2020 AAHSSL Dual + / BL-08
NISD Aquatic Complex - 12/12/2020            
Final Results and Scores                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Hearts Monte Vista  'A'                     2:10.81    2:15.98   18  
     1) Muenchow, Abbey 09              2) Fuhrman, Hannah E 11           
     3) Jones, Chloe B 10               4) Ivanov Gomez, Valeria 09       
                  39.38     1:15.97 (36.59)     1:49.79 (33.82)     2:15.98 (26.19)
  2 Reobert G. Cole High School  'A'                  2:38.94    2:26.21   14  
     1) Gonzales, Bella 11              2) O'Neal, Rylie 12               
     3) Ritter, Janna 12                4) O'Neal, Delaney 9              
                  39.82     1:19.00 (39.18)   2:26.21 (1:07.21)                    
  3 Uvalde Coyotes-ST  'A'                            2:36.54    2:27.56   12  
     1) Esparza, Carissa SO             2) Fowler, Macey SO               
     3) Colvin, Shelby SR               4) Goggans, Brinlee JR            
                  41.94     1:19.20 (37.26)     1:54.60 (35.40)     2:27.56 (32.96)
  4 Reobert G. Cole High School  'B'                       NT   x3:14.01  
     1) Nellums, Kamryn 9               2) Romick-McGilton, Lily 10       
     3) Porter, Sofia 12                4) Gracia, Elisebeth 11           
                  46.35     1:41.52 (55.17)     2:34.05 (52.53)     3:14.01 (39.96)
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Hearts Monte Vista  'A'                     2:05.90    2:01.15   18  
     1) Hartnett, Carter 10             2) Poupart, Zachary 10            
     3) Diaz, Christian 10              4) Grimes, Ayden 10               
                  32.70     1:04.05 (31.35)     1:33.34 (29.29)     2:01.15 (27.81)
  2 Reobert G. Cole High School  'A'                  2:09.89    2:01.68   14  
     1) McGrath, Eion P 12              2) Tobiason, Beaux 11             
     3) Parker, David 12                4) Schiebel, Nathan 12            
                  30.40     1:07.95 (37.55)     1:35.21 (27.26)     2:01.68 (26.47)
  3 Great Hearts Monte Vista  'B'                     2:30.42   x2:21.39  
     1) Gonzalez, David 10              2) Jahn, Killian 10               
     3) Kunasz, Cyprian 09              4) McClain, Gideon 10             
                  41.35     1:14.69 (33.34)     1:50.59 (35.90)     2:21.39 (30.80)
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mealey, Maddie            10 Ghmv                 2:10.00    2:15.39    9  
                  31.11     1:05.26 (34.15)     1:40.53 (35.27)     2:15.39 (34.86)
  2 Goggans, Brinlee          JR Coyotes-ST           2:48.98    2:38.88    7  
                  37.40     1:18.58 (41.18)     2:00.15 (41.57)     2:38.88 (38.73)
  3 O'Neal, Rylie             12 Cole Swim Team       2:37.03    2:43.03    6  
                  34.70     1:15.14 (40.44)   2:43.03 (1:27.89)                    
  4 Billings, Christina       11 Cole Swim Team       2:46.69    2:52.54    5  
                  38.04     1:22.38 (44.34)     2:09.16 (46.78)     2:52.54 (43.38)
  5 Muenchow, Abbey           09 Ghmv                 3:10.42    3:02.31    4  
                                1:26.31 ( )   3:02.31 (1:36.00)                    
  6 Romick-McGilton, Lily     10 Cole Swim Team       3:12.58    3:28.55    3  
                  45.90     1:38.97 (53.07)   3:28.55 (1:49.58)                    
  7 Nellums, Kamryn            9 Cole Swim Team       3:42.68    3:49.81    2  
                  49.42   3:49.81 (3:00.39)                                        
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Charles, Diego            11 Ghmv                 2:42.42    2:25.14    9  
                                1:11.00 ( )   2:25.14 (1:14.14)                    
  2 Menck, Parker             11 Cole Swim Team       2:18.58    2:29.81    7  
                  31.85     1:09.77 (37.92)     1:50.65 (40.88)     2:29.81 (39.16)
  3 Grimes, Ayden             10 Ghmv                 2:40.16    2:35.74    6  
                  31.02     1:09.56 (38.54)     1:51.79 (42.23)     2:35.74 (43.95)
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maldonado, Rikilyn        11 Ghmv                 2:34.09    2:29.95    9  
                  30.57     1:08.85 (38.28)     1:56.39 (47.54)     2:29.95 (33.56)
  2 Fowler, Macey             SO Coyotes-ST           2:40.52    2:36.79    7  
                  33.79     1:13.88 (40.09)     2:00.12 (46.24)     2:36.79 (36.67)
  3 O'Neal, Delaney            9 Cole Swim Team       3:13.28    2:55.63    6  
                  39.30     1:25.62 (46.32)     2:15.78 (50.16)     2:55.63 (39.85)
  4 Jones, Ruth A             09 Ghmv                 3:00.16    3:16.54    5  
                  38.77     1:30.96 (52.19)   2:31.30 (1:00.34)     3:16.54 (45.24)
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Poupart, Zachary          10 Ghmv                 2:31.86    2:15.69    9  
                  29.02     1:03.96 (34.94)     1:42.77 (38.81)     2:15.69 (32.92)
  2 Parker, David             12 Cole Swim Team       2:36.19    2:33.88    7  
                  30.38     1:10.83 (40.45)     1:57.68 (46.85)     2:33.88 (36.20)
  3 Hartnett, Carter          10 Ghmv                 2:49.42    2:43.71    6  
                  31.57     1:12.97 (41.40)     2:07.02 (54.05)     2:43.71 (36.69)
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Colvin, Shelby            SR Coyotes-ST             29.03      28.89    9  
  2 Deynes, Jomalys            9 Cole Swim Team         34.42      32.49    7  
  3 Gonzales, Bella           11 Cole Swim Team         32.97      32.60    6  
  4 Elizalde, Alicia          12 Cole Swim Team         35.48      36.19    5  
  5 White, Sofia              JR Coyotes-ST             39.00      42.99    4  
  6 Porter, Sofia             12 Cole Swim Team         42.76      44.30    3  
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Diaz, Christian           10 Ghmv                   26.67      25.64    9  
  2 Trotter, Ty               12 Cole Swim Team         28.86      27.26    7  
  3 Kunasz, Cyprian           09 Ghmv                   30.16      30.22    6  
  4 Massey, Taylor            FR Coyotes-ST             31.16      31.05    5  
  5 Charles, Diego            11 Ghmv                   31.77      32.29    4  
  6 Skaggs, Brennan            9 Cole Swim Team         36.20      34.86    3  
  7 Garcia, Christopher       JR Coyotes-ST           1:26.42    1:28.33    2  
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maldonado, Rikilyn        11 Ghmv                 1:07.85    1:05.53    9  
                  31.14     1:05.53 (34.39)                                        
  2 Jones, Ruth A             09 Ghmv                      NT    1:32.04    7  
                  40.92     1:32.04 (51.12)                                        
 -- Ritter, Janna             12 Cole Swim Team       1:31.67         DQ  
                  39.93          DQ (55.04)                                        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Menck, Parker             11 Cole Swim Team       2:16.54    1:17.06    9  
                  34.46     1:17.06 (42.60)                                        
 -- Jahn, Killian             10 Ghmv                 1:30.42         DQ  
                  34.65          DQ (56.36)                                        
 -- McGrath, Eion P           12 Cole Swim Team       2:05.36         DQ  
                  28.89          DQ (31.63)                                        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fuhrman, Hannah E         11 Ghmv                 1:00.63    1:02.65    9  
                  29.31     1:02.65 (33.34)                                        
  2 Poupart, Hannah M         12 Ghmv                 1:04.34    1:04.02    7  
                  30.15     1:04.02 (33.87)                                        
  3 Colvin, Shelby            SR Coyotes-ST           1:10.00    1:06.74    6  
                  30.79     1:06.74 (35.95)                                        
  4 Jones, Chloe B            10 Ghmv                 1:16.42    1:09.25    5  
                  32.88     1:09.25 (36.37)                                        
  5 O'Neal, Delaney            9 Cole Swim Team       1:12.12    1:12.93    4  
                  35.35     1:12.93 (37.58)                                        
  6 Esparza, Carissa          SO Coyotes-ST           1:16.40    1:15.14    3  
                  37.68     1:15.14 (37.46)                                        
  7 Billings, Christina       11 Cole Swim Team       1:15.64    1:18.06    2  
                  38.49     1:18.06 (39.57)                                        
  8 Muenchow, Abbey           09 Ghmv                 1:29.42    1:19.02    1  
                  36.53     1:19.02 (42.49)                                        
  9 Guerrero, Joeleigh        JR Coyotes-ST           1:28.77    1:24.54  
                  39.81     1:24.54 (44.73)                                        
 10 Munselle, Ava              9 Cole Swim Team       1:29.66    1:25.30  
                  41.98     1:25.30 (43.32)                                        
 11 Gracia, Elisebeth         11 Cole Swim Team       1:37.55    1:34.11  
 12 White, Sofia              JR Coyotes-ST           1:36.26    1:40.34  
                  47.49     1:40.34 (52.85)                                        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Parker, David             12 Cole Swim Team         56.87      56.46    9  
                  27.00       56.46 (29.46)                                        
  2 Schiebel, Nathan          12 Cole Swim Team       1:04.90    1:03.80    7  
                  30.48     1:03.80 (33.32)                                        
  3 Grimes, Ayden             10 Ghmv                 1:18.89    1:05.49    6  
                  30.67     1:05.49 (34.82)                                        
  4 Massey, Taylor            FR Coyotes-ST           1:15.34    1:08.70    5  
                  32.15     1:08.70 (36.55)                                        
  5 Trotter, Ty               12 Cole Swim Team       1:18.19    1:11.03    4  
                  34.64     1:11.03 (36.39)                                        
  6 Gonzalez, David           10 Ghmv                 1:19.84    1:19.28    3  
                  36.17     1:19.28 (43.11)                                        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ivanov Gomez, Valeria     09 Ghmv                 7:30.29    6:02.60    9  
                  31.50     1:07.38 (35.88)     1:44.15 (36.77)     2:22.01 (37.86)
        2:59.05 (37.04)     3:37.06 (38.01)     4:13.73 (36.67)     4:50.90 (37.17)
        5:27.66 (36.76)     6:02.60 (34.94)                                        
  2 Fowler, Macey             SO Coyotes-ST           6:07.13    6:03.69    7  
                  31.82     1:07.48 (35.66)     1:44.28 (36.80)     2:21.96 (37.68)
        2:59.27 (37.31)     3:36.86 (37.59)     4:14.08 (37.22)     4:51.13 (37.05)
        5:28.15 (37.02)     6:03.69 (35.54)                                        
  3 Gonzales, Bella           11 Cole Swim Team       7:23.20    7:34.84    6  
                  35.91     1:18.01 (42.10)     2:03.40 (45.39)     2:50.20 (46.80)
        3:36.62 (46.42)     4:24.57 (47.95)     5:13.38 (48.81)     6:01.25 (47.87)
        6:49.96 (48.71)     7:34.84 (44.88)                                        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Poupart, Zachary          10 Ghmv                 6:10.42    5:47.28    9  
                  31.50     1:06.20 (34.70)     1:42.25 (36.05)     2:18.14 (35.89)
        2:53.83 (35.69)     3:31.16 (37.33)     4:07.37 (36.21)     4:42.62 (35.25)
        5:15.69 (33.07)     5:47.28 (31.59)                                        
  2 Diaz, Christian           10 Ghmv                 7:30.16    7:14.16    7  
                  31.35     1:08.38 (37.03)     1:49.94 (41.56)     2:34.76 (44.82)
        3:20.35 (45.59)     4:07.36 (47.01)     4:54.30 (46.94)     5:41.14 (46.84)
        6:27.93 (46.79)     7:14.16 (46.23)                                        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Hearts Monte Vista  'A'                     1:57.42    1:57.31   18  
     1) Muenchow, Abbey 09              2) Fuhrman, Hannah E 11           
     3) Poupart, Hannah M 12            4) Maldonado, Rikilyn 11          
                  34.35     1:02.80 (28.45)     1:30.65 (27.85)     1:57.31 (26.66)
  2 Great Hearts Monte Vista  'B'                     1:57.76   x1:57.64  
     1) Jones, Ruth A 09                2) Ivanov Gomez, Valeria 09       
     3) Jones, Chloe B 10               4) Mealey, Maddie 10              
  3 Uvalde Coyotes-ST  'A'                            2:19.41    2:08.46   14  
     1) Colvin, Shelby SR               2) Esparza, Carissa SO            
     3) Goggans, Brinlee JR             4) Fowler, Macey SO               
                  30.54     1:05.72 (35.18)     1:38.88 (33.16)     2:08.46 (29.58)
  4 Reobert G. Cole High School  'A'                  2:11.45    2:08.67   12  
     1) Gonzales, Bella 11              2) O'Neal, Delaney 9              
     3) Deynes, Jomalys 9               4) O'Neal, Rylie 12               
                  33.74     1:05.62 (31.88)     1:38.67 (33.05)     2:08.67 (30.00)
  5 Reobert G. Cole High School  'B'                  2:21.18   x2:22.60  
     1) Elizalde, Alicia 12             2) Ritter, Janna 12               
     3) Munselle, Ava 9                 4) Billings, Christina 11         
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reobert G. Cole High School  'A'                  1:42.09    1:43.56   18  
     1) McGrath, Eion P 12              2) Schiebel, Nathan 12            
     3) Tobiason, Beaux 11              4) Parker, David 12               
                  24.33       51.03 (26.70)     1:18.49 (27.46)     1:43.56 (25.07)
  2 Great Hearts Monte Vista  'A'                     1:58.42    1:57.15   14  
     1) Jahn, Killian 10                2) Kunasz, Cyprian 09             
     3) Charles, Diego 11               4) Grimes, Ayden 10               
                  29.88       59.23 (29.35)     1:28.45 (29.22)     1:57.15 (28.70)
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mealey, Maddie            10 Ghmv                 1:09.77    1:10.01    9  
                  34.66     1:10.01 (35.35)                                        
  2 Fuhrman, Hannah E         11 Ghmv                 1:11.48    1:12.51    7  
                  35.03     1:12.51 (37.48)                                        
  3 Elizalde, Alicia          12 Cole Swim Team       1:34.92    1:31.89    6  
  4 Goggans, Brinlee          JR Coyotes-ST           1:38.07    1:33.30    5  
                  45.26     1:33.30 (48.04)                                        
  5 Esparza, Carissa          SO Coyotes-ST           1:43.64    1:39.30    4  
                  45.72     1:39.30 (53.58)                                        
  6 Guerrero, Joeleigh        JR Coyotes-ST           1:46.54    1:41.20    3  
  7 Nellums, Kamryn            9 Cole Swim Team       1:53.04    1:53.83    2  
 -- Porter, Sofia             12 Cole Swim Team       1:51.17         DQ  
                  54.09          DQ (52.48)                                        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jahn, Killian             10 Ghmv                 1:21.45    1:19.51    9  
                  38.55     1:19.51 (40.96)                                        
  2 McClain, Gideon           10 Ghmv                 1:41.16    1:25.24    7  
 -- Skaggs, Brennan            9 Cole Swim Team       1:50.48         DQ  
                  47.50          DQ (51.80)                                        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Chloe B            10 Ghmv                 1:20.31    1:23.84    9  
                  38.08     1:23.84 (45.76)                                        
  2 Poupart, Hannah M         12 Ghmv                 1:27.53    1:27.09    7  
                  40.93     1:27.09 (46.16)                                        
  3 Ivanov Gomez, Valeria     09 Ghmv                 1:29.16    1:28.75    6  
                  41.50     1:28.75 (47.25)                                        
  4 O'Neal, Rylie             12 Cole Swim Team       1:34.26    1:31.53    5  
                  42.82     1:31.53 (48.71)                                        
  5 Deynes, Jomalys            9 Cole Swim Team       1:51.33    1:48.00    4  
  6 Romick-McGilton, Lily     10 Cole Swim Team       2:01.11    1:52.59    3  
                  51.69   1:52.59 (1:00.90)                                        
  7 Munselle, Ava              9 Cole Swim Team       2:07.97    1:59.36    2  
                  55.95   1:59.36 (1:03.41)                                        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGrath, Eion P           12 Cole Swim Team       1:04.41    1:07.43    9  
                  31.16     1:07.43 (36.27)                                        
  2 Tobiason, Beaux           11 Cole Swim Team       1:27.46    1:26.33    7  
                  40.65     1:26.33 (45.68)                                        
  3 Hartnett, Carter          10 Ghmv                 1:49.16    1:26.74    6  
                  40.93     1:26.74 (45.81)                                        
  4 Schiebel, Nathan          12 Cole Swim Team       1:26.08    1:28.82    5  
                  43.18     1:28.82 (45.64)                                        
  5 Gonzalez, David           10 Ghmv                 1:29.16    1:29.85    4  
  6 McClain, Gideon           10 Ghmv                 1:22.78    1:35.78    3  
                  44.16     1:35.78 (51.62)                                        
 -- Kunasz, Cyprian           09 Ghmv                 1:34.42         DQ  
                  42.99          DQ (53.97)                                        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Hearts Monte Vista  'A'                     4:22.89    4:29.74   18  
     1) Maldonado, Rikilyn 11           2) Jones, Ruth A 09               
     3) Poupart, Hannah M 12            4) Mealey, Maddie 10              
                  29.60   1:00.14 (1:00.14)     1:36.41 (36.27)   2:18.20 (1:18.06)
        2:49.98 (31.78)   3:24.82 (1:06.62)     3:55.68 (30.86)   4:29.74 (1:04.92)
  2 Reobert G. Cole High School  'A'                  5:02.18    5:34.36   14  
     1) Elizalde, Alicia 12             2) Munselle, Ava 9                
     3) Deynes, Jomalys 9               4) Billings, Christina 11         
                          1:22.53 (1:22.53)     2:07.60 (45.07)   2:54.26 (1:31.73)
        3:31.14 (36.88)   4:16.14 (1:21.88)     4:53.88 (37.74)   5:34.36 (1:18.22)
  3 Reobert G. Cole High School  'B'                       NT   x6:31.77  
     1) Porter, Sofia 12                2) Nellums, Kamryn 9              
     3) Gracia, Elisebeth 11            4) Romick-McGilton, Lily 10       
                  50.17   1:43.80 (1:43.80)                       4:11.17 (2:27.37)
        5:00.15 (48.98)   6:31.77 (2:20.60)                                        
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Hearts Monte Vista  'A'                     4:02.32    3:58.91   18  
     1) Hartnett, Carter 10             2) Charles, Diego 11              
     3) Diaz, Christian 10              4) Poupart, Zachary 10            
                  27.94   1:00.50 (1:00.50)     1:31.03 (30.53)   2:05.46 (1:04.96)
        2:33.23 (27.77)     3:03.60 (58.14)     3:29.78 (26.18)     3:58.91 (55.31)
  2 Reobert G. Cole High School  'A'                  4:09.08    4:55.79   14  
     1) Menck, Parker 11                2) Trotter, Ty 12                 
     3) Skaggs, Brennan 9               4) Tobiason, Beaux 11             
                  31.92   1:06.22 (1:06.22)     1:39.23 (33.01)   2:14.16 (1:07.94)
        2:51.20 (37.04)   3:35.74 (1:21.58)     4:15.62 (39.88)   4:55.79 (1:20.05)
 
                    Combined Team Scores - Through Event 24                    
 
  1. Great Hearts Monte Vista            319   2. Reobert G. Cole High School         237
  3. Uvalde Coyotes                       93                                             
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. Great Hearts Monte Vista            166   2. Reobert G. Cole High School         117
  3. Uvalde Coyotes                       81                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 24                     
 
  1. Great Hearts Monte Vista            153   2. Reobert G. Cole High School         120
  3. Uvalde Coyotes                       12