UIL District 29-6A Swimming and Diving Championships / 29-6A
Palo Alto College Natatorium - 1/21/2017                  
Final Results and Scores                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 United High School                                2:03.54    2:02.68   18  
     1) Perales, Danielle 10            2) Escamilla-Elizondo, Maria 11   
     3) Canales, Myrnalejandra 11       4) Ramos, Jacqueline 11           
  2 Laredo Alexander                                  2:22.00    2:15.93   14  
     1) Mendoza, Christina 12           2) Gomez-Salinas, Natalia 10      
     3) Morales, Caro 10                4) Tedesco, Mariella 09           
  3 Del Rio High School                               2:18.98    2:17.85   12  
     1) Smith, Sasha 12                 2) Delgado-Gaona, Karina 09       
     3) Delgado-Gaona, Maria 11         4) Crapo, Tristanna 11            
  4 Southwest High School                             2:21.60    2:27.64   10  
     1) Riggs, Journey 11               2) Lozano, Brianna 12             
     3) Austin, Allie 11                4) Brown, Mya 11                  
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Laredo Alexander                                  1:56.00    1:50.18   18  
     1) Lee, Kevin 11                   2) Chun, David 10                 
     3) Pineda, Fernie 09               4) De La Parra, Alex 12           
  2 Del Rio High School                               1:51.91    1:52.42   14  
     1) Garcia, Martin 11               2) Peters, Bryan 11               
     3) Von Aspe, Erich 10              4) Rios, Joseluis 10              
  3 United High School                                1:51.16    1:58.83   12  
     1) Salomon Sevilla, Brian 10       2) Sotelo, Fausto 10              
     3) Saldana, Guillermo 12           4) Ramirez, Andres 10             
  4 Southwest High School                             2:06.56    2:08.31   10  
     1) Perez, Ismael 10                2) Nino, James 10                 
     3) Perez, Ricardo 10               4) Carballo, Alfonso 09           
  5 LBJ High School                                   2:30.00    2:14.41    8  
     1) Palacios, Peter 10              2) Sanchez, Ramiro 12             
     3) Velazquez, Luis 09              4) Cerda, Kris 12                 
  6 South San Antonio                                 2:35.38    2:18.69    6  
     1) Lopez, Jeremy 11                2) Garza, Daniel 10               
     3) Williamson, Joseph 12           4) Melchor, Caleb 12              
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perales, Danielle         10 United               2:06.74    2:06.09    9  
  2 Archer, Brittany          12 United               2:07.17    2:09.06    7  
  3 Tedesco, Mariella         09 Laredo Alexander     2:32.32    2:23.73    6  
  4 Morales, Caro             10 Laredo Alexander     2:27.11    2:27.41    5  
  5 Canales-Gutierrez, Lizet   9 United               2:39.40    2:39.56    4  
  6 Gonzalez, Karina          12 Laredo Alexander     2:47.72    2:40.41    3  
  7 Vita Garza, Maria         11 Laredo Alexander     2:46.10    2:43.73    2  
  8 Dickson Manno, Emma       11 Southwest            3:15.00    2:54.28    1  
  9 DeLaRosa, Daniella        10 Southwest            3:08.67    3:10.45  
 10 Alaniz, Brianna           12 Del Rio              3:19.95    3:23.66  
 11 Kautenberger, Natasha     10 Del Rio              3:20.45    3:26.69  
 12 Flores, Marisol           12 Southwest            3:24.19    3:27.63  
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gonzalez, David           11 United               1:53.22    1:54.20    9  
  2 Garcia, Martin            11 Del Rio              2:03.91    2:01.25    7  
  3 Trujillo, Alan            12 United               2:07.96    2:05.39    6  
  4 Sotelo, Fausto            10 United               2:00.24    2:06.05    5  
  5 Pineda, Fernie            09 Laredo Alexander     2:11.71    2:09.69    4  
  6 Purtee, Patrick           12 Del Rio              2:12.13    2:11.25    3  
  7 Mendoza, David             9 United               2:15.17    2:13.40    2  
  8 Cardenas, Aaron           10 Laredo Alexander     2:16.96    2:14.44    1  
  9 De La Parra, Alex         12 Laredo Alexander     2:07.44    2:19.83  
 10 Martinez, Diego           09 Laredo Alexander     2:22.00    2:29.21  
 11 Fraga, Jose               11 Southwest            2:31.92    2:29.59  
 12 Flores, Brandon           12 Southwest            2:34.48    2:33.55  
 13 Farnsworth, Michael       09 Southwest            2:49.18    2:41.38  
 14 De La Rosa, Arturo        10 Del Rio              2:50.42    2:45.38  
 15 Ramirez, Gabriel          10 Del Rio              2:41.47    2:45.61  
 16 Gutierrez, Nathaniel      10 Southwest            2:52.52    2:51.24  
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fuentes, Chelsea          10 Laredo Alexander     2:30.47    2:28.34    9  
  2 Escamilla-Elizondo, Mari  11 United               2:36.00    2:36.70    7  
  3 Hernandez, Elizabeth      10 Laredo Alexander     2:37.87    2:44.58    6  
  4 Delgado-Gaona, Maria      11 Del Rio              2:45.62    2:47.07    5  
  5 Crapo, Tristanna          11 Del Rio              2:57.62    2:59.69    4  
  6 Arrington, Danika         09 Del Rio              3:24.00    3:19.42    3  
 -- Lozano, Brianna           12 Southwest            3:24.93         DQ  
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Muniz, Israel             11 United               2:09.11    2:14.04    9  
  2 Nino, James               10 Southwest            2:23.82    2:18.53    7  
  3 Salomon Sevilla, Jose      9 United               2:21.73    2:20.37    6  
  4 Peters, Bryan             11 Del Rio              2:21.19    2:22.04    5  
  5 Salazar, Armando          10 United               2:27.43    2:23.56    4  
  6 Garcia, Ernesto           11 Laredo Alexander     2:33.42    2:26.10    3  
  7 Rodriguez, Jacob          12 United South         2:31.11    2:26.44    2  
  8 Chun, David               10 Laredo Alexander     2:31.10    2:26.76    1  
  9 Gallegos, Juan            09 Del Rio              2:39.65    2:40.45  
 10 Sepulveda, Jesse          09 Laredo Alexander     2:42.62    2:42.98  
 11 Cortes, Erik              10 Del Rio              2:54.99    2:53.02  
 12 Crawford, Andrew          11 Laredo Alexander     3:01.80    2:54.32  
 -- Salomon Sevilla, Brian    10 United               2:16.97         DQ  
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fierro, Kenya             10 Laredo Alexander       27.43      27.09    9  
  2 Garcia, Ashley            10 United South           27.28      27.55    7  
  3 Canales, Myrnalejandra    11 United                 27.43      28.11    6  
  4 Smith, Sasha              12 Del Rio                28.78      28.66    5  
  5 Ramos, Jacqueline         11 United                 29.20      28.69    4  
  6 Mendoza, Christina        12 Laredo Alexander       29.29      29.37    3  
  7 Brown, Mya                11 Southwest              30.20      29.55    2  
  8 Enriquez, Samantha        12 United South           30.03      29.68    1  
  9 Flores Perez, Natalia     10 Laredo Alexander       32.87      30.47  
 10 Ponce, Mariana            10 United                 31.16      30.72  
 11 Quintanilla, Sarah        09 Laredo Alexander       29.98      30.74  
 12 Arredondo, Denssy          9 United South           32.65      31.36  
 13 Chavez, Audri             10 Southwest              32.71      32.89  
 14 Griffin, Caitlin          12 Southwest              32.84      33.06  
 15 Riggs, Journey            11 Southwest              33.99      33.57  
 16 Flores, Abigail           11 United South           34.90      34.25  
 17 Martinez, Miranda         11 Del Rio                35.09      35.66  
 18 Mujica, Melivia           10 South San              37.37      37.56  
 19 Perez-Perez, Danielle     11 Del Rio                43.45      43.27  
 20 Vega, Lyric               12 South San              45.25      43.85  
 21 Samaniego, Diana          11 Del Rio                48.19      49.50  
 -- Jaramillo, Angela         10 United                 35.22         DQ  
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lee, Kevin                11 Laredo Alexander       23.31      22.93    9  
  2 Von Aspe, Erich           10 Del Rio                24.19      23.65    7  
  3 Silerio, Isaias           12 United                 24.12      23.99    6  
  4 Rios, Joseluis            10 Del Rio                24.64      24.15    5  
  5 Trevino, Antonio          11 Laredo Alexander       25.44      24.29    4  
  6 Quiroqa, Mando            09 Laredo Alexander       25.82      25.17    3  
  7 Cerda, Kris               12 LBJ                    25.97      25.20    2  
  8 Lopez, Jeremy             11 South San              26.73      25.58    1  
  9 Ramirez, Andres           10 United                 25.84      25.95  
 10 Arredondo, Hugo           11 United South           26.60      25.97  
 11 Lizarraga, Diego           9 United                 27.80      26.96  
 12 Mata Saldivar, Emilio      9 United                 27.72      27.60  
 13 Magee, Kevin              10 Laredo Alexander       28.10      28.29  
 14 Mandujano, Jose           11 United South           29.78      28.41  
 15 Williamson, Joseph        12 South San              31.83      29.23  
 16 Carballo, Alfonso         09 Southwest              30.97      29.89  
 17 Reyes, Jaime              09 Southwest              32.90      30.32  
 18 Munoz, Jason              11 Southwest              29.45      30.41  
 19 Buenfil, Alberto           9 United South           32.22      31.10  
 20 Moreno, Sebastian         09 Southwest              33.92      31.25  
 21 Garza, Daniel             10 South San              34.15      31.60  
 22 Hidalgo, Pedro            10 Del Rio                31.34      31.98  
 23 Melchor, Caleb            12 South San              34.82      33.81  
 24 Velazquez, Luis           09 LBJ                    31.00      34.11  
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mohammed, Ani             11 Laredo Alexander     1:09.91    1:06.38    9  
  2 Hernandez, Elizabeth      10 Laredo Alexander     1:12.19    1:13.25    7  
  3 Morales, Caro             10 Laredo Alexander     1:13.87    1:16.51    6  
  4 Delgado-Gaona, Maria      11 Del Rio              1:19.30    1:18.15    5  
  5 Crapo, Tristanna          11 Del Rio              1:18.94    1:23.32    4  
  6 Arrington, Danika         09 Del Rio              1:42.45    1:38.39    3  
  7 Garcia, Miriam            10 Southwest            1:39.43    1:42.13    2  
 -- Cortez, Frida             10 United               1:24.93         DQ  
 -- Flores Perez, Natalia     10 Laredo Alexander     1:30.00         DQ  
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Muniz, Israel             11 United                 59.39      57.09    9  
  2 Von Aspe, Erich           10 Del Rio                57.34      57.34    7  
  3 Silerio, Isaias           12 United               1:00.39      59.32    6  
  4 Becerra, Andrew           12 Del Rio              1:05.91    1:03.59    5  
  5 Pineda, Fernie            09 Laredo Alexander     1:05.84    1:05.32    4  
  6 Gomez-Avila, Sergio       10 Del Rio              1:09.03    1:05.83    3  
  7 Salazar, Armando          10 United               1:07.23    1:06.18    2  
  8 Mata Saldivar, Emilio      9 United               1:09.12    1:08.02    1  
  9 Sanchez, Ramiro           12 LBJ                  2:01.86    1:35.80  
 -- De La Rosa, Arturo        10 Del Rio              1:39.81         DQ  
 -- Velazquez, Luis           09 LBJ                  1:30.00         DQ  
 -- Dickerson, Patrick        12 Laredo Alexander     1:30.00         DQ  
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fierro, Kenya             10 Laredo Alexander       58.03      58.64    9  
  2 Garcia, Ashley            10 United South           59.23      59.29    7  
  3 Canales, Myrnalejandra    11 United               1:01.15    1:00.26    6  
  4 Smith, Sasha              12 Del Rio              1:04.32    1:04.91    5  
  5 Ponce, Mariana            10 United               1:05.42    1:06.17    4  
  6 Enriquez, Samantha        12 United South         1:07.47    1:07.54    2.5
  6 Quintanilla, Sarah        09 Laredo Alexander     1:06.20    1:07.54    2.5
  8 Castro, Ivy               10 Southwest            1:15.09    1:09.83    1  
  9 Sandel, Elizabeth          9 United               1:14.90    1:11.52  
 10 Vidales, Amanda           09 Southwest            1:17.80    1:12.49  
 11 Chavez, Audri             10 Southwest            1:16.16    1:14.36  
 12 Riggs, Journey            11 Southwest            1:12.53    1:19.54  
 13 Vega, Lyric               12 South San            1:41.08    1:34.49  
 14 Alaniz, Alexia            10 Del Rio              1:33.90    1:35.55  
 15 Perez-Perez, Danielle     11 Del Rio              1:46.21    1:40.41  
 -- Gomez-Salinas, Natalia    10 Laredo Alexander     1:20.57         DQ  
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Palacios, Peter           10 LBJ                    55.13      50.93    9  
  2 Rios, Joseluis            10 Del Rio                54.40      53.92    7  
  3 Trevino, Antonio          11 Laredo Alexander       55.79      54.06    6  
  4 Saldana, Guillermo        12 United                 55.15      55.39    5  
  5 Quiroqa, Mando            09 Laredo Alexander       58.14      56.44    4  
  6 Cerda, Kris               12 LBJ                    57.73      56.54    3  
  7 Hurtado, Andrik            9 United               1:02.19      58.22    2  
  8 Garza Ramos, Jorge        10 United               1:02.17      59.91    1  
  9 Lopez, Jeremy             11 South San            1:09.63    1:00.61  
 10 Martinez, Diego           09 Laredo Alexander     1:06.82    1:02.00  
 11 Perez, Ricardo            10 Southwest            1:02.33    1:03.30  
 12 Greenville, Aubry         10 United               1:06.35    1:03.70  
 13 Fraga, Jose               11 Southwest            1:05.91    1:04.27  
 14 Mandujano, Jose           11 United South         1:13.68    1:04.87  
 15 Munoz, Jason              11 Southwest            1:08.69    1:05.88  
 16 Gonzales, Nathan          12 Southwest            1:09.28    1:07.04  
 17 Williamson, Joseph        12 South San            1:13.46    1:07.90  
 18 Cafarzuza-Linan, Jack     09 Del Rio              1:15.93    1:12.89  
 19 Garza, Daniel             10 South San            1:17.95    1:13.83  
 20 Stoddard, Diego           12 Del Rio              1:17.07    1:15.69  
 21 Melchor, Caleb            12 South San            1:30.13    1:18.75  
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Archer, Brittany          12 United               5:34.24    5:40.50    9  
  2 Fuentes, Chelsea          10 Laredo Alexander     5:54.42    5:48.09    7  
  3 Hernandez, Mahali         10 United               6:19.35    6:09.16    6  
  4 Tedesco, Mariella         09 Laredo Alexander     6:30.78    6:29.85    5  
  5 Delgado-Gaona, Karina     09 Del Rio              6:29.81    6:37.84    4  
  6 Canales-Gutierrez, Lizet   9 United               7:19.13    7:28.24    3  
  7 Flores, Abigail           11 United South         7:42.59    7:32.20    2  
  8 DeLaRosa, Daniella        10 Southwest            8:54.31    8:31.95    1  
  9 Alaniz, Brianna           12 Del Rio              8:49.14    9:04.03  
 10 Flores, Marisol           12 Southwest            9:54.39    9:38.81  
 11 Mujica, Melivia           10 South San            9:01.57    9:41.72  
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gonzalez, David           11 United               5:09.94    5:15.02    9  
  2 Salomon Sevilla, Jose      9 United               5:39.18    5:33.33    7  
  3 Garcia, Martin            11 Del Rio              5:38.06    5:40.44    6  
  4 Trujillo, Alan            12 United               6:02.15    5:47.86    5  
  5 Sotelo, Fausto            10 United               5:35.26    6:01.32    4  
  6 Purtee, Patrick           12 Del Rio              5:58.85    6:12.93    3  
  7 Magee, Kevin              10 Laredo Alexander     7:10.00    6:47.39    2  
  8 Crawford, Andrew          11 Laredo Alexander     7:09.88    6:56.29    1  
  9 Flores, Brandon           12 Southwest            7:00.51    7:02.09  
 10 Farnsworth, Michael       09 Southwest            8:03.58    7:39.16  
 11 Ramirez, Gabriel          10 Del Rio              7:49.70    7:52.27  
 12 Gutierrez, Nathaniel      10 Southwest            8:14.69    8:14.30  
 13 Castro, Kevin             10 Southwest            8:26.50    8:28.38  
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Laredo Alexander                                  1:30.53    1:52.83   18  
     1) Fierro, Kenya 10                2) Mohammed, Ani 11               
     3) Hernandez, Elizabeth 10         4) Fuentes, Chelsea 10            
  2 United High School                                1:52.65    1:57.13   14  
     1) Ponce, Mariana 10               2) Escamilla-Elizondo, Maria 11   
     3) Hernandez, Mahali 10            4) Archer, Brittany 12            
  3 Del Rio High School                               2:00.68    1:59.18   12  
     1) Delgado-Gaona, Karina 09        2) Crapo, Tristanna 11            
     3) Delgado-Gaona, Maria 11         4) Smith, Sasha 12                
  4 Southwest High School                             2:06.88    2:03.51   10  
     1) Austin, Allie 11                2) Castro, Ivy 10                 
     3) Chavez, Audri 10                4) Brown, Mya 11                  
  5 United South High School                          2:04.86    2:09.76    8  
     1) Enriquez, Samantha 12           2) Flores, Abigail 11             
     3) Arredondo, Denssy 9             4) Garcia, Ashley 10              
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 United High School                                1:38.69    1:38.05   18  
     1) Muniz, Israel 11                2) Saldana, Guillermo 12          
     3) Gonzalez, David 11              4) Silerio, Isaias 12             
  2 Laredo Alexander                                  1:46.00    1:40.55   14  
     1) Lee, Kevin 11                   2) Quiroqa, Mando 09              
     3) Cardenas, Aaron 10              4) De La Parra, Alex 12           
  3 Del Rio High School                               1:39.32    1:40.60   12  
     1) Gomez-Avila, Sergio 10          2) Becerra, Andrew 12             
     3) Peters, Bryan 11                4) Rios, Joseluis 10              
  4 Southwest High School                             1:50.38    1:49.10   10  
     1) Nino, James 10                  2) Fraga, Jose 11                 
     3) Munoz, Jason 11                 4) Perez, Ricardo 10              
  5 United South High School                          1:56.76    1:51.46    8  
     1) Rodriguez, Jacob 12             2) Buenfil, Alberto 9             
     3) Mandujano, Jose 11              4) Arredondo, Hugo 11             
  6 LBJ High School                                   2:10.00    1:52.75    6  
     1) Cerda, Kris 12                  2) Sanchez, Ramiro 12             
     3) Velazquez, Luis 09              4) Palacios, Peter 10             
  7 South San Antonio                                 2:10.38    2:00.70    4  
     1) Williamson, Joseph 12           2) Melchor, Caleb 12              
     3) Garza, Daniel 10                4) Lopez, Jeremy 11               
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perales, Danielle         10 United               1:02.41    1:05.10    9  
  2 Austin, Allie             11 Southwest            1:12.63    1:11.14    7  
  3 Mendoza, Christina        12 Laredo Alexander     1:12.75    1:12.77    6  
  4 Cortez, Frida             10 United               1:21.86    1:17.38    5  
  5 Vita Garza, Maria         11 Laredo Alexander     1:18.22    1:20.63    4  
  6 Castro, Ivy               10 Southwest            1:20.91    1:22.05    3  
  7 Sandel, Elizabeth          9 United               1:31.20    1:23.47    2  
  8 Gonzalez, Karina          12 Laredo Alexander     1:24.45    1:23.75    1  
  9 Dickson Manno, Emma       11 Southwest            1:32.31    1:29.79  
 10 Vidales, Amanda           09 Southwest            1:36.51    1:35.52  
 11 Alaniz, Alexia            10 Del Rio              1:51.83    1:48.95  
 12 Samaniego, Diana          11 Del Rio              1:58.51    1:55.95  
 -- Ramos, Jacqueline         11 United               1:14.20         DQ  
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lee, Kevin                11 Laredo Alexander       59.07      59.65    9  
  2 Salomon Sevilla, Brian    10 United               1:02.63    1:02.55    7  
  3 Garza Ramos, Jorge        10 United               1:12.21    1:06.88    6  
  4 Becerra, Andrew           12 Del Rio              1:08.58    1:07.64    5  
  5 Rodriguez, Jacob          12 United South         1:08.78    1:07.80    4  
  6 Saldana, Guillermo        12 United               1:07.15    1:07.95    3  
  7 Gallegos, Juan            09 Del Rio              1:15.49    1:12.95    2  
  8 De La Parra, Alex         12 Laredo Alexander     1:05.28    1:13.02    1  
  9 Cardenas, Aaron           10 Laredo Alexander     1:13.83    1:13.87  
 10 Sepulveda, Jesse          09 Laredo Alexander     1:15.72    1:15.51  
 11 Perez, Ismael             10 Southwest            1:20.20    1:18.24  
 12 Greenville, Gavin         10 United               1:32.07    1:25.55  
 13 Moreno, Sebastian         09 Southwest            1:40.00    1:30.03  
 14 Gonzales, Nathan          12 Southwest            1:36.62    1:31.69  
 -- Galindo, Diego            09 Del Rio              1:33.13         DQ  
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mohammed, Ani             11 Laredo Alexander     1:15.63    1:15.03    9  
  2 Escamilla-Elizondo, Mari  11 United               1:14.75    1:17.05    7  
  3 Hernandez, Mahali         10 United               1:21.09    1:21.47    6  
  4 Arredondo, Denssy          9 United South         1:30.90    1:27.22    5  
  5 Gomez-Salinas, Natalia    10 Laredo Alexander     1:29.70    1:30.60    4  
  6 Delgado-Gaona, Karina     09 Del Rio              1:30.10    1:31.96    3  
  7 Lozano, Brianna           12 Southwest            1:38.94    1:33.69    2  
  8 Solis, Sloan              10 Southwest            1:37.36    1:34.82    1  
  9 Griffin, Caitlin          12 Southwest            1:47.75    1:41.54  
 10 Martinez, Miranda         11 Del Rio              1:45.23    1:45.46  
 11 Jaramillo, Angela         10 United               1:56.30    2:00.18  
 12 Kautenberger, Natasha     10 Del Rio              2:10.33    2:09.34  
 -- Rodriguez, Autumn         10 Southwest            1:56.42         DQ  
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Palacios, Peter           10 LBJ                  1:05.19    1:01.60    9  
  2 Chun, David               10 Laredo Alexander     1:11.56    1:08.72    7  
  3 Gomez-Avila, Sergio       10 Del Rio              1:12.97    1:10.90    6  
  4 Lizarraga, Diego           9 United               1:16.61    1:13.39    5  
  5 Arredondo, Hugo           11 United South         1:13.72    1:13.41    4  
  6 Hurtado, Andrik            9 United               1:18.73    1:15.02    3  
  7 Garcia, Ernesto           11 Laredo Alexander     1:20.61    1:15.23    2  
  8 Peters, Bryan             11 Del Rio              1:15.75    1:15.34    1  
  9 Mendoza, David             9 United               1:19.30    1:15.48  
 10 Ramirez, Andres           10 United               1:18.05    1:18.00  
 11 Dickerson, Patrick        12 Laredo Alexander     1:28.20    1:23.96  
 12 Sanchez, Ramiro           12 LBJ                  1:33.09    1:25.49  
 13 Buenfil, Alberto           9 United South         1:24.61    1:26.72  
 14 Cortes, Erik              10 Del Rio              1:27.05    1:27.51  
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 United High School                                4:05.68    4:01.12   18  
     1) Perales, Danielle 10            2) Canales, Myrnalejandra 11      
     3) Ramos, Jacqueline 11            4) Archer, Brittany 12            
  2 Laredo Alexander                                  3:53.01    4:03.33   14  
     1) Fierro, Kenya 10                2) Fuentes, Chelsea 10            
     3) Hernandez, Elizabeth 10         4) Mohammed, Ani 11               
  3 Southwest High School                             5:01.33    4:45.74   12  
     1) Brown, Mya 11                   2) Riggs, Journey 11              
     3) Castro, Ivy 10                  4) Austin, Allie 11               
  4 Del Rio High School                               4:35.30    5:58.10   10  
     1) Martinez, Miranda 11            2) Alaniz, Alexia 10              
     3) Alaniz, Brianna 12              4) Arrington, Danika 09           
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 United High School                                3:35.57    3:34.56   18  
     1) Muniz, Israel 11                2) Silerio, Isaias 12             
     3) Sotelo, Fausto 10               4) Gonzalez, David 11             
  2 Del Rio High School                               3:40.90    3:42.44   14  
     1) Von Aspe, Erich 10              2) Purtee, Patrick 12             
     3) Gomez-Avila, Sergio 10          4) Garcia, Martin 11              
  3 Laredo Alexander                                  3:43.30    3:47.53   12  
     1) Pineda, Fernie 09               2) Cardenas, Aaron 10             
     3) Quiroqa, Mando 09               4) Trevino, Antonio 11            
  4 Southwest High School                             4:17.47    4:11.28   10  
     1) Nino, James 10                  2) Fraga, Jose 11                 
     3) Munoz, Jason 11                 4) Perez, Ricardo 10              
  5 United South High School                          4:30.99    4:14.75    8  
     1) Arredondo, Hugo 11              2) Buenfil, Alberto 9             
     3) Mandujano, Jose 11              4) Rodriguez, Jacob 12            
 
Event 113  Girls 100 Yard Freestyle Swim-off
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Quintanilla, Sarah        09 Laredo Alexander          NT    1:05.06  
  2 Enriquez, Samantha        12 United South              NT    1:06.78  
 
                   Combined Team Scores - Through Event 113                    
 
  1. United High School                  314   2. Laredo Alexander                  263.5
  3. Del Rio High School                 187   4. Southwest High School                89
  5. United South High School           58.5   6. Lbj High School                      37
  7. South San Antonio                    11                                             
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 113                   
 
  1. Laredo Alexander                  158.5   2. United High School                  144
  3. Del Rio High School                  75   4. Southwest High School                52
  5. United South High School           32.5                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 113                    
 
  1. United High School                  170   2. Del Rio High School                 112
  3. Laredo Alexander                    105   4. Southwest High School                37
  4. Lbj High School                      37   6. United South High School             26
  7. South San Antonio                    11