2016 AAHSSL Dual Meet Weekend Number One / BL-16-01
Block Aquatics Center - 10/29/2016                   
Final Results and Scores                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 San Antonio Jay  'A'                              2:47.23    2:39.43  
     1) Flynn, Lauren K 11              2) Henderson, Danielle 12         
     3) McEnroe, Theresa 11             4) Sparks, Ashlee 09              
                  40.13     1:25.10 (44.97)     2:00.75 (35.65)     2:39.43 (38.68)
 -- San Antonio Marshall  'B'                         2:20.00         DQ  
     1) Rodriguez, Lisa 09              2) Mangelson, Addaleah M 10       
     3) Patterson, Jacqueline 09        4) Davis, Andrea 09               
                  50.29                             2:19.84 ( )          DQ (32.69)
 -- San Antonio Marshall  'A'                         2:10.84         DQ  
     1) Frame, Chloe 11                 2) Kaarlsen, Mallorie 10          
     3) Harrison, Zoi S 10              4) Saenz, Karmen A 10             
                  38.76     1:21.60 (42.84)     2:01.28 (39.68)          DQ (33.30)
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 San Antonio Jay  'A'                              1:52.32    1:50.61  
     1) Flynn, Ian P 12                 2) Duke, Damian A 11              
     3) Pringle, Jesus L 10             4) Weston, Luke L 11              
                  29.15       59.39 (30.24)     1:26.26 (26.87)     1:50.61 (24.35)
  2 San Antonio Marshall  'A'                         1:56.41    2:07.68  
     1) Sanchez, Daniel A 10            2) Renouf, Parker 11              
     3) Castellanos, Rigo 11            4) Montesinos Aleman, Max 10      
                  33.75     1:06.62 (32.87)     1:39.34 (32.72)     2:07.68 (28.34)
  3 San Antonio Jay  'B'                                   NT    2:23.98  
     1) Licata, Harrison 10             2) Musquiz, Manuel 10             
     3) Jaime Sepulveda, Fernando 09    4) Smith, Jalen 11                
                  41.06     1:20.00 (38.94)     1:54.65 (34.65)     2:23.98 (29.33)
 -- San Antonio Marshall  'B'                         1:58.13         DQ  
     1) Beltran, Davin 11               2) Barrios, Jakob 09              
     3) Deleon, Joshua 10               4) Bowles, Omar 10                
                  42.15     1:28.73 (46.58)     2:07.77 (39.04)          DQ (41.47)
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simmons, Taylor K         11 Marshall             2:15.13    2:15.15  
                  30.52     1:05.15 (34.63)     1:41.17 (36.02)     2:15.15 (33.98)
  2 Burnett Campana, Lauren   09 Marshall             2:30.00    2:27.00  
                  34.46     1:12.37 (37.91)     1:50.61 (38.24)     2:27.00 (36.39)
  3 Sinclair Little, Katheri  10 Marshall             2:30.00    2:38.62  
                  35.55     1:16.05 (40.50)     1:58.63 (42.58)     2:38.62 (39.99)
  4 Flynn, Lauren K           11 Jay                  2:43.63    2:55.76  
                  40.60     1:26.17 (45.57)     2:11.90 (45.73)     2:55.76 (43.86)
  5 Sparks, Ashlee            09 Jay                       NT    3:44.56  
                  49.74   3:44.56 (2:54.82)                                        
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hernandez, Joseph         11 Marshall             2:27.17    2:13.63  
                  30.27     1:03.92 (33.65)     1:39.63 (35.71)     2:13.63 (34.00)
  2 Gallardo Garibay, Luis    11 Marshall             2:15.00    2:15.30  
                  29.47     1:03.80 (34.33)     1:40.49 (36.69)     2:15.30 (34.81)
  3 Beverley, Justice J       12 Marshall             2:49.55    2:32.12  
                  31.14     1:08.46 (37.32)     1:50.53 (42.07)     2:32.12 (41.59)
  4 Montesinos Aleman, Max    10 Marshall             2:27.91    2:34.39  
                  34.01     1:14.60 (40.59)     1:56.22 (41.62)     2:34.39 (38.17)
  5 Stout, Matt R             10 Jay                  2:39.67    2:38.32  
                  34.71     1:15.19 (40.48)     1:56.72 (41.53)     2:38.32 (41.60)
  6 San Miguel, Isaiah        09 Jay                       NT    2:38.81  
                  34.46     1:14.80 (40.34)     1:58.17 (43.37)     2:38.81 (40.64)
  7 Purswell, Kai             09 Jay                       NT    2:48.57  
                  33.53     1:16.06 (42.53)     2:01.36 (45.30)     2:48.57 (47.21)
  8 Smith, Jalen              11 Jay                       NT    3:03.14  
                  34.42     1:20.71 (46.29)     2:14.16 (53.45)     3:03.14 (48.98)
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robey, Jordan A           11 Marshall             2:33.55    2:37.06  
                  34.76     1:13.85 (39.09)     2:01.76 (47.91)     2:37.06 (35.30)
  2 Saenz, Karmen A           10 Marshall             3:32.99    3:31.77  
                  44.94     1:41.78 (56.84)     2:41.52 (59.74)     3:31.77 (50.25)
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alaniz, JJ J              11 Marshall             1:53.51    2:01.51  
                  26.53       56.76 (30.23)     1:31.91 (35.15)     2:01.51 (29.60)
  2 Duke, Damian A            11 Jay                  2:04.47    2:06.22  
                  26.99       59.18 (32.19)     1:35.40 (36.22)     2:06.22 (30.82)
  3 Sargent, Skylar           09 Marshall             2:40.00    2:48.00  
                  33.09     1:15.15 (42.06)     2:06.73 (51.58)     2:48.00 (41.27)
  4 Jaime Sepulveda, Fernand  09 Jay                  3:40.26    2:55.15  
                  35.12     1:19.16 (44.04)     2:13.06 (53.90)     2:55.15 (42.09)
  5 Deleon, Joshua            10 Marshall             3:00.00    3:34.53  
                                1:41.27 ( )   2:44.81 (1:03.54)     3:34.53 (49.72)
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McEnroe, Theresa          11 Jay                    32.74      30.82  
  2 Mangelson, Addaleah M     10 Marshall               34.83      33.87  
  3 Henderson, Danielle       12 Jay                    35.30      35.92  
  4 Capobianco, Taylor        11 Jay                    39.09      38.17  
  5 Davis, Andrea             09 Marshall               38.00      38.82  
  6 Rodriguez, Lisa           09 Marshall               38.70      39.41  
  7 Gamez, Lourdes V          10 Jay                    39.88      41.14  
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weston, Luke L            11 Jay                    25.83      25.15  
  2 Richardson, Shea          10 Jay                    28.17      27.33  
  3 Sanchez, Daniel A         10 Marshall               27.72      27.56  
  4 Castellanos, Rigo         11 Marshall               28.85      28.09  
  5 Beverley, Justice J       12 Marshall               28.73      28.87  
  6 Beltran, Davin            11 Marshall               29.56      30.96  
  7 Smith, Jalen              11 Jay                    29.69      31.19  
  8 Gomez-Rangel, Jonathan    12 Jay                    35.37      32.83  
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Horner, Victoria          09 Marshall              235.70     247.00  
  2 Eldredge, Kate            09 Marshall               72.90     107.05  
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Renouf, Colby             10 Marshall              115.75     119.70  
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simmons, Taylor K         11 Marshall             1:15.01    1:12.29  
                  33.43     1:12.29 (38.86)                                        
  2 Sinclair Little, Katheri  10 Marshall             1:30.00    1:22.80  
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pringle, Jesus L          10 Jay                  1:01.95    1:00.21  
                  27.87     1:00.21 (32.34)                                        
  2 Hernandez, Joseph         11 Marshall             1:18.39    1:11.80  
                  32.59     1:11.80 (39.21)                                        
  3 Sanchez, Daniel A         10 Marshall             1:14.28    1:13.69  
                  33.69     1:13.69 (40.00)                                        
  4 Renouf, Parker            11 Marshall             1:20.00    1:18.12  
                  34.79     1:18.12 (43.33)                                        
  5 Montesinos Aleman, Max    10 Marshall             1:24.89    1:27.93  
                  41.54     1:27.93 (46.39)                                        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kaarlsen, Mallorie        10 Marshall             1:10.00    1:08.63  
                  32.60     1:08.63 (36.03)                                        
  2 Frame, Chloe              11 Marshall             1:20.00    1:16.21  
                1:16.42         1:16.21 ( )                                        
  3 Mangelson, Addaleah M     10 Marshall             1:13.87    1:17.37  
  4 Patterson, Jacqueline     09 Marshall             1:15.00    1:18.37  
                  36.34     1:18.37 (42.03)                                        
  5 McEnroe, Theresa          11 Jay                  1:22.23    1:20.22  
                  36.41     1:20.22 (43.81)                                        
  6 Capobianco, Taylor        11 Jay                  1:29.73    1:28.15  
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Richardson, Shea          10 Jay                  1:04.50    1:02.47  
                  30.88     1:02.47 (31.59)                                        
  2 Beltran, Davin            11 Marshall             1:12.88    1:09.93  
                  33.28     1:09.93 (36.65)                                        
  3 Licata, Harrison          10 Jay                  1:10.66    1:10.61  
                  32.61     1:10.61 (38.00)                                        
  4 Barrios, Jakob            09 Marshall             1:15.00    1:11.21  
                  33.46     1:11.21 (37.75)                                        
  5 Stout, Matt R             10 Jay                  1:15.40    1:13.68  
                  34.77     1:13.68 (38.91)                                        
  6 Gomez-Rangel, Jonathan    12 Jay                  1:09.33    1:15.21  
                  35.26     1:15.21 (39.95)                                        
  7 Martinez, Oscar           10 Marshall             1:15.46    1:16.61  
                  34.55     1:16.61 (42.06)                                        
  8 Deleon, Joshua            10 Marshall                  NT    1:22.06  
                  36.12     1:22.06 (45.94)                                        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burnett Campana, Lauren   09 Marshall             7:00.00    6:37.86  
                  36.24     1:16.25 (40.01)     1:56.92 (40.67)     2:37.79 (40.87)
        3:18.49 (40.70)     3:59.25 (40.76)     4:39.52 (40.27)     5:19.35 (39.83)
        5:59.17 (39.82)     6:37.86 (38.69)                                        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alaniz, JJ J              11 Marshall             4:52.10    5:02.78  
                  27.71       57.85 (30.14)     1:29.03 (31.18)     2:00.37 (31.34)
        2:31.58 (31.21)     3:02.87 (31.29)     3:33.89 (31.02)     4:04.90 (31.01)
        4:34.68 (29.78)     5:02.78 (28.10)                                        
  2 Duke, Damian A            11 Jay                  5:01.16    5:03.73  
                  27.78       58.32 (30.54)     1:29.19 (30.87)     2:00.24 (31.05)
        2:31.24 (31.00)     3:02.27 (31.03)     3:33.33 (31.06)     4:04.04 (30.71)
        4:34.69 (30.65)     5:03.73 (29.04)                                        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 San Antonio Marshall  'A'                         1:56.11    1:56.60  
     1) Simmons, Taylor K 11            2) Kaarlsen, Mallorie 10          
     3) Burnett Campana, Lauren N 09    4) Robey, Jordan A 11             
                  27.62       58.71 (31.09)     1:28.83 (30.12)     1:56.60 (27.77)
  2 San Antonio Marshall  'B'                         2:07.09    2:12.29  
     1) Frame, Chloe 11                 2) Harrison, Zoi S 10             
     3) Sinclair Little, Katherine 10   4) Saenz, Karmen A 10             
                  33.94     1:06.60 (32.66)     1:35.76 (29.16)     2:12.29 (36.53)
  3 San Antonio Jay  'A'                              2:39.98    2:27.72  
     1) Capobianco, Taylor 11           2) Gamez, Lourdes V 10            
     3) Sparks, Ashlee 09               4) McEnroe, Theresa 11            
                  38.50     1:18.68 (40.18)     1:56.40 (37.72)     2:27.72 (31.32)
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 San Antonio Jay  'A'                              1:41.19    1:40.74  
     1) Flynn, Ian P 12                 2) Pringle, Jesus L 10            
     3) Weston, Luke L 11               4) Duke, Damian A 11              
                  25.24       50.97 (25.73)     1:16.79 (25.82)     1:40.74 (23.95)
  2 San Antonio Marshall  'A'                         1:43.91    1:44.16  
     1) Alaniz, JJ J 11                 2) Hernandez, Joseph 11           
     3) Gallardo Garibay, Luis 11       4) Sargent, Skylar 09             
                  23.98       51.29 (27.31)     1:17.76 (26.47)     1:44.16 (26.40)
  3 San Antonio Marshall  'B'                         1:53.00    1:54.49  
     1) Castellanos, Rigo 11            2) Barrios, Jakob 09              
     3) Beverley, Justice J 12          4) Sanchez, Daniel A 10           
                  28.44     1:08.76 (40.32)     1:27.38 (18.62)     1:54.49 (27.11)
  4 San Antonio Jay  'B'                              1:59.29    1:57.80  
     1) Smith, Jalen 11                 2) Musquiz, Manuel 10             
     3) Licata, Harrison 10             4) Richardson, Shea 10            
                  30.60       59.00 (28.40)     1:30.03 (31.03)     1:57.80 (27.77)
  5 San Antonio Jay  'C'                              2:12.56    2:07.59  
     1) Giffin, Sawyer 10               2) San Miguel, Isaiah 09          
     3) Gomez-Rangel, Jonathan 12       4) Stout, Matt R 10               
                  31.29     1:09.68 (38.39)     2:07.59 (57.91)                    
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  2 Kaarlsen, Mallorie        10 Marshall             1:25.00    1:20.52  
                  40.19     1:20.52 (40.33)                                        
  3 Flynn, Lauren K           11 Jay                  1:31.13    1:30.82  
                  44.25     1:30.82 (46.57)                                        
  4 Frame, Chloe              11 Marshall             1:30.00    1:31.35  
                  40.88     1:31.35 (50.47)                                        
  5 Davis, Andrea             09 Marshall             2:00.00    1:50.52  
  6 Gamez, Lourdes V          10 Jay                  1:54.77    1:54.61  
                  54.01   1:54.61 (1:00.60)                                        
  1 Rodriguez, Lisa           09 Marshall             1:45.00    1:06.12  
                  49.09     1:06.12 (17.03)                                        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Flynn, Ian P              12 Jay                  1:02.29    1:02.58  
                  29.87     1:02.58 (32.71)                                        
  2 Renouf, Parker            11 Marshall             1:30.00    1:18.30  
                1:18.67         1:18.30 ( )                                        
  3 Giffin, Sawyer            10 Jay                  1:24.24    1:21.29  
                  38.11     1:21.29 (43.18)                                        
  4 Barrios, Jakob            09 Marshall             1:32.00    1:34.44  
                  45.23     1:34.44 (49.21)                                        
  5 Purswell, Kai             09 Jay                       NT    1:36.03  
                  42.90     1:36.03 (53.13)                                        
  6 San Miguel, Isaiah        09 Jay                       NT    1:41.34  
                1:42.93         1:41.34 ( )                                        
 -- Martinez, Oscar           10 Marshall             1:30.00         DQ  
                1:51.81                                                            
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robey, Jordan A           11 Marshall             1:25.54    1:24.33  
                  40.82     1:24.33 (43.51)                                        
  2 Henderson, Danielle       12 Jay                  1:46.62    1:45.78  
                  46.93     1:45.78 (58.85)                                        
  3 Saenz, Karmen A           10 Marshall             1:55.22    1:49.18  
                  52.37     1:49.18 (56.81)                                        
 -- Sparks, Ashlee            09 Jay                       NT         DQ  
                  54.94        DQ (1:06.11)                                        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gallardo Garibay, Luis    11 Marshall             1:30.00    1:24.89  
                  39.62     1:24.89 (45.27)                                        
  2 Sargent, Skylar           09 Marshall             1:40.00    1:28.09  
  3 Musquiz, Manuel           10 Jay                  1:26.62    1:28.76  
                  40.53     1:28.76 (48.23)                                        
  4 Jaime Sepulveda, Fernand  09 Jay                  1:36.61    1:38.73  
                  45.44     1:38.73 (53.29)                                        
  5 Bowles, Omar              10 Marshall                  NT    2:00.57  
                  55.57   2:00.57 (1:05.00)                                        
 -- Giffin, Sawyer            10 Jay                       NT         DQ  
                  40.92          DQ (47.94)                                        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 San Antonio Marshall  'A'                         4:28.08    4:22.97  
     1) Robey, Jordan A 11              2) Sinclair Little, Katherine 10  
     3) Burnett Campana, Lauren N 09    4) Simmons, Taylor K 11           
                  30.91   1:06.09 (1:06.09)     1:39.27 (33.18)   2:15.78 (1:09.69)
        2:48.12 (32.34)   3:22.15 (1:06.37)     3:51.03 (28.88)   4:22.97 (1:00.82)
  2 San Antonio Jay  'A'                              5:43.59    5:54.34  
     1) Flynn, Lauren K 11              2) Gamez, Lourdes V 10            
     3) Capobianco, Taylor 11           4) Henderson, Danielle 12         
                  38.10   1:19.13 (1:19.13)     2:05.99 (46.86)   3:00.06 (1:40.93)
        3:39.66 (39.60)   4:29.94 (1:29.88)     5:08.10 (38.16)   5:54.34 (1:24.40)
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 San Antonio Jay  'A'                              3:55.34    3:53.89  
     1) Pringle, Jesus L 10             2) Weston, Luke L 11              
     3) Richardson, Shea 10             4) Flynn, Ian P 12                
                  27.24       56.26 (56.26)     1:13.95 (17.69)     1:54.10 (57.84)
        2:24.76 (30.66)   2:58.54 (1:04.44)     3:24.93 (26.39)     3:53.89 (55.35)
  2 San Antonio Marshall  'A'                         3:42.46    3:54.33  
     1) Montesinos Aleman, Max 10       2) Gallardo Garibay, Luis 11      
     3) Hernandez, Joseph 11            4) Alaniz, JJ J 11                
                  30.07   1:04.89 (1:04.89)     1:34.38 (29.49)   2:05.78 (1:00.89)
        2:34.42 (28.64)   3:05.93 (1:00.15)     3:29.41 (23.48)     3:54.33 (48.40)
  3 San Antonio Marshall  'B'                         4:11.34    4:27.11  
     1) Renouf, Parker 11               2) Beverley, Justice J 12         
     3) Sargent, Skylar 09              4) Beltran, Davin 11              
                  29.87   1:06.50 (1:06.50)     1:36.22 (29.72)   2:11.79 (1:05.29)
        2:43.38 (31.59)   3:18.82 (1:07.03)     3:49.56 (30.74)   4:27.11 (1:08.29)
  4 San Antonio Jay  'B'                              4:40.60    4:54.98  
     1) Gomez-Rangel, Jonathan 12       2) Jaime Sepulveda, Fernando 09   
     3) Licata, Harrison 10             4) Musquiz, Manuel 10             
                  36.75   1:18.18 (1:18.18)     1:52.63 (34.45)   2:31.12 (1:12.94)
        3:05.56 (34.44)   3:45.83 (1:14.71)     4:18.58 (32.75)   4:54.98 (1:09.15)
  5 San Antonio Jay  'C'                                   NT    5:00.04  
     1) Giffin, Sawyer 10               2) Purswell, Kai 09               
     3) San Miguel, Isaiah 09           4) Stout, Matt R 10               
                  35.72   1:17.32 (1:17.32)     1:53.39 (36.07)   2:34.98 (1:17.66)
        3:09.13 (34.15)   3:49.96 (1:14.98)     4:21.25 (31.29)   5:00.04 (1:10.08)
 
Event 108  Boys 50 Yard Freestyle Sub Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bowles, Omar              10 Marshall               41.62      37.97  
 
                   Combined Team Scores - Through Event 114                    
 
  1. San Antonio Marshall                308   2. San Antonio Jay                     184
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 114                   
 
  1. San Antonio Marshall                162   2. San Antonio Jay                      61
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 114                    
 
  1. San Antonio Marshall                146   2. San Antonio Jay                     123