2020 AAHSSL Progressive Number Eleven / NE-31
NEISD Aquatric Center - 12/11/2020           
Final Results - Not SCored!                                   
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alamo Heights High School  'A'                    2:20.72    2:15.67  
     1) Morgan, Maggie V 15             2) Proa, Camila 14                
     3) Del Olmo, Allie 17              4) McCutchen, LuLu E 15           
                  31.75     1:13.75 (42.00)     1:47.33 (33.58)     2:15.67 (28.34)
  2 Canyon Lake High School  'A'                      2:21.64    2:20.34  
     1) Palmer, Shelby 14               2) Krystyniak, Caleigh G 15       
     3) Carty, Danielle D 17            4) Zulueta, Danielle A 16         
                  38.24     1:17.38 (39.14)     1:50.03 (32.65)     2:20.34 (30.31)
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alamo Heights High School  'A'                    2:10.50    2:08.92  
     1) Parish, Miles A 16              2) Gonzales, EJ J 15              
     3) Waibel, Jack E 16               4) Bashara, Sam C 14              
                  31.04     1:08.41 (37.37)     1:40.08 (31.67)     2:08.92 (28.84)
 
Event 3  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCutchen, LuLu E         15 Alamo Heights        2:21.22    2:22.82  
                  32.55     1:08.60 (36.05)     1:45.94 (37.34)     2:22.82 (36.88)
  2 Rodriguez, Rebecca L      17 Providence           2:27.94    2:29.92  
                  33.55     1:11.82 (38.27)     1:52.08 (40.26)     2:29.92 (37.84)
 
Event 4  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patterson, Mitchell V     17 Alamo Heights             NT    2:06.06  
                  27.36       58.48 (31.12)     1:31.98 (33.50)     2:06.06 (34.08)
  2 Matthews, Vance W         15 Alamo Heights        2:15.24    2:16.78  
                  32.01     1:07.49 (35.48)   2:16.78 (1:09.29)                    
  3 Ocker, Carson C           17 Alamo Heights        2:16.22    2:19.33  
                  29.03     1:03.14 (34.11)     1:40.44 (37.30)     2:19.33 (38.89)
 
Event 5  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Del Olmo, Allie           17 Alamo Heights             NT    2:33.45  
                  36.45     1:14.99 (38.54)     1:59.43 (44.44)     2:33.45 (34.02)
  2 Freedman, Adi M           15 Providence           2:41.04    2:39.27  
                  36.34     1:15.76 (39.42)     2:05.05 (49.29)     2:39.27 (34.22)
  3 Krystyniak, Caleigh G     15 Canyon Lake          2:44.83    2:45.99  
                  39.49     1:23.80 (44.31)     2:08.50 (44.70)     2:45.99 (37.49)
 
Event 6  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kay, Hudson E             18 Alamo Heights        2:28.20    2:28.32  
                  31.15     1:10.60 (39.45)     1:53.11 (42.51)     2:28.32 (35.21)
  2 Montoya, Derek A          15 Alamo Heights        2:38.24    2:29.26  
                  30.13     1:08.67 (38.54)     1:56.83 (48.16)     2:29.26 (32.43)
  3 Alvarez, Austen M         17 Canyon Lake               NT    2:33.06  
                  33.79     1:11.89 (38.10)     1:57.62 (45.73)     2:33.06 (35.44)
  4 Waibel, Jack E            16 Alamo Heights        2:42.32    2:35.95  
                  32.39     1:11.39 (39.00)     2:01.24 (49.85)     2:35.95 (34.71)
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Palmer, Shelby            14 Canyon Lake            29.88      29.65  
  2 Zulueta, Danielle A       16 Canyon Lake            30.72      32.07  
  3 Proa, Camila              14 Alamo Heights          31.37      32.16  
  4 Chica, Kate G             15 Alamo Heights          36.12      35.49  
  5 Davis, Stella E           14 Alamo Heights          36.13      36.05  
  6 Gabriel, Joslyn E         15 Providence             39.78      39.28  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coronado, Noe V           16 Canyon Lake            26.32      26.70  
  2 Parish, Miles A           16 Alamo Heights          26.89      27.30  
  3 Gonzales, EJ J            15 Alamo Heights          27.65      28.32  
  4 Coley, Carlie C           15 Canyon Lake            28.11      28.81  
  5 Jones, Cody W             16 Canyon Lake            29.77      29.26  
  6 Duncan, Zane A            18 Canyon Lake            29.84      30.05  
  7 Bashara, Sam C            14 Alamo Heights          30.29      30.33  
  8 Gorman, Jackson E         15 Alamo Heights          33.30      33.03  
 
Event 12  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kay, Hudson E             18 Alamo Heights             NT    1:07.64  
                  31.62     1:07.64 (36.02)                                        
 
Event 13  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morgan, Maggie V          15 Alamo Heights        1:01.71    1:01.96  
                  30.45     1:01.96 (31.51)                                        
  2 Carty, Danielle D         17 Canyon Lake          1:04.55    1:02.54  
                  30.43     1:02.54 (32.11)                                        
  3 McCutchen, LuLu E         15 Alamo Heights        1:01.91    1:03.25  
                  30.77     1:03.25 (32.48)                                        
  4 Fry, Nancy F              14 Alamo Heights        1:12.47    1:14.11  
                  35.87     1:14.11 (38.24)                                        
  5 Zulueta, Danielle A       16 Canyon Lake          1:13.48    1:17.49  
                  37.92     1:17.49 (39.57)                                        
  6 Hamilton, Sophia C        16 Canyon Lake          1:25.23    1:21.04  
                  37.34     1:21.04 (43.70)                                        
  7 Meija, Estrella L         15 Canyon Lake          1:15.51    1:24.56  
                  39.38     1:24.56 (45.18)                                        
  8 Gabriel, Joslyn E         15 Providence           1:29.02    1:33.04  
                  45.82     1:33.04 (47.22)                                        
 
Event 14  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coronado, Noe V           16 Canyon Lake          1:04.39    1:00.47  
                  28.40     1:00.47 (32.07)                                        
  2 Ocker, Carson C           17 Alamo Heights        1:00.41    1:02.57  
                  29.74     1:02.57 (32.83)                                        
  2 Matthews, Vance W         15 Alamo Heights        1:02.86    1:02.57  
  4 McCullagh, Conner Q       16 Canyon Lake          1:02.37    1:02.86  
                  30.19     1:02.86 (32.67)                                        
  5 Jones, Cody W             16 Canyon Lake          1:09.88    1:07.04  
                  31.99     1:07.04 (35.05)                                        
  6 Coley, Carlie C           15 Canyon Lake          1:06.87    1:08.54  
                  33.51     1:08.54 (35.03)                                        
  7 Bashara, Sam C            14 Alamo Heights        1:04.93    1:10.24  
                  33.35     1:10.24 (36.89)                                        
  8 Gorman, Jackson E         15 Alamo Heights        1:13.02    1:13.06  
                  35.24     1:13.06 (37.82)                                        
 
Event 15  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freedman, Adi M           15 Providence           5:58.32    5:57.35  
                  34.35     1:11.55 (37.20)     1:49.75 (38.20)     2:26.57 (36.82)
        3:03.35 (36.78)     3:39.34 (35.99)     4:14.78 (35.44)     4:49.87 (35.09)
        5:24.35 (34.48)     5:57.35 (33.00)                                        
  2 Rodriguez, Rebecca L      17 Providence           6:43.74    6:44.59  
                  35.84     1:15.95 (40.11)     1:57.12 (41.17)     2:38.48 (41.36)
        3:19.81 (41.33)     4:01.81 (42.00)     4:43.04 (41.23)     5:24.80 (41.76)
        6:05.31 (40.51)     6:44.59 (39.28)                                        
 
Event 16  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Montoya, Derek A          15 Alamo Heights             NT    6:18.26  
                  30.74     1:05.76 (35.02)     1:43.63 (37.87)     2:22.82 (39.19)
        3:02.17 (39.35)     3:41.15 (38.98)     4:20.57 (39.42)     5:00.70 (40.13)
        5:40.99 (40.29)     6:18.26 (37.27)                                        
 
Event 17  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Canyon Lake High School  'A'                      2:00.15    2:02.68  
     1) Palmer, Shelby 14               2) Krystyniak, Caleigh G 15       
     3) Zulueta, Danielle A 16          4) Carty, Danielle D 17           
                  30.36     1:02.80 (32.44)     1:34.28 (31.48)     2:02.68 (28.40)
  2 Alamo Heights High School  'A'                    2:20.09    2:11.65  
     1) Chica, Kate G 15                2) Fry, Nancy F 14                
     3) Davis, Stella E 14              4) McCutchen, LuLu E 15           
                  37.35     1:07.77 (30.42)     1:43.41 (35.64)     2:11.65 (28.24)
 
Event 18  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Canyon Lake High School  'A'                      1:49.83    1:52.02  
     1) McCullagh, Conner Q 16          2) Coley, Carlie C 15             
     3) Alvarez, Austen M 17            4) Coronado, Noe V 16             
                  29.02       57.03 (28.01)     1:24.99 (27.96)     1:52.02 (27.03)
  2 Alamo Heights High School  'A'                    1:58.22    1:58.75  
     1) Matthews, Vance W 15            2) Gonzales, EJ J 15              
     3) Bashara, Sam C 14               4) Gorman, Jackson E 15           
                  29.13       56.42 (27.29)     1:26.03 (29.61)     1:58.75 (32.72)
 
Event 19  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Young, Maia G             17 Alamo Heights        1:04.47    1:06.64  
                  32.39     1:06.64 (34.25)                                        
  2 Morgan, Maggie V          15 Alamo Heights        1:10.18    1:08.80  
                  32.95     1:08.80 (35.85)                                        
  3 Waibel, Catherine W       18 Alamo Heights        1:11.61    1:09.89  
                  33.65     1:09.89 (36.24)                                        
  4 Hamilton, Sophia C        16 Canyon Lake          1:37.97    1:37.72  
                  47.18     1:37.72 (50.54)                                        
  5 Meija, Estrella L         15 Canyon Lake          1:39.24    1:57.38  
                  50.21   1:57.38 (1:07.17)                                        
 -- Fry, Nancy F              14 Alamo Heights        1:30.08         DQ  
 
Event 20  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Waibel, Jack E            16 Alamo Heights        1:08.24    1:07.08  
                  32.64     1:07.08 (34.44)                                        
  2 Parish, Miles A           16 Alamo Heights        1:05.12    1:07.50  
                  33.52     1:07.50 (33.98)                                        
  3 Alvarez, Austen M         17 Canyon Lake          1:18.69    1:13.95  
                  35.71     1:13.95 (38.24)                                        
  4 McCullagh, Conner Q       16 Canyon Lake          1:28.45    1:23.07  
                  40.03     1:23.07 (43.04)                                        
 
Event 21  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Del Olmo, Allie           17 Alamo Heights        1:24.32    1:23.03  
                  39.91     1:23.03 (43.12)                                        
  2 Krystyniak, Caleigh G     15 Canyon Lake          1:22.11    1:24.24  
                  40.98     1:24.24 (43.26)                                        
  3 Carty, Danielle D         17 Canyon Lake          1:27.12    1:24.92  
                  40.00     1:24.92 (44.92)                                        
  4 Proa, Camila              14 Alamo Heights        1:33.19    1:33.84  
                  43.61     1:33.84 (50.23)                                        
  5 Davis, Stella E           14 Alamo Heights        1:41.64    1:36.50  
                  45.60     1:36.50 (50.90)                                        
  6 Palmer, Shelby            14 Canyon Lake               NT    1:38.87  
                  45.16     1:38.87 (53.71)                                        
 
Event 22  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patterson, Mitchell V     17 Alamo Heights        1:12.33    1:11.38  
                  33.11     1:11.38 (38.27)                                        
  2 Duncan, Zane A            18 Canyon Lake          1:16.13    1:13.86  
                  34.41     1:13.86 (39.45)                                        
  3 Gonzales, EJ J            15 Alamo Heights        1:24.48    1:24.58  
                  39.19     1:24.58 (45.39)                                        
 
Event 23  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Alamo Heights High School  'A'                    4:46.74         DQ  
     1) Morgan, Maggie V 15             2) Proa, Camila 14                
     3) Fry, Nancy F 14                 4) Davis, Stella E 14             
 
Event 24  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alamo Heights High School  'A'                    4:02.52    4:08.00  
     1) Parish, Miles A 16              2) Ocker, Carson C 17             
     3) Matthews, Vance W 15            4) Kay, Hudson E 18               
                  30.52   1:02.64 (1:02.64)     1:31.19 (28.55)   2:03.65 (1:01.01)
        2:34.39 (30.74)   3:07.58 (1:03.93)     3:36.68 (29.10)   4:08.00 (1:00.42)
  2 Canyon Lake High School  'A'                      4:10.13    4:20.91  
     1) McCullagh, Conner Q 16          2) Duncan, Zane A 18              
     3) Coronado, Noe V 16              4) Alvarez, Austen M 17           
                  32.90   1:09.15 (1:09.15)     1:39.74 (30.59)   2:15.63 (1:06.48)
        2:45.09 (29.46)   3:18.54 (1:02.91)     3:48.05 (29.51)   4:20.91 (1:02.37)