 09             
     3) Donato, Haley E 12              4) Cardon, Rylee A 12             
                  29.38     1:02.78 (33.40)     1:32.96 (30.18)     2:00.83 (27.87)
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MacArthur High School  'A'                        1:48.13    1:48.40    8  
     1) Donaho, Nate G 10               2) Larson, Samuel J 09            
     3) Kuper, Sean P 12                4) Willis, Wesley C 09            
                  25.08       53.96 (28.88)     1:21.25 (27.29)     1:48.40 (27.15)
  2 MacArthur High School  'C'                        1:47.56    1:50.04    4  
     1) Harris, Dylan M 12              2) Roach-Compton, Kyle J 12       
     3) Reiswig, Hayden R 11            4) Prieto, Sebastian A 10         
                  25.78       53.26 (27.48)     1:22.38 (29.12)     1:50.04 (27.66)
  3 MacArthur High School  'B'                        1:47.83   x1:53.38  
     1) Kenny, Wyatt O 11               2) Clayton, Alex A 11             
     3) Hayes, Nick E 11                4) Zimmerman, Carson A 09         
                  25.39     1:00.02 (34.63)     1:25.77 (25.75)     1:53.38 (27.61)
  4 Roosevelt High School  'A'                        2:00.03    2:00.40    2  
                  28.24       59.27 (31.03)     1:29.90 (30.63)     2:00.40 (30.50)
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunningham, Kiali A       10 Boerne               1:08.84    1:12.76    6  
                  35.97     1:12.76 (36.79)                                        
  2 Sloan, Gabrielle L        11 Boerne               1:13.72    1:20.45    4  
                  39.18     1:20.45 (41.27)                                        
  3 Daniel, Kenleigh A        12 Boerne               1:24.02    1:29.04    3  
  4 Clayton, Andrea           09 MacArthur                 NT    1:35.74    2  
  5 Mincer, Marissa A         09 MacArthur                 NT    1:58.12    1  
                  56.95   1:58.12 (1:01.17)                                        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kenny, Wyatt O            11 MacArthur            1:03.33    1:02.01    6  
                  29.85     1:02.01 (32.16)                                        
  2 Fox, Luke                 09 Boerne               1:05.43    1:04.60    4  
                  31.56     1:04.60 (33.04)                                        
  3 Kuper, Sean P             12 MacArthur            1:08.40    1:10.67    3  
                  34.16     1:10.67 (36.51)                                        
  4 Prieto, Sebastian A       10 MacArthur            1:13.21    1:15.68    2  
                  36.40     1:15.68 (39.28)                                        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mccarty, Brenna           09 Boerne               1:21.25    1:21.93    6  
                  38.62     1:21.93 (43.31)                                        
  2 Sloan, Gabrielle L        11 Boerne               1:19.39    1:28.03    4  
                  41.19     1:28.03 (46.84)                                        
  3 Nauman, Megan L           12 Boerne               1:29.05    1:32.14    3  
                  43.04     1:32.14 (49.10)                                        
  4 Geltman, Espe D           10 MacArthur                 NT    1:37.14    2  
                  46.26     1:37.14 (50.88)                                        
  5 Davis, Azalea A           09 MacArthur                 NT    1:43.62    1  
                  47.26     1:43.62 (56.36)                                        
  6 Adams, Chloe M            09 MacArthur                 NT    1:44.18  
                  48.55     1:44.18 (55.63)                                        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fiedler, Ethan A          12 Boerne               1:09.68    1:10.62    6  
                  33.70     1:10.62 (36.92)                                        
  2 Willis, Wesley C          09 MacArthur            1:20.85    1:20.68    4  
                  37.39     1:20.68 (43.29)                                        
  3 Colon, Noah S             10 Roosevelt            1:20.92    1:23.96    3  
                  39.87     1:23.96 (44.09)                                        
  4 Rodriguez, Gian           10 Roosevelt            1:31.77    1:29.93    2  
                  42.31     1:29.93 (47.62)                                        
  5 Schuessler, Carter C      09 Boerne               1:23.00    1:30.05    1  
                  42.80     1:30.05 (47.25)                                        
  6 Larson, Samuel J          09 MacArthur                 NT    1:31.59  
                  42.47     1:31.59 (49.12)                                        
  7 Martinez-Contreras, Leo   11 MacArthur            1:27.61    1:34.50  
                  45.14     1:34.50 (49.36)                                        
  8 Nguyen, Khang H           10 Roosevelt            1:32.91    1:34.87  
                  45.15     1:34.87 (49.72)                                        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MacArthur High School  'B'                        4:17.97    4:20.03    8  
     1) Gerlach, Sarah V 11             2) Ramos, Sarah J 11              
     3) Murphy, Alissa P 11             4) Gonzalez, Belen G 11           
                  31.53   1:06.66 (1:06.66)     1:37.98 (31.32)   2:12.63 (1:05.97)
                          3:18.30 (1:05.67)     3:47.53 (29.23)   4:20.03 (1:01.73)
  2 MacArthur High School  'A'                        4:17.00    4:25.73    4  
     1) Handley, Vega M 09              2) Lambert, Nalani A 12           
     3) Donato, Haley E 12              4) Cardon, Ciara C 10             
                  30.71   1:11.55 (1:11.55)     1:39.24 (27.69)     2:11.49 (59.94)
        2:44.44 (32.95)   3:19.52 (1:08.03)     3:51.46 (31.94)   4:25.73 (1:06.21)
  3 MacArthur High School  'C'                        4:17.87   x4:29.39  
     1) Schwartz, Kadyn E 10            2) Gutierrez, Allyson L 12        
     3) Schweninger, Arden R 11         4) Cardon, Rylee A 12             
                  33.96   1:11.34 (1:11.34)     1:41.94 (30.60)   2:22.95 (1:11.61)
        2:49.08 (26.13)   3:28.40 (1:05.45)     3:57.10 (28.70)   4:29.39 (1:00.99)
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boerne High School  'A'                           3:53.45    3:47.51    8  
     1) Fiedler, Ethan A 12             2) Fox, Luke 09                   
     3) Wolf, Brock D 11                4) Balderas, Wes W 12             
                  27.69       57.90 (57.90)     1:25.03 (27.13)     1:54.21 (56.31)
        2:20.68 (26.47)     2:53.36 (59.15)     3:19.34 (25.98)     3:47.51 (54.15)
  2 MacArthur High School  'B'                        3:55.79    3:55.77    4  
     1) Kenny, Wyatt O 11               2) Clayton, Alex A 11             
     3) Roach-Compton, Kyle J 12        4) Harris, Dylan M 12             
                  26.33       55.57 (55.57)     1:25.33 (29.76)   1:58.00 (1:02.43)
        2:27.27 (29.27)   2:59.12 (1:01.12)     3:25.83 (26.71)     3:55.77 (56.65)
  3 MacArthur High School  'A'                        3:55.64    4:08.29    2  
     1) Donaho, Nate G 10               2) Kuper, Sean P 12               
     3) Reiswig, Hayden R 11            4) Willis, Wesley C 09            
                  26.27       54.65 (54.65)     1:24.57 (29.92)   2:00.27 (1:05.62)
        2:30.92 (30.65)   3:06.09 (1:05.82)     3:35.68 (29.59)   4:08.29 (1:02.20)
  4 Roosevelt High School  'A'                        4:15.50    4:35.09  
                  30.33   1:03.05 (1:03.05)     1:35.69 (32.64)   2:12.71 (1:09.66)
        2:45.19 (32.48)   3:22.33 (1:09.62)     3:56.52 (34.19)   4:35.09 (1:12.76)
 
                    Combined Team Scores - Through Event 24                    
 
  1. MacArthur High School               157   2. Boerne High School                  128
  3. Roosevelt High School                22                                             
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. MacArthur High School                86   2. Boerne High School                   58
  3. Roosevelt High School                 5                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 24                     
 
  1. MacArthur High School                71   2. Boerne High School                   70
  3. Roosevelt High School                17