2017 Master's Need For Speed / 437-0001
Davis Natatorium - 2/26/2017                        
Final Results                                    
 
Event 1  Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Muir, Anne                31 MOST-ST              6:10.90    5:32.91  
                  31.39     1:04.70 (33.31)     1:38.46 (33.76)     2:12.34 (33.88)
        2:46.47 (34.13)     3:20.27 (33.80)     3:54.19 (33.92)     4:27.48 (33.29)
        5:00.45 (32.97)     5:32.91 (32.46)                                        
 
Event 1  Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wight, Melinda            46 MOST-ST              7:45.00    6:51.68  
                  35.72     1:14.56 (38.84)     1:55.47 (40.91)     2:37.07 (41.60)
        3:19.02 (41.95)     4:01.70 (42.68)     4:44.17 (42.47)     5:26.88 (42.71)
        6:09.43 (42.55)     6:51.68 (42.25)                                        
 
Event 1  Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Pia                53 AAAA-ST              7:01.50    6:35.87  
                  35.56     1:13.58 (38.02)     1:53.24 (39.66)     2:33.83 (40.59)
        3:14.56 (40.73)     3:55.32 (40.76)     4:35.83 (40.51)     5:16.92 (41.09)
        5:56.91 (39.99)     6:35.87 (38.96)                                        
 
Event 1  Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Plevich, Beth             55 TXLA-ST              6:01.00    6:18.13  
                  32.82     1:08.64 (35.82)     1:45.37 (36.73)     2:23.28 (37.91)
        3:01.75 (38.47)     3:40.76 (39.01)     4:19.70 (38.94)     4:59.45 (39.75)
        5:38.86 (39.41)     6:18.13 (39.27)                                        
  2 Cuda, Suzanne             56 MOST-ST              6:30.00    6:39.07  
                  35.25     1:14.04 (38.79)     1:54.74 (40.70)     2:35.24 (40.50)
        3:15.99 (40.75)     3:56.74 (40.75)     4:37.24 (40.50)     5:18.08 (40.84)
      6:39.07 (1:20.99)                                                            
 
Event 1  Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moulton, Matthew          51 RGSC-ST              6:30.00    5:51.70  
                  31.94     1:06.62 (34.68)     1:41.61 (34.99)     2:17.20 (35.59)
        2:53.07 (35.87)     3:28.89 (35.82)     4:05.01 (36.12)     4:40.97 (35.96)
        5:16.82 (35.85)     5:51.70 (34.88)                                        
  2 Perez, Alice              52 MOST-ST             12:00.00   11:35.83  
                  56.75   2:03.61 (1:06.86)   3:15.02 (1:11.41)   4:26.85 (1:11.83)
      5:39.12 (1:12.27)   6:52.03 (1:12.91)  11:35.83 (4:43.80)                    
 
Event 1  Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Waters, Steve             58 Unattached           5:40.00    5:36.74  
                  30.36     1:04.28 (33.92)     1:37.83 (33.55)     2:11.78 (33.95)
        2:45.80 (34.02)     3:19.54 (33.74)     3:54.30 (34.76)     4:28.66 (34.36)
        5:03.19 (34.53)     5:36.74 (33.55)                                        
  2 Michaels, Charles F       58 MOST-ST              7:00.00    6:37.25  
                  34.94     1:12.61 (37.67)     1:51.45 (38.84)                    
            3:12.23 ( )     3:53.01 (40.78)                             5:16.75 ( )
        5:58.81 (42.06)     6:37.25 (38.44)                                        
 
Event 2  Women 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lindsey, Connie           64 MOST-ST              7:30.00    7:53.30  
                  51.17     1:46.75 (55.58)   2:51.24 (1:04.49)   3:57.04 (1:05.80)
      4:59.13 (1:02.09)   6:01.17 (1:02.04)     6:57.91 (56.74)     7:53.30 (55.39)
 
Event 2  Men 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Adam             29 NITR-ST              5:30.00    5:34.84  
                  36.02     1:17.67 (41.65)     2:04.96 (47.29)     2:50.26 (45.30)
        3:33.58 (43.32)     4:17.76 (44.18)     4:57.54 (39.78)     5:34.84 (37.30)
 
Event 3  Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Unruh, Steven             50 NITR-ST              1:53.00    1:52.09  
                  25.96       54.29 (28.33)     1:23.30 (29.01)     1:52.09 (28.79)
 
Event 3  Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Elliot             42 MOST-ST              2:40.00    2:19.21  
                  31.45     1:07.85 (36.40)     1:44.23 (36.38)     2:19.21 (34.98)
 
Event 3  Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Richey, Steven C          56 MOST-ST              2:14.00    2:14.72  
                  31.12     1:05.45 (34.33)     1:40.88 (35.43)     2:14.72 (33.84)
  2 Mahaffey, Don             56 Unattached           2:20.00    2:17.33  
                  29.35     1:02.28 (32.93)     1:38.67 (36.39)     2:17.33 (38.66)
 
Event 3  Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stinchcombe, Maxwell      60 TXLA-ST              1:59.60    2:05.41  
                  30.21     1:01.78 (31.57)     1:33.54 (31.76)     2:05.41 (31.87)
 
Event 3  Men 85-89 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Raiborn, Louis M          85 MOST-ST              3:50.16    3:54.22  
                  47.60     1:47.00 (59.40)   2:51.81 (1:04.81)   3:54.22 (1:02.41)
 
Event 4  Women 75-79 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gregg, Claire M           75 MOST-ST              6:30.64    6:40.94  
                1:48.42   6:40.94 (4:52.52)                                        
 
Event 4  Men 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pegues, Lex               56 ELG-ST               2:35.00    2:33.55  
                  36.01     1:15.30 (39.29)     1:55.21 (39.91)     2:33.55 (38.34)
 
Event 5  Men 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hagy, Richard             28 Unattached           2:15.00    2:20.98  
                  31.26     1:06.81 (35.55)     1:43.51 (36.70)     2:20.98 (37.47)
 
Event 5  Men 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Connolly, James           47 RICE-GU              2:24.00    2:19.70  
                  31.37     1:07.15 (35.78)     1:43.45 (36.30)     2:19.70 (36.25)
 
Event 6  Women 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ditzler, Kristy           52 TXLA-ST              2:43.00    2:45.37  
                  36.55     1:17.81 (41.26)     2:00.20 (42.39)     2:45.37 (45.17)
 
Event 6  Women 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Valdez, Elaine S          61 MOST-ST              2:41.30    2:45.96  
                  35.27     1:17.70 (42.43)     2:02.21 (44.51)     2:45.96 (43.75)
 
Event 6  Women 75-79 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gregg, Claire M           75 MOST-ST              8:13.45    8:05.53  
                  32.86   2:40.82 (2:07.96)   8:05.53 (5:24.71)                    
 
Event 6  Men 55-59 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sauer, Jim                59 TXLA-ST              2:15.00    2:11.00  
                  30.24     1:03.42 (33.18)     1:37.16 (33.74)     2:11.00 (33.84)
 
Event 7  Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Porter, Amy               41 MOST-ST              2:41.74    2:43.75  
                  34.99     1:19.21 (44.22)     2:07.62 (48.41)     2:43.75 (36.13)
 
Event 7  Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cuda, Suzanne             56 MOST-ST              3:00.00    3:04.55  
                  42.00     1:25.68 (43.68)     2:24.07 (58.39)     3:04.55 (40.48)
 
Event 7  Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vogel, Jake               29 ASC-ST               1:52.94    1:56.42  
                  25.09       54.94 (29.85)     1:29.17 (34.23)     1:56.42 (27.25)
 
Event 7  Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Porter, Nathan            40 MOST-ST              2:15.66    2:18.48  
                  29.99     1:06.84 (36.85)     1:45.28 (38.44)     2:18.48 (33.20)
 
Event 8  Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Prinster, Ellie           22 MOST-ST              1:01.00    1:03.68  
                  29.99     1:03.68 (33.69)                                        
 
Event 8  Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kao, Erica                26 MOST-ST                54.50      54.43  
                  26.01       54.43 (28.42)                                        
 
Event 8  Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Muir, Anne                31 MOST-ST                59.80      56.85  
                  27.76       56.85 (29.09)                                        
 
Event 8  Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGruire, RaLynn          38 MOST-ST              1:45.00    1:46.00  
                  48.51     1:46.00 (57.49)                                        
 
Event 8  Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wight, Melinda            46 MOST-ST              1:25.00    1:11.91  
                  33.94     1:11.91 (37.97)                                        
 
Event 8  Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Lori              52 AAAA-ST              1:11.00    1:07.94  
                  31.92     1:07.94 (36.02)                                        
 
Event 8  Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Plevich, Beth             55 TXLA-ST              1:02.00    1:04.20  
                  30.58     1:04.20 (33.62)                                        
  2 Husty, Sandra             57 Unattached           1:08.77    1:08.43  
                  32.73     1:08.43 (35.70)                                        
  3 Pederson, Deborah         59 MOST-ST              1:33.84    1:33.59  
                  44.73     1:33.59 (48.86)                                        
 
Event 8  Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Valdez, Elaine S          61 MOST-ST              1:05.00    1:06.23  
                  31.33     1:06.23 (34.90)                                        
 
Event 8  Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vitt, Ann                 70 MOST-ST              1:26.98    1:19.84  
                  38.01     1:19.84 (41.83)                                        
 
Event 8  Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Demand, Andrew            34 ASC-ST                 51.85      50.86  
                  24.10       50.86 (26.76)                                        
 
Event 8  Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zappe, Andrew             42 Unattached             59.10      57.43  
                  26.99       57.43 (30.44)                                        
  2 Gonzalez, Juan            44 MOST-ST              1:12.00    1:12.97  
                  31.77     1:12.97 (41.20)                                        
 
Event 8  Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Foight, Derek             48 NITR-ST              1:02.17    1:00.68  
                  28.57     1:00.68 (32.11)                                        
  2 Runkle, Todd              47 Unattached             58.50    1:05.22  
                  27.12     1:05.22 (38.10)                                        
  3 Otero, Alfonso            45 MOST-ST              1:06.01    1:06.49  
                  31.52     1:06.49 (34.97)                                        
 
Event 8  Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chapapas, Nikolas         50 MOST-ST              1:05.25    1:02.89  
                  30.22     1:02.89 (32.67)                                        
 
Event 8  Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robinson, Clark           55 Unattached           1:06.07    1:04.24  
                  31.14     1:04.24 (33.10)                                        
 
Event 9  Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Pia                53 AAAA-ST              1:21.10    1:23.43  
                  41.18     1:23.43 (42.25)                                        
 
Event 9  Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kone, Bruce               59 Unattached           1:11.00    1:37.20  
                  27.00   1:37.20 (1:10.20)                                        
 
Event 10  Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hagy, Richard             28 Unattached           1:08.00    1:04.95  
                  30.15     1:04.95 (34.80)                                        
  2 Johnson, Adam             29 NITR-ST              1:13.00    1:16.08  
                  36.57     1:16.08 (39.51)                                        
 
Event 10  Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sauer, Jim                59 TXLA-ST              1:20.00    1:13.92  
                  35.13     1:13.92 (38.79)                                        
  2 Michaels, Charles F       58 MOST-ST              1:16.63    1:19.70  
                  37.53     1:19.70 (42.17)                                        
 
Event 10  Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rugh, Kenneth             68 MOST-ST              1:56.83    1:52.50  
                  52.34   1:52.50 (1:00.16)                                        
 
Event 11  Men 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Jonathan           20 MOST-ST                57.52      54.85  
                  26.01       54.85 (28.84)                                        
 
Event 11  Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Waters, Steve             58 Unattached           1:01.00    1:00.87  
                  28.31     1:00.87 (32.56)                                        
 
Event 12  Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Prinster, Ellie           22 MOST-ST              1:10.00    1:11.25  
                  33.23     1:11.25 (38.02)                                        
 
Event 12  Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Godfrey, Dottie           37 TXLA-ST              1:40.00    1:29.65  
                  40.72     1:29.65 (48.93)                                        
 
Event 12  Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keene, Anne               52 TXLA-ST              1:13.50    1:13.09  
                  33.58     1:13.09 (39.51)                                        
 
Event 12  Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Husty, Sandra             57 Unattached           1:21.75    1:22.01  
                  38.15     1:22.01 (43.86)                                        
 
Event 12  Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moulton, Matthew          51 RGSC-ST              1:25.00    1:07.35  
                  32.19     1:07.35 (35.16)                                        
 
Event 12  Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pegues, Lex               56 ELG-ST               1:10.50    1:09.71  
                  33.41     1:09.71 (36.30)                                        
 
Event 13  Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jasso, Selena L           21 AAAA-ST                53.23      50.38  
 
Event 13  Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Unruh, Steven             50 NITR-ST                23.49      22.90  
  2 Miller, Lori              52 AAAA-ST                31.03      31.53  
 
Event 13  Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pederson, Deborah         59 MOST-ST                42.88      40.61  
 
Event 13  Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pena, EJ                  27 MOST-ST                28.00      28.90  
 
Event 13  Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Demand, Andrew            34 ASC-ST                 22.80      24.78  
 
Event 13  Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Elliot             42 MOST-ST                30.00      26.76  
 
Event 13  Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Foight, Derek             48 NITR-ST                29.77      27.74  
 
Event 13  Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chapapas, Nikolas         50 MOST-ST                29.46      28.55  
  2 Ingamells, Eric           53 MOST-ST                33.00      28.57  
 
Event 13  Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Richey, Steven C          56 MOST-ST                25.67      25.92  
 
Event 13  Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stinchcombe, Maxwell      60 TXLA-ST                23.80      24.12  
  2 Walsh, Patrick            63 Unattached             33.00      29.93  
 
Event 14  Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lindsey, Connie           64 MOST-ST                55.00      52.21  
 
Event 14  Women 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vitt, Ann                 70 MOST-ST                46.66      45.15  
 
Event 14  Men 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Evans, Fredrick           23 MOB-ST               1:02.89      55.07  
 
Event 15  Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGruire, RaLynn          38 MOST-ST                55.00      52.79  
 
Event 15  Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keene, Anne               52 TXLA-ST                36.30      36.67  
 
Event 15  Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Jonathan           20 MOST-ST                29.82      28.67  
 
Event 15  Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Porter, Nathan            40 MOST-ST                29.40      29.81  
 
Event 15  Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Connolly, James           47 RICE-GU                29.20      28.61  
 
Event 15  Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ingamells, Eric           53 MOST-ST                36.00      33.62  
 
Event 15  Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rugh, Kenneth             68 MOST-ST                49.66      50.25  
 
Event 15  Men 85-89 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Raiborn, Louis M          85 MOST-ST              1:06.90    1:04.95  
 
Event 16  Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jasso, Selena L           21 AAAA-ST              1:16.55    1:04.45  
 
Event 16  Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kao, Erica                26 MOST-ST                28.00      27.27  
 
Event 16  Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Godfrey, Dottie           37 TXLA-ST                40.00      37.40  
 
Event 16  Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Porter, Amy               41 MOST-ST                32.57      32.94  
 
Event 16  Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ditzler, Kristy           52 TXLA-ST                30.50      31.05  
 
Event 16  Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vogel, Jake               29 ASC-ST                 22.97      23.46  
  2 Pena, EJ                  27 MOST-ST                32.00      35.84  
 
Event 16  Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gonzalez, Juan            44 MOST-ST                40.00      42.39  
 
Event 16  Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Runkle, Todd              47 Unattached             27.20      28.34  
  2 Otero, Alfonso            45 MOST-ST                34.80      35.92  
 
Event 16  Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ingamells, Eric           53 MOST-ST                35.00      31.01  
  2 Perez, Alice              52 MOST-ST              1:30.00    1:12.66  
 
Event 16  Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kone, Bruce               59 Unattached             24.80      24.62  
  2 Robinson, Clark           55 Unattached             31.29      31.22  
 
Event 16  Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Patrick            63 Unattached             39.50      50.98  
 
Event 17  Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Prinster, Ellie           22 MOST-ST                29.00      29.31  
 
Event 17  Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kao, Erica                26 MOST-ST                24.50      25.05  
 
Event 17  Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wight, Melinda            46 MOST-ST                32.15      33.02  
 
Event 17  Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ditzler, Kristy           52 TXLA-ST                27.00      27.95  
 
Event 17  Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Plevich, Beth             55 TXLA-ST                   NT      28.97  
  2 Husty, Sandra             57 Unattached             31.43      31.12  
 
Event 17  Women 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vitt, Ann                 70 MOST-ST                38.65      36.30  
 
Event 17  Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Jonathan           20 MOST-ST                22.86      23.17  
 
Event 17  Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zappe, Andrew             42 Unattached                NT      26.09  
  2 Gonzalez, Juan            44 MOST-ST                34.00      30.26  
 
Event 17  Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kone, Bruce               59 Unattached             23.50      23.81  
  2 Robinson, Clark           55 Unattached             29.39      28.66  
 
Event 17  Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rugh, Kenneth             68 MOST-ST                43.00      40.24  
 
Event 18  Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jasso, Selena L           21 AAAA-ST                58.08    1:02.86  
 
Event 18  Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keene, Anne               52 TXLA-ST                32.50      33.74  
 
Event 18  Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pederson, Deborah         59 MOST-ST                50.60      52.63  
 
Event 18  Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Connolly, James           47 RICE-GU                28.00      27.37  
 
Event 18  Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Michaels, Charles F       58 MOST-ST                35.00      34.55  
 
Event 18  Men 85-89 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Raiborn, Louis M          85 MOST-ST                49.37      49.56  
 
Event 19  Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Porter, Amy               41 MOST-ST                39.26      39.26  
 
Event 19  Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Adam             29 NITR-ST                33.00      35.88  
  2 Pena, EJ                  27 MOST-ST                39.00      39.86  
 
Event 19  Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gonzalez, Juan            44 MOST-ST                45.00    1:01.12  
 
Event 19  Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Otero, Alfonso            45 MOST-ST                38.50      38.13  
 
Event 19  Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Richey, Steven C          56 MOST-ST                33.80      33.44  
 
Event 20  Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Unruh, Steven             50 NITR-ST                   NT      24.76  
  2 Miller, Lori              52 AAAA-ST                35.18      35.08  
 
Event 20  Women 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Valdez, Elaine S          61 MOST-ST                30.17      31.45  
  2 Lindsey, Connie           64 MOST-ST                45.00      46.16  
 
Event 20  Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Demand, Andrew            34 ASC-ST                 24.00      24.63  
 
Event 20  Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chapapas, Nikolas         50 MOST-ST                33.00      31.77  
 
Event 21  Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Elliot             42 MOST-ST              1:08.00    1:00.39  
                  28.73     1:00.39 (31.66)                                        
 
Event 21  Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moulton, Matthew          51 RGSC-ST              1:15.00      58.39  
                  28.31       58.39 (30.08)                                        
 
Event 21  Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Waters, Steve             58 Unattached             54.00      55.51  
                  27.47       55.51 (28.04)                                        
 
Event 21  Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stinchcombe, Maxwell      60 TXLA-ST                53.40      54.15  
                  26.94       54.15 (27.21)                                        
 
Event 22  Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cuda, Suzanne             56 MOST-ST              1:25.00    1:21.36  
                  38.87     1:21.36 (42.49)                                        
  2 Husty, Sandra             57 Unattached           1:22.61    1:23.44  
                  40.61     1:23.44 (42.83)                                        
  3 Pederson, Deborah         59 MOST-ST              1:50.00    1:55.98  
 
Event 22  Women 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vitt, Ann                 70 MOST-ST              1:38.31    1:34.52  
                  47.39     1:34.52 (47.13)                                        
 
Event 22  Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pegues, Lex               56 ELG-ST               1:12.50    1:12.69  
                  34.80     1:12.69 (37.89)                                        
 
Event 23  Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Prinster, Ellie           22 MOST-ST              1:13.00    1:16.51  
                  35.97     1:16.51 (40.54)                                        
 
Event 23  Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keene, Anne               52 TXLA-ST              1:21.00    1:21.08  
                  38.04     1:21.08 (43.04)                                        
 
Event 23  Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Foight, Derek             48 NITR-ST              1:17.34    1:16.12  
                  35.30     1:16.12 (40.82)                                        
 
Event 23  Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Patrick            63 Unattached           1:29.00    1:38.95  
                  44.61     1:38.95 (54.34)                                        
 
Event 24  Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Porter, Amy               41 MOST-ST              1:16.08    1:14.95  
                  35.20     1:14.95 (39.75)                                        
 
Event 24  Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vogel, Jake               29 ASC-ST                 49.87      51.65  
                  24.41       51.65 (27.24)                                        
 
Event 24  Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Porter, Nathan            40 MOST-ST              1:02.10    1:02.14  
                  29.21     1:02.14 (32.93)                                        
 
Event 25  Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Lori              52 AAAA-ST              1:27.00    1:23.50  
                  38.64     1:23.50 (44.86)                                        
 
Event 25  Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Plevich, Beth             55 TXLA-ST              1:20.00    1:15.96  
                  34.69     1:15.96 (41.27)                                        
 
Event 25  Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Jonathan           20 MOST-ST                55.87      55.96  
                  25.76       55.96 (30.20)                                        
 
Event 25  Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pena, EJ                  27 MOST-ST              1:14.00    1:19.09  
                  35.83     1:19.09 (43.26)                                        
 
Event 25  Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Elliot             42 MOST-ST              1:25.00    1:22.53  
 
Event 25  Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Connolly, James           47 RICE-GU                58.30      59.61  
                  28.04       59.61 (31.57)                                        
 
Event 25  Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chapapas, Nikolas         50 MOST-ST              1:20.72    1:16.92  
                  36.30     1:16.92 (40.62)                                        
 
Event 25  Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robinson, Clark           55 Unattached           1:17.36    1:17.27  
                  35.50     1:17.27 (41.77)                                        
 
Event 26  Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Muir, Anne                31 MOST-ST              2:10.50    2:05.45  
                  30.15     1:02.20 (32.05)     1:34.35 (32.15)     2:05.45 (31.10)
 
Event 26  Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Pia                53 AAAA-ST              2:40.10    2:28.10  
                  33.34     1:10.47 (37.13)     1:49.98 (39.51)     2:28.10 (38.12)
 
Event 26  Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Valdez, Elaine S          61 MOST-ST              2:23.00    2:25.92  
                  32.71     1:09.67 (36.96)     1:48.15 (38.48)     2:25.92 (37.77)
 
Event 26  Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Foight, Derek             48 NITR-ST                   NT    2:19.49  
                  30.86     1:05.67 (34.81)     1:42.78 (37.11)     2:19.49 (36.71)
 
Event 27  Men 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sauer, Jim                59 TXLA-ST              2:15.00    2:12.61  
                  32.02     1:05.32 (33.30)     1:39.21 (33.89)     2:12.61 (33.40)
 
Event 27  Men 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stinchcombe, Maxwell      60 TXLA-ST              2:35.60    2:41.64  
                  36.71     1:16.53 (39.82)     1:59.75 (43.22)     2:41.64 (41.89)
 
Event 28  Women 75-79 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gregg, Claire M           75 MOST-ST              5:42.89    6:51.54  
 
Event 28  Men 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vogel, Jake               29 ASC-ST               2:19.30    2:19.13  
                  30.81     1:06.45 (35.64)     1:42.80 (36.35)     2:19.13 (36.33)
  2 Johnson, Adam             29 NITR-ST                   NT    2:43.14  
                  36.83     1:18.09 (41.26)     2:00.41 (42.32)     2:43.14 (42.73)
 
Event 28  Men 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Richey, Steven C          56 MOST-ST              2:46.72    2:47.37  
                  36.56     1:19.05 (42.49)     2:03.11 (44.06)     2:47.37 (44.26)
 
Event 28  Men 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rugh, Kenneth             68 MOST-ST              4:19.39    4:11.26  
                  55.87   2:00.45 (1:04.58)   3:07.33 (1:06.88)   4:11.26 (1:03.93)
 
Event 30  Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Muir, Anne                31 MOST-ST              2:30.90    2:20.17  
                  31.37     1:08.79 (37.42)     1:47.65 (38.86)     2:20.17 (32.52)
 
Event 30  Women 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lindsey, Connie           64 MOST-ST              3:38.00    3:43.44  
                  47.33   1:49.13 (1:01.80)     2:48.24 (59.11)     3:43.44 (55.20)
 
Event 30  Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Waters, Steve             58 Unattached           2:20.00    2:21.47  
                  29.63     1:08.09 (38.46)     1:50.24 (42.15)     2:21.47 (31.23)
  2 Pegues, Lex               56 ELG-ST                    NT    2:39.67  
                  33.16     1:14.47 (41.31)     2:02.31 (47.84)     2:39.67 (37.36)
 
Event 31  Women 75-79 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gregg, Claire M           75 MOST-ST             13:18.24   13:10.07  
                1:49.13   3:55.82 (2:06.69)   5:39.19 (1:43.37)                    
            9:01.93 ( )  10:46.99 (1:45.06)  12:00.54 (1:13.55)  13:10.07 (1:09.53)
 
Event 33  Women 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wight, Melinda            46 MOST-ST             15:50.00   14:23.08  
                  37.16     1:18.16 (41.00)     2:00.37 (42.21)     2:43.88 (43.51)
        3:27.56 (43.68)     4:11.06 (43.50)     4:54.67 (43.61)     5:38.53 (43.86)
        6:21.94 (43.41)     7:06.05 (44.11)     7:49.76 (43.71)     8:33.60 (43.84)
        9:17.61 (44.01)    10:01.45 (43.84)    10:45.17 (43.72)    11:29.23 (44.06)
       12:13.23 (44.00)    12:57.11 (43.88)    13:40.95 (43.84)    14:23.08 (42.13)
 
Event 33  Men 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perez, Alice              52 MOST-ST             24:00.00   23:58.70  
                  59.04   2:07.91 (1:08.87)   3:19.79 (1:11.88)   4:36.55 (1:16.76)
      5:48.96 (1:12.41)   7:03.70 (1:14.74)   8:15.16 (1:11.46)   9:28.51 (1:13.35)
     10:40.85 (1:12.34)  11:52.84 (1:11.99)  13:04.33 (1:11.49)  14:16.17 (1:11.84)
     15:29.34 (1:13.17)  16:42.18 (1:12.84)  17:54.15 (1:11.97)  19:07.36 (1:13.21)
     20:20.21 (1:12.85)  21:32.50 (1:12.29)  22:45.87 (1:13.37)  23:58.70 (1:12.83)
 
Event 34  Women 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cuda, Suzanne             56 MOST-ST             22:15.00   22:27.75  
                  35.57     1:14.83 (39.26)     1:55.71 (40.88)     2:36.80 (41.09)
        3:18.09 (41.29)     3:59.00 (40.91)     4:40.69 (41.69)     5:21.75 (41.06)
        6:02.36 (40.61)     6:43.68 (41.32)     7:25.02 (41.34)     8:06.24 (41.22)
        8:47.02 (40.78)     9:28.41 (41.39)    10:09.37 (40.96)    10:50.76 (41.39)
       11:31.93 (41.17)    12:12.60 (40.67)    12:53.73 (41.13)    13:35.05 (41.32)
       14:15.60 (40.55)    14:56.43 (40.83)    15:37.11 (40.68)    16:18.04 (40.93)
       16:59.04 (41.00)    17:40.06 (41.02)    18:21.03 (40.97)    19:02.32 (41.29)
       19:44.00 (41.68)    20:25.05 (41.05)    21:06.35 (41.30)    21:47.62 (41.27)
       22:27.75 (40.13)
 
Event 34  Men 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Emerson-Price, Scott      54 MOST-ST             21:25.14   21:22.80  
                  34.24     1:11.29 (37.05)     1:50.42 (39.13)     2:29.95 (39.53)
        3:09.40 (39.45)     3:48.71 (39.31)     4:27.33 (38.62)     5:06.52 (39.19)
        5:45.90 (39.38)     6:24.99 (39.09)     7:04.06 (39.07)     7:43.14 (39.08)
        8:22.37 (39.23)     9:01.15 (38.78)     9:40.27 (39.12)    10:19.72 (39.45)
       10:59.15 (39.43)    11:38.50 (39.35)    12:17.11 (38.61)    12:56.58 (39.47)
       13:35.76 (39.18)    14:14.80 (39.04)    14:53.81 (39.01)    15:33.02 (39.21)
       16:11.94 (38.92)    16:51.08 (39.14)    17:30.83 (39.75)    18:10.17 (39.34)
       18:49.31 (39.14)    19:28.50 (39.19)    20:07.79 (39.29)    20:46.41 (38.62)
       21:22.80 (36.39)