2020 AAHSSL Dual + / NE-10
NEISD Aquatic Center - 10/24/2020              
Final Results and Scores                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Churchill High School  'A'                        2:01.92    1:58.67   10  
     1) Johnson, Kara G 11              2) Luna, Surrena R 09             
     3) Hajduk, Erika L 12              4) Cronk, Carli E 09              
  2 Churchill High School  'B'                        2:10.28    2:12.66    5  
     1) Battleson, Emily K 11           2) Gunn, Delaney K 10             
     3) Linnartz, Sarah P 12            4) Malone, Morrigan M 10          
  3 Churchill High School  'C'                        2:16.13   x2:14.28  
     1) Magness, Juliana D 09           2) Bloomer, Zoe M 10              
     3) Sharabi, Leah O 11              4) Martin, Annabelle E 09         
  4 Anderson High School  'B'                              NT    2:19.76    3  
     1) Lung, Opal M 10                 2) Beach, Annika G 11             
     3) Cha, Cherryn H 12               4) Schulke, Annika G 09           
 -- Anderson High School  'A'                         1:54.53         DQ  
     1) Sears, Allie T 11               2) Rizk, Chloe J 09               
     3) Tracy, Giselle K 10             4) Kester, Kat E 10               
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Churchill High School  'A'                        1:43.89    1:42.20   10  
     1) Thomas, Caleb D 12              2) Spradling, Riley M 11          
     3) Peterson, Luke B 10             4) Luna, Leo V 12                 
  2 Anderson High School  'A'                         1:37.71    1:44.92    5  
     1) Propst, Pierce W 09             2) Rivas Cardona, Diego A 11      
     3) Brooks, Andres A 09             4) Lemens, Chase S 12             
  3 Churchill High School  'B'                        1:51.15    1:48.48    3  
     1) Erwin, Tommy F 10               2) Poteet, Erick A 11             
     3) Brewer, Taber T 11              4) Pena Hernandez, Luis F 11      
  4 Anderson High School  'B'                              NT    1:53.53  
     1) Frank, Gunnar L 09              2) Novak, Mathhew H 09            
     3) Hussain, Charlie C 10           4) Propst, Preston C 09           
  5 Churchill High School  'C'                        1:57.60   x1:53.86  
     1) Smith, Quinn J 11               2) Rodriguez, Joshua M 11         
     3) Moilanen, Ethan I 11            4) Hassel, Matthew L 10           
  6 Anderson High School  'C'                              NT   x1:54.20  
     1) Gordon, Greg J 09               2) Truss, Tyler T 10              
     3) Helmbrecht, Will L 12           4) Minter, Perrin M 11            
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cronk, Carli E            09 Churchill            1:56.66    2:00.49    8  
  2 Hajduk, Erika L           12 Churchill            1:57.64    2:01.13    6  
  3 Lung, Opal M              10 Anderson             2:16.38    2:18.62    5  
  4 Guillen, Katie M          12 Churchill            2:24.38    2:28.75    4  
  5 Cha, Cherryn H            12 Anderson             2:38.45    2:37.15    3  
  6 Kelly, Mary C             09 Churchill                 NT    2:43.61    2  
  7 Hill, Avery M             09 Anderson                  NT    2:50.16    1  
  8 Deaton, Rachel A          09 Anderson                  NT    2:54.09  
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Jasper B           12 Anderson             1:43.64    1:45.99    8  
  2 Luna, Leo V               12 Churchill            1:44.43    1:48.18    6  
  3 Erwin, Tommy F            10 Churchill            1:49.11    1:49.02    5  
  4 Bergstrom, Mac M          11 Churchill                 NT    1:54.94    4  
  5 Propst, Pierce W          09 Anderson                  NT    1:58.32    3  
  6 Polk, Isaiah B            09 Churchill                 NT    1:58.63    2  
  7 Hussain, Charlie C        10 Anderson                  NT    2:10.90    1  
  8 Lung, Charles                Anderson                  NT    2:28.98  
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Luna, Surrena R           09 Churchill            2:14.43    2:14.99    8  
  2 Rogillio, Claire E        12 Anderson             2:16.89    2:26.79    6  
  3 Johnson, Kara G           11 Churchill            2:27.32    2:28.61    5  
  4 Battleson, Emily K        11 Churchill            2:35.18    2:42.25    4  
  5 Bloomer, Zoe M            10 Churchill            2:38.38    2:48.65    3  
  6 Rizk, Chloe J             09 Anderson                  NT    2:49.14    2  
  7 Tracy, Giselle K          10 Anderson             2:57.33    2:55.35    1  
 -- Kester, Kat E             10 Anderson             2:46.03         DQ  
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pena Hernandez, Luis F    11 Churchill            2:02.71    2:02.66    8  
  2 Brewer, Taber T           11 Churchill            2:06.87    2:08.97    6  
  3 Brooks, Andres A          09 Anderson             2:13.90    2:14.28    5  
  4 Poteet, Erick A           11 Churchill            2:14.50    2:14.40    4  
  5 Propst, Preston C         09 Anderson                  NT    2:22.32    3  
  6 Rivas Cardona, Diego A    11 Anderson             2:12.52    2:23.19    2  
  7 Smith, Blake W            10 Churchill            2:22.33    2:24.33    1  
  8 Hogan, Cael T             09 Anderson                  NT    2:34.15  
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stromberger, Elizabeth A  10 Anderson               24.59      25.77    8  
  2 Reaves, Katie R           10 Churchill              26.15      27.23    6  
  3 Malone, Morrigan M        10 Churchill              27.54      28.31    5  
  4 Lung, Opal M              10 Anderson               28.53      28.65    4  
  5 Destin, Dani C            12 Churchill              29.07      29.58    3  
  6 Martin, Annabelle E       09 Churchill              30.02      30.12    2  
  7 Kinzy, Julia S            11 Anderson               30.98      32.21    1  
  8 Chetwood, Katelyn A       09 Anderson                  NT      39.01  
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peterson, Luke B          10 Churchill              24.14      22.52    8  
  2 England, Dylan H          09 Anderson               23.26      22.83    6  
  3 Thomas, Caleb D           12 Churchill              22.91      23.05    5  
  4 Woodley, Thomas M         11 Anderson               23.33      23.37    4  
  5 Spradling, Riley M        11 Churchill              24.54      23.58    3  
  6 Lemens, Chase S           12 Anderson               24.26      24.22    2  
  7 Jenke, Logan M            10 Churchill              25.54      26.54    1  
  8 Schaffer, Evan L          09 Anderson                  NT      31.55  
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogillio, Sarah G         12 Anderson             1:01.76    1:01.03    8  
  2 Hajduk, Erika L           12 Churchill            1:03.18    1:01.74    6  
  3 Linnartz, Sarah P         12 Churchill            1:05.82    1:07.60    5  
  4 Sears, Allie T            11 Anderson             1:11.25    1:12.68    4  
  5 Sharabi, Leah O           11 Churchill            1:11.47    1:12.80    3  
  6 Gibson, Emma G            10 Churchill            1:20.66    1:18.83    2  
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peterson, Luke B          10 Churchill                 NT      54.46    8  
  2 Brewer, Taber T           11 Churchill              56.18      57.27    6  
  3 Brooks, Andres A          09 Anderson               59.65      58.24    5  
  4 Woodley, Thomas M         11 Anderson               59.45      58.92    4  
  5 Leven, Nathan T           12 Churchill              56.43      59.52    3  
  6 Hussain, Charlie C        10 Anderson             1:05.77    1:00.83    2  
  7 Rodriguez, Joshua M       11 Churchill            1:02.13    1:01.38    1  
  8 Helmbrecht, Will L        12 Anderson               59.74    1:02.05  
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stromberger, Elizabeth A  10 Anderson               52.87      55.52    8  
  2 Jaggers, Phoebe E         09 Anderson             1:02.24      57.93    6  
  3 Reaves, Katie R           10 Churchill              56.71      59.43    5  
  4 Kester, Kat E             10 Anderson             1:00.41    1:01.13    4  
  5 Malone, Morrigan M        10 Churchill            1:02.89    1:04.32    3  
  6 Destin, Dani C            12 Churchill            1:03.36    1:05.51    2  
  7 Schulke, Annika G         09 Anderson             1:10.24    1:08.11    1  
  8 Hudson, Kendall L         09 Churchill            1:09.98    1:11.17  
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Jasper B           12 Anderson               47.56      48.23    8  
  2 Luna, Leo V               12 Churchill              48.67      49.45    6  
  3 England, Dylan H          09 Anderson               51.90      51.62    5  
  4 Bergstrom, Mac M          11 Churchill              51.39      51.84    4  
  5 Spradling, Riley M        11 Churchill              50.78      51.89    3  
  6 Lemens, Chase S           12 Anderson               55.53      56.48    2  
  7 Hokenson, Will A          10 Churchill              59.73      57.50    1  
  8 Lung, Charles                Anderson                  NT    1:05.91  
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cronk, Carli E            09 Churchill            5:08.09    5:20.09    8  
  2 Rogillio, Claire E        12 Anderson             5:19.38    5:42.73    6  
  3 Battleson, Emily K        11 Churchill            6:15.66    6:27.89    5  
  4 Guillen, Katie M          12 Churchill            6:20.83    6:37.19    4  
  5 Tracy, Giselle K          10 Anderson             7:12.35    6:44.37    3  
  6 Cha, Cherryn H            12 Anderson                  NT    7:14.59    2  
  7 Kelly, Mary C             09 Churchill                 NT    7:19.60    1  
  8 Hill, Avery M             09 Anderson                  NT    7:58.36  
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Erwin, Tommy F            10 Churchill            4:44.06    4:52.20    8  
  2 Pena Hernandez, Luis F    11 Churchill            4:53.37    4:53.07    6  
  3 Smith, Quinn J            11 Churchill            5:42.44    5:35.46    5  
  4 Minter, Perrin M          11 Anderson             5:25.07    5:38.25    4  
  5 Moilanen, Ethan I         11 Churchill                 NT    5:45.24    3  
  6 Propst, Preston C         09 Anderson                  NT    5:45.37    2  
  7 Novak, Mathhew H          09 Anderson                  NT    6:25.07    1  
  8 Schaffer, Evan L          09 Anderson                  NT    6:27.65  
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson High School  'A'                         1:36.86    1:47.48   10  
     1) Stromberger, Elizabeth Ann M 10 2) Jaggers, Phoebe E 09           
     3) Rogillio, Claire E 12           4) Rogillio, Sarah G 12           
  2 Churchill High School  'A'                        1:47.37    1:55.78    5  
     1) Malone, Morrigan M 10           2) Destin, Dani C 12              
     3) Linnartz, Sarah P 12            4) Reaves, Katie R 10             
  3 Anderson High School  'B'                              NT    1:59.67    3  
     1) Beach, Annika G 11              2) Schulke, Annika G 09           
     3) Cha, Cherryn H 12               4) Tracy, Giselle K 10            
  4 Churchill High School  'B'                             NT    2:01.54  
     1) Martin, Annabelle E 09          2) Magness, Juliana D 09          
     3) Gibson, Emma G 10               4) Bloomer, Zoe M 10              
  5 Churchill High School  'C'                             NT   x2:08.81  
     1) Hudson, Kendall L 09            2) Guillen, Katie M 12            
     3) Kelly, Mary C 09                4) Gunn, Delaney K 10             
  6 Anderson High School  'C'                              NT   x2:17.57  
     1) Kinzy, Julia S 11               2) Chetwood, Katelyn A 09         
     3) Hill, Avery M 09                4) Deaton, Rachel A 09            
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson High School  'A'                         1:23.99    1:31.27   10  
     1) Lemens, Chase S 12              2) England, Dylan H 09            
     3) Woodley, Thomas M 11            4) Davis, Jasper B 12             
  2 Churchill High School  'A'                        1:26.03    1:34.56    5  
     1) Thomas, Caleb D 12              2) Brewer, Taber T 11             
     3) Bergstrom, Mac M 11             4) Pena Hernandez, Luis F 11      
  3 Churchill High School  'B'                             NT    1:38.86    3  
     1) Erwin, Tommy F 10               2) Jenke, Logan M 10              
     3) Poteet, Erick A 11              4) Leven, Nathan T 12             
  4 Anderson High School  'B'                              NT    1:40.30  
     1) Frank, Gunnar L 09              2) Hussain, Charlie C 10          
     3) Truss, Tyler T 10               4) Novak, Mathhew H 09            
  5 Anderson High School  'C'                              NT   x1:48.29  
     1) Gordon, Greg J 09               2) Hogan, Cael T 09               
     3) Schaffer, Evan L 09             4) Minter, Perrin M 11            
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jaggers, Phoebe E         09 Anderson             1:09.76    1:07.07    8  
  2 Johnson, Kara G           11 Churchill            1:02.43    1:08.27    6  
  3 Sears, Allie T            11 Anderson             1:06.78    1:11.82    5  
  4 Sharabi, Leah O           11 Churchill            1:13.28    1:14.47    4  
  5 Magness, Juliana D        09 Churchill            1:16.03    1:16.47    3  
  6 Martin, Annabelle E       09 Churchill            1:22.88    1:28.02    2  
 -- Beach, Annika G           11 Anderson                  NT         DQ  
 -- Kinzy, Julia S            11 Anderson             1:30.19         DQ  
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thomas, Caleb D           12 Churchill              55.10      59.08    8  
  2 Helmbrecht, Will L        12 Anderson               57.84    1:02.50    6  
  3 Rodriguez, Joshua M       11 Churchill            1:03.77    1:02.61    5  
  4 Moilanen, Ethan I         11 Churchill            1:05.13    1:04.88    4  
  5 Gordon, Greg J            09 Anderson                  NT    1:07.48    3  
  6 Hokenson, Will A          10 Churchill            1:09.01    1:08.13    2  
  7 Truss, Tyler T            10 Anderson             1:06.56    1:08.59    1  
  8 Frank, Gunnar L           09 Anderson             1:10.09    1:10.01  
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Luna, Surrena R           09 Churchill            1:10.10    1:09.33    8  
  2 Rogillio, Sarah G         12 Anderson             1:07.18    1:10.31    6  
  3 Linnartz, Sarah P         12 Churchill            1:17.53    1:23.00    5  
  4 Gunn, Delaney K           10 Churchill            1:21.02    1:23.97    4  
  5 Bloomer, Zoe M            10 Churchill            1:19.34    1:24.62    3  
  6 Schulke, Annika G         09 Anderson             1:27.66    1:25.24    2  
  7 Rizk, Chloe J             09 Anderson             1:28.18    1:26.75    1  
  8 Deaton, Rachel A          09 Anderson                  NT    1:39.22  
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rivas Cardona, Diego A    11 Anderson             1:03.03    1:04.96    8  
  2 Polk, Isaiah B            09 Churchill            1:06.86    1:08.18    6  
  3 Leven, Nathan T           12 Churchill            1:04.88    1:09.12    5  
  4 Novak, Mathhew H          09 Anderson             1:10.69    1:11.44    4  
  5 Poteet, Erick A           11 Churchill            1:09.79    1:12.67    3  
  6 Propst, Pierce W          09 Anderson                  NT    1:13.91    2  
  7 Smith, Blake W            10 Churchill            1:15.55    1:18.08    1  
  8 Hogan, Cael T             09 Anderson             1:19.59    1:18.21  
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Churchill High School  'A'                        3:48.68    3:51.25   10  
     1) Hajduk, Erika L 12              2) Reaves, Katie R 10             
     3) Cronk, Carli E 09               4) Luna, Surrena R 09             
  2 Anderson High School  'A'                         3:46.24    3:53.42    5  
     1) Stromberger, Elizabeth Ann M 10 2) Jaggers, Phoebe E 09           
     3) Rogillio, Claire E 12           4) Rogillio, Sarah G 12           
  3 Anderson High School  'B'                              NT    4:19.27    3  
     1) Kester, Kat E 10                2) Lung, Opal M 10                
     3) Sears, Allie T 11               4) Rizk, Chloe J 09               
  4 Churchill High School  'B'                        4:17.28    4:21.50  
     1) Destin, Dani C 12               2) Gunn, Delaney K 10             
     3) Battleson, Emily K 11           4) Johnson, Kara G 11             
  5 Churchill High School  'C'                        4:35.87   x4:39.97  
     1) Gibson, Emma G 10               2) Guillen, Katie M 12            
     3) Hudson, Kendall L 09            4) Sharabi, Leah O 11             
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Churchill High School  'A'                        3:20.77    3:25.63   10  
     1) Peterson, Luke B 10             2) Bergstrom, Mac M 11            
     3) Spradling, Riley M 11           4) Luna, Leo V 12                 
  2 Anderson High School  'A'                         3:21.56    3:30.66    5  
     1) Rivas Cardona, Diego A 11       2) England, Dylan H 09            
     3) Woodley, Thomas M 11            4) Davis, Jasper B 12             
  3 Anderson High School  'B'                              NT    3:48.76    3  
     1) Propst, Preston C 09            2) Brooks, Andres A 09            
     3) Frank, Gunnar L 09              4) Propst, Pierce W 09            
  4 Anderson High School  'C'                              NT   x3:57.96  
     1) Minter, Perrin M 11             2) Truss, Tyler T 10              
     3) Gordon, Greg J 09               4) Helmbrecht, Will L 12          
  5 Churchill High School  'C'                        3:51.68    3:59.14  
     1) Hassel, Matthew L 10            2) Hokenson, Will A 10            
     3) Moilanen, Ethan I 11            4) Smith, Blake W 10              
 -- Churchill High School  'B'                        3:41.24         DQ  
     1) Rodriguez, Joshua M 11          2) Smith, Quinn J 11              
     3) Polk, Isaiah B 09               4) Leven, Nathan T 12             
 
                    Combined Team Scores - Through Event 24                    
 
  1. Churchill High School               337   2. Anderson High School                233
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. Churchill High School               165   2. Anderson High School                119
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 24                     
 
  1. Churchill High School               172   2. Anderson High School                114