2020 AAHSSL Dual + / BL-04
Block Aquatics Center - 11/14/2020                    
Final Results and Scores                                 
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Antonian College Preparatory-ST  'A'              2:19.95    2:09.47   18  
     1) Echavez Corrales, Paulina 09    2) Hipp, Hannah G 11              
     3) Buentello, Lola R 09            4) Tran, Monique K 12             
  2 Southwest High School  'A'                        4:09.31    2:47.30   14  
     1) Diaz, Clarisa I 12              2) Correa, Justice 10             
     3) Rodriguez, Sofia 10             4) De La Fuente, Nathalia 11      
 -- San Antonio Southwest Legacy-US  'A'                   NT         DQ  
     1) Altamirano, Cristal H JR        2) Porras, Valentina F FR         
     3) Gonzalez, Kristina Yarelly M JR 4) Mejia, Abigail FR              
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Antonian College Preparatory-ST  'A'              2:04.40    2:01.61   18  
     1) Torres, Gabriel W 12            2) Estrada, Ethaniel A 12         
     3) Torres, Diego J 10              4) Harvey, Colt J 11              
  2 Antonian College Preparatory-ST  'B'              2:40.00   x2:20.46  
     1) Pina, Jared A 09                2) Hampton, Luis A 10             
     3) Richter, Fabian J 12            4) Horsey, Austin C 10            
  3 San Antonio Southwest Legacy-US  'A'                   NT    2:24.54   14  
     1) Garcia, Alexander E JR          2) Sanchez, Ruben JR              
     3) Santana, Damian JR              4) Donley, Adrien I               
  4 Southwest High School  'A'                        3:13.49    2:33.51   12  
     1) Tena, Maddox 09                 2) Teran, Horatio 11              
     3) Garza, Julian 12                4) Crisp, Bryson 10               
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Echavez Corrales, Paulin  09 Apaches-ST           2:07.63    2:10.57    9  
  2 Abernathy, Korah R        09 Apaches-ST           3:00.00    2:46.89    7  
  3 Campos, Victoria E        FR Legacy-US                 NT    3:36.18    6  
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Torres, Diego J           10 Apaches-ST           2:08.30    2:15.73    9  
  2 Stallard, Liam P          10 Apaches-ST           2:20.68    2:16.00    7  
  3 Harvey, Colt J            11 Apaches-ST           2:36.94    2:18.48    6  
  4 Richter, Fabian J         12 Apaches-ST           2:22.66    2:25.08    5  
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Buentello, Lola R         09 Apaches-ST           2:32.20    2:33.15    9  
  2 Tran, Monique K           12 Apaches-ST           3:14.65    3:13.49    7  
  3 Porras, Valentina F       FR Legacy-US            4:05.00    3:58.27    6  
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Field, Hunter A           12 Apaches-ST           2:04.30    2:08.74    9  
  2 Warren, Jack W            12 Apaches-ST           2:29.44    2:28.20    7  
  3 Torres, Gabriel W         12 Apaches-ST           2:31.35    2:30.17    6  
  4 Casey, Charlie P          12 Apaches-ST           2:45.38    2:36.56    5  
 -- Donley, Adrien I             Legacy-US            3:58.00         DQ  
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phelps, Ava               10 Apaches-ST             33.42      32.47    9  
  2 Maureen, Molina           10 Southwest              45.00      39.47    7  
  3 Marinelarena, Itali       11 Southwest              39.65      42.19    6  
  4 McOsker, Hanna L          09 Southwest              57.00      43.98    5  
  5 De La Rosa, Raeann F         Legacy-US            1:01.00      57.45    4  
  6 Rodriguez Cisneros, Andr     Legacy-US              52.00    1:00.31    3  
  7 Monreal Garcia, Renata S     Legacy-US              50.00    1:01.91    2  
  8 Campos, Valeria E            Legacy-US              50.00    1:08.09    1  
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garza, Ben P              12 Apaches-ST             25.41      26.45    9  
  2 Estrada, Ethaniel A       12 Apaches-ST             30.16      28.84    7  
  3 Hampton, Luis A           10 Apaches-ST             32.64      29.03    6  
  4 Teran, Horatio            11 Southwest              30.28      30.31    5  
  5 Crisp, Bryson             10 Southwest              29.96      31.82    4  
  6 Sanchez, Ruben            JR Legacy-US              32.00      32.00    3  
  7 Tena, Maddox              09 Southwest              38.00      34.71    2  
  8 Ruedas, Josh              10 Apaches-ST             35.92      35.04    1  
  9 Vasquez Gutierrez, Carlo     Legacy-US              43.00      36.63  
 10 Verasammy, Angel G           Legacy-US              45.00      38.49  
 11 Retta, Edson D               Legacy-US              48.00      40.34  
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Buentello, Lola R         09 Apaches-ST           1:10.33    1:07.12    9  
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Field, Hunter A           12 Apaches-ST             57.37      57.10    9  
  2 Stallard, Liam P          10 Apaches-ST           1:11.41    1:10.23    7  
  3 Horsey, Austin C          10 Apaches-ST           1:43.71    1:38.28    6  
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phelps, Ava               10 Apaches-ST           1:17.32    1:13.41    9  
  2 Hipp, Hannah G            11 Apaches-ST           1:11.42    1:14.08    7  
  3 Rodriguez, Sofia          10 Southwest            1:16.69    1:19.11    6  
  4 Van Overborg, Megan R     09 Apaches-ST           1:31.46    1:27.01    5  
  5 Petersen, Ella M          10 Apaches-ST           1:29.11    1:28.39    4  
  6 Loredo, Ashley               Legacy-US            1:56.00    1:40.81    3  
  7 Maureen, Molina           10 Southwest            1:40.00    1:45.51    2  
  8 Monreal Garcia, Renata S     Legacy-US            2:05.00    2:05.22    1  
  9 Campos, Valeria E            Legacy-US                 NT    2:24.90  
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garza, Ben P              12 Apaches-ST             57.26    1:00.04    9  
  2 Richter, Fabian J         12 Apaches-ST           1:06.15    1:02.50    7  
  3 Ruedas, Josh              10 Apaches-ST           1:25.71    1:19.29    6  
  4 Vasquez Gutierrez, Carlo     Legacy-US            1:49.00    1:29.83    5  
  5 Verasammy, Angel G           Legacy-US            1:51.90    1:35.89    4  
  6 Altamirano, Christian D      Legacy-US            1:48.90    1:40.95    3  
  7 Retta, Edson D               Legacy-US            1:45.60    1:41.64    2  
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle Combined w Boys
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 De La Fuente, Nathalia    11 Southwest            8:11.83    8:35.03    9  
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle Combined w Girls
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Torres, Gabriel W         12 Apaches-ST           5:59.85    5:59.19    9  
  2 Torres, Diego J           10 Apaches-ST           6:03.58    6:01.35    7  
  3 Alfaro, Alexis D          JR Legacy-US               9.45    9:49.80    6  
  4 Hunt, De'vorr'yon P       FR Legacy-US            9:45.00   10:42.23    5  
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Antonian College Preparatory-ST  'A'              1:56.69    1:58.21   18  
     1) Hipp, Hannah G 11               2) Buentello, Lola R 09           
     3) Tran, Monique K 12              4) Echavez Corrales, Paulina 09   
  2 Antonian College Preparatory-ST  'B'              2:21.16   x2:21.61  
     1) Phelps, Ava 10                  2) Van Overborg, Megan R 09       
     3) Petersen, Ella M 10             4) Abernathy, Korah R 09          
  3 Southwest High School  'A'                        2:45.66    2:25.14   14  
     1) Diaz, Clarisa I 12              2) Correa, Justice 10             
     3) De La Fuente, Nathalia 11       4) Rodriguez, Sofia 10            
  4 San Antonio Southwest Legacy-US  'A'                   NT    2:37.76   12  
     1) Altamirano, Cristal H JR        2) Mejia, Abigail FR              
     3) Gonzalez, Kristina Yarelly M JR 4) Porras, Valentina F FR         
  5 Southwest High School  'B'                        3:15.00   x2:46.32  
     1) Marinelarena, Itali 11          2) Maureen, Molina 10             
     3) McOsker, Hanna L 09             4) Nino, Jayna 10                 
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Antonian College Preparatory-ST  'A'              1:38.92    1:39.66   18  
     1) Warren, Jack W 12               2) Garza, Ben P 12                
     3) Casey, Charlie P 12             4) Field, Hunter A 12             
  2 Antonian College Preparatory-ST  'C'              2:13.07   x1:48.17  
     1) Horsey, Austin C 10             2) Hampton, Luis A 10             
     3) Ruedas, Josh 10                 4) Pina, Jared A 09               
  3 San Antonio Southwest Legacy-US  'A'                   NT    2:03.50   14  
     1) Garcia, Alexander E JR          2) Donley, Adrien I               
     3) Santana, Damian JR              4) Sanchez, Ruben JR              
  4 Antonian College Preparatory-ST  'B'              1:47.03   x2:06.48  
     1) Torres, Gabriel W 12            2) Harvey, Colt J 11              
     3) Stallard, Liam P 10             4) Torres, Diego J 10             
  5 Southwest High School  'A'                        2:29.63    2:06.89   12  
     1) Crisp, Bryson 10                2) Garza, Julian 12               
     3) Tena, Maddox 09                 4) Teran, Horatio 11              
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Echavez Corrales, Paulin  09 Apaches-ST           1:06.10    1:07.22    9  
  2 Abernathy, Korah R        09 Apaches-ST           1:18.82    1:22.40    7  
  3 Diaz, Clarisa I           12 Southwest            1:19.25    1:27.04    6  
  4 Nino, Jayna               10 Southwest            1:40.00    1:51.51    5  
  5 Altamirano, Cristal H     JR Legacy-US            1:47.00    1:51.86    4  
  6 Loredo, Ashley               Legacy-US            2:15.80    1:52.86    3  
  7 Campos, Victoria E        FR Legacy-US                 NT    2:09.09    2  
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Casey, Charlie P          12 Apaches-ST           1:14.79    1:15.94    9  
  2 Pina, Jared A             09 Apaches-ST           1:23.11    1:20.08    7  
  3 Hampton, Luis A           10 Apaches-ST           1:30.00    1:29.89    6  
  4 Garcia, Alexander E       JR Legacy-US            1:48.00    1:49.47    5  
 -- Altamirano, Christian D      Legacy-US            1:55.90         DQ  
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hipp, Hannah G            11 Apaches-ST           1:25.66    1:27.70    9  
  2 Tran, Monique K           12 Apaches-ST           1:33.76    1:33.75    7  
  3 Correa, Justice           10 Southwest            1:40.98    1:40.25    6  
  4 Van Overborg, Megan R     09 Apaches-ST           1:54.88    1:44.75    5  
  5 Petersen, Ella M          10 Apaches-ST           2:00.00    1:53.35    4  
  6 Gonzalez, Kristina Yarel  JR Legacy-US            1:49.00    1:58.04    3  
  7 Nino, Jayna               10 Southwest            1:55.00    1:59.82    2  
  8 Mejia, Abigail            FR Legacy-US            1:58.00    2:47.09    1  
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Warren, Jack W            12 Apaches-ST           1:22.43    1:13.50    9  
  2 Estrada, Ethaniel A       12 Apaches-ST           1:13.93    1:16.76    7  
  3 Harvey, Colt J            11 Apaches-ST           1:22.63    1:19.60    6  
  4 Santana, Damian           JR Legacy-US            1:26.00    1:23.27    5  
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Southwest High School  'A'                        6:35.23    5:33.34   18  
     1) Rodriguez, Sofia 10             2) Diaz, Clarisa I 12             
     3) De La Fuente, Nathalia 11       4) Correa, Justice 10             
  2 Antonian College Preparatory-ST  'A'              5:33.20    5:43.64   14  
     1) Phelps, Ava 10                  2) Petersen, Ella M 10            
     3) Van Overborg, Megan R 09        4) Abernathy, Korah R 09          
  3 Southwest High School  'B'                        6:50.00   x6:46.34  
     1) Marinelarena, Itali 11          2) Maureen, Molina 10             
     3) McOsker, Hanna L 09             4) Nino, Jayna 10                 
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Antonian College Preparatory-ST  'A'              3:38.78    3:54.25   18  
     1) Warren, Jack W 12               2) Garza, Ben P 12                
     3) Casey, Charlie P 12             4) Field, Hunter A 12             
  2 Antonian College Preparatory-ST  'B'              4:23.68   x5:01.90  
     1) Richter, Fabian J 12            2) Estrada, Ethaniel A 12         
     3) Pina, Jared A 09                4) Stallard, Liam P 10            
  3 Southwest High School  'A'                        6:38.92    5:26.43   14  
     1) Crisp, Bryson 10                2) Garza, Julian 12               
     3) Tena, Maddox 09                 4) Teran, Horatio 11              
  4 San Antonio Southwest Legacy-US  'A'                   NT    6:29.05   12  
     1) Hunt, De'vorr'yon P FR          2) Altamirano, Christian D        
     3) Verasammy, Angel G              4) Vasquez Gutierrez, Carlos E    
 
                    Combined Team Scores - Through Event 24                    
 
  1. Antonian College Preparatory        401   2. Southwest High School               149
  3. San Antonio Southwest Legacy        129                                             
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. Antonian College Preparatory        166   2. Southwest High School               100
  3. San Antonio Southwest Legacy         51                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 24                     
 
  1. Antonian College Preparatory        235   2. San Antonio Southwest Legacy         78
  3. Southwest High School                49